Bad sektori na eksternom HDDu

poruka: 17
|
čitano: 3.642
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
odjavljen
offline
Bad sektori na eksternom HDDu

Pozdrav svima,

imam jedan problem što se tiče bad sektora na ekternom HDDu(Verbatim 53001 srebrni). Skenirao sam sektore s HD Tuneom(Hirens Boot CD) i dobio sam rezultat koji vidite na slici imena ''Prije Low Level formata''(ima više bad sektora). Nakon toga sam skinio program s ovog videozapisa

 

 

I nakon toga sam stavio da mi se LLFa HDD i došlo mi je do 25% posto i tu je zablokalo(sektori su se pomicali po 30-40 tisuća) i nakon 5-10 minuta samo izbaci da je uređaj isključen iz PCa. Otišao sam na verbatim stranicu i skinio njihov software za formatiranje HDDa i sve mi je to napravilo u par minuta(ni pet minuta nije trajalo). Nakon toga sam opet napravio skeniranje sektora i dobio sam rezultat koji vidite na slici imena ''Poslije Low Level formata''. Imam manji broj bad sektora ali i dalje ih imam.

 

Jel netko zna kako mogu ukloniti sve te bad sektore? Zahvaljujem {#}

 

Prije Low Level formata Prije Low Level formata
Poslije Low Level formata Poslije Low Level formata
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bad sektori na eksternom HDDu

Fizički bad sectori koji su nastali "grebanjem" glave po ploči diska se ne mogu popraviti nikakvim alatom. Ovaj low-level format je popravio logičke bad sektore koje FS vidi kao bad a ustvari je samo zapis oštećen.

 

Možeš za probu spojiti na ploču SATA kabelom direktno i odvrtiti scan opet. Ako su i dalje tamo, pozdravi se sa tim diskom.

 

P.S. - svako dodatno "štrakanje" po disku uzrokuje daljnje širenje bad sectora...

My name is Legion... For we are many!
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.12.2014 22:00 (Sum_of_all_fears).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Bad sektori na eksternom HDDu

A ništa onda. Vrijeme je onda za novi... Jel bi mi mogao predložiti neki dobar eksterni do nekih 500-600 HRK a da ima više od 300 GB(može i manje biti) i po mogućnosti da je iz Linka

14 godina
offline
Re: Bad sektori na eksternom HDDu
Dex.pwn kaže...

A ništa onda. Vrijeme je onda za novi... Jel bi mi mogao predložiti neki dobar eksterni do nekih 500-600 HRK a da ima više od 300 GB(može i manje biti) i po mogućnosti da je iz Linka

Klik, klik ili klik

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
11 godina
neaktivan
offline
Bad sektori na eksternom HDDu

Postoji li nekako da se otklone dead sectori na hddu softverskim putem?

Origin ID:Draksides,Steam ID:drakul101,Xfire-Darksides
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bad sektori na eksternom HDDu
drakula789 kaže...

Postoji li nekako da se otklone dead sectori na hddu softverskim putem?

Loš sektor je sektor sa kojega čitanje traje relativno dugo (potrebno je mnogo pokušaja, OS naime više puta pokušava pročitati sektor ako ne uspije iz prve), ili je nemoguće. Kada alati poput chkdsk, format, i neki komercijalni (hdd sentinel) skeniranjem površine nalete na takav sektor označe ga neispravnim, ali prije toga pokušaju pročitati podatke sa tog sektora i zapisati ih na neki zdravi sektor. Kada je sektor označen kao neispravan OS neće pokušavati išta zapisati u njega.

 

Otkloniti loš sektor u tom kontekstu znaći dvije stvari: ili natjerati OS da zaboravi da je taj sektor loš, ili nanovo testirati taj isti sektor kako bi se ponovno provjerila njegova ispravnost (u nadi da je možda označen greškom, ili da se nekim čudom u međuvremenu popravio).

 

Ako misliš na popravljanje provjereno neispravnog sektora, to je poprilično nemoguće jer su oni najčešće fizička oštećenja na samoj ploči diska.

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
14 godina
offline
Re: Bad sektori na eksternom HDDu

Može. Ne, ako je disk fizički oštećen, nema mu spasa. Situacija će biti sve gora i gora. Takav se disk više ne smatra pouzdanim, a pogotovo ako je riječ o fizičkom oštećenju diska.

EDIT: kolega je bio brži.

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.12.2014 0:04 (softwaremaniac).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bad sektori na eksternom HDDu

Hdd Regenerator Mene je spasio

╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
12 godina
odjavljen
offline
Re: Bad sektori na eksternom HDDu
Cevi kaže...

Hdd Regenerator Mene je spasio

 

Od ćega te je spasio?
14 godina
neaktivan
offline
Bad sektori na eksternom HDDu

Bad sectora, imao sam ih oko dvadesetak

╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Bad sektori na eksternom HDDu
Pokušat ću danas kad dođem iz škole pa ti javim
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Bad sektori na eksternom HDDu
Dex.pwn kaže...
Pokušat ću danas kad dođem iz škole pa ti javim

Pa subota je :O

Origin ID:Draksides,Steam ID:drakul101,Xfire-Darksides
12 godina
odjavljen
offline
Re: Bad sektori na eksternom HDDu
drakula789 kaže...
Dex.pwn kaže...
Pokušat ću danas kad dođem iz škole pa ti javim

Pa subota je :O

 

 

Imam mi i subotom :D

 

@ EIDT: Jel to ovaj program: http://www.dposoft.net/hdd.html

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.12.2014 11:57 (Dex.pwn).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bad sektori na eksternom HDDu

da!

╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
12 godina
odjavljen
offline
Bad sektori na eksternom HDDu

Opet isto... Vrijeme je onda za novi :D

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bad sektori na eksternom HDDu

Softver ne može popravljati loše sektore! Može eventualno testirati sektore koji su greškom označeni kao loši i zaključiti da zapravo nisu loši te ukloniti tu oznaku.

 

Ili će softver naći loš sektor, označiti ga kao neispravan u FS-u te eventualno relocirati njegove podatke (trajan gubitak par kb prostora, ovisi o količini sektora). Ili će se u firmwareu HDD-a remapirati taj sektor u jedan od pričuvnih sektora, čime se prividno ne gubi išta, te je loš sektor s korisnikove strane naizgled nestao.

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice