Otvaranje obrta-pomoć?

poruka: 22
|
čitano: 13.027
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Otvaranje obrta-pomoć?

Imam ideju oko otvaranja obrta koji bi se bavio servisom i prodajom računara i opreme,pa me zanima dali ja sa diplomom Elekterotehničara pogona mogu da otvorim ovakav obrt i koja su vaša iskustva sva pomoć i prijedlozi su dobrodošli..

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Otvaranje obrta-pomoć?

Moj savjet ti je da to ni ne otvaraš jer ćeš brzo stavit ključ u bravu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.10.2012 16:00 (mudantos).
 
6 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Otvaranje obrta-pomoć?
excellent kaže...

Imam ideju oko otvaranja obrta koji bi se bavio servisom i prodajom računara i opreme,pa me zanima dali ja sa diplomom Elekterotehničara pogona mogu da otvorim ovakav obrt i koja su vaša iskustva sva pomoć i prijedlozi su dobrodošli..

Možeš

mudantos kaže...

Moj savjet ti je da to ni ne otvaraš jer ćeš brzo stavit ključ u bravu.

Ako je u nekom manjem naselju, daleko od večih igrača, zašto bi propao...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
13 godina
neaktivan
offline
Otvaranje obrta-pomoć?

Danas velika većina kupuje stvari preko web shopova tako da mu je to prva prepreka jer neće moći konkurirat sa cijenom hardware-a, a ovo sa servisom je isto upitno koliko bi tu imao posla i zarade.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.10.2012 16:09 (mudantos).
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje obrta-pomoć?
rooswelt1991 kaže...
excellent kaže...

Imam ideju oko otvaranja obrta koji bi se bavio servisom i prodajom računara i opreme,pa me zanima dali ja sa diplomom Elekterotehničara pogona mogu da otvorim ovakav obrt i koja su vaša iskustva sva pomoć i prijedlozi su dobrodošli..

Možeš

mudantos kaže...

Moj savjet ti je da to ni ne otvaraš jer ćeš brzo stavit ključ u bravu.

Ako je u nekom manjem naselju, daleko od večih igrača, zašto bi propao...

  Da ja sam u manjem mjestu ovdje postoji jedna trgovina računalne opreme ali oni prodaju računare MSGW tvrtke tj njihovog dilera,kao i nekoliko marki laptop(uglavnom jeftinijih modela) računara meni je u planu da prodajme laptope i desktop računala samo jednog proizvođača tj da kvalitet bude na prvom mjestu.Servisiranjem se ne bave već sve šalju za Zagreb kod dobavljača a starije modele ni neuzimaju na popravak već nagovore kupce da kupe nov računar tako im je jednostavnije.Problem je što se dosta ljudi nerazumije pa kupuju ono što im podture a to su uglavnom laptop računala sa starijim modelima procesora.Tako da mislim da ću uspijeti oteti dio tog tržišta konkurenciji.

Zbog toga mi je vrijedan svaki vaš komentar i prijedlog....

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.10.2012 21:22 (excellent).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Otvaranje obrta-pomoć?
excellent kaže...

  Da ja sam u manjem mjestu ovdje postoji jedna trgovina računalne opreme ali oni prodaju računare MSGW tvrtke tj njihovog dilera,kao i nekoliko marki laptop(uglavnom jeftinijih modela) računara meni je u planu da prodajme laptope i desktop računala samo jednog proizvođača tj da kvalitet bude na prvom mjestu.Servisiranjem se ne bave već sve šalju za Zagreb kod dobavljača a starije modele ni neuzimaju na popravak već nagovore kupce da kupe nov računar tako im je jednostavnije.Problem je što se dosta ljudi nerazumije pa kupuju ono što im podture a to su uglavnom laptop računala sa starijim modelima procesora.Tako da mislim da ću uspijeti oteti dio tog tržišta konkurenciji.

Zbog toga mi je vrijedan svaki vaš komentar i prijedlog....

Nije to tako jednostavno. Moraš imati dobavljača, veliki dio robe plaćaš unaprijed, dakle avansno, moraš plaćati, odnosno uplaćivati si mirovinsko i zdravstveno osiguranje koje ti je minimalno cca 1300 kn mjesečno, predujam poreza, članarinu HGK i da dalje ne nabrajam. Sad ovisi o djelatnosit, moraš imati poslovni prostor, koji ako mora zadovoljavati minimalne tehničke uvjete, atestacija istih i tako dalje.

 

Veliki dio kupaca kupuje prema svojoj kupovnoj moći koja je danas jako slaba i uvijek se odlučuje za jeftinije proizvode i usluge. Računaj da ti za početak treba 20-50 tisuća kuna.

12 godina
offline
Otvaranje obrta-pomoć?

Evo ti jedan super post kolege sa webmajstori.net foruma: 

 

Uz pretpostavku da nisi zaposlen negdje drugdje treba ti:

  • 1800kn za doprinose (mirovinsko i zdrastveno)
  • cca 300kn za knjigovodstvo
  • cca 50kn za troškove vođenja žiro računa u banci
  • cca 80kn za HOK
  • cca 300kn za ostale sitnice. Vjeruj mi da nisam pretjerao
  • trošak ureda, režija i sl ovisi o tvojim potrebama.

 



Dakle, treba ti između 2500 i 3000kn mjesečno da bi bio na nuli, sve što zaradiš iznad toga je tvoja zarada. (Osim što na kraju godine plaćaš porez na dohodak)

Recimo da je tebi za život dovoljno 6 000kn mjesčeno. Ako tome pridodamo ovih 3000kn ispadne da godišnje moraš naplatiti 108 000kn. Dakle, mjesečno bi trebao moći naplatiti barem 10 000kn jer ćeš sigurno htjeti barem mjesec radnih dana godišnjeg odmora, bez bolovanja.

 

Konkretna tema i rasprava: http://www.webmajstori.net/forum/39616-obrt

ŽELJKO BJELIĆ JE LOPOV || ŽELJKO BJELIĆ JE LOPOV |
 
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Otvaranje obrta-pomoć?

Zanimljivo je to kako svi govore da ćeš staviti ključ u bravu,propasti posao itd...a mnogi slični servisi i trgovine rade već godinama i ono što je zanimljivo kada ih pitaš kako ide svi kukaju nama posla jedva se sastavlja kraj sa krajem ali i dalje rade i tako godinam ko tu koga zaj.....

Tako i odgovori pojedinaca odmah na početku te demolarišu da ni nekreneš u posa ja ću ipak da pokušam pa da vidim dokle će to da dovede.Imam početni kapital od oko 35000kn samo da skupim dokumentaciju pa vidjećemo.....

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Otvaranje obrta-pomoć?
excellent kaže...

Zanimljivo je to kako svi govore da ćeš staviti ključ u bravu,propasti posao itd...a mnogi slični servisi i trgovine rade već godinama i ono što je zanimljivo kada ih pitaš kako ide svi kukaju nama posla jedva se sastavlja kraj sa krajem ali i dalje rade i tako godinam ko tu koga zaj.....

Tako i odgovori pojedinaca odmah na početku te demolarišu da ni nekreneš u posa ja ću ipak da pokušam pa da vidim dokle će to da dovede.Imam početni kapital od oko 35000kn samo da skupim dokumentaciju pa vidjećemo.....

Ne, zanimljivo je koliko su takvi obrtnici dužni svojim dobavljačima :) Za samu dokumentaciju ti je dovoljno do 1000 kn, ali za takvu vrstu djelatnosti prostor mora zadovoljavati određene tehničke uvjete, takozvane MTU, a sve to vjeruj mi jako puno košta. Nitko nije rekao ništa da te demotivira ili odvrati od tvoje namjere. U svakom slučaju sretno {#} i ukoliko imaš bilo kakva pitanja, dobrodošla su.

16 godina
offline
Otvaranje obrta-pomoć?

OK, neću ulaziti u raspravu o tome koliko ti je isplativo ili nije. Pogotovo u ovakvim situacijama kao što je danas.

Ne zaboravi, kao što je gore već napomenuo, kad dođe prvi u mjesecu, već si dužan par tisuća kn.

Nisam sada čitao što sve pišu a tvoje pitanje, no evo moj savjet.

Ukoliko imaš bilo koju osobu u kućanstvu koja radi, za početak ti je bolje otvoriti obrt na tu osobu, jer tada nemaš trošak zdravstvenog i mirovinskog. Naravno ukoliko ti nije važan broj godina radnog staža. Ali i ako je, ako posao krene, tada obrt prebaci na sebe.

Nadam se da bi prema novom zakonu od 1.1. trebalo doći vrijeme kada obrtnik ne bi trebao biti odgovoran svom svojom imovinom, pa i to nešto znai, jer danas jesi. Da li će to biti 1.1. ili ne, to ovisi o .....

 

Ima još jedna opcija, a to je i otvaranje obrta na npr ženu, ako ne radi, jos bolje. Postoje određeni poticaji za sve, ali dosta pogodne opcije postoje za samozaposlene zene, ovisno od mjesta gdje zivis.

 

U svakom slučaju, poticaji za otvaranje obrta postoje, malo provjeri sto ti se u gradu nudi.

 

Imas opciju sada ovih Startupova odn otvaranja doo za male novce.

 

Eto nadam se da ti je pomoglo !

 

Poz

 
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Otvaranje obrta-pomoć?

Jel zna netko kakva je situacija sa jdoo? (tvrtke za 10kn) kolko vidim krenulo je s tim? ima netko iskustva s otvaranjem? dal se isplati... di su kvake itd?

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Otvaranje obrta-pomoć?

U praksi se bolje isplati d.o.o jer kako je i gore napisano kod d.o.o-a odgovaras samo imovinom tvrtke dok kod obrta se odgovara svom privatnom imovinom+ kod obrta moras imat položeno za to što otvaraš dok kod doo nije bitno

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Otvaranje obrta-pomoć?
ezacro kaže...

U praksi se bolje isplati d.o.o jer kako je i gore napisano kod d.o.o-a odgovaras samo imovinom tvrtke dok kod obrta se odgovara svom privatnom imovinom+ kod obrta moras imat položeno za to što otvaraš dok kod doo nije bitno

Al samo za specificnu vrstu obrta. Npr neke zdravstvene usluge, tipa servis racunala, auto servis itd.

Neke opce usluge, pa tako npr web, marketing, programiranje itd nije potrebno imati posebne dozvole odn potvrde.

Nema cake kod jdoo.

Na kraju krajeva, dao bog da imas srece sa poslom i da se razvijes pa ako bas i bude neke potrebe, prebacis se sa jdoo na doo i stvar rjesena.

Ovako za start da ne bacas novac uzalud, ulozi 10 pa kao sto sam rekao SRETNO :)

14 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje obrta-pomoć?
C_Davor kaže...
ezacro kaže...

U praksi se bolje isplati d.o.o jer kako je i gore napisano kod d.o.o-a odgovaras samo imovinom tvrtke dok kod obrta se odgovara svom privatnom imovinom+ kod obrta moras imat položeno za to što otvaraš dok kod doo nije bitno

Al samo za specificnu vrstu obrta. Npr neke zdravstvene usluge, tipa servis racunala, auto servis itd.

Neke opce usluge, pa tako npr web, marketing, programiranje itd nije potrebno imati posebne dozvole odn potvrde.

Nema cake kod jdoo.

Na kraju krajeva, dao bog da imas srece sa poslom i da se razvijes pa ako bas i bude neke potrebe, prebacis se sa jdoo na doo i stvar rjesena.

Ovako za start da ne bacas novac uzalud, ulozi 10 pa kao sto sam rekao SRETNO :)

 

Otvoriti j.d.o.o. ili d.o.o. je relativno jednostavno. Pa čak i u Hrvatskoj. A s obzirom na jednake početne troškove koje ćeš imati i u jednom i u drugom slučaju, neki temeljni kapital je u pravilu jednak i u jednom i u drugom slučaju.

 

Ali problem nije otvaranje. Problem je burn-rate na mjesečnoj razini. I eventualno zatvaranje ako u nekom trenutku s prihodina ne budeš mogao pokrivati rashode.

 

@autor:

Jesi li razgovarao s ljudima (čitaj: potencijalnim kupcima) i pitao ih treba li im uopće nešto takvo? Taj jednostavan korak te ne košta ništa osim tvojeg vremena, a može ti uštedjeti poprilično love i živaca kasnije.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.12.2012 21:00 (vlad0).
14 godina
odjavljen
offline
Otvaranje obrta-pomoć?

@vlad0, a i ostali..

 

Upravo mjesečnih troškova koji su poprilično veliki novonastali poduzetnici nisu svjesni. Da, najlakše je otvoriti nešto :) Podrazumijeva se da imaš proizvod/uslugu koja ima svoje kupce, odnosno tržište, no u startu moraš razmišljati da si državi dužan cca. > 2000 kuna za doprinose na svoju (minimalnu) plaću, plus članarine komori i miljuni drugih davanja. Plus velika nelikvidnost i problem(i) sa naplatom. Pa ti vidi Cool

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Otvaranje obrta-pomoć?

Ma to je veliki rizik. Jer moraš konkurirati barem onima koji su kod tebe, a kasnije i ostalima. Osim toga prije nego otvoriš poželjno je ljudima izreklamirati da češ otvoriti i ponuditi popuste za prve kupce.

 
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje obrta-pomoć?
alankish kaže...

@vlad0, a i ostali..

 

Upravo mjesečnih troškova koji su poprilično veliki novonastali poduzetnici nisu svjesni. Da, najlakše je otvoriti nešto :) Podrazumijeva se da imaš proizvod/uslugu koja ima svoje kupce, odnosno tržište, no u startu moraš razmišljati da si državi dužan cca. > 2000 kuna za doprinose na svoju (minimalnu) plaću, plus članarine komori i miljuni drugih davanja. Plus velika nelikvidnost i problem(i) sa naplatom. Pa ti vidi Cool

 

Ma ne podrazumijeva se ništa. :) Kod nas je posve normalno otvoriti obrt / tvrtku bez istraživanja tržišta (ili još gore: bez saznanja koje je uopće tvoje tržište), bez najosnovnije financijske analize, bez kratkoročnih i dugoročnih planova za širenje i / ili pivotiranje... I onda se čude kad im "odjednom&neočekivano" zapne.

 

Da se razumijemo: ja apsolutno podržavam gospodarstvo i startup kulturu, ali kvalitetne tvrtke se ne stvaraju samo na osnovi "dobrih" ideja. Možeš je otvoriti, pa čak i gurati neko vrijeme... Ali što nakon toga? Ovdašnji ljudi gotovo pa nikad nemaju odgovor na to pitanje. I to je vrlo loše (posve generalno govoreći).

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
odjavljen
offline
Re: Otvaranje obrta-pomoć?
vlad0 kaže...

Ma ne podrazumijeva se ništa. :) Kod nas je posve normalno otvoriti obrt / tvrtku bez istraživanja tržišta (ili još gore: bez saznanja koje je uopće tvoje tržište), bez najosnovnije financijske analize, bez kratkoročnih i dugoročnih planova za širenje i / ili pivotiranje... I onda se čude kad im "odjednom&neočekivano" zapne.

 

Da se razumijemo: ja apsolutno podržavam gospodarstvo i startup kulturu, ali kvalitetne tvrtke se ne stvaraju samo na osnovi "dobrih" ideja. Možeš je otvoriti, pa čak i gurati neko vrijeme... Ali što nakon toga? Ovdašnji ljudi gotovo pa nikad nemaju odgovor na to pitanje. I to je vrlo loše (posve generalno govoreći).

Ma znam :) Upravo o tome govorim, samo što nisam naglas izgovorio. Većina kako i sam kažeš, otvara masovno tvrtke samo na temelju potencionalno dobre ideje i upitno izvedene realizacije. Nažalost iz prve ruke sam iskusio kakva nam je poslovna kultura u RH. Jako, jako loša odnosno kao i (opća) kultura, nepostojeća.

 

I ja podržavam apsolutno gospodarstvo i brzo rastući start-up trend, ali činjenica je da se od ideje ne živi. Realizacija je gdje se najviše pada. Kvaliteta se postiže predanim radom i naravno iskustvom, a gdje ima kvalitete ima i rezultata. Nitko se nije rodio sa milijunima ili dobio na lotu, pa od toga napravio uspješnu poslovnu karijeru. Po poslovnom karijerom ne mislim na razne instant zvijezde.

 

Što nakon toga? Ostaneš dužan par milijuna kuna poreza državi, što je sa većom brojkom zaposlenih izuzetno lako, ostaneš dužan dobavljačima, svu imovinu prebaciš na familju, sa malo preostale gotovine pokupuješ skupe aute i voila. Ljudi završe na ulici, ako imaju sreće sa neisplaćenih par posljednjih plaća (čitaj 6), ti i dalje živiš kao bubreg u loju, a država i zakon ti nemogu ništa. Čak niti to. A s druge strane na neplaćeni račun od 45 kuna ti nakaleme još 900 razno raznih i inih troškova, a ako imaš sreće, možeš to zamijeniti za zatvor. I to sve unutar 14 dana, dok za registraciju te iste tvrtke potrošiš mjesec dana i više života, a nedaj bože da treba neku potvrdu koju ti inače činovnik može ispisati u 3 sekunde svog dragocjenog vremena. U najboljem slučaju i tu možeš izgubiti tjedne uz obavezno slanje k ovima i onima.

12 godina
offline
Otvaranje obrta-pomoć?

Imam jedno pitanje, što je najpovoljnije otvoriti kada samo trebaš registrirati prihode odnosno na njih platiti porez.

 

Dakle radi se o prihodima iz web developmenta, nema veze s Hrvatskom i sam sam u tome, ne naplačujem nikome ništa, sve ide preko posrednika. Kako legalizirati primanja s najmanjim mogućim troškovima?

WordPress ❤
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.12.2012 2:41 (OriginalEXE).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranje obrta-pomoć?
OriginalEXE kaže...

Imam jedno pitanje, što je najpovoljnije otvoriti kada samo trebaš registrirati prihode odnosno na njih platiti porez.

 

Dakle radi se o prihodima iz web developmenta, nema veze s Hrvatskom i sam sam u tome, ne naplačujem nikome ništa, sve ide preko posrednika. Kako legalizirati primanja s najmanjim mogućim troškovima?

Od kuda je posrednik?

Nekome ipak naplačuješ, a u ovome slučaju zvuči kao da je to posrednik! Ono što on kasnije radi sa time je njegova stvar, kupio je od tebe i nakon toga ti više nemaš veze sa proizvodom!

 

Ako radiš preko npr. Freelancera, vjerojatno prihod (osobni dohodak) moraš prijaviti i na njega platiti porez. Da li taj prihod mora biti 'legaliziran' ne znam. Odnosno ne znam koja je gornja granica za osobni dohodak, te vrste, na godišnjoj razini.

 

Inače, mogao bi sklopiti ugovor o djelu i u sklopu prihoda nastalog iz odnosa definiranog tim ugovorom platiti porez!

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
12 godina
offline
Re: Otvaranje obrta-pomoć?

Posrednik je Marketplace odnosno ThemeForest.net/CodeCanyon.net. 

 

Kad sam rekao da ne naplačujem, to sam mislio u smislu da ne trebam sklapati nekakve ugovore ili slično jer se isplata vrši automatski na određeni datum, ne moram se lovasati s nečijim računovođom ili ići na sudove jer nema prevara.

 

Samo me zanima kako da ja dobijem svoj novac a da meni naravno ostane što više.

WordPress ❤
14 godina
neaktivan
offline
Otvaranje obrta-pomoć?

Vjerojatno za sad nema straha, ali bome kako se Linić zalaufal... {#}

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice