Može li fragmentirani disk utjecati na gaming?

poruka: 5
|
čitano: 3.829
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
Može li fragmentirani disk utjecati na gaming?

C disk je 15% fragmentiran, a D (na kojem je igra) nekih 4%. E sad, kad uđem u igru (BiA: Hell's Highway) fps-i su lockani na 60 (zbog vsynca) te se pri pokretima miša (pogotovo pri kretanju) osjeća iritanto trzakanje slike  bez pada fps-a. Nije puno ali me smeta. Uzrokuje li to fragmentacija ili nešto drugo? Kod nekih drugih igara ista stvar (noviji naslovi). Možda memorija radi probleme jer su svi driveri najnoviji. Hvala unaprijed na pomoći...

Si vis pacem, para bellum.
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Može li fragmentirani disk utjecati na gaming?

Može! Ali i ne mora!! Ovisi o puno stvari!

Ali 15% fragmentacije na sistemskom disku ,IMHO ,itekako utječu na rad cijelog sistema ,ne samo igara.

Ne znam koji OS imaš ,ali da radiš defragmentaciju ručno ,barem jedamput mjesečno ,sigurno bi bilo puno bolje.

 

Ili ,ako imaš ,Sedmicu ,namjestiti termin da se PC sam defragmentira jedamput tjedno.

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
14 godina
protjeran
offline
Može li fragmentirani disk utjecati na gaming?

Imam Win7 Ultimate 64bit te obično svaka 2 tjedna defragmentiram koristeći Tune Up-ov Defrag program. Negdje sam pročitao da je puno učinkovitije (što se tiče igara barem) defragmentirati disk prije instalacije igre nego nakon - može li to netko potvrdit?

Si vis pacem, para bellum.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Može li fragmentirani disk utjecati na gaming?
Silence1488 kaže...

C disk je 15% fragmentiran, a D (na kojem je igra) nekih 4%. E sad, kad uđem u igru (BiA: Hell's Highway) fps-i su lockani na 60 (zbog vsynca) te se pri pokretima miša (pogotovo pri kretanju) osjeća iritanto trzakanje slike  bez pada fps-a. Nije puno ali me smeta. Uzrokuje li to fragmentacija ili nešto drugo?

Ima li znatne aktivnosti diska dok si u igri? Ako disk suti, a igra steka onda se to stekanje nikako ne moze povezivati sa diskom. Fragmentacija nije toliko izrazena na modernim diskovima u tipicnoj desktop uporabi.

 

Silence1488 kaže...

Negdje sam pročitao da je puno učinkovitije (što se tiče igara barem) defragmentirati disk prije instalacije igre nego nakon - može li to netko potvrdit?

Ovisi, neki defragmenteri cesto koristene datoteke stavljaju na brza podrucja diska, pa bi po nekoj logici bilo pametnije defragmentirati nakon instalacije igre. Ali tu se radi o gotovo zanemarivim dobitcima na brzini. Ako defragmentiras i prazan prostor onda ti je i defragmentacija prije instalacije sasvim dovoljna.

 

Ono sto bih htio naglasiti jest da fragmentacija vise nije toliki problem kao nekoc, diskovi su sve veci i brzi te se negativne poslijedice fragmentacije na njima sve teze zamjecuju.

How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?
14 godina
protjeran
offline
Može li fragmentirani disk utjecati na gaming?

D disk na kojem je igra ne prelazi 10% kad igram, ali mislim da je možda stvar što nisam restartao komp nakon instalacije. Napravit ću reinstal i odma nakon restart pa javim.

 

EDIT: Napravljeno sve kako sam rekao, ali ista stvar - iritantno trzakanje. Probao sam Mass Effect 2, Splinter Cell: Conviction, Metro 2033 i nema trzanja. Javljalo mi se zasad u GTA IV, Fallout: New Vegas i sad ovaj Brothers in Arms... Skroz čudno - ne znam što napravit.

Si vis pacem, para bellum.
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.12.2010 0:24 (Silence1488).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice