Formatiranje SSD-a sa Windows 10 na njemu

poruka: 9
|
čitano: 3.930
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Formatiranje SSD-a sa Windows 10 na njemu

Kako mogu pravilno formatirati SSD koji na sebi ima Windows 10? Znam da full format nije dobar na SSD-ovima, ali neznam kako da ga formatiram.

Da li da samo formatiram kao i obicno prilikom instalacije Windowsa ili kako?
Sva pomoc je dobro dosla!

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Formatiranje SSD-a sa Windows 10 na njemu

-format radi istu stvar na svim diskovima, nema razlike ssd-hdd.

+format je podrazumijevan ali manje važan tj bolji (''jači'') je clean-diskpart, jer ukloni sve particije (hidden-boot-recovery..) ili obrišeš particije jednu po jednu u installeru, koje su višak, koje će installer po potrebi automatski napraviti. Pošto su particije stvar nižeg nivoa nego format, tad se to podrazumijeva, tj da bi koristio disk za bilo koji OS-FS mora biti formatiran u nativnom-podržanom FSu.

-drugi problem može biti boot-mod, gpt-mbr, kompatibilnost mbo-installa i postavke biosa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
neaktivan
offline
Re: Formatiranje SSD-a sa Windows 10 na njemu

Znaci formatiram prilikom instalacije Windowsa?

11 godina
offline
Formatiranje SSD-a sa Windows 10 na njemu

zasto full format nevalja na ssd

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Formatiranje SSD-a sa Windows 10 na njemu

Da skroz normalno kao i svaki disk. Nije pozeljno to precesto raditi ali neformtiras disk svaki dan imam do sada mi nije niti jedan ssd krepao, koristim ih kao hdd nista nepazim jedino defrag nesmijes nesmijes raditi a to windows ionako iskljuci za ssd automatski. 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
5 godina
neaktivan
offline
Re: Formatiranje SSD-a sa Windows 10 na njemu

Ok, ovo mi je prvi put da ga idem formatirat od kad sam ga kupio prije negdje godinu i pol, zato pitam . Sta se tice defrag-a, kako da provjerim dal je to ukljuceno cisto za svaki slucaj da maknem?

15 godina
offline
Re: Formatiranje SSD-a sa Windows 10 na njemu

-obrišeš (sve, particije..), dalje 'nextaš' (jer je to automatika-redosljed.. i formatiranje je tad automatski uključeno).

 

**

defrag nema nikakve veze s formatiranjem, automatika to kontrolira (jer ssd ima trim). Jedina poveznica defraga i formata je što je nakon formatiranja disk defragmentiran, tj nema sadržaja pa time ne može postojati fragmentacija nekog filea. Pošto je to jedina veza, možemo reći da nema veze jedno s drugim + OS nas štiti, npr na ssdu je defrag samo prebrojavanje blokova, ostalo je elektronika uređaja tj trim.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.2.2019 16:53 (ihush).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Formatiranje SSD-a sa Windows 10 na njemu

Oke, hvala puno dečki, puno ste pomogli, a ja se idem bacit na resetiranje Windowsa. Hvala puno!

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.2.2019 16:57 (drwanderer).
7 godina
offline
Formatiranje SSD-a sa Windows 10 na njemu

 

Secure erase si trebao odraditi prije nove instalacije windowsa. Za ssd je to postupak kojim ga vraćaš najbliže tvorničkom stanju i perfomansama. Taj postupak nemoj brkati sa sigurnim čišćenjem jer samo se slično zovu ...

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice