Nevidljiva particija - PROBLEM

poruka: 10
|
čitano: 7.825
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Nevidljiva particija - PROBLEM

tek nedavno sam shvatio da mi hvali 130GB na hard disku. u boot programu s cd-a parted magicu ga vidi kao extended particiju (ne mogu je smanjiti-povečati, niti brisati-kao da nije tamo) a zauzima mjesto na disku. EASUS partition master ju ne vidi. kako vratiti ili obrisati particiju da mogu druge povećati na taj prostor?

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.4.2011 20:48 (luka7).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nevidljiva particija - PROBLEM

jesi je pokušao formatirati preko disk managementa? 

CARPE DIEM
16 godina
neaktivan
offline
Nevidljiva particija - PROBLEM
Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nevidljiva particija - PROBLEM

gparted nije pomogao, ne nudi ništa više nego parted magic s kojim sam prije pokušao. ovo su slike sa parted magica (gparted prikazuje isto)

 

ovo žuto označeno je ta particija koja fali ovo žuto označeno je ta particija koja fali
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nevidljiva particija - PROBLEM
luka7 kaže...

gparted nije pomogao, ne nudi ništa više nego parted magic s kojim sam prije pokušao. ovo su slike sa parted magica (gparted prikazuje isto)

LOL. Ajde sad zbroji veličine ovih sda5 i sda6 particija pa mi reci kolko iznose zajedno...

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
13 godina
protjeran
offline
Nevidljiva particija - PROBLEM

desni klik na my coputer pa manage...onda nadi disk managment i onda ce ti tu bit kao unallocated space...taj dio kojeg nema...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Nevidljiva particija - PROBLEM

Koje veličine je ustvari tvoj disk?

Kendo
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Nevidljiva particija - PROBLEM

Ma nije u opće u tome problem, vidim ja već u ćemu je problem. Problem je u nerazumijevanju particioniranja i označavanja particija.

 

Pa evo kratke edukacije.

 

Svaki disk ima nekaj kaj se zove MBR (Master Boot Record). To je prvih 512 bajtova na disku (prvi sektor). Kad BIOS provjeri sve kaj treba (loada se, pa POST itd.), ide loadati bootloader. Bootloader je program koji boota operacijski sustav, kad se operacijski sustav boota, sva kontrola daljnja ide njemu. E sad, kak BIOS zna loadati bootloadera? Pa jednostavno, pogleda prvi sektor, odnosno MBR. Prvih 446 bajtova u MBR-u je rezervirano za bootloader. Dalje, 64 bajta su rezervirana za informacije o particijama i zadnja 2 bajta su magic number.

 

Za ovo o čemu pričam su ključna ova 64 bajta. Dakle, u ta 64 bajta su pohranjene informacije o particijama, za svaku particiju 16 bajta. 16 * 4 = 64, i upravo ovdje je razlog zakaj možemo imati samo 4 primarne particije na jednom disku. Zbog ograničenja u MBR-u. Pošto su četiri particije premalo, ljudi su se dosjetili takozvanih extended particija. Takva, proširena particija ima ne više MBR, već EBR. EBR se nalazi unutar ovih 16 bajtova u MBR-u. Fora kod tih proširenih particija je da jedna particija pokazuje na drugu i na taj način OS zna gdje je koja particija.

 

Ono ključno je, kad mi napravimo jednu proširenu particiju, "unutar" nje radimo logičke particije. U ovom slučaju, Luka ima 130 GiB veliku proširenu particiju, a "unutar" nje dvije logičke particije, jednu ~97 GiB, drugu ~33 GiB kaj zajedno daje ~130 GiB. I tu nije nikaj krivo, nema nikakve nestale particije ili kaj već. Fora je samo u tome, kaj se i ta proširena particija koja se "sastoji" od logičkih particija, označava kao posebna particija. I to njega buni. Nema tu nikakvog problema, već čisto nerazumijevanje problematike.

 

Najlakše je proširenu particiju zamisliti kao veliku kutiju u koju se stavljaju manje kutije dok se ne popuni. Ako tu veliku kutiju popunimo sa dve manje kutije, mi imamo ukupno tri kutije, znači tri particije, ali se podaci spremaju samo u manje kutije (od kojih se "sastoji" velika, koja služi kao neka ljuska), tj. praktički mi koristimo samo dvije kutije za spremanje podataka. Ali ukupno imamo tri. Tak da, nemoj nič prtljati po tome, još ćeš si ove dvije particije obrisat...

 

Nadam se da je jasnije, probal sam to nekak skroz jednostavno objasniti...

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
 
4 0 hvala 4
14 godina
offline
Nevidljiva particija - PROBLEM

Znam ja to zato sam ga i čekal da kaže koliko ima Gb njegov disk pa da i sam zaključi da mu ništa ne fali.

Kendo
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Nevidljiva particija - PROBLEM

e skidam kapu, prsti su mi bili brži od pameti. fala

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice