Koji SSD? izdvojena tema

poruka: 11.049
|
čitano: 2.775.496
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Hvala na pomoći, molio bih vas za još jednu informaciju.
Imam jedan problem, matična ploča je Foxconn 2a8c (prilično je stara, iz 2010. godine), ušao sam u bios i primjetio da nema
opcije za mijenjanje IDE/AHCI moda. Koliko sa uspio naći na internetu, izgleda da nema podrške za AHCI.
Sada me zanima može li SSD raditi na IDE modu, da li je to štetno za disk, može li se aktivirati TRIM.
Ima li uoće smisla prelaziti na SSD, hoće li biti brz kao na AHCI modu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Koji SSD?

Cesto si mislim kad vidim kakve probleme neki imaju, kao - sto radite s tim ssd-ovima.... 

 

Sad je mene strefilo nesto slicno, ssd je nov, Intel 540s od 120GB, uglavnom - blagi pomak naspram hdd-a.

 

Stari Vertex 4 radi ko struja naspram ovog kepca...

 

 

Nije mi prvi ssd u pitanju, nesto mi najvjerojatnije promaklo - sam ne znam sto...

Truth in engineering.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Koji SSD?

Jer si stavio test na all 0x00 autofill

 

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Koji SSD?

upiknul sam danas

Lenovo Y700-15ISK [80NV00XBSC] - 6.999,00 Kn : Arhiteh computers, notebook special forces

posto za ono sto je kupljeno kod njih oni vrse ugradnju, upiknucu i ssd-ove

molim za pomoc i savjet

m.2 je sata, gore bi isli winsi, ofis ofkors i onlajn igre kaj se mogu skinut s neta:

wot, wowp, wows, armored warfare, tak da nije bed ak se slucajno ostane bez tog diska ili podataka

mislim da je za sve to dosta 250 giga, il se varam? dal uzet 500 pa sam miran

 

hard je (jos moram to provjerit tocno) 7mm 2.5" i on isto ide van i tu ide ssd za pohranu igri naravno, tipa crysis u svim varijantama i far cry isto i kaj cu vec jos dodat

mozda tu puknut 500 giga?

 

ak sam dobro shvatio, posto su oba sucelja sata, brzina ce biti ista tj. max brzina je kolka je propusnost sata-e?

hdd ide u vanjsku ladicu za pohranu i backup

 

da, dva ssd-a su zbog kompletnog komfora u radu vece brzine, manje buke i grijanja

koji je primarniji da bude veci - brzi - bolji? nisam bas u toku sa brzinama - tipom memorije

pozeljno je 5 god garancije i da je iz arhiteha

kao sto nisam bas gledo na cijenu kod kupnje lapa necu ni kod ssd-a, al ne pretjerujem i necu kupit ono kaj mi netreba i kaj necu nikad iskoristit

mislim da su 2 slota za ssd jedno dobro ulaganje u buducnost - za te pare

znaci, bitno da su "taman"

i jel se dobije kaj ak se uzmu obadva iste marke, makar to nije ram da bi utjecalo, al posto neznam pitam

SSD disk : Arhiteh computers, notebook special forces

Kupujem DVD FC2,3,4, Crysis2,3...PM me
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Koji SSD?

Treba mi vanjski SSD. Namjena je za prebacivanje filmova sa PC-a i reprodukciju na smart TV-u putem SSD diska. Od USB-a sam odustao jer su premale brzine prebacivanja odnosno zapisa.

 

Što kažete na ovaj SSD? Ima li nešto bolje za isti novac ii čak povoljnije? Ne vidim podatak o keš memoriji, a brzina o tome ovisi.

 

https://www.mall.hr/vanjski-tvrdi-diskovi/samsung-prijenosni-vanjski-ssd-t3-250-gb-usb-31

 

Prebacivali bi se fileovi od 50gb (toliko otprilike zauzima jedan 4K film). Na tv-u i na laptopu imam 3.0usb i 2.0 usb.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koji SSD?
matrix777 kaže...

Treba mi vanjski SSD. Namjena je za prebacivanje filmova sa PC-a i reprodukciju na smart TV-u putem SSD diska. Od USB-a sam odustao jer su premale brzine prebacivanja odnosno zapisa.

 

Što kažete na ovaj SSD? Ima li nešto bolje za isti novac ii čak povoljnije? Ne vidim podatak o keš memoriji, a brzina o tome ovisi.

 

https://www.mall.hr/vanjski-tvrdi-diskovi/samsung-prijenosni-vanjski-ssd-t3-250-gb-usb-31

 

Prebacivali bi se fileovi od 50gb (toliko otprilike zauzima jedan 4K film). Na tv-u i na laptopu imam 3.0usb i 2.0 usb.

 I ja sam si slično tražio i odustao od te igre. Uzeo ovaj hdd, treba mi za istu namjenu kao tebi. Prosječna brzina prebacivanja oko 80MB/s.

Nije sve u sarkazmu, ima nešto i u podjebavanju..
9 godina
offline
Re: Koji SSD?
x18x05x kaže...
matrix777 kaže...

Treba mi vanjski SSD. Namjena je za prebacivanje filmova sa PC-a i reprodukciju na smart TV-u putem SSD diska. Od USB-a sam odustao jer su premale brzine prebacivanja odnosno zapisa.

 

Što kažete na ovaj SSD? Ima li nešto bolje za isti novac ii čak povoljnije? Ne vidim podatak o keš memoriji, a brzina o tome ovisi.

 

https://www.mall.hr/vanjski-tvrdi-diskovi/samsung-prijenosni-vanjski-ssd-t3-250-gb-usb-31

 

Prebacivali bi se fileovi od 50gb (toliko otprilike zauzima jedan 4K film). Na tv-u i na laptopu imam 3.0usb i 2.0 usb.

 I ja sam si slično tražio i odustao od te igre. Uzeo ovaj hdd, treba mi za istu namjenu kao tebi. Prosječna brzina prebacivanja oko 80MB/s.

 To mi je sporo. A onaj SSD je po recenzijama zaista dobar i brz. Istina, i košta, no to je tako. Mislim da ću se protegnuti na ovaj, osim ako netko ne predloži nešto bolje u istom cjenovnom rangu.

 

Šteta što verzija od 500GB je 700kn skuplja od 256GB.

 

EDIT: Trebao bi mi nešto duži kabel od ovoga koji dolazi u pakiranju. Barem da je metar ukupne dužine, pošto mi je TV na zidu. Ili smije visiti na kablu pošto je samo 51g težak?

 

Treba li što raditi sa ovim diskom prije uporabe? Kao što se USB stick mora napraviti bootabilnim ako želim npr staviti windowse na ovaj disk? Nisam se do sada susretao sa vanjskim diskovima...

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.2.2017 18:00 (matrix777).
8 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Imam ssd za windowse od 120 gb i super je, ali imam i hdd koji mi se popeo do vrh glave sa vibriranjem. Hdd je toshiba 1tb i sve sam pokusavao da rijesim

vibracije, ali bez uspjeha. Kad ga iskljucim uzivam u miru i tisini pa mi ulaganje od 600kn nije puno za ono sta dobijemSad visi na znirancima i opet prenosi vibracije i

odlucio sam uzeti ssd od 250 gb koji bi sluzio samo za filmove, serije i rijetko koja igrica.

Sad na ovom hardu imam popunjeno 200 gb i nikad nije bilo vise tako da mi velicina diska nije toliko ni bitna. Pa da pitam koliko je dobro za taj ssd da se na njega

skidaju i brisu prosjecno oko 50 gb tjedno. Ako bi trajao vise od 5,6 godina odna bi uzeo. I koji je ssd best buy od 250gb?

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.2.2017 20:01 (Creatos_3).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
Sta ti se isplati davati preko 1000kn za stavit 4-5 filma i gledat na tv pa za 2-3 dana opet?
Sta ne mozes spojit pc sa tv-om i tako gledat?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
14 godina
offline
Re: Koji SSD?
djigibao kaže...
Sta ti se isplati davati preko 1000kn za stavit 4-5 filma i gledat na tv pa za 2-3 dana opet?
Sta ne mozes spojit pc sa tv-om i tako gledat?

 Kod mene se pokazalo da je bolje sa tv-a gledat 4K filmove/serije. Preko HDMI kao da je usporeno.

SSD se ne isplati al HDD sigurno da.

Nije sve u sarkazmu, ima nešto i u podjebavanju..
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
matrix777 kaže...

Treba mi vanjski SSD. Namjena je za prebacivanje filmova sa PC-a i reprodukciju na smart TV-u putem SSD diska. Od USB-a sam odustao jer su premale brzine prebacivanja odnosno zapisa.

 

Što kažete na ovaj SSD? Ima li nešto bolje za isti novac ii čak povoljnije? Ne vidim podatak o keš memoriji, a brzina o tome ovisi.

 

https://www.mall.hr/vanjski-tvrdi-diskovi/samsung-prijenosni-vanjski-ssd-t3-250-gb-usb-31

 

Prebacivali bi se fileovi od 50gb (toliko otprilike zauzima jedan 4K film). Na tv-u i na laptopu imam 3.0usb i 2.0 usb.

 Prodam ti ja 250GB T3 novo. Ako te zanima javi se na pm.

9 godina
offline
Re: Koji SSD?
djigibao kaže...
Sta ti se isplati davati preko 1000kn za stavit 4-5 filma i gledat na tv pa za 2-3 dana opet?
Sta ne mozes spojit pc sa tv-om i tako gledat?

 Gledanje filmova bi bila primarna namjena, no naravno da bi SSD koristio i za druge potrebe, uostalom imam super stvar za ubuduće (super brzi "USB") koji bi malo bolji platio 700kn barem i nebi imao ni približnu brzinu. 

 

Imam i na tv-u i na laptopu widi/miracast, no nije ista kvaliteta slike kao preko HDMI-a naravno. Na ovaj način bi imao najbolju moguću sliku, a ne želim kablove. Bio sam u potrazi za takvim USB-om pa sam došao na zaključak da mi je bolje uzeti prijenosni SSD kao dugotrajno rješenje.

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.2.2017 13:51 (matrix777).
14 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Ekipa,

 

jedno vrlo jednostavno pitanje- koji SSD uzeti?

 

Laptop: HP Elitebook 8460p

Sadašnje stanje: i5 2520m, 4gb ddr3, radeon6470m. Win 10 gore. Služi za sve, osim igranja

 

Kako je ovo prvi upgrade na (ovom) laptopu, trebam savjet:

 

1. da li ostaviti postojeći disk i kupiti ladicu za ssd umjesto dvd roma?

2. da li da odmah kupim i još 4 gb rama? Ima samo 1 modul od 4 gb. 

 

Željeni disk- best buy ssd sa 128 gb do 550 kn.

 

Hvala unaprijed!

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koji SSD?
Ako planiraš zadržati hdd, onda njega stavi u ladicu, a na njegovo mjesto pukni ssd, jer ne znam specifično za tvoj laptop, ali neki za dvd drive imaju sata1 sučelje
And I assure you, I did not have sexual relations with that woman!
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
ajspingvin kaže...

Ekipa,

 

jedno vrlo jednostavno pitanje- koji SSD uzeti?

 

Laptop: HP Elitebook 8460p

Sadašnje stanje: i5 2520m, 4gb ddr3, radeon6470m. Win 10 gore. Služi za sve, osim igranja

 

Kako je ovo prvi upgrade na (ovom) laptopu, trebam savjet:

 

1. da li ostaviti postojeći disk i kupiti ladicu za ssd umjesto dvd roma?

2. da li da odmah kupim i još 4 gb rama? Ima samo 1 modul od 4 gb. 

 

Željeni disk- best buy ssd sa 128 gb do 550 kn.

 

Hvala unaprijed!

 

 

Za 550kn mozes uzet 240GB SSD - GOODRAM CX200

SSD stavi na mjesto HDD, a HDD stavi na mjesto DVD ROM-a ili kupi kutiju za HDD i koristi ga kao portabilni/vanjski HDD.

Kupi si odmah 8GB RAM.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.2.2017 13:20 (djigibao).
11 godina
offline
Re: Koji SSD?

vec je bilo rijeci o tome da taj ssd nije dostupan u neutrinu

16 godina
offline
Re: Koji SSD?

Ako nema, onda neka ide na SSD ADATA 240GB SP550 (600kn).

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
11 godina
offline
Re: Koji SSD?

taj sp550 je medju najlosijim TLC diskovima i 600kn je previse za njega dat, u tom rangu radije su800, mx300 ili z400s koji ima 5 godina j.

11 godina
offline
Re: Koji SSD?
roby27 kaže...

taj sp550 je medju najlosijim TLC diskovima i 600kn je previse za njega dat, u tom rangu radije su800, mx300 ili z400s koji ima 5 godina j.

 

Slažem se. Po meni ako već ide na 240gb onda ima UV400 za 620kn.

 

14 godina
offline
Re: Koji SSD?
ED63 kaže...

upiknul sam danas

Lenovo Y700-15ISK [80NV00XBSC] - 6.999,00 Kn : Arhiteh computers, notebook special forces

posto za ono sto je kupljeno kod njih oni vrse ugradnju, upiknucu i ssd-ove

molim za pomoc i savjet

m.2 je sata, gore bi isli winsi, ofis ofkors i onlajn igre kaj se mogu skinut s neta:

wot, wowp, wows, armored warfare, tak da nije bed ak se slucajno ostane bez tog diska ili podataka

mislim da je za sve to dosta 250 giga, il se varam? dal uzet 500 pa sam miran

 

hard je (jos moram to provjerit tocno) 7mm 2.5" i on isto ide van i tu ide ssd za pohranu igri naravno, tipa crysis u svim varijantama i far cry isto i kaj cu vec jos dodat

mozda tu puknut 500 giga?

 

ak sam dobro shvatio, posto su oba sucelja sata, brzina ce biti ista tj. max brzina je kolka je propusnost sata-e?

hdd ide u vanjsku ladicu za pohranu i backup

 

da, dva ssd-a su zbog kompletnog komfora u radu vece brzine, manje buke i grijanja

koji je primarniji da bude veci - brzi - bolji? nisam bas u toku sa brzinama - tipom memorije

pozeljno je 5 god garancije i da je iz arhiteha

kao sto nisam bas gledo na cijenu kod kupnje lapa necu ni kod ssd-a, al ne pretjerujem i necu kupit ono kaj mi netreba i kaj necu nikad iskoristit

mislim da su 2 slota za ssd jedno dobro ulaganje u buducnost - za te pare

znaci, bitno da su "taman"

i jel se dobije kaj ak se uzmu obadva iste marke, makar to nije ram da bi utjecalo, al posto neznam pitam

SSD disk : Arhiteh computers, notebook special forces

 bump enivan? vidi gore

m2 sata kolko?

2.5" sata 7mm koji?

Kupujem DVD FC2,3,4, Crysis2,3...PM me
10 godina
offline
Re: Koji SSD?
ED63 kaže...
Da skratimo

 Cao kolega tenkista  

Koliko mi je poznato m2 je brzi bez obzira i ako ide preko sate, ide cca oko 1 gb, normalniji modeli koji su i dosta skuplji, normalno zato ih rijetko ko i koristi, ja bi onda uzeo neki bolji m2 za windovse( vidite i sami razliku u cijeni na linku, sand diska i plextora za 256 modele) , eventualno za posao programe ako to treba, a drugi ssd bilo koji da daje najviše gb po kn, mislim da je crucial mx 300  po tome kod nas najbolji...

Mada večina ssd ova su ok, jedino problemi nastaju ako moraju gomilu podataka pisat na sebe odjednom... I nakaju cemu ulagat tolike novce u storage, ja bi to sve stero na jedan ssd, ili cak uzeo ssd za winowse i gejm koji igram, a ostatak nek stoji na hdd-u pa rotiro po potrebi....

A što se tiče preporuka amazon i newegg, kod nas ne vjerujem da iko kupuje m2 postene ssdove bar da čita tu forum 

Nisam vjerovao, dok nisam vidio, a kad sam vidio, nisam mogao vjerovati!
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
A na koju foru m.2 ssd sata 3 ide preko 1gb na preko sata 3 sucelja? sata 3 je max propusnost 600MBtak da ne moze on ici nikako preko toga
pci-e 2.0 max 800MB
pci-e 2.0 x4 1.6GB
pci-e 3.0 x4 3.9GB
Sta se tice ssd nebih uopce uzimao kod njih jer su cijene katastrofa. Gledaj sandisk z400, z400s s 5 god garancije.
Inace u njega bi trebao ici i m.2 ssd pcie 3.0 ssd koliko vidim po netu, najbolje je kontaktirati lenovo za suport da vidis jer to slucaj i kod tog laptopa.
Ako ide odi na samsung p961 pci 3.0 128gb ako ti je to dovoljno prostora.

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
ajspingvin kaže...

Ekipa,

 

jedno vrlo jednostavno pitanje- koji SSD uzeti?

 

Laptop: HP Elitebook 8460p

Sadašnje stanje: i5 2520m, 4gb ddr3, radeon6470m. Win 10 gore. Služi za sve, osim igranja

 

Kako je ovo prvi upgrade na (ovom) laptopu, trebam savjet:

 

1. da li ostaviti postojeći disk i kupiti ladicu za ssd umjesto dvd roma?

2. da li da odmah kupim i još 4 gb rama? Ima samo 1 modul od 4 gb. 

 

Željeni disk- best buy ssd sa 128 gb do 550 kn.

 

Hvala unaprijed!

 

 

 Ok, suzili smo izbor na:

 

Kingston SSDNow UV400 2,5" 240GB SATA3 SSD (SUV400S37/240G)

ili

SANDISK SSD disk Z400S 256GB SD8SBAT-256G-1122

 

zakljucili da ga spajam na mjesto posotjeceg hdda, a za postojeci kupujem ladicu tako da imam ext.

 

Zadnja pitanja:

1.Da li trebam kupiti i konektore posto vidim da se razglaba o 7mm i 9.5 mm?

2.Da li navedeni laptop moze iskoristiti maximalnu brzinu diska, odnosno da li laptop podrzava sata 3 standard (ako sam dobor shvatio)?

 

14 godina
offline
Koji SSD?

E morao sam stavit ovu sliku ovdje :)

 

Danas sam na kućnoj mašini stavljao 2 x Samsung 750 Evo od 500GB u RAID0 kao radne diskove (virtualke,igre, ostalo) naravno diskovi u RAIDu lete, (1050 MB/s Sequential Read/Write no s obzirom da na ploči već imam hrpu spojenih diskova na SATA3 konektorima, nakon toga išao sam se malo igrati i ubaciti Sistemski SSD Samsung 840 Evo 120GB u SATA II port i uključit RAPID opciju u Samsung Magician.

 

 

Nakon što sam to uključio, disk je zabrijo da je NVMe u najmanju ruku lol...

 

Znam da nema veze sa realnošću ali bilo je fora gledati brojke.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?

Pa nista cudno kad si ukljucio Rapid opciju, to je nesto slicno kao Ram disk ali sinteticki testovi nemaju veze sa realnim stanjem

14 godina
offline
Re: Koji SSD?
Patrick_cro kaže...
Sta se tice ssd nebih uopce uzimao kod njih jer su cijene katastrofa. Gledaj sandisk z400, z400s s 5 god garancije.
Inace u njega bi trebao ici i m.2 ssd pcie 3.0 ssd koliko vidim po netu, najbolje je kontaktirati lenovo za suport da vidis jer to slucaj i kod tog laptopa.
Ako ide odi na samsung p961 pci 3.0 128gb ako ti je to dovoljno prostora.

 nebi nijedan ispod 250 da ga ne vadim iz lapa nakon godinu dana i opet stavljam veci

moram priznat da si mi bacio bubu u uho

iso odma pitat babu GugLu i rece mi da arhiteh ima u prosjeku od 200 kuna skuplje do soma kuna(za najskuplji u ponudi) skuplje ssd-ove od babe NaBave.net

znaci nije mi ni problem dat 400 kuna vise, ALI...

i ja sam nasao da svugdje pise da je m.2 sa M konektorom koje je pci-e, a i na slikama se to vidi

pa da ne budem majmun koji je kupil sata m.2 a na kraju komp podrzava nvme, ne kupujem za sad nist

kolega forumas ce testirat lap i vidit tocno koji je konektor

Inside Lenovo Y700 (15″) – disassembly, internal photos and upgrade options

 

ako je pcie i podrzava nvme, mislil sam ubost samsunga 950 pro, 256 bi cak i bilo dosta

ak je ipak sata, onda je svejedno, ali isto samsung, mozda 850 pro za m2 i 850 evo za 2.5" koji je kao, jeli, "storage"™

 

molim prijedloge, i kao sto vidite, ne spominjem cijenu nego brzinu i kapacitet - i garanciju, naravno-samsung daje 5 god

i u zadnjem testu ssd-ova u bugu je bio "nas izbor"

i kao cesto kaze kolega gospodin Sustic D., zamislimo da smo pijani milijunasi prilikom slaganja ove hardverske .......

znaci m2 pcie - barem 500 gb, 2.5" moze i 250

ak je m2 sata ondd moze obratno, 250 m2 i 2.5" 500  ILI VISE

2.5" je debljine 7mm

Yurij, Vlad, Vasiliy, Zuzana, giv mi some stronk rekomendej$n, comrade 

Kupujem DVD FC2,3,4, Crysis2,3...PM me
13 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Pozdrav svima,

 

imam Lenovo 700-15ISK i premalo mi je tih 256GB, te bih nadogradio SSD m.2 (PCI Express Gen3 x 4).
Zanima me koji mi je SSD dobar za uzeti? Nebi htio manje od 256GB, i da je cijena najviše 1000 kn (naravno, što manje to bolje )?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koji SSD?
roby27 kaže...

Pa nista cudno kad si ukljucio Rapid opciju, to je nesto slicno kao Ram disk ali sinteticki testovi nemaju veze sa realnim stanjem

 Naravno, kad je DRAM puno brzi nego onaj flash ram koji je ugraden u vecinu SATA/AHCI diskova. Ali prije kada sam ga kupovao prije nekoliko godina, i kada sam palio Rapid brzine su bile oko 1900-2000MB seq. a sada su valjda preko firmwarea podigli jos vise, da malo ubrza vec ionako brze diskove za mase, odlična stvar, a cijena je samo 1GB rezervacije RAM-a na mašini.

 

Ako nista drugo Samsung je napravio odlican marketinski trik.

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
16 godina
offline
Re: Koji SSD?

Osjeti li se išta taj Rapid Mode u praksi?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
Poz,imam dva hdd-a(c i d),na C su windowsi na D desetak instaliranih igri,C hdd bi maknuo i stavio ssd..e sad zanima me jel mogu zadrzat instalirane igre na D,a staviti fresh windowse na ssd?
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice