NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

poruka: 51
|
čitano: 6.092
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

NVMe m.2 SSD-ovi u konfiguracijama jos uvijek nisu cesta pojava, a i po onom sto se moze nac po netu, ovisno o srici nekoga problemi zadese, a nekoga ne, ovisno o tome sto ih dopadne. Uglavnom, mene su zadesili, i nakon vise od deset reinstalacija W10, i pokusavanja svega i svacega, mislim da sam dosa do funkcionalnog racunala. 

 

Uglavnom, prvobitna konfiguracija je bila: Gigabyte GA-Z170N-WIFI, Intel i5 6500, 2x16GB Corsair DDR4, neko staro kuciste, ATX napajanje i WD 320GB. Zadnje troje je bilo tu jer mi se nije dalo cekat, pa sam to brzinski poslozia i sve radi OOB (OutOfTheBox) s Win10x64Ent. Monitor spojen putem DVI-I drito na maticnu plocu, sve radi tip-top, naravno uz brzinu primjerenu HDD-u u radnjama koje ga koriste. 

 

Napokon stiglo novo kuciste, napajanje, i Intel 600p NVMe m.2 SSD. Sve bitno (ploca, proc, memorija) prebaceno u novo kuciste, sa straznje strane maticne ubacen 600p i naizgled sve radi divno i krasno... bar dok se Win10 ne pocme koristit. Uglavnom, Winsi se smrznu, stanu, zacrne, i odu u BSOD s porukom Critical Process Died. Malo googlanja i idem se igrat s BIOS-om. Other OS-Win 8/Win10, AHCI ili RAID, CSM Disabled/Enabled, net je bia pun svih i svakavih "rjesenja" koji meni u x varijanti nisu nista pomogli, tako da ne spominjem sve moguce kombinacije koje sam isproba jer nisu upalile. Neke od tih kombinacija su potpuno onemogucile podizanje Winsa, neke bi zavrsile BIOS loopom, neke Boot loopom s navedenom porukom, a neke su naizgled bile ok jer sam rucno instalira drivere za plocu, i ostale komponente, i onda bi sve puklo kod instalacije Office2016. Uglavnom, na ovaj problem je otislo s prekidima prakticki tri dana i hrpa sati i deseci reintalacija s raznoraznim postavkama. Cak sam spojia i stari WD disk bez SSD-a i stvar je radila bez ikakvog problema. Ocito je SSD bia krivac, konkretno NVMe varijanta i maticna ploca. I onda, pokusa sam s diskretnom grafickom karticom (sporija od integrirane 530-ke), i stvar radi! Radi sve, i to bez neke posebne filozofije, Optimized defaults u BIOS-u, instalacija Winsa, nakon prve instalacije natrag u BIOS i prebaceno s OtherOS na Win10 i ukljucene sve podopcije na UEFI i nema frke. Provuceni svi update-i Winsa, instaliran Office, sve radi! 

 

Da stvar bude gora, vracam se na pocetak kad kazem da se ovo vecini nece dogodit, dapace nebi se ni meni dogodilo da sam jos malo priceka pa odma prilikom instalacije stavia novu graficku karticu. Ovo je po svoj prilici bila (ne)sritna kombinacija integrirane Intel graficke i Intelovog NVMe PCIe x4 SSD-a koji vjerojatno na neki nacin dijele iste PCIe staze i medjusobno se kolju. Druge kombinacije (Intel grafika i SATA SSD, ili diskretna graficka i NVMe SSD, moze i SATA) su ok, ali ovo dvoje skupa ne radi. 

 

Nadam se da ce ovo pomoci nekome tko se misli odluciti za NVMe SSD, jer znam da je meni iscupalo zivaca i zivaca. 

 
0 1 hvala 2
12 godina
protjeran
offline
NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

Sebi sam htio uzeti jednog i nakon sto sam poceo traziti koji, izlazili su samo problemi da pola toga uopce ne radi, nije kompaktibilno, i stotinu drugis cudesa! odustao jer je to ocigledno u teskim povojima!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

Ok, ovaj 600p me vec laganini uzasno nervira. Ne znam jeli stvar kompatibilnosti s maticnom plocom, stvar samog SSD-a ili sta vec, ali sad mi je vec za sto nisam isa na klasicni sata ssd. Istina, ovaj u Crystal Diskmarku potegne do 1800/560 MB/s, ali pritom se prvi put kompletno srusia. 

Jos jedna intrigantna stvar je sto neuspjesno pokusava instalirat Cummulative update za W10 1607, i izgleda pritom napravi glupost. I onda ponovo pokusa download. Stvarno vise nisam siguran u cemu je stvar, osim sto cu po svemu sudeci pokusat ic na stariju verziju W10, ili cak W8.1 i vidit hoce li to sto prominit. 

Trenutno, I'm pissed as hell! 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica
wifi kaže...

Ok, ovaj 600p me vec laganini uzasno nervira. Ne znam jeli stvar kompatibilnosti s maticnom plocom, stvar samog SSD-a ili sta vec, ali sad mi je vec za sto nisam isa na klasicni sata ssd. Istina, ovaj u Crystal Diskmarku potegne do 1800/560 MB/s, ali pritom se prvi put kompletno srusia. 

Jos jedna intrigantna stvar je sto neuspjesno pokusava instalirat Cummulative update za W10 1607, i izgleda pritom napravi glupost. I onda ponovo pokusa download. Stvarno vise nisam siguran u cemu je stvar, osim sto cu po svemu sudeci pokusat ic na stariju verziju W10, ili cak W8.1 i vidit hoce li to sto prominit. 

Trenutno, I'm pissed as hell! 

 Zanimljiva cinjenica da je da na laptopima rade savršeno imao jedan s m2. doduše samsung i stvar je radila fenomenalno.

12 godina
neaktivan
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica
Hmm brzo će stiči na vrata NVMe diskovi kao i drugi derivati toga protokola jednostavno ACHI protokol je zastario za današnje vrijeme više o tome u ovom tekstu: http://www.bozzabench.com/Test/TestView/tabid/95/id/611/Tehnologije/Sta-je-NVMe-standard.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica
toxic kaže...

 Zanimljiva cinjenica da je da na laptopima rade savršeno imao jedan s m2. doduše samsung i stvar je radila fenomenalno.

 a evo, ovaj je intel i sam po sebi nema "svoje" NVMe drivere vec koristi defaultne Microsoftove. Samsung je tu u prednosti jer za njega postoje njegovi vlastiti. Prestavlja li to problem ili ne, pitanje je. Isto tako, Gigabyte za ovu maticnu plocu nudi update BIOS-a, samo jedan, i pritom napominje da povratak na staru verziju "sluzbeno" nije moguc. I onda ispada da ta verzija biosa nije bas "cista" i ljudi nisu zadovoljni. Tako da nemam garancija da bi ta (jedina) verzija za update ista rijesit, tim vise sto sluzbeno jedino donosi podrsku za novu generaciju procesora (pretpostavit cu Kaby Lake). 

3n3m1 kaže...
Hmm brzo će stiči na vrata NVMe diskovi kao i drugi derivati toga protokola jednostavno ACHI protokol je zastario za današnje vrijeme više o tome u ovom tekstu: http://www.bozzabench.com/Test/TestView/tabid/95/id/611/Tehnologije/Sta-je-NVMe-standard.aspx

 NVMe je nazivno super, velike brzine citanja i pisanja, ali podrska za njih je (jos uvijek) u povojima. Z170 je to triba prominit, a ocito je da i dalje problemi postoje. 

 

 

POZIV SPLICANIMA (i okolici), zelite li TESTIRATI Intel 600p ukoliko imate maticnu/laptop koji to podrzava? Moze na PM. Jer stvarno moram eliminirat maticnu kao uzrok problema. Bilo bi glupo vratit ssd kao neispravan, ako je u stvari problem u (ne)kompatibilnosti maticne i ssd-a. Jos me vise zbunjuje cinjenica da je stvar naizgled radila dok je u pc-u bila prastara GT210 (PCIe 2.0) kartica koja je sporija od integrirane. 

12 godina
offline
NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

Ja imam taj SSD i imam problem s njim na Giga z170 G5,otvorio sam čak i temu o tome.Još nisam riješio problem s HDD kojeg na nijedno sata portu ne vidim!!

 

BTW iz ST sam!!

 

http://www.bug.hr/forum/topic/razni-hardverski-problemi/m2-ssd--giga-z170-g5/246482.aspx

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

ok, sve mi se vise cini da postoji neki problem s tim intel 600p. Nego, zanima me, jel tebi radi probleme kad je taj ssd sam u sustavu? Koju verziju biosa imas? I jel ti se da jedan dan pilat pa da ga probamo kod tebe, samog u sustavu (eventualno ako ti oces testirat i s ostatkom diskova)? Jel ti vidljiv u BIOS-u 600p? 

12 godina
offline
NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

Upravo sam stavio zadnji F20 BIOS,sad  sam trenutno na starom SSD (Intel 520) i naravno HDD mi je sad vidljiv,budem sad stavio M2 pa javim rezultat!Inaće nemam problema sa Win10 Pro na nijednom disku samo problem sa SATA portovima na matičnoj!

Što se tiće testiranja,što ti treba da tvoj stavimo na moju ploću?

 

 

 

edit:ništa i dalje kad radi M2 ne vidim HDD na SATA portu!!

 

Moram kontaktirat Gigabyte!

AUDIOFIL
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.1.2017 22:46 (volegradele).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

Kad stavljas m.2 nvme ssd, jel ga stavljas u gornji utor (blize procesoru), ili donji utor (izmedju PCIe utora)? Ako koristis gornji utor, svi sata portovi od 0 do 3 su ti blokirani, a mozes koristit SATA4 i SATA5, a ako koristis donji utor (sto bi triba) svi portovi bi tribali bit aktivni i ispravni. Ako si slucajno u gornjem, pokusaj prebacit na donji utor. 

 

Sto se mene tice, po ure, sat vrimena, cisto da to ubodem, dignem Win i pokusam napravit update winsa/instalaciju officea. preduvjet je da ti je internet relativno brz. Danas cu jos nesto eksperimentirat s onim sto sam izgugla, ali ako ne upali, a imas volje i vrimena, svakako bi tia iskljucit taj ssd kao uzrok, tim vise sto je tebi instalacija winsa na njega i rad prosa. meni se random crasha, cesto kad pokusam nesto instalirat ili zapisivat. ako si za, cujemo se priko pm pa cu ti poslat mob da se cujemo. 

16 godina
neaktivan
offline
NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

Ne zelim govorit unaprijed jer onda obicno nesto ode u krivo, ali nakon sinocnjeg googlanja, moguce je da je ipak stvar W10 1607, i njihovog updatea koji je za hrpu ljudi stvoria probleme. Jutros sam pokusa s nekim od savjeta, poglavito sto se tice iskljucivanja power savingsa, i zasad se jos uvijek nije srusia. Ali... dug je dan... 

Pokusa sam dovest do kraja Crystal Disk Mark i uredno je prosa. 

 

Postavke:

 

 

Crystal Disk Mark:

 

 

Vidicu sto dan donosi, ali konacno se i Cumulative Update for Windows 10 Version 1607 for x64-based Systems (KB3206632) uspia instalirat do kraja. 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

Stari slobodno se javi na PM ako još zeliš testirat!

Izgleda da si upravu,stavljen je u gornji M2 slot,budem posli pokušao u donji!

 

BTW takav sam odgovor i dobio od Gigabyta,i to u rekordnom roku!!

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

Eto kao i što si rekao,stavljen u drugi M2 slot i sve radi kako treba!!

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

Bas mi je drago da si rijesia problem. Sicam se da sam trazeci moguce uzroke za svoj problem naletia i na takve probleme koje si ti ima, tako da me odma podsjetilo. 

 

Evo, drugi dan, i zasad cista izmjena power postavki cini se da pomaze. Nije se niti jednom srusia, smrznia, ni slicno. Tako da sam skroz zadovoljan (kako sam triba bit u samom startu). Po svoj prilici to je stvar samih W10, a ne iskljucivo SSD-a. 

 

Sto se tice testiranja, posto jos nisam nabavia grafiku (gtx1060), razmisljam testirat s necim istim ili slicnim cisto da vidim hoce li to radit kakve probleme (iako sumnjam), tako da ako budes od volje jedan dan iscupat svoju, lako se dogovorimo di i kako. 

 

 

16 godina
offline
NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

hvala na korisnim informacijama. uskoro idem u slaganje konfiguracije koja će sadržavat m.2 ssd i ova rješenja vaših problema će mi potencijalno pomoći ako bude problema. 

nadam se da će vaši problemi sa ssd-m biti trajno rješeni

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

Iskreno se nadam da te problemi nece uopce dopast, ali eto, definitivno triba vodit racuna o nekim detaljima (mb manual), ali i nadat se da microsoft ne zasere nesto svojim updateima. 

12 godina
offline
NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

Da ja sam malo ishitreno odmah ubacio SSD u prvi logični slot za koji se na kraju ispostavilo da nije pravi!! :D

Uglavnom još drzim stare Winse na starom SSDu ako sto krene po zlu,ali za sad sve radi OK!

 

wifi  javi se ako ti bilo što treba!!

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

ma bitno da sve radi sad! evo i meni se cini stvar ispravila. kako, zasto, jeli doista power options rijesia stvar s w10 updateom, sto vec, bitno da radi i NAPOKON gustam. 

 

bez brige, javicu se... :-)

9 godina
offline
NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

Danas bas ubacio u racunalo Samsung-ov 960 Evo i sve je proslo bez i najmanjih problema. Dan prije sam samo otisao malo procitati po forumima (10 min) dal ljudi imaju problema, vidio sam da ih ima koji imaju, zapisao par stvari (tj 2 sitnice sto treba enablati u biosu). Zatim otisao da vidim jel ima kakav novi bios update za maticnu plocu.. i taman vidim krajem prosle godine dosao novi i bas su u njemu poboljsali stanje sa M.2 ssd-ima. Zadnja dva testa kad sam radio da vidim koju brzinu postize mi je pokazivalo 3250/1550 (nisam vise isao testirati jer mi stoji x4 i brzine su odlicne).

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.1.2017 11:59 (Croshadow1234).
 
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

pa napisi koje su to dvije sitnice da ljudi znaju...

9 godina
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica
roby27 kaže...

pa napisi koje su to dvije sitnice da ljudi znaju...

Trebao sam enable windows8.1/windows 10 whql support i enable fast boot (msi fast boot treba biti disable-an). ACHI mode treba biti aktiviran. M.2 Genie ako ne ides u RAID treba biti disable-an.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.1.2017 22:00 (Croshadow1234).
11 godina
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

AHCI treba biti enablan za 960 EVO? To bas i nije tocno mora biti NVMe u Biosu jer on mijenja AHCI...

 

 

9 godina
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica
roby27 kaže...

AHCI treba biti enablan za 960 EVO? To bas i nije tocno mora biti NVMe u Biosu jer on mijenja AHCI...

 

 

 Mozes li mi molim te objasniti ovo malo bolje ?

 

 

Edit: Evo slika kako je kod mene

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2017 11:46 (Croshadow1234).
11 godina
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

to je za sata sučelje ovo sto si dao ss a ti ne spajas m2 preko sata kontrolera nego preko pci-e stazica...sad nemam bas vremena proucavat manual od tvoje mbo, daj probaj ovaj m2 genie ispod enable-at pa da vidimo sta pise...

9 godina
offline
NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica

Evo šta piše:

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2017 14:39 (Croshadow1234).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica
Croshadow1234 kaže...
roby27 kaže...

pa napisi koje su to dvije sitnice da ljudi znaju...

Trebao sam enable windows8.1/windows 10 whql support i enable fast boot (msi fast boot treba biti disable-an). ACHI mode treba biti aktiviran. M.2 Genie ako ne ides u RAID treba biti disable-an.

 ovisno o maticnoj ploci (proizvodjac i model), verziji biosa, i proizvodjacu nvme ssd-a iskustvar su razlicita. dapace, cak i banalna stvar poput diskretne graficke kartice moze utjecat na konacni rezultat. nekome (pa i vecini) sve ce proc ok, nekome ce se stvorit problemi oko banalnih stvari. bitno da se problemi rijese. evo, zivo me zanima jeli ti u power options-u postavka ista kao sto sam ja naknadno postavia? jer w10 update 1607 je, opet po googlu jedan od uzroka problema. 

9 godina
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica
wifi kaže...
Croshadow1234 kaže...
roby27 kaže...

pa napisi koje su to dvije sitnice da ljudi znaju...

Trebao sam enable windows8.1/windows 10 whql support i enable fast boot (msi fast boot treba biti disable-an). ACHI mode treba biti aktiviran. M.2 Genie ako ne ides u RAID treba biti disable-an.

 ovisno o maticnoj ploci (proizvodjac i model), verziji biosa, i proizvodjacu nvme ssd-a iskustvar su razlicita. dapace, cak i banalna stvar poput diskretne graficke kartice moze utjecat na konacni rezultat. nekome (pa i vecini) sve ce proc ok, nekome ce se stvorit problemi oko banalnih stvari. bitno da se problemi rijese. evo, zivo me zanima jeli ti u power options-u postavka ista kao sto sam ja naknadno postavia? jer w10 update 1607 je, opet po googlu jedan od uzroka problema. 

 Mislis u na ovo ? Ako ne ispricavam se, reci mi tocno pa cu ti reci

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica
Croshadow1234 kaže...

 Mislis u na ovo ? Ako ne ispricavam se, reci mi tocno pa cu ti reci

 

 Da, u tim postavkama je bitno da su stedne postavke iskljucene. za nvme ssd to je pod pci express dijelom. na slici u postu prije prikazane su moje opcije koje rade...

9 godina
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica
wifi kaže...
Croshadow1234 kaže...

 Mislis u na ovo ? Ako ne ispricavam se, reci mi tocno pa cu ti reci

 

 Da, u tim postavkama je bitno da su stedne postavke iskljucene. za nvme ssd to je pod pci express dijelom. na slici u postu prije prikazane su moje opcije koje rade...

 I kod mene je isto kao i kod tebe, samo sam morao odabrao opciju "high performanse".. automatski mi je bilo namjesteno.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2017 20:46 (Croshadow1234).
16 godina
neaktivan
offline
Re: NVMe m.2 SSD i Critical Process Died trakavica
Croshadow1234 kaže...
wifi kaže...
Croshadow1234 kaže...

 Mislis u na ovo ? Ako ne ispricavam se, reci mi tocno pa cu ti reci

 

 Da, u tim postavkama je bitno da su stedne postavke iskljucene. za nvme ssd to je pod pci express dijelom. na slici u postu prije prikazane su moje opcije koje rade...

 I kod mene je isto kao i kod tebe, samo sam morao odabrao opciju "high performanse".. automatski mi je bilo namjesteno.

 onda je to definitivno stavka koja utjece na ispravan rad i instalaciju... reka bi ti da pokusas stavit na power saving, ali ako sve radi kako triba NE DIRAJ!

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice