Laptop ne podize windows?

poruka: 10
|
čitano: 3.460
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Laptop ne podize windows?

Pozdrav,

 

imam problem s hard diskom Toshiba 1 TB, kupio sam ga prije nekoliko mjeseci kada mi je crknuo stari (o kojem sam vec pisao).

 

Naime, nakon sto mi je laptop usporavao odlucio sam skinuti neki od 'cistaca' windowsa. Za vrijeme instalacije program mi je bio sumnjiv, onemogucio sam ga preko taska managera i onda se laptop restartao i nije se htio podignuti. Restartao sam ga vise puta i cekao u nadi da ce se podignuti. Otisao sam u BIOS i vidio da je hard disk ocitan.

 

Ubacio sam windows 7 da ga nanovo reinstaliram. No hard disk particije nije ocitalo, iako ga ocitava u BIOS-u.

Pokusao sam sa startup repairom opcijom nekoliko puta ali nista.

 

Hard disk je jos uvijek pod garancijom i relativno je nov (nekoliko mjeseci). Sto mogu uciniti prije nego ga odnesem na servis? Dali se nesto moze napraviti? Laptop nije pao niti je hard disk bio izlozen udarcu ili padu.

 

Moze li biti do necega drugog?

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Laptop ne podize windows?

Mozes probat preko diskparta ovo bi ti moglo biti korisno: http://www.jwgoerlich.us/blogengine/post/2009/11/05/Use-Diskpart-to-Create-and-Format-Partitions.aspx , pogledaj isto par tutoriala preko youtuba.

CMD mozes otvorit pritiskom SHIFT+F10 prije instalacije sustava.

Da li instaliravas OS sa DVD ili USB ?

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.1.2019 19:58 (MGloc).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Laptop ne podize windows?

Update info:

 

Isao sam u command prompt za vrijeme pripreme instalacije windowsa 7 diska.

 

Malo sam svrljao po netu u potrazi za slicnim problemima i pokusao ovih par solucija.

 

Upisao sam 'disk part' pa zatim 'list disk' nakon cega mi ga je ocitalo pod brojem 0 sa statusom invalid.

 

Sada me strah napraviti naredbu 'select disk 0' i zatim 'clean all' zbog straha od gubitka podataka.

 

Naime, hard disk je podijeljen u cetiri particije, gdje je u prvoj particiji windows i programi s nesto malo podataka dok u ostalim particijama su moji podaci.

 

Ne bih imao problema formatirati prvu particiju jer tu mi je samo smjesten windows s programima. Samo ne znam koji kod se moze upisati da se disk prikaze u particijama.

 

Moze li se skinuti neki program tipa 'partition wizard' na usb stick pa s usb-a bootati taj program i nekako upravljati particijama?

 

Disk nije ostecen, i relativno je nov ali je ili korumpiran zbog necega ili je nesto drugo u pitanju.

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.1.2019 20:28 (Citadel).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Laptop ne podize windows?

Ako imas nesto vazno , onda bi ti preoprucio pravac servis i da im napomenes za vazne podatke sada ne znam koliko ce te zakinut i da li ce te zakinut za vracanje podataka s obzirom da je disk pod garancijom.

Sa diskpartom mozes ocistit cijeli disk i postavit nove particije i nanovo sve instalirat osim ako nije nekakvo mehanicko ostecenje sta sumnjam.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Laptop ne podize windows?

Mogu li ikako formatirati samo jednu particiju tj doci u command promptu do naredbe da formatiran prvu particiju na kojoj i nemam podataka. Naime disk mi je razdijeljen u cetiri particije.

 

Moze li se nekako preko usb-a pokrenuti program u first boot deviceu koji je prikladan za takve stvari, tipa partition wizard ili nesto slicno.

 

Ovo sto se tice servisa je dilema, to moram otici pravac u ducan (vec sam zvao cisto radi informacije).

 

Ako ce mi servis formatirati disk to mogu i sam uciniti time samo gubim vrijeme ali time gubim podatke koji su mi bitni. Sad hoce li mi oni vratiti podatke, trebali bi, jer kvar nije uzrokovan ostecenjem ili nepravilnim rukovanjem. Ne znam, mozda je vec netko imao slicnih iskustava.

 

12 godina
offline
Laptop ne podize windows?

Probaj sa: list volume  tada bi ti trebao prikazat particiije.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Laptop ne podize windows?

Probao sam sve te opcije. Ne trebam kreirati particije, particije su otprije kreirane iako ih u command promptu ne prikazuje.

 

Ne zelim puno tipkati naredbe, strah ne formatirati disk, onda sam zeznuo stvar i ostao bez podataka koje ce mucno biti vratiti.

 

Na britanskom forumu sam napisao istu temu, tamo mi je odgovoreno da mogu spojiti hard disk na usb port od drugog laptopa i vratiti podatke. Kako?

12 godina
offline
Laptop ne podize windows?

Mislim da bi ti trebao ovakav kabel , pa probaj sa Recuv-om sve vratit. https://www.easeus.com/storage-media-recovery/recover-data-from-dead-laptop-notebook-hard-drive.html

EDIT: Nisam siguran jer nisam nikad takvo nesto radio.Ako ima netko od iskusnijih formurasa neka objasni.

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.1.2019 17:20 (MGloc).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Laptop ne podize windows?

Hvala na savjetima, vec sam rijesio problem oko hard diska, formatirao sam ga u command promptu i reinstalirao windows.

 

Sada me ceka mucno vracanje podataka, vec sam instalirao novije data recovery programe.

 

Sad mi je problem sto datoteke su izgubile naziv, npr dokumentarac koji je vracen se zove "fghjg4678", prava je muka sve to preimenovati, a tek glazbu. To ce biti pravo mucenje, satima, danima...

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Laptop ne podize windows?

Dobro dok je samo glazba i filmovi.Ubuduce sve prebacuj na prijenosni hard disk da imas kopije sadrzaja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice