Samung Galaxy Tab 3 8.0

poruka: 10
|
čitano: 12.975
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Samung Galaxy Tab 3 8.0

Pokrećem temu vezanu za Samsung Galaxy Tab 3 8.0 te sam odlučio povući paralelu između dvije generacije.

 

 

 

Samsung je ove godine na tržište izbacio tablet Samsung Galaxy Tab 3 seriju kao nastavak relativno dobre Galaxy Tab 2 generacije. Kod mene se nalaze dva tableta obe generacije: Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (dalje Tab2) i Samsung Galaxy Tab 3 8.0 (dalje Tab 3). Moj cilj je usporediti oba tableta odnosno vidjeti ima li mjesta za upgrade s prethodne generacije. Usporedba bi bila možda bolja da se bok uz bok stave 7 inchni modeli obe generacije, no realno gledajući razlika između ta dva uređaja je premala da bi bila usporediva te odabir modela ovisi o cijeni i osobnom odabiru.

 

SPECIFIKACIJE:

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 – TiOMAP4430 1GHz, PowerVR SGX540; 1 GB RAM, PLS TFT LCD 1024x600 (4.2.2 – 976x600), 3 mp stražnja kamera, VGA prednja kamera, 4000 mAh, Android ICS 4.0.3 (instaliran 4.2.2 stock). Cijena oko 1300kn.

Samsung Galaxy Tab 3 8.0 – Samsung Exynos 1.5 GHz, Mali-400 MP4, 1.5GB RAM, XVGA TFT 1280x800, 5 mp stražnja kamera, 1.3 mp prednja kamera, 4450 mAh, Android JB 4.2.2

Sam pogled na specifikacije ukazuje da se radi o naprednijem uređaju Treba posebno izdvojiti IR LED koji omogućuje Tabu 3 daljinsku kontrolu. Cijena oko 2100kn.

 

DIMENZIJE, DIZAJN:

Tab 3 je nešto većih dimenzija, no ovaj put je Samsung nastojao ovaj uređaj učiniti praktičnijim uređajem za nošenje pa je na uštrb veličine zaslona smanjio prostor oko njega pa je tako dobio uređaj jednake širine kao Tab 2 s tek nešto većom duljinom, dakle radi se o 20 cm dijagonale naspram 18 cm dijagonale. Tabom 3 se tako može jednostavno rukovati, a smetati može tek jedino slučajno pritiskanje ekrana koje se može dogoditi zbog tanjeg okvira. No, to je stvar na koju se lako navikne pa je Tabom 3, za razliku od Galaxy Note-a koji ima širi okvir, vrlo lakše rukovati.

Tab 3 je i znatno tanji, „odokativno“ gledajući otprilike duplo, te je nešto i lakši što u konačnici Tab 3 čini vrlo prenosivim uređajem.

Tab 3 i Tab 2 dolaze s jednakim bočnim tipkama i njihovom položaju, kao i položaju zvučnika. Bitna je razlika što Tab 3 dolazi s mini usb utorom, a ne više s nestandardnim utorom što je slučaj bio prije, tako da je povezivost znatno lakša.

Bitna razlika između Taba 2 i Tab 3 je što Tab 3 dolazi s fizičkim tipkama. Iako se mnogi bune zbog toga, vidim u tome prednost budući da navigacija uređajem ne krade prostor zaslonu.

WOW efekt je zbog dimenzija, dizajna te sjaja plastike (oba dolaze u klasično Samsungovoj kvalitet izrade) na strani Taba 3.

 

ZASLON:

Tab 3 dolazi s zaslonom od 8 inća i rezolucijom koja nudi nešto veću gustoću piksela nego Tab 2. Na oba ekrana se pikseli mogu vidjeti tek buljenjem u ekran ispred nosa i to oni s boljim vidom. Genralno gledajući nisam zaluđen s PPI specifikacijama budući da u praksi npr. gledamo TV (filmove) s  1080p rezolucijom koja se razvlači na 32 i više inča pa ne kukamo oko toga. Oba ekrana zadovoljavaju, a moje mišljenje je da Tab 3 prikazuje življe boje.

Oba uređaja dolaze s Touchwizom no Tab 3 dolazi s najnovijim, onim kakav ima Galaxy S4. Iako je rad s uređajem standardno dobar s oba modela, testiranje pisanja“ črčkarije“ u  S memo aplikaciji pokazalo se boljim kod Taba 3. Treba imati na umu da Tab 3 nije Note uređaj te za precizno pisanje  ipak treba skočiti generaciju više.

8 inčni zaslon nudi ugodniji pregled internet stranica, gledanje videa i fotografija i odličan je kompromis između 7 inčnih i 10 inčnih tableta. Iskreno govoreći meni je osobno veća prednost 1 inča od veće gustoće piksela.  Ovdje vidim i najveću prednost Taba 3 ne samo s usporednim uređajem nego i s drugim 7 inčnim tabletima.

 

PERFORMANSE:

Tab serija Samsunga nikada nije bila uređaj za igranje. Odnosno performanse niti jednog od njih nisu na razini nekih drugih proizvođača poput Asus Nexus serije. Ipak, Tab 3 u odnosnu na Tab 2 donosi značajni pomak. Na Antutu benchmark testu Tab 2 postigao je 8063 bodova dok je Tab 3 postigao 12539 bodova. Oba uređaja testirana su s orginalnim Android 4.2.2 Samsung OS-om. Kretanje kroz uređaj je nešto fluidnije kod Taba 3. Igrati se može na oba uređaja, ali za nešto ugodnije igranje potrebno je potražiti i neki jači tablet.

 

OS i APLIKACIJE:

Tab 2 iz trgovine s 4.0.3, samonadogradiv je na 4.1.2, no napredniji korisnici ga mogu putem Odina podignuti na 4.2.2 verziju koja će s vremenom biti dostupna i za Hrvatsku . Dalje od toga službeno Samsung vjerojatno neće ići. ljubitelji custom romova mogu nadograditi tablet na 4.3 verziju.

Tab 3 iz trgovine dolazi s Androidom 4.2.2 te će s vremenom biti nadogradiv na 4.3. Vrlo vjerojatno će nadogradnja ići i dalje no Samsung se nije još oglasio.

Oba tableta dolaze s klasičnim Samung sučeljem i aplikacijama. Tab 3 ima i pokoju novu no ono što posebno moram izdvojiti je mogućnost Taba 3 kojom mogu biti pokrenute i prikazane dvije aplikacije istovremeno. Ovo je vrlo zanimljivo i korisno te će mnogi naći praktičnost u radu. Tab 3 ima mogućnost i za mod čitanja pa se pri tome tablet prilagođava kako bi olakšao čitanje (radi s određenim aplikacijama)

 

KAMERA I VIDEO:

Gledajući specifikacije vidljivo je da su na Tabu 3 znatno bolje specifikacije. Oba uređaja podržavaju HD snimanje. Fotografije i video snimljeni Tabom 3 su nešto bolji, no oba pate od loših fotografija u mračnijem prostoru. Tableti generalno gledajući nisu fotoaparati, ali se na tržištu mogu naći i tableti s boljom fotografijom.

 

BATERIJA:

Tab 3 dolazi s nešto jačom baterijom no treba pogoniti i jači hardvare. Genralno gledajući, vijek trajanja baterije pri kombiniranom radu (video, surfanje, fotografije) je otprilike isti – oko 8 sati neprekinutog rada.

 

ZAKLJUČAK:

Isplati li se skok s Taba 2 7.0 na Tab 3 8.0. Itekako. Tab 3 je uređaj većeg ekrana i s time nudi zantno ugodniji i fluidniji rad, a dimenzije su ostale vrlo blizu prethodniku, bolje je kamere, jačeg hardware-a, dolazi s novijim i poboljšanijim softwareom koji omogućuju ugodniji rad.  Imajte na umu na Samsung Galaxy Tab 2 još drži na cijeni  te ga se može dobro „utopiti“.

Korisnici koji žele performanse ipak se moraju okrenuti uređajima poput Asus Nexusa 7 (2013) u kategoriji 7 inča i Samsung Galaxy Notea 8.0 u kategoriji 8 inča.

 

tableti tableti
Antutu Antutu
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.10.2013 10:51 (igy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Samung Galaxy Tab 3 8.0

U prosincu 2013. isprogramiran je Kitkat (CM11) za Galaxy Tab 3 uređaje.

Opći dojan custom softwarea je i više nego dobar (uz još pokoji bug) premda mi nedostaje Touchwiz.

Napravio sam i malo testranje s Antutu benchmarkom koji je dao i nešto bolje rezultate.

1 1
2 2
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Samung Galaxy Tab 3 8.0
igy kaže...

U prosincu 2013. isprogramiran je Kitkat (CM11) za Galaxy Tab 3 uređaje.

Opći dojan custom softwarea je i više nego dobar (uz još pokoji bug) premda mi nedostaje Touchwiz.

Napravio sam i malo testranje s Antutu benchmarkom koji je dao i nešto bolje rezultate.

Ima li možda za 7-inčni Tab 3?

29.11.2010= Barcelona-Real Madrid 5:0
16 godina
offline
Re: Samung Galaxy Tab 3 8.0
KiX777 kaže...

Ima li možda za 7-inčni Tab 3?

za sada ništa, ali je pitanje vremena

10 godina
neaktivan
offline
Re: Samung Galaxy Tab 3 8.0

Imaju li galaxy 3 tabovi led indikator kao npr galaxy s3? Punjenje, poruke, itd. Hvala

16 godina
offline
Re: Samung Galaxy Tab 3 8.0

Nemaju

12 godina
neaktivan
offline
Samung Galaxy Tab 3 8.0

jel se moze galaxy tab 3 (3g) verzije koristit kao mobitel. Obavljat mobilne pozive ?

Nadam se da sam pomogao, ako jesam prst gore
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Samung Galaxy Tab 3 8.0
Damir1908 kaže...

jel se moze galaxy tab 3 (3g) verzije koristit kao mobitel. Obavljat mobilne pozive ?

trebao bi moći, premda ne mogu 100% tvrditi jer nemam 3g model

12 godina
neaktivan
offline
Re: Samung Galaxy Tab 3 8.0

Može se telefonirat, ja ga dobio od sinova za rođendan, pošto mi je prvi tab. i prvi android 4,1,2, sad se tražim!

Imaju led indikator za punjenje, poruke, meil,  3 G .....   

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.4.2014 16:50 (kozar).
16 godina
offline
Re: Samung Galaxy Tab 3 8.0
kozar kaže...

Imaju led indikator za punjenje, poruke, meil,  3 G .....   

A gdje je taj indikator kod Galaxy Taba 3 8.0?!

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice