AUDIO VIDEO KABLOVI - tutorijal

poruka: 6
|
čitano: 15.428
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
AUDIO VIDEO KABLOVI - tutorijal

Elektronička oprema uvijek treba kablove kako bi se povezala s mnogim perifernim uređajima. Bilo da spajate TV s VCR-om, ili ekran s PC-em, struktura kablova, koju koristimo izuzetno je važna.Kako je digitala počela nadjačavati analogiju u kućanstvu sve više i više, dobro je znati koje konstrukcije kablova uređaji koriste.
Video kablovi, audio kablovi, posebni kablovi za kompjutere i ostali; pa ćemo ovdje opisati 13 njih s dovoljno detalja da ih korisnici mogu lako raspoznati.


 

KOMPOZITNI KABLOVI  – kompozitni analogni signal


Počnimo s video kablovima. Kao prvo pogledajmo Kompozitne Video kablove, ponekad jednostavno zvane i Kompozitni ili koaksijalci.
Karakterizira ih žuta boja na spoju i cinch ili (kod profesionalne upotrebe) BNC konektor. Ovi kablovi rade s analognim video signalom i kod korištenja u kućne svrhe, zbog jeftine kompozitne elektronike, najgori su u svojoj kategoriji . Miješaju se svi niski signali koji prolaze preko njih, općenito stvarajući kašu svjetla i boja. Kompozitni video kabel sastoji se još od dva spoja, koji su označeni crvenom i bilelom bojom. Koriste se za prenošenje stereo zvuka. Kad je god moguće, bolje je koristiti kabel s odvojenim signalima, poput S-videa,RGB ili čak i YUV umjesto ove vrste kablova.

 

S- VIDEO KABEL   – analogni S-video signal

Tradicionalno zvan S-Video, ovaj poseban kabel označava se i kao Y/C. Ova dva slova znače da je S-Video signal sastavljen od fizički razdvojenih komponenti luminancije i boje umjesto da se, kao kod kompozitnog videa, one prenose na istom signalnu a na različitim frkevencijama. U usporedbi s kompozitnim video kablom, on omogućava puno jasniju i čistiju sliku jer su boja I luminance fizički razdvojene.  Ovaj kabel se također koristi kod grafičkih kartica, camcordera i čak sa S-VHS VCR-ma. Kao i kompozitni Video kabel, S-Video prenosi samo sliku, a za zvuk nam treba druga vrst kabela.

Nažalost, S-video kabel ima svoje probleme u obliku mogućeg kašnjenja kolor komponente za luminancom..

 

SCART KABEL  – analogni kompozit, S-video, RGB signal i analogni stereo audio signal


Konektor kojeg svi susrećemo svaki dan jer se koristi na skoro svakom europskom video uređaju. SCART je sposoban za prijenos svih gore navedenih vrsta signala uključujući i dolje opisani komponentni čija upotreba, međutim nije propisana SCART standardom i rijetko ćemo susresti uređaj koji ga koristi za prijenos komponentnog videa .Najveća kvaliteta SCART-a sadržana je u činjenici što objedinjuje audio i video spojeve u jednom kabelu i što je sposoban za prijenos čistog RGB signala, koji je temelj prikaza slike kod svakog prikazivačkog uređaja (TV, monitor). Jedini je nedostatak što je oblik tog signala, kao i svakog drugog signala koji ide preko SCART-a, ograničen na prepleteni (interlacirani) oblik.
Zbog velikog broja kanala koji prolaze na jako malenoj udaljenosti jedan od drugoga presudno je da SCART kabel ima dobru izolaciju svakog pojedinog kanala. Ručno izrađeni SCART kablovi od desetak-dvadesetak kuna imaju ogromnu šansu za generiranje problema povezanih s kvalitetom slike (duhovi, dupla slika i druge smetnje) bez obzira na vrstu signala koji njime prolazi.

 

I JOŠ DRUGIH 10 AUDIO VIDEO KABLOVA KOJI VAM POMAŽU ZA SPOJIT VAŠ AUDIO / VIDEO SUSTAV !

http://www.hdtehnika.com/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=

 
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
AUDIO VIDEO KABLOVI - tutorijal

ovako imam jedan problem prije kada sam imao stariji kompjuter povezivao sam ga s televizorom preko s-video kabla...

a sad kad imam novi on na grafickoj ima samo hdmi i onaj drugi nemoguu se sjetit uglavnom oba dva su digitalna a na televiziji imam samo scart i činčeve... jel imate neko rijesenje

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: AUDIO VIDEO KABLOVI - tutorijal
ivan'screed kaže...

ovako imam jedan problem prije kada sam imao stariji kompjuter povezivao sam ga s televizorom preko s-video kabla...

a sad kad imam novi on na grafickoj ima samo hdmi i onaj drugi nemoguu se sjetit uglavnom oba dva su digitalna a na televiziji imam samo scart i činčeve... jel imate neko rijesenje

 

e da imam vga i dvi

15 godina
neaktivan
offline
AUDIO VIDEO KABLOVI - tutorijal

najbolje da staviš sliku grafičke,jer malo prije si rekao da imaš HDMI pa sam ti mislio ovo preporučit

 

http://www.twinner.com.tw/customer/yselec/Product/HDMI-SCART-B.jpg

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: AUDIO VIDEO KABLOVI - tutorijal

a ako imam hdmi kolko to kosta i di ima za kupit. hvala na pomoci...

14 godina
protjeran
offline
RE: AUDIO VIDEO KABLOVI - tutorijal
ivan'screed kaže...

a ako imam hdmi kolko to kosta i di ima za kupit. hvala na pomoci...

e sad gledo imam hdmi sam mi molim te reci di to ima za kupit

plizzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.11.2009 12:58 (ivan'screed).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice