Instalacija Windowsa 10 na vanjski SSD USB3

poruka: 7
|
čitano: 4.279
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Instalacija Windowsa 10 na vanjski SSD USB3

Pozdravski!

 

Laptop kojeg sam kupio nije došao s SSD diskom, niti ima ikakvog slobodnog mjesta za instalaciju bilo kakve dodatne "perhiperalije".

Mislio sam da li bi bilo izvedivo kupiti SSD disk i kučište, te ih spojiti na USB 3. Nakon toga probati instalirati Windowse 10 na njih.

 

Koliko sam pročitao instalacija windowsa 10 na USB 3 disk nije moguća, nego samo preko 3rd party aplikacije pa se premišljam da ili ne.

 

Koliko je realno očekivati ubrzavanje rada računala? Sadašnji disk ima cca 130 MB/s read i 100 MB/s write.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
Instalacija Windowsa 10 na vanjski SSD USB3

Za one koje zanima:

 

Dakle uspio sam. Kupio sam USB 3 kučište i SSD disk brzine cca 500 mb/s. Naravno da nije toliko brz ali i dalje je brz.

Proces instalacije na USB slijedi;

 

1. Prvo što vam treba jest ISO datoteka Windowsa. Snađite se.

 

2. Nakon što spojite disk na usb, formatirajte ga u Windowsima kao NTFS.

 

3. Skinite programčić "Win2USB" koji je besplatan za nekomercijalnu uporabu.

 

4. Preko njega instalirajte Windowse na USB disk (proces je vrlo jednostavan, nema potrebe objašnjavati)

 

5. Nakon 20ak minuta instalacija na USB će završiti, potrebno je napraviti restart kompa, pa otići u BIOS

 

6. U BIOS-u se treba igrati s "legacy usb", "secure boot" i "boot device priority". Svaki BIOS je naravno drugačiji, teško je dati neki konkretan savjet.

   Bitno je da postavite da vam je boot "usb hdd" prvi, a tek onda "integrated hdd" drugi, pa onda DVD, itd.

 

7. Ako ovo uspješno napravite, slijedi normalni proces finalizacije instaliranja windowsa, updateovi, driveri, itd.

 

 

 

Sve radi bez problema, super je i dosta brže. Za 600kn (120kn kučište i 480kn 120Gb disk) ubrzao sam svoj laptop kojih 3 puta, sve se otvara gotovo trenutačno, nema zamornih učitavanja, nema "krkljanja" diska.

Osobno mislim da se svakako isplati, laptop će vam biti zahvalan.

 

Ako pitate zašto nisam ugradio SSD unutar laptopa, moj odgovor je da ja to ne znam napraviti. Laptope nije jednostavno rastaviti, a još je definitivno manje jednostavnije natrag ih sastaviti.

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Instalacija Windowsa 10 na vanjski SSD USB3
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Za one koje zanima:

..

1. Prvo što vam treba jest ISO datoteka Windowsa. Snađite se.

..

 

6. U BIOS-u se treba igrati s "legacy usb", "secure boot" i "boot device priority". Svaki BIOS je naravno drugačiji, teško je dati neki konkretan savjet.

   Bitno je da postavite da vam je boot "usb hdd" prvi, a tek onda "integrated hdd" drugi, pa onda DVD, itd.

 

..

Ako pitate zašto nisam ugradio SSD unutar laptopa, moj odgovor je da ja to ne znam napraviti. Laptope nije jednostavno rastaviti, a još je definitivno manje jednostavnije natrag ih sastaviti.

1. - ne baš, preporuka skinuti s MSovih stranica, čisto-legitimno dok s tpba nije.. jedino umjesto kreiranja medija, odabrati ISO.. ostalo je nextanje + moguć izbor više kombinacija installa (jedna ili mix 32/64-home/pro i sl.)

6. .. ovisi kako se planira koristiti, kao live s raznih računala ili kao 'pravi' disk.. praktičnije je koristiti bootmeni OSa, to mu je namjena, tad order nije problem tj boot je na prvom disku, os na bilo kojem.. boot može biti na oba mjesta, može QBM (za live) itd.. Pošto se može koristiti kao live, tad sam bootorder zapravo nema smisla.. (na drugom računalu). Sve ovisi o namjeni-cilju. Sve se može (a MS ne želi baš sve olakšati).

 

-neobično objašnjenje/razlog :) .. jer ugradnja diska je ipak 'lakša' za većinu, + MSovo namjerno kemijanje (ne žele miniPE-live za obične korisnike, inače tu je odavno win2go.. licence-boot na drugom HWu i automatika su 'problem', ne sama izrada medija-instalacija.. MSova odluka). Ugradnja diska se svodi na par šarafa.. + poželjno klasični hdd ubaciti u ODbay-ladicu za storage, elegantnije + puna brzina .. externi ima smisla samo kao live.. tad je nezamjenjiv :)

 

btw odličan howto, koristan.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Windowsa 10 na vanjski SSD USB3
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Ako pitate zašto nisam ugradio SSD unutar laptopa, moj odgovor je da ja to ne znam napraviti. Laptope nije jednostavno rastaviti, a još je definitivno manje jednostavnije natrag ih sastaviti.

 Začudio bi se koliko je jednostavno zamijeniti npr. HDD ili nadograditi memoriju na laptopu. Par šarafčića i gotovo. Tvoj postupak bi jedino primjenio ukoliko imaš stari PATA HDD. Nisi napisao koji imaš laptop, ali sigurno na youtube postoji neki video oko manjih dogradnji tvog laptopa. Preporučio bi ti da ipak zamijeniš mjesto starog HDDa s novim SDD, a stari HDD ugradiš u kupljeno eksterno kućište. Dobiti ćeš na brzini i sigurnosti, a opet ćeš sve dijelove iskoristiti. Ovo ti preporučam jer sam prije 10tak dana isto napravio na jednoj staroj Toshibi i korisnik je prezadovoljan.

Plehani vikleri
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.10.2017 11:09 (Jura iz druge galaksije).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Instalacija Windowsa 10 na vanjski SSD USB3

Moze li pata disk imati brzine koje on ima u radi sa diskom? 

15 godina
offline
Re: Instalacija Windowsa 10 na vanjski SSD USB3
Torent kaže...

Moze li pata disk imati brzine koje on ima u radi sa diskom? 

- ne.

nije razlika u PATA disku (fizički identični, tj isti ATA) nego u kontroleru, standardima.. propustnost, kao npr SCSI/RAID razlika. (P)ATA je stao na 50-80mbps SATA-1 je 150. 300-600...

uz razliku u generaciji, seek tada standardno 10-15ms, sad ispod 10ms i to za 3.5" dok je 2.5" još dvostruko sporiji.. pa 5400/4700rpm .. nakupi se, pa chipset i ahci (koji kao SCSI pametni kontroler ima utjecaj na kranji rezultat). Tako da kad se sve zbroji, ne može imati iste brzine, ali da su na istim uvijetima/generacija, tad bi bili isti rezultati ili bi sata imao prednost.

 

izuzetak, prva generacija SATA diskova, koji su bili zapravo stari PATA + dodatni konverter-adapter za SATA (interno-tvornički, ali jednako da se to napravi adapterom..) i imali lošije rezultate zbog dvostruke konverzije.. i sve povezano na tad zajednički kontroler, dok je sad pata-legacy izbačen i nije više usko grlo standarda/propustnosti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.10.2017 13:56 (ihush).
Re: Instalacija Windowsa 10 na vanjski SSD USB3
Torent kaže...

Moze li pata disk imati brzine koje on ima u radi sa diskom? 

 

ihush kaže...
Torent kaže...

Moze li pata disk imati brzine koje on ima u radi sa diskom? 

- ne.

nije razlika u PATA disku (fizički identični, tj isti ATA) nego u kontroleru, standardima.. propustnost, kao npr SCSI/RAID razlika. (P)ATA je stao na 50-80mbps SATA-1 je 150. 300-600...

uz razliku u generaciji, seek tada standardno 10-15ms, sad ispod 10ms i to za 3.5" dok je 2.5" još dvostruko sporiji.. pa 5400/4700rpm .. nakupi se, pa chipset i ahci (koji kao SCSI pametni kontroler ima utjecaj na kranji rezultat). Tako da kad se sve zbroji, ne može imati iste brzine, ali da su na istim uvijetima/generacija, tad bi bili isti rezultati ili bi sata imao prednost.

 

izuzetak, prva generacija SATA diskova, koji su bili zapravo stari PATA + dodatni konverter-adapter za SATA (interno-tvornički, ali jednako da se to napravi adapterom..) i imali lošije rezultate zbog dvostruke konverzije.. i sve povezano na tad zajednički kontroler, dok je sad pata-legacy izbačen i nije više usko grlo standarda/propustnosti.

 

 

Da, sigurno je da ne može biti brz kao da na "klasičan" način koristiš SSD. Ako ti treba disk za pohranu podataka osobno sam protiv SSDa, imaju preveliki odnos Gb/kuna a i prema navodima na netu, po SSDu ne bi baš smio toliko "rovati" stalnim zapisivanjem novih podataka jer im skraćuješ životni vijek.

 

Ja sam ga osobno iskoristio za instalaciju Windowsa i brzina izvođenja je daleko, daleko brža od HDDa (moj je bio na 7200 rpm). A i dobio sam 1TB diska za pohranu.

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice