Eksterni hard disk se odjednom ne učitava i stvara

poruka: 7
|
čitano: 10.602
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Eksterni hard disk se odjednom ne učitava i stvara

pomagajte dobri ljudi

 

dakle imam eksterni hard disk, elements 1078 1TB, i služi me jako dobro barem 3 godine, stvarno nisam nikakvih problema imao, samo ga ja koristim i sve je bilo ok. danas sam ga dao pametnoj tetki da si prebaci nešto na laptop, zove me nakon 10 min i kaže da ga ne može učitati i sad ja mislim normalno kad nema blage veze, odem do nje da probam ja prebacit kad ono neće ni meni, stvara neki čudan zvuk svaki put kad ga spojim ravno 5 puta (nije ono kliktanje klasično, ne znam kako bi ga opisao) i poslije toga mrtva tišina, lampica konstantno svijetli, dakle ne treperi kao inače, i nakon jedne minute mi izbaci windows does not recognize usb, might be malfunctioned tako nešto. i sad si ja mislim ma to je do njenog laptopa, dođem kući i spojim ga na svoj komp kad ono sve isto kao kod nje ali znači identično. ne pojavljuje mi se nigdje osim u device managment, tamo sam probao update drivera, kad ono ništa, pokušavao sam par stvari ali ništa

 

1) kako je ona uspjela u 10 minuta postići da se to dogodi?

2) ako uzmemo da ga nije fizički oštetila, pošto ne vidim sad nekakvo vanjsko oštećenje, što se moglo dogoditi, jel ima itko bilo kakvu ideju?

3) kako da riješim situaciju?

 

znači ponavljam sve mi je radilo tip top dok ga ona nije uštekala u svoj laptop

 

molim pomoć i unaprijed zahvaljujem

 

edit: ne pojavljuje mi se u disk managmentu, a u device managmenut imam samo usb not recognised

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.1.2018 17:29 (Cansee).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Eksterni hard disk se odjednom ne učitava i stvara

samo da napravim update, odnio sam hard na servis u utorak i danas mi javljaju da je glava otišla kvragu i da ga se ne može niti popraviti niti se podaci mogu spasiti. s obzirom na to da mi podaci nisu nešto posebno bitni nije mi neki problem, ono što me muči je kako se to samo tako odjednom dogodilo, u 14:00 h je bilo sve super u 14:15 hard mrtav otišla mu glava. jedino što mi pada na pamet je da je tetki ispao pa da mi neće reći, ali mislim da bi vidio oštećenje, ovaj hard je doslovno netaknut. je li mogu to uzrokovati neki virusi, trojanci ili tako nešto što je ona potencijalno imati na svom laptopu? s druge strane ona ima svoj usb od 64 Gb i sve funkcionira ok već neko vrijeme

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Eksterni hard disk se odjednom ne učitava i stvara

Pao na zemlju... Tako sam ja nekome prodavao disk. Covjek ga uzme, okrene se i ispadne mu vrecica iz ruke na zemlju sa jedno pola metra visine (mozda i manje).

Nije se vidjelo nikakvo fizicko ostecenje izvana. Kasnije javio da disk ne radi vise. Odnosno elektronika radi, ali mehanika ne. Odnosno nesto je radilo u njemu sto moze iskoristiti za nesto drugo. Davno je to bilo...

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.2.2018 15:35 (Mrgud Veliki).
Moj PC  
0 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Eksterni hard disk se odjednom ne učitava i st
Mrgud Veliki kaže...

Pao na zemlju... Tako sam ja nekome prodavao disk. Covjek ga uzme, okrene se i ispadne mu vrecica iz ruke na zemlju sa jedno pola metra visine (mozda i manje).

Nije se vidjelo nikakvo fizicko ostecenje izvana. Kasnije javio da disk ne radi vise. Odnosno elektronika radi, ali mehanika ne. Odnosno nesto je radilo u njemu sto moze iskoristiti za nesto drugo. Davno je to bilo...

 

upravo su mi tako rekli na servisu, ta glava se valjda odvojila i nema šta drugo biti osim fizičkog udarca pošto je kvar mehanički, eto toliko

16 godina
moderator
online
Re: Eksterni hard disk se odjednom ne učitava i st
Cansee kaže...
upravo su mi tako rekli na servisu, ta glava se valjda odvojila i nema šta drugo biti osim fizičkog udarca pošto je kvar mehanički, eto toliko

Ne možeš nikad znati u kakvom točno fizičkom/mehaničkom stanju je disk, odnosno je li u materijalu bilo nedostataka, koji su se sad ispoljili.

 

Istina je da je najčešći uzrok takvog kvara fizički udarac ili pad kad disk radi, ali eto - nije jedini. Sad je samo u pitanju koliko vjeruješ svojoj "pametnoj tetki".  Pravu istinu vjerojatno nikad nećeš saznati.

14 godina
offline
Eksterni hard disk se odjednom ne učitava i stvara

Inače elektronika mjesecima umire.....

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Eksterni hard disk se odjednom ne učitava i stvara

to je 'normalan' (pristojan?) kvar, radipa jednom više ne radi.. ono kad crkava pomalo (ko stara baba) ili kad najvi postupno.. e to je fičer/sreća, drugi tip kvarova.

-- .. ali, koliko si siguran u diagnostiku servisa? Posotji šansa da je samo usb kontroler crknut (najčešće, spajanje na razna računala, napon, ..) ali hdd ugl prođe bez oštećenja ili se samo zbrljave particije/podaci, većinom se može čak sve spasiti .. (kao recimo kad se ne  koristi safe to remove, kad ga se vadi.. bez tog se često zbrljavi particija, ali je fizički sve ispravno).

-izvaditi disk iz usb kućišta, spojiti direktno na sata (ako je kompatibilan konektor) i vidiš ga u BIOSu, nakon toga u win/disk manageru.. odnosno ako ga bios ne vidi ili ne očita kapacitet tad znaš sogurno da je hdd crko kao što je navedeno, + kad je kvar s glavom (ne samo neki chip) tad se čuje ''klik''.. klikanje-trkeljanje, osluškuj kod paljenja računala (inicijalizacija). Ako sevis nije vadio disk (ili je nekompatibilan konektor) tad se kroz pretpostavka crknuti usb kontroler ne može zaključiti da je npr glava crknuta jer ni klik tad ne mora biti povezan s diskom, može napon usba..

 

-kao btw, nije dobro posuđivati diskove ili koristiti ih na 'bezbrojnim' računalima (recimo u školi..) jer su često školska računala 'razvaljena' (usb) kao i juzeri koji ih koriste za punjače i sl. .. svako ubadanje u 'nepoznato' je rizik.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice