Koji televizor kupiti - vodič za odabir izdvojena tema

poruka: 46.318
|
čitano: 14.092.742
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pero Dinamit kaže...

Ne kužim ove koji traže tv s dobrom slikom pod velikim kutem? Šta vi gledate iz wc-a tv ili? Koja je fora u tome?

Šta jedino ja gledam tv kada sjedim na kauču? Kada sam npr. u kuhinji onda mi je tako svejedno kakva je slika, tu i tamo nešto pogledam na brzaka ali mi nije od velike važnosti da je super slika. Ako mi je nešto bitno što gledam, onda to gledam kada sjedim ispred tv-a. 

 ma glupost, imam kauč od 2,5 metara i tv stoji nasuprot njemu na nekih tri metra udaljenosti, okomito na jedan kraj kauča - dakle, kad sjednem na drugi kraj kauča nalazim se poprilično pod kutom i do mene može sjesti još 3-4 ljudi kojima će tv biti sve manje pod kutom, sve do onoga na drugom kraju kauča koji gleda direktno u tv

 

i kupio sam hisense 40'' tv, jeftinjara za 1600 kuna, navodno s problematičnim va panelom i sasvim normalno gledam tv iz tog krajnjeg položaja na kauču

baš sam nekidan išao provjeravati kako kut utječe na sliku - teško da i mrvu promjene osjetim u boji čak i pod većim kutem, a iskušavao sam iz takvih kuteva da bi moralo sjediti bar 12 ljudi da bi onaj skroz lijevo ili desno možda vidio tu minimalnu razliku 

 

dakle, mensčini da se tu malkice puno serenda o famoznom kutu gledanja i svaki panel se uzima pod isto

e pa jbga, nije svaki panel isti i nema svaki va panel isti problem s kutevima - imam ips u firmi kojem se boje pod kutom mijenjaju naočigled, daleko prije i pod manjim kutom nego na mojem benq va monitoru doma

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.9.2019 12:45 (picajzla0707).
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
picajzla0707 kaže...

 ma glupost, imam kauč od 2,5 metara i tv stoji nasuprot njemu na nekih tri metra udaljenosti, okomito na jedan kraj kauča - dakle, kad sjednem na drugi kraj kauča nalazim se poprilično pod kutom i do mene može sjesti još 3-4 ljudi kojima će tv biti sve manje pod kutom, sve do onoga na drugom kraju kauča koji gleda direktno u tv

 

i kupio sam hisense 40'' tv, jeftinjara za 1600 kuna, navodno s problematičnim va panelom i sasvim normalno gledam tv iz tog krajnjeg položaja na kauču

baš sam nekidan išao provjeravati kako kut utječe na sliku - teško da i mrvu promjene osjetim u boji čak i pod većim kutem, a iskušavao sam iz takvih kuteva da bi moralo sjediti bar 12 ljudi da bi onaj skroz lijevo ili desno možda vidio tu minimalnu razliku 

 

dakle, mensčini da se tu malkice puno serenda o famoznom kutu gledanja i svaki panel se uzima pod isto

e pa jbga, nije svaki panel isti i nema svaki va panel isti problem s kutevima - imam ips u firmi kojem se boje pod kutom mijenjaju naočigled, daleko prije i pod manjim kutom nego na mojem benq va monitoru doma

Ajde da se ponovim po ne znam koji put k'o pokvarena ploča - kut gledanja, tj. boje i svjetlina pod kutem su izmjerene vrijednosti, znači empirijski dokazano. Bilo koji RTINGS review to lijepo pokazuje u grafovima sa postocima.

 

Nadalje, ne razgovaramo o jednom jedinom brendu i jednoj jedinoj seriji panela da bi tako ovlaš mogli sve što postoji na tržištu poistovjetiti jedno s drugim.

 

Onda imamo ukus/znanje gledaoca koje je jedan od većih faktora, pošto je iz aviona vidljivo da neki bauljaju. I o tome se ne da raspravljati.

 

Znači, kvaliteta prikaza se gleda uvijek i nadasve u strogom centru. Otklon ustranu od toga daje izmjerene neke vrijednosti koje nisu kao u centru. Nije da slike nema, ali nije ista kao u centru. To što je nekome sasvim OK što vidi drugačiju sliku je njegov osobni problem.

 

Jednako tako ti imaš tamo negdje pitajboga koji IPS TV iz pitajboga koje godine i proizvođača panela. I mi bi na temelju toga trebali nešto zaključiti naspram svih mjerenja? Pogotovo kada se pusti HDR?

 

 

Na kraju, ako te to sve ne zanima i bilo kakova slika ti je OK, onda kupi najjeftiniji i sve 5. Samo što nije baš tako, zar ne? Jer se kupi, pa dođe doma, pa zašto ovako, zašto onako, zašto iskosa na bijeloj reklami vidim gradijent od sive do bijele, zašto pod 30°+ sastrane jače vidim bloom/bleed itd.. E hebat ga.

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.9.2019 13:42 (Mad Ant).
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...

...

 i opet - po takvom pisanju reklo bi se da va panel isključivo može gledati jedna osoba, eventualno još jedna koja mu sjedi u krilu i čim malo makne ta osoba glavu ekran počne gubiti boje i kontrast

how yes no

 

ono što hoću reći je da treba uzeti s zrnom soli neke stvari - dakle, može sjediti i više ljudi na kauču i gledati tv s jednakim ili gotovo jednakim standardom slike

da, oni prvi va paneli su zbilja bili očajni po pitanju kutova isto kao i po ghostingu, no tehnologija se razvija i to je sve manji problem

 

da, slika gubi na kvaliteti pod kutom - ne samo va nego i ips panela, no svatko treba sam provjeriti taj kut i koliko mu to smeta na pojedinom televizoru ili monitoru

 

13 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir
IPS vs VA
Comparing LCD types found in TVs
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...
IPS vs VA
Comparing LCD types found in TVs

e i? kao da to nisam prije vidio ili čitao

 

evo ti isto tako i slikica s istog tog rtingsa koja pokazuje problematiku kuteva gledanja i sad osmotri kolika je razlika između "any tv" i "at least 30 degree"

koliki je raspon između toga, koliko još ljudi stigne sjesti do onih trojice na donjem kauču? jel to suprotno onome što sam rekao da u praksi bar šest ljudi može sjesti sa svake strane i gledat moj va televizor bez problema?

 

i sad malo razmisli kolika je razlika u primjerice jednom lg sm9000 kojem se značajnija ispranost boja osjeti na 30 stupnjeva i sony x900f na kojem je ta ispranost zamjetna na 24 stupnja i koliko tih 6 stupnjeva čini razliku gledajući ovu istu sliku dolje

koliko se to primijeti ovisno o uvjetima gledanja poput osvjetljenosti prostorije? ono što neprestance trubite da utječe na isto tako empirijski 300-400 ili 500-600 posto bolji kontrast, dakle ne 20% promjene u bljedilu boje koje rting uzima kao zamjetnu na 24 ili 30 stupnjeva, nego 500% bolji kontrast va panela 

 

ali kontrast je meh kad se spomene empirijskih 500% bolji kod va panela, a tih 6 stupnjeva veći kut je nešto bitno, iako i ips gubi kvalitetu na istih tih 24 stupnja - nešto manje, ali gubi, a doje su ti sa spomenutih televizora "empirijske" rtinsg tablice

 

pa jebiga, kako u praksi kontrast nekom može značiti više - a nekom manje, isto tako i problematika kuteva nije baš tako "empirijska" kako se ovdje pokujšava prikazatio, kao da u najmanju ruku dobije crno-bijeli televizor čim malo mrdneš glavu

treba biti umjeren, a ne serendati samo kako bi se serendalo i kako bi se navlačila kožica na svoju stranu jer je netko fanboy ovoga ili onoga pa je onda nekom kontrast jedini faktor, a nekom drugom kutovi pa onda svako malo kreće izdrkavanje i prazno prepucavanje preko desetaka stranica

 

 

 

sony+ sony+
lg lg
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.9.2019 15:28 (picajzla0707).
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
picajzla0707 kaže...

e i? kao da to nisam prije vidio ili čitao

 

evo ti isto tako i slikica s istog tog rtingsa koja pokazuje problematiku kuteva gledanja i sad osmotri kolika je razlika između "any tv" i "at least 30 degree"

koliki je raspon između toga, koliko još ljudi stigne sjesti do onih trojice na donjem kauču? jel to suprotno onome što sam rekao da u praksi bar šest ljudi može sjesti sa svake strane i gledat moj va televizor bez problema?

 

i sad malo razmisli kolika je razlika u primjerice jednom lg sm9000 kojem se značajnija ispranost boja osjeti na 30 stupnjeva i sony x900f na kojem je ta ispranost zamjetna na 24 stupnja i koliko tih 6 stupnjeva čini razliku gledajući ovu istu sliku dolje

koliko se to primijeti ovisno o uvjetima gledanja poput osvjetljenosti prostorije? ono što neprestance trubite da utječe na isto tako empirijski 300-400 ili 500-600 posto bolji kontrast, dakle ne 20% promjene u bljedilu boje koje rting uzima kao zamjetnu na 24 ili 30 stupnjeva, nego 500% bolji kontrast va panela 

 

ali kontrast je meh kad se spomene empirijskih 500% bolji kod va panela, a tih 6 stupnjeva veći kut je nešto bitno, iako i ips gubi kvalitetu na istih tih 24 stupnja - nešto manje, ali gubi, a doje su ti sa spomenutih televizora "empirijske" rtinsg tablice

 

pa jebiga, kako u praksi kontrast nekom može značiti više - a nekom manje, isto tako i problematika kuteva nije baš tako "empirijska" kako se ovdje pokujšava prikazatio, kao da u najmanju ruku dobije crno-bijeli televizor čim malo mrdneš glavu

treba biti umjeren, a ne serendati samo kako bi se serendalo i kako bi se navlačila kožica na svoju stranu jer je netko fanboy ovoga ili onoga pa je onda nekom kontrast jedini faktor, a nekom drugom kutovi pa onda svako malo kreće izdrkavanje i prazno prepucavanje preko desetaka stranica

 

 

 

 Jeli, a s kim se ti boriš, a?

 

Nekima je i minimalan pomak bljuv i očaj. Nekima je i blijeda slika sastrane OK. Ja se ne namjeravam raspravljati o nečijim fix idejama, pogotovo kad je u igri gro brendova sa vlastitom elektronikom, te gro različitih panela, čak i od istog proizvođača.

 

I da, vidi se sasvim dobro gdje je ta prijelomna točka jer naglo počne opadati, a ne da se početak(!) opadanja proteže od X do Y stupnja. Kad se na to još doda da ne opadaju sve vrijednosti zajedno, tj. jednako i iz iste točke, vrlo je jasno da nije sve tako jednostavno. Pogotovo što ni boje same ne opadaju ravnomjerno ili zajedno. Ako si htio gledati 100% kvalitete koju TV daje i koju si platio, izmjeren je kut do kojeg će biti 100%.

 

A kontrast je toliko varijabilna komponenta koja ovisi o panelu, dodatnoj elektronici, tipu i jačini backlighta, tipu i jačini osvjetljenja u prostoru, kutu iz kojweg se gleda, da je stvarno presimplificirano samo tako opaliti kako je npr. 3000-4000:1 duplo bolje od 1300:1. Jer ako odeš dovoljno ustranu najednom bleed/bloom, pa si kontrast možeš staviti vrit kad ti gledaoc sastrane na kauču na 45° veli da vidi sivu sliku.

 

EDIT: Da još prikažem koliko je sve zapravo komplicirano - Q90R najbolji Samsung 4K TV ove godine, jako dobro povećava kut gledanja zbog posebnog filtera te ima jako učinkovit filter za odbljesak. Ali, zbog tih istih filtera daje mutniju 4K rezoluciju, tj. kada se izbliza fotografira panel, praktički se ne daju razaznati sub-pixeli (R/G/B struktura). I sada najednom Samsung fejka 4K, tj. nije ono što bi trebalo biti. Iako je teško to primjetiti osim možda izbliza ili ako se koristi kao monitor. Ali nije savršeno kristalno čista slika kao što se reklamira.

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.9.2019 16:44 (Mad Ant).
6 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

LG 50UM7450 ili Samsung 50RU7452?

Koji izabrati i zbog cega. Cijena im je ista.

 

Hvala na savjetima

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

I ja sam  se isto pitao , bratu treba novi TV . trenutno sam puno blizi LGu zbog daljinskog  i opcenito opremljenosti .najgore sto za navedeni LG nema nikavih podataka ni reviewa  u pm . Cekam neki info od iskusnijih kolega ko ozeb`o sunce :D 

ludi mravee javi se :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.9.2019 18:49 (error_666).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Isto tako. Ne mogu pronaci nikakve recenzije po internetu za taj model. A ima ga dostupan u mom gradu pa bi radije njega da ne cekam. Ali opet s druge strane radije cu pricekati koji dan ako je vec Samsung bolji ... Ajmo javite se da jos vcrs stignem uzeti :D

10 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

molim preporuku za odabir  tv-a.

karakteristike:

fullhd, smart,HEVC 

udaljenost s koje će se gledati je 3,20-3,40m...

pretpostavljam da je 32 " ok?

Hvala

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
espltd kaže...

molim preporuku za odabir  tv-a.

karakteristike:

fullhd, smart,HEVC 

udaljenost s koje će se gledati je 3,20-3,40m...

pretpostavljam da je 32 " ok?

Hvala

 Treba ti 55".  a neko bi rekao cak i  65". . 

5 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

2019 55" fhd mislim da ne postoji više, barem od ovih najpoznatijih marki a pogotovo ne 65":)

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Daj me nemoj nasmijavat, pa 45 stupnjeva bi imao gledatelj iz mojeg kauča samo ako sjedi pet metara od centra. A nit mi je kauč deset metara širok, nit imam 16 gledatelja odjednom u kući.
Nas 3-4 se sasvim solidno smjestimo u tri metra kutne garniture i gledamo tv bez ikakvih problema, a da sjedne njih još tri sa svake strane ne bi prešli ni tih 24 stupnja.
I da, na onim tablicama možeš vidjeti da i ips na 24 stupnja također ima bljedila u odnosu na centar - samo što on ima 15%, a va panel ima 20%, neš ti razlike. Pa čak i tako, na tih 24 stupnja meni nitko ni blizu ne sjedi, nego pod još manjim kutom, tamo gdje ips gubi 10%, a va 13%. Strašno, jelda.
A 5000 naspram 1000 jest 500%, pa da se ti postaviš na glavu - matematika kojom izračunavaš postotke kutova ista je ona kojom mjeriš postotke kontrasta. E sad, ako ćeš palamuditi da 500% bolji kontrast subjektivno ne mora izgledati toliko bolje, onda ja mogu palamuditi da niti 3% razlike u ispranosti slike isto tako u praksi ne izgleda toliko bolje. Toliko o empirijskim izračunima, sad možemo praktično - ne, kutevi gledanja velikoj većini ne bi trebali predstavljati problem, osim ako ne gledaju tv iz kuhinje pod kutem od 70 stupnjeva, no takvima je onda ionako samo oled opcija.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.9.2019 4:35 (picajzla0707).
9 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pozz nisam jos do sad dobio neku preporuku tva. Pa sam sam malo trazio i naisao na par modela pa bi volio sto mi preporucujete da je bolje. Dakle trazi 55",Uglavnom filmovi i PS igranje. Na tv ce pretezito bit spojen may tv Al bi volio da je smart(da podrzava sitnice poput hbo, Netflix), hdr... Tv cu uglavnom gledat sa sredine prostorije i na udaljenosti od cca 3m, cjenovno do nekih 5500(max. 6000kn)

Moj prijedlog je pa bi vi da mi kazete Dal valja i sto bi ste mi vi preporucili ako ne valja

1.https://www.sancta-domenica.hr/telev...-50gx810e.html

2.https://www.sancta-domenica.hr/telev...xf8096-4k.html

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
error_666 kaže...

I ja sam  se isto pitao , bratu treba novi TV . trenutno sam puno blizi LGu zbog daljinskog  i opcenito opremljenosti .najgore sto za navedeni LG nema nikavih podataka ni reviewa  u pm . Cekam neki info od iskusnijih kolega ko ozeb`o sunce :D 

ludi mravee javi se :)

 Pa onaj video sa Benchmark.rs za 50UM7500 je ono sto trazis, isti model samo sa dvije noge.

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
picajzla0707 kaže...
Daj me nemoj nasmijavat, pa 45 stupnjeva bi imao gledatelj iz mojeg kauča samo ako sjedi pet metara od centra. A nit mi je kauč deset metara širok, nit imam 16 gledatelja odjednom u kući.
Nas 3-4 se sasvim solidno smjestimo u tri metra kutne garniture i gledamo tv bez ikakvih problema, a da sjedne njih još tri sa svake strane ne bi prešli ni tih 24 stupnja.
I da, na onim tablicama možeš vidjeti da i ips na 24 stupnja također ima bljedila u odnosu na centar - samo što on ima 15%, a va panel ima 20%, neš ti razlike. Pa čak i tako, na tih 24 stupnja meni nitko ni blizu ne sjedi, nego pod još manjim kutom, tamo gdje ips gubi 10%, a va 13%. Strašno, jelda.
A 5000 naspram 1000 jest 500%, pa da se ti postaviš na glavu - matematika kojom izračunavaš postotke kutova ista je ona kojom mjeriš postotke kontrasta. E sad, ako ćeš palamuditi da 500% bolji kontrast subjektivno ne mora izgledati toliko bolje, onda ja mogu palamuditi da niti 3% razlike u ispranosti slike isto tako u praksi ne izgleda toliko bolje. Toliko o empirijskim izračunima, sad možemo praktično - ne, kutevi gledanja velikoj većini ne bi trebali predstavljati problem, osim ako ne gledaju tv iz kuhinje pod kutem od 70 stupnjeva, no takvima je onda ionako samo oled opcija.

 Istina, na 45° se neće baš vidjeti previše sivila, ali slika će biti drugačija dovoljno, a to su recimo dva kauča sastrane. Netko ima L garnituru s jedne strane. Tako da kut gledanja za neke stvarno je faktor.

 

Doživljaj kontrasta je ovisan o prostoru u kojem gledaš, u mraku veliki kontrast - super; upališ svjetlo - ista slika kao na IPS-u. Očito simplificiram, ali tako je. OLED nije opcija ako nemaš za njega.

 

Dosta nas, ako već ne većina, ne dijeli tvoju ideju da je kut gledanja nevažan, tj. da je svejedno i sve OK. Morat ćeš se zadovoljiti s tim.

 

 

9 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pozdrav ekipa.

 

Trebam preporuku za novi TV. Cijena do nekih 5500 kuna (ne bih preko toga). Primarna namjena gledanje IPTVa, netflix, gledanje filmova sa računala i eventualno bi plus bio da dobro podnosi i gaming(ali nije kritično). Udaljenost od tva oko 3m.

 

Ono što gledam trenutno su ovi modeli:

65''

LG 65UK6300MLB -> 4999 kn

Samsung UE65RU7092UXXH -> 5399 kn

Philips 65PUS6503/12 -> 4799 kn

 

55''

Philips 55PUS7803 -> 4599 kn

Samsung UE55RU7172 -> 3599 kn

Sony KD-55XF7077 -> 3999 kn

 

QLED

Samsung55Q65RAT QLED -> 5999 kn (ovo sam vidio da je na većoj akciji. Nisam siguran isplati li se ?)

 

Što sa ove liste se čini ok ? Gledao sam da se preporuča za 3m da se uzme 65'', ali je par puta znalo biti da je 55'' "bolji", pa ako bi netko mogao pogledati ovo što sam stavio i reći ima li to smisla i eventualno ako nema dati nekakav bolji prijedlog. Preferirao bih možda malo "intuitivniji" daljinski, ali to mi nije presudni faktor.

 

Također, dodao sam i ovaj QLED koji mi se čini nestvarno nisko cijena. U čemu je kvaka ? Ima li smisla dati oko 500-1000 kn više za taj ?

 

Pardon na podužem postu i unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...

 Istina, na 45° se neće baš vidjeti previše sivila, ali slika će biti drugačija dovoljno, a to su recimo dva kauča sastrane. Netko ima L garnituru s jedne strane. Tako da kut gledanja za neke stvarno je faktor.

 

Doživljaj kontrasta je ovisan o prostoru u kojem gledaš, u mraku veliki kontrast - super; upališ svjetlo - ista slika kao na IPS-u. Očito simplificiram, ali tako je. OLED nije opcija ako nemaš za njega.

 

Dosta nas, ako već ne većina, ne dijeli tvoju ideju da je kut gledanja nevažan, tj. da je svejedno i sve OK. Morat ćeš se zadovoljiti s tim.

ma kakvih 45 stupnjeva čovječe, prestani pretjerivati

evo ti dolje malo prepravljena slika od rtings i odmah do nje original sa 30 stupnjeva - pogledaj sam kolika je širina 30 stupnjeva

ako baš ne sjediš pod takvim kutem kao na slici original, onda imaš problem - no ja imam L garnituru i krajnja pozicija sjedenja je daleko ispod ove na slici - zato jer je taj bočni kauč na original slici pomaknut skroz gore, što kod L garnitura nije slučaj

 

ali većina ljudi kod kojih sam bio u kući nema niti L garnituru niti drugi kauč u takvoj poziciji, već imaju trosjed/četverosjed direkt na tv i fotelju eventualno, većina obitelji nema 10 ljudi koji gleda tv da oni krajnji sjede pod prevelikim kutem

 

ono što hoću reći, a to pokazuju i podaci s rtings na koje se sam pozivaš - u velikoj većini slučajeva kutevi nisu problem kao što se ovdje predstavlja, a kad jesu onda niti ips panel nije rješenje jer i kod njega na dolazi do promjene na slici i ako ti smeta razlika u posvjetljenoj slici od 20% onda ti smeta i 15% i jedino je rješenje oled

 

da, dosta ljudi smatra kuteve važnima i oni jesu važni, no pitanje je koji su to kutevi i koliko ljudi tv gleda pod kutem kad to doista postaje bitno

dolje ti je video kuteva gledanja na sony va panelu koji je snimio rtings pa pogledaj i sam koliki su kutevi i koliko se slika mijenja na recimo 30 stupnjeva koliko su kutevi na onim slikama rasporeda sjedenja gdje može i 10 ljudi sjediti ispred tv-a bez promjene slike

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.9.2019 10:54 (picajzla0707).
4 godine
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
picajzla0707 kaže...
 

ono što hoću reći, a to pokazuju i podaci s rtings na koje se sam pozivaš - u velikoj većini slučajeva kutevi nisu problem kao što se ovdje predstavlja

 

Vjerujem da u tvom slucaju je tako kako kazes, no uzmi u obzir da takve stvari na "jeftinjari od 1600kn" nece imati isti utjecaj kao na TVima koji kostaju po 5-6 puta vise.

 

U slucaju jeftinjare je zbilja skoro pa nebitno koji je panel je unutra jer nece imat bog zna kakvu sliku iz kojeg god kuta da gledas. Tu prije onda gledas da podrzava sto ti treba, da ima konektore koji ti trebaju, da se ne vuce bas ko krepana kokos i da ima sto duzu garanciju.

 

No kako ides prema "gore" i trazis sto kvalitetniju sliku pogotovo u zahtjevnijim uvjetima (zamracena prostorija itd) tu razlika u kutu postaje sve bitnija.

 

 

Pisao sam vec za svoj XF9005:

 

"Kontrast se sroza, boje isperu, cijeli ekran izblijedi dok blooming postane poprilicno vidljiv sto je sve znatno izrazenije u zamracenoj prostoriji (dok je nafrljen u trgovini punoj svjetla to nista nece biti ni priblizno toliko vidljivo).

 

I to se vec pocne primjecivati cim se sjedi ajmo reci izvan okvira ekrana, a onda sve dalje je sve gore. Kao da je neki drugi TV naspram onog odlicnog kakav je inace kada se sjedi ravno ispred."

 

 

Tako da u neku ruku obojica ste u pravu jer sve ovisi sto gledas, kako gledas i na cemu gledas.

9 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Bok,

 

Kupujem oko 43 inča, 

 

Volio bi android ali mislim da neće ići zbog cijene, te IPS ekran. Jel bolje sad pričetak kraj godine za kupnju? Buđet 3500-4000 max.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Ivan0S kaže...

Tako da u neku ruku obojica ste u pravu jer sve ovisi sto gledas, kako gledas i na cemu gledas.

 bitno je i iz kojeg kuta gledaš, ako se već govori o tome

ove slike i screenshot s rtings prikazuju 30 stupnjeva i ovome gledatelju u krajnjem kutu va panel sigurno neće izgledati dobro

no pitanje je tko sjedi na samom kraju tog kuta i u koliko situacija imamo ljude koji sjede u tih krajnjih 30 stupnjeva, a kamo li u 45 stupnjeva s kojima mrav barata

 

priča se o egzaktnim mjerenjima, ali se iz nekog razloga koristi 45 stupnjeva kao neki normalni kut gledanja, ma daj molim te, tko će gledati tv iz 45 stupnjeva, pa to u nekom dnevnom boravku od kakvih 5-6 metara dužine niti nemereš postići ukoliko sjediš uz zid prekoputa tv-a niti da sjediš u sasvim suprotnom kutu sobe - baci oko dolje na sliku, pa vidi koliko pokriva 30 stupnjeva i baci oko gore na video koliko se mijenja slika na 30 stupnjeva - upravo tako izgleda i moj hisense va televizor, na nekih 30 stupnjeva tek počinje primjetna promjena - no na tih 30 stupnjeva sam već metar i pol izvan granica kauča i ne znam tko bi sjedio na toj poziciji za gledanje tva

kut od 30 stupnjeva kut od 30 stupnjeva
16 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Može li mišljenje o TV Samsung UE55RU8002 UHD ?

 

Mogao bih ga uzeti za 5.6k kn. Uglavnom bi se koristio za filmove i sport. 

 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Samo na balkanu prolazi lg-ov lcd:)
Ips već ima ispranu sliku od 0 stupnjava...

 

4 godine
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
picajzla0707 kaže...
Ivan0S kaže...

Tako da u neku ruku obojica ste u pravu jer sve ovisi sto gledas, kako gledas i na cemu gledas.

 bitno je i iz kojeg kuta gledaš, ako se već govori o tome

ove slike i screenshot s rtings prikazuju 30 stupnjeva i ovome gledatelju u krajnjem kutu va panel sigurno neće izgledati dobro

no pitanje je tko sjedi na samom kraju tog kuta i u koliko situacija imamo ljude koji sjede u tih krajnjih 30 stupnjeva, a kamo li u 45 stupnjeva s kojima mrav barata

 

priča se o egzaktnim mjerenjima, ali se iz nekog razloga koristi 45 stupnjeva kao neki normalni kut gledanja, ma daj molim te, tko će gledati tv iz 45 stupnjeva, pa to u nekom dnevnom boravku od kakvih 5-6 metara dužine niti nemereš postići ukoliko sjediš uz zid prekoputa tv-a niti da sjediš u sasvim suprotnom kutu sobe - baci oko dolje na sliku, pa vidi koliko pokriva 30 stupnjeva i baci oko gore na video koliko se mijenja slika na 30 stupnjeva - upravo tako izgleda i moj hisense va televizor, na nekih 30 stupnjeva tek počinje primjetna promjena - no na tih 30 stupnjeva sam već metar i pol izvan granica kauča i ne znam tko bi sjedio na toj poziciji za gledanje tva

 

Kao prvo taj screenshot ne prikazuje 30 vec oko 55 stupnjeva (LINK) tako da vec to ne gledas dobro. Ono sto kaze je da ti treba najmanje 30 stupnjeva u takvom rasporedu sjedenja.

 

A ono sto ti ja jos pokusavam reci da taj "sweet spot" moze biti i manji ovisno kakav TV imas jer npr. kod FALD TVa kao sto je XF9005 blooming postaje izrazen vec i pri manjim kutevima od tog sto ti ne vidis na tom videu ali ja gledam svaki dan ako se pomjerim u stranu.

 

Naravno ako nije FALD nemas taj problem pa ti kut s obzirom na to ne igra toliku ulogu, pa zato i napisah da kod "jeftinjara" je kut gledanja manji problem i zato u tvom slucaju ni nije toliko izrazena ta razlika sto ne znaci da je to tako svuda i na svakom TVu.

5 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Kad smo već kod lg lcd i ako je netko čekao pad cijena za ove nove lg SM9000 FALD modele onda ima napretka:)

 

U elipsu 55SM9010 7499 kn (49" je 6299) uz 5 godina garancije, dobra cijena s obzirom da je 55" u SD 10K.


https://www.elipso.hr/audio__video/televizori/LG-55SM9010PLA/

 
0 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Ivan0S kaže...

Naravno ako nije FALD nemas taj problem pa ti kut s obzirom na to ne igra toliku ulogu, pa zato i napisah da kod "jeftinjara" je kut gledanja manji problem i zato u tvom slucaju ni nije toliko izrazena ta razlika sto ne znaci da je to tako svuda i na svakom TVu.

 nemam iskustva samo s jeftinjarama, ne znam zašto ljudi sve doslovno shvaćaju

radio sam na više ips, tn i va monitora, imali smo i preko nekoliko ips i va televizora u firmi dok smo imali lokalni tv studio

posljednje detaljnije iskustvo - kolega ima sony xe ili xf 8xxx plaćen prošle godine skoro 10 soma kuna, va panel i dok nas sjedi 5-6 na kauču nema nikakvih problema

da, kad bacim oko iz kuhinje dok slažemo klopu i cugu osjetno se vidi bljedilo, no to je više od ovog kuta koji je prikazan na slici, bio on 30 ili 55 stupnjeva

 

dakle, niti na mojoj jeftinjari, niti na koleginom sonyu nisam vidio drastičnu promjenu slike pod nekim normalnim kutem - bilo je toga i pod manjim kutem na nekoj od starih va televizija u firmi, ali danas je to daleko odmaklo

na kraju, ja stvarno ne kužim pod kojim kutevima vi gledate televizor i zašto to uopće radite, jel vas ima 15 u obitelji pa nema mjesta na jednom kauču, jel namjerno tražite takve anomalije ili što već, ne kužim stvarno

 

EDIT:

da ne kritiziram samo jednu stranu, slični se ektremni uvjeti navode i s druge strane kad se nabrijava o kontrastu, te tamni filmovi, te mrkli mrak u sobi i slično

dajte malo realnosti, neki normalni uvjeti - obitelj od 3-5 članova pred tv-om, gledanje ispred tva - ne iz drugog kuta sobe, poluosvjetljena soba - tko ima posebnu sobu u kojoj stvara mrkli mrak i tako, dakle nešto realno, a ne da se ekstremi uzimaju kao prosjek i primjer kako valjda svi gledaju tv - ovo pod kutem od 45 stupnjeva me doslovno ubija u pojam, te nemrem niti zamisliti da netko tako gleda tv

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.9.2019 14:03 (picajzla0707).
9 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Poštovanje, planiram kupiti televizor do nekih 4k kuna max, sluzio bi za netflix, youtube, filmovi serije pa bih trebao pomoc prilikom odabira . E da i striktno treba bit iz elipsa jer mi je to najbliza trgovina. Hvala 

 

https://www.elipso.hr/audio__video/televizori/PHILIPS-50PUS7303/ ovaj mi je zapeo za oko dali se isplati

ili https://www.elipso.hr/audio__video/televizori/SAMSUNG-UE55RU7172UXXH/

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Crt True Colors kaže...

Samo na balkanu prolazi lg-ov lcd:)
Ips već ima ispranu sliku od 0 stupnjava...

Svi VA panel televizori nemaju istu sliku. Najbolji Samsung TV u 2018. je Q9FN. Q6FN, odnosno NU8000 imaju sasvim pristojnu sliku. Q6FN je bolji zato jer mu cijela paleta ne baca na plavo. NU8000 da bi to popravio mora malo zbrčkati sve boje, ali sve to u stvari ne izgleda toliko loše. NU7400 ima nešto lošiju sliku. Slika na NU7000 koji je u osnovi prepakirana 2017 serija 6 je za nijansu malo lošija. Također imamo i seriju 6 sa još lošijom slikom. Dakle bez ikakvog mjerenja korisnik vulgaris će bez problema rangirati barem 5-6 skupina VA panela i to govoreći samo o Samsungu. Isto tako svi IPS televizori nemaju istu sliku. LG proizvodi svoje IPS panele. Svi paneli nisu namjenjeni za sve serije i nemaju iste proizvodne troškove. Pravi Quantum Dot i njegova NanoCell izvedenica, LG IPS serija 7 i IPS serija 6 nemaju istu sliku.

 Svejedno bio to TN, VA ili IPS panel gotovo uvijek se može napraviti tehnički korektna slika koja će ući unutar Δ2 kada se gleda direktno ispred. Nitko ne poriče da na ukupni dojam uvelike ne utječe kontrast panela no da bi vidio ovih 500% televizor moraš gledati u potpunom mraku sjedeći direktno ispred televizora. Po danu ili uz minimalno svjetlo i kada se gleda pod bilo kakvim kutom priča je posve drugačija kao što možeš vidjeti na ovom videu. Pogledaj usporedbu na 10° (ili kako fizika kaže 44cm, odnosno nešto manje od jednog sjedećeg mjesta pomaknut od sredine televizora na udaljenosti od 2.5m) 1.500€ Samsung Q8C VA i 900-1.000€ LG SK8500 IPS. "Direktno ispred Samsung ima bolju sliku, na 10° LG ga prestiže i nikakav kontrast ne može nadomjestiti gubitak boje, dok pod kutom 30° Ford Model T ima bolji kolorit od Samsunga. Samsung je 30% 50% skuplji od LG-a." Sad zamisli kakav bi rezultat bio da u usporedbu nije uzeta gornja klasa Samsung televizora, već nekakav Vestel ili tako nešto.

 

Kao što sam ranije napisao razlike između VA i IPS panela nisu toliko drastične kako ih neki žele prikazati. Da VA panel postigne vršnu svjetlinu IPS-a mora se podići osvjetljenje panela ali to automatski dovodi do degradacije kontrasta. Da bi se IPS panel približio VA panelu po kontrastu mora spustiti osvjetljenje ali se gubi svjetla sliku. Kontrast je čista A/B matematika u kojoj B ima deleko veći utjecaj na konačnu brojku kada A i B mjenjamo linearno. Da li je razlika između IPS i VA panela, kada se u jednadžbu uključi i mnoštvo izvedbi, toliko na strani VA? Na kraju ne može se zanematiti ni kvalitetno pozadinsko osvjetljenje koje kod kvalitetnijih televizora nije nekoliko 10¢ LED traka ili antirefleksijski filteri i druge komponente koje će osigurati stabilan rad, a koje itekako imaju utjecaja na konačnu cijenu televizora. Moj zaključak je isti kao i ranije "Ukoliko imaš obitelj od 7-77 godina koji će televizor gledati u bilo koje doba dana i iz kuteva koje nisi ni pretpostavio kada si kupovao televizor IPS je bolji izbor. Neka IPS srednja klasa će biti sasvim dovoljna. Ukoliko ćeš televizor koristiti isključivo za svoj gušt, uzmeš si VA ili još bolje OLED i miran si."

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.9.2019 14:33 (Leon4rdo).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Leon4rdo kaže...
Crt True Colors kaže...

Samo na balkanu prolazi lg-ov lcd:)
Ips već ima ispranu sliku od 0 stupnjava...

Svi VA panel televizori nemaju istu sliku. Najbolji Samsung TV u 2018. je Q9FN. Q6FN, odnosno NU8000 imaju sasvim pristojnu sliku. Q6FN je bolji zato jer mu cijela paleta ne baca na plavo. NU8000 da bi to popravio mora malo zbrčkati sve boje, ali sve to u stvari ne izgleda toliko loše. NU7400 ima nešto lošiju sliku. Slika na NU7000 koji je u osnovi prepakirana 2017 serija 6 je za nijansu malo lošija. Također imamo i seriju 6 sa još lošijom slikom. Dakle bez ikakvog mjerenja korisnik vulgaris će bez problema rangirati barem 5-6 skupina VA panela i to govoreći samo o Samsungu. Isto tako svi IPS televizori nemaju istu sliku. LG proizvodi svoje IPS panele. Svi paneli nisu namjenjeni za sve serije i nemaju iste proizvodne troškove. Pravi Quantum Dot i njegova NanoCell izvedenica, LG IPS serija 7 i IPS serija 6 nemaju istu sliku.

 Svejedno bio to TN, VA ili IPS panel gotovo uvijek se može napraviti tehnički korektna slika koja će ući unutar Δ2 kada se gleda direktno ispred. Nitko ne poriče da na ukupni dojam uvelike ne utječe kontrast panela no da bi vidio ovih 500% televizor moraš gledati u potpunom mraku sjedeći direktno ispred televizora. Po danu ili uz minimalno svjetlo i kada se gleda pod bilo kakvim kutom priča je posve drugačija kao što možeš vidjeti na ovom videu. Pogledaj usporedbu na 10° (ili kako fizika kaže 44cm, odnosno nešto manje od jednog sjedećeg mjesta pomaknut od sredine televizora na udaljenosti od 2.5m) 1.500€ Samsung Q8C VA i 900-1.000€ LG SK8500 IPS. "Direktno ispred Samsung ima bolju sliku, na 10° LG ga prestiže i nikakav kontrast ne može nadomjestiti gubitak boje, dok pod kutom 30° Ford Model T ima bolji kolorit od Samsunga. Samsung je 30% 50% skuplji od LG-a." Sad zamisli kakav bi rezultat bio da u usporedbu nije uzeta gornja klasa Samsung televizora, već nekakav Vestel ili tako nešto.

 

Kao što sam ranije napisao razlike između VA i IPS panela nisu toliko drastične kako ih neki žele prikazati. Da VA panel postigne vršnu svjetlinu IPS-a mora se podići osvjetljenje panela ali to automatski dovodi do degradacije kontrasta. Da bi se IPS panel približio VA panelu po kontrastu mora spustiti osvjetljenje ali se gubi svjetla sliku. Kontrast je čista A/B matematika u kojoj B ima deleko veći utjecaj na konačnu brojku kada A i B mjenjamo linearno. Da li je razlika između IPS i VA panela, kada se u jednadžbu uključi i mnoštvo izvedbi, toliko na strani VA? Na kraju ne može se zanematiti ni kvalitetno pozadinsko osvjetljenje koje kod kvalitetnijih televizora nije nekoliko 10¢ LED traka ili antirefleksijski filteri i druge komponente koje će osigurati stabilan rad, a koje itekako imaju utjecaja na konačnu cijenu televizora. Moj zaključak je isti kao i ranije "Ukoliko imaš obitelj od 7-77 godina koji će televizor gledati u bilo koje doba dana i iz kuteva koje nisi ni pretpostavio kada si kupovao televizor IPS je bolji izbor. Neka IPS srednja klasa će biti sasvim dovoljna. Ukoliko ćeš televizor koristiti isključivo za svoj gušt, uzmeš si VA ili još bolje OLED i miran si."

 

 

http://displaymate.com/

 

Viewing Angles
Another important and prominently advertised specification is the range of acceptable Viewing Angles for a TV. For virtually all HDTVs the published values are at least 176 degrees (or ±88 degrees) out of a possible 180 degrees (±90 degrees). Viewing Angle is especially important for HDTVs because the audience may be seated at significantly different viewing locations throughout a room. So according to this claim, unless you are seated at a ridiculous 2 degrees from the edge of the screen you will see a perfectly fine picture. For all current LCDs this is absolute nonsense. What we found in both the measurements and viewing tests is that for LCDs the Viewing Angle where there is noticeable picture degradation is a mere ±10 degrees, not ±88 degrees. Let’s see how this all comes about. There are three major issues or problems:

 

The shocking conclusion is that only one person at a time can see accurate color reproduction on a direct-view LCD HDTV, even on top-of-the-line units from the top manufacturers. Even when viewers are seated close together side-by-side, each person will see a different picture with noticeably different coloration. On the other hand, Plasma displays deliver very close to true 180 degree (±90 degree) viewing, the same as traditional CRT monitors. There is very little change in brightness, contrast, hue, or color saturation over the entire 180 degree viewing area

http://www.displaymate.com/LCD_Plasma_ShootOut.htm

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.9.2019 14:38 (Crt True Colors).
6 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir
 
2 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice