Problem s hard diskom? Password protected

poruka: 35
|
čitano: 10.292
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Problem s hard diskom? Password protected
Pozz,

evo vec dva dana lutam bespucima interneta u potrazi s rjesenjem.

Imam laptop Toshiba Satellite C855.

Garancija je odavno istekla tako da se nisam ustrucavao malo ga otvoriti.

U cemu je problem? Nakon sto mi je laptop pao, ubrzo se restartirao i izbacivao gresku "media test failure, check cable", sistem se nije mogao podignuti.

Brzo sam skuzio da hard disk ne prepoznaje. U biosu ga je prepoznalo, stavljao sam ga na first boot device, mijenjao neke postavke ali bez uspjeha.

Izvadio sam hard disk i vratio ga nazad, ali nista, opet se nece da digne sustav.

Nakon nekog vremena, odnosno nakon mnogo restartiranja izbacilo mi je plavi kvadrat koji trazi pass.

Ni u BIOS ne mogu uci a da ne trazi pass. Nisam stavljao nikakve sifre u biosu u security sekciji.

Ne znam zbog cega mi trazi Hdd password? Dali je to neka tvornicka sifra od toshiba centra?

Pokusavao sam vaditi cmos bateriju nebi li se ta sifra mozda eliminirala ali nista.

Ima li itko slicnih iskustava i rjesenja?


 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected
Citadel kaže...
U cemu je problem? Nakon sto mi je laptop pao, ubrzo se restartirao i izbacivao gresku "media test failure, check cable", sistem se nije mogao podignuti.

LOL u čem je problem... U tome što je prilikom pada disk vrlo vjerojatno poginuo. Spoji disk na drugo računalo i/ili stavi u laptop drugi disk pa vidi što se događa.

15 godina
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected
Ne znam jel disk otisao, i trenutno nemam drugi laptop za provjeriti.
Odmah nakon ukljucivanja trazi HDD/SDD pasword i ne mogu uci u Bios. Kada disk istekam mogu uci u bios. Ne znam zasto trazi sifru koju prethodno nisam napravio?

Ako ne postoji neka solucija tek bi onda disk pokusao na neciji drugi laptop spojiti.
15 godina
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected

Kada upalim laptop pojavi se ova poruka, odmah nakon pocetnog loga.

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.7.2017 0:25 (Citadel).
16 godina
moderator
offline
Problem s hard diskom? Password protected

Resetiraj postavke BIOS-a pa vidi što se događa kad uđeš u BIOS, vidi li disk. BIOS tog laptopa se ne resetira vađenjem baterije, nego kratkim spojem između dva pina i uključivanje računala kad su ta dva pina kratkospojena (kad su međusobno spojena nečim metalnim).

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected

U BIOS jedino mogu uci kada istekam hard disk, on mi i onemogucava ulaz u BIOS i dizanje sistema. 

 

Pogledao sam ovaj video i napravio isto, BIOS se resetirao ali nije eliminirao sifru harda. I dalje mi stoji da ukucam sifru, koju nikad nisam ni napravio.

 

Ne mislim da je hard disk gotov, ali mislim da ga je moje istekavanje i istekavanje dekriptiralo. Ili je nesto trece. 

16 godina
moderator
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected

Iz ovog što si napisao dalo bi se zaključiti da je disk gotov. Možeš ga eventualno probati na drugom računalu (to može biti i stolno računalo ako je u pitanju SATA disk), a ako ne radi ni na njemu, prilično je sigurno da je gotov. Ako si na njemu imao nešto jako bitno, vrati ga u laptop i kontaktiraj neki servis za spašavanje podataka (računaj da bi te spašavanje podataka moglo koštati više tisuća kuna). Ako nisi imao, stavi taj disk u tehnički otpad i kupi novi.

 

Baš i ne kužim gdje je problem. Misliš da jedan pad nije razlog da pljuneš 100 ili koliko već eura za novi disk? Pad ili udarac u laptop može ubiti mehanički disk. S obzirom da ti je disk postao nedostupan nakon pada laptopa, da ti laptop ne radi s diskom, ali radi bez njega - bilo bi čudno da disk nije gotov.

15 godina
offline
Problem s hard diskom? Password protected

-zaboravi na hdd.

 

.. neobična priča. Ako hdd traži pass, pad je najmanje vjerojatni uzrok. Čašći uzrok je upravo onaj zbog kojeg pass i postoji.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected

Nisam dosad istraživao enkricpiju na HDD-ovima, no priča i nije nužno baš neobična. Naime, na ovoj stranici piše da je lozinka za disk obično spremljena u diskovom kontroleru i u "posebnom skrivenom sektoru". Mislim da slobodno možemo pretpostaviti da se padom diska taj sektor oštetio pa disk misli da mu je postavljen password, iako nije. To je valjda password koji se inače može postaviti Secure Erase naredbom.

13 godina
neaktivan
offline
Problem s hard diskom? Password protected

Postoji i opcija da je na laptopu upaljen Toshiba Smart Data Encryption.

 

U svakom slučaju ukoliko podaci nisu bitni, ubaci novi ili KG hdd te život ide dalje.

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.7.2017 12:11 (bobosmradj).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected

Jesi li probao stisnuti dva puta enter kada te trazi password?

(ostavis prazno polje)

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
15 godina
offline
Problem s hard diskom? Password protected

Probao sam svasta.  Prvo mi nije trazilo taj hdd pass na boot-u al se sistem nije dizao, pa se poslije pojavio i ovaj problem, nakon niza istekavanja i ustekavanja, vadjenja cmos baterije itd.

 

Zanimljivo je da hard disk kucka poput sata kada upalim laptop? Mislim se sto sto uopce znaci.

 

Na disku imam podataka koje sam imao godinama, fotografija starih godinama. Jos nisam ubacio disk u tudji laptop, na tom radim.

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.7.2017 16:27 (Citadel).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected
Citadel kaže...

Zanimljivo je da hard disk kucka poput sata kada upalim laptop? Mislim se sto sto uopce znaci.

Zašto je to zanimljivo? To je posve uobičajeno glasanje za pokvareni disk.

12 godina
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected
Ne bih se bas slozio u potpunosti sa tobom.Istina,kuckanje hdd-a moze znaciti njegov kvar,ali po vlastitom iskustvu,vise puta je napajanje bilo u kvaru.No,sa obzirom na radnje koje je kolega radio sa lapom,vrlo vjerovatno je da je ipak hdd u banani.
Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
16 godina
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected
Citadel kaže...

Zanimljivo je da hard disk kucka poput sata kada upalim laptop? Mislim se sto sto uopce znaci.

 

Na disku imam podataka koje sam imao godinama, fotografija starih godinama. Jos nisam ubacio disk u tudji laptop, na tom radim.

Kuckanje znači da je disk mrtav. Jedino što ti preostaje jest čupanje podataka u nekoj od firmi za recovery.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
15 godina
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected

-da, moguć je navedeni scenarij.... jednako je moguć loto jackpot. :) odnosno od uobičajenih kvarova hdda koliko puta si se susreo s takvim kvarom... nasuprot tome, ukraden disk-laptop... čisto onak koji scenarij je vjerojatniji?

drugi dio, svaki pass protected se može obrisati, pri tome se gube podaci (smisao passa). Odnosno tad je kompletan HW ispravan.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.7.2017 17:49 (ihush).
12 godina
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected

Ne baš kao jackpot,ali cesce nego "click of death".

Sada bez zajebancije,servisiram firmina racunala(i jos "sa strane") i do sada još nisam naletio na famozni "click of death",ali sam par puta naletio da HDD karakteristicno klika.

Svaki puta je bio uzrok u napajanju.Isto tako imao sam i ja jedan WD externi koji je klikao,sve dok nisam napajanje promjenio-iako je komp sa tim napajanjem uredno radio!

 

Ali,napisao sam da je vjerovatno njogov HDD gotov(sa obzirom sta je sve na njemu radio),samo sam se nadovezao na tvoju konstataciju da klikanje harda znaci i njegov kraj.

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
16 godina
moderator
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected
ihush kaže...

-da, moguć je navedeni scenarij.... jednako je moguć loto jackpot. :)

Koje sve scenarije imaš na raspolaganju? HDD password u BIOS-u nije samo za ukras, nego je dio ATA specifikacije. Ili se password zbrčkao u firmwareu (pod uvjetom da se sprema u EEPROM) ili se oštetio sektor u kojem je zapisan. Ne znam zašto bi to bilo kao da si dobio jackpot, kad mu je računalo palo i za očekivati je da su se oštetili neki dijelovi diska. Zar ne bi prije bilo za očekivati da se password zbrčkao na mehaničkom dijelu diska, podložnom na padove, a ne u EEPROM-u?

 

ihush kaže...

drugi dio, svaki pass protected se može obrisati, pri tome se gube podaci (smisao passa). Odnosno tad je kompletan HW isoravan.

Dakle, ne može se obrisati bez gubitka podataka, jer u osnovi moraš formatirati disk. Pod uvjetom da je disk ispravan - ako nije ispravan, badava ga ti formatiraš, a također ako je oštećen sektor u kojem je zapisan password, formatiranje možda nije ni moguće. Što je sad najsmješnije, je to da ti prvo uopće moraš znati password (koji je vrlo vjerojatno sad neki random) da bi uopće mogao pristupiti disku i formatirati ga. Mislim, kako god okreneš, on se od tog diska jednostavno može oprostiti.

16 godina
moderator
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected
Milka30 kaže...

Ne baš kao jackpot,ali cesce nego "click of death".

Sada bez zajebancije,servisiram firmina racunala(i jos "sa strane") i do sada još nisam naletio na famozni "click of death",ali sam par puta naletio da HDD karakteristicno klika.

Valjda si premlad da imaš iskustva s IBM-ovim DeathStarovima.  Ja sam imao jednog i zaklikao je do smrti. Do početka klikanja je bio izvrstan - vrlo brz - onda kak je polako počeo tu i tam kliknuti, brzo sam čim više toga iskopirao na drugi disk i kroz dva-tri sata više se ništa s njega nije moglo iskopirati.

 

Dakle, iz prve ruke znam za to. A i kroz dvadeset+ godina ovakvog ili onakvog ("osobnog" - nikad u servisu, dućanu ili na ikakvoj imalo većoj skali ili firmi s više od par zaposlenika) bavljenja s kompjuterima u više navrata imao sam osobno imao iskustva s "klikanjima" (u mom slučaju nikad nije bila riječ o napajanju - uvijek sam disk probao i u nekom drugom računalu koje je provjereno bilo ispravno). Nedavno pred koji mjesec, kad je frend donio svoj vanjski WD 2,5" disk. Kad sam ga spojio i čuo klikanje, odmah sam znao koliko je sati. Pa sam ga izvadio iz njegovog kućišta, stavio u svoje provjereno ispravno kućište (znači, ne može biti da je u pitanju bilo napajanje) i kliketanje je također bilo prisutno. I niš - rekoh mu nek si plati spašavanje ako je imao nešto bitno ili nek ga baci.

 

Ja sam inače nekoliko puta, kad sam bio opako raživciran, opalio svoj stari laptop šakom po "tipkovnici" - disk je počeo kliketati i više mu se nije moglo pristupiti.

 

Da, napajanje može biti uzrok kliketanja (kao i uzrok kojekakvih drugih problema s računalom), no to se vrlo lako provjeri, te nije za očekivati da će napajanje biti uzrok problema nakon što ti je disk, odnosno uređaj s diskom - pao.

15 godina
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected

-da... ne govorim o tome... :) nego šansi da kvar-pad izazove opisano, pass.. i takva situacija je manja od loto šanse  odnosno, koliko puta ti se desilo u životu, da se kao kvar pojavi pass hdda? imam dovoljno iskustva, nikad. isključivo se pass pojavi onda kad i postoji, a postoji s razlogom. tad ne sudelujem u daljnjim rješavanjima ;) kao i sad.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Problem s hard diskom? Password protected

Malo ste me zbunili sa svojim tezema, no nevermind.

 

Nakon niza pokretanja laptopai kombinacija i uzastopne greske "pxe e16 media test failure" u navali bijesa opalio sam po laptopu i gle cuda - BIOS ocitao hard disk!  Sav sretan resetiram i iscekivajuci promjenu napeto zurim kako media test failure se ne pokazuje - i onda gle iznenadjenja, trazi HDD/SDD pasword.

 

http://www.nocrash.com/ncbbs/msgs/3247.shtml

 

Nakon mnogo surfanja naisao sam i na ovaj forum, gdje su i drugi opalili po hard disku - s pozitivnim promjenama

 

Imam dvije opcije: kupiti novi hard disk za cca 500kn ili dati servisu 1500kn za spasavanje podataka. Uglavnom, ovih dana vidjeti cu sto se moze napraviti.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected
ihush kaže...

-da... ne govorim o tome... :) nego šansi da kvar-pad izazove opisano, pass.. i takva situacija je manja od loto šanse  odnosno, koliko puta ti se desilo u životu, da se kao kvar pojavi pass hdda?

Kako si izračunao da je šansa toliko mala? I čak i da je toliko mala, što sprječava da do nje i dođe? Zar ljudi ne dobivaju jack-potove na lotou?

 

Znači, password u disku je password u disku - BIOS nema ništa s tim, on samo disku šalje password koji ti utipkaš.

 

ihush kaže...

isključivo se pass pojavi onda kad i postoji, a postoji s razlogom. tad ne sudelujem u daljnjim rješavanjima ;) kao i sad.

Nisi odgovorio koje scenarije imaš. Imaš scenarij koji sam opisao i imaš scenarij da je BIOS u nekom trenutku nakon pada samoinicijativno odlučio disku definirati password. Negdje, nekako je password morao biti zadan disku. Ako ga korisnik nije zadao, imaš dvije navedene mogućnosti.

15 godina
offline
Problem s hard diskom? Password protected

Da rijesimo dilemu.

 

Ili je hard disk nekako postao tvronicki zasticen od toshiba proizvodjaca, ili je password posljedica udara/pada diska?

 

Hard disk sam vadio s upaljenim laptopom kada sam svrsljao po BIOS-u da vidim hoce li ga registrirati. I registrirao ga je kad sam ga lupio, ali onda nakon restarta pojavio se ovaj famozni pass. Meni nije jasno na koji princip se pojavi pass ako je on posljedica soka ili udara? Dali je to tako tvornicki namjesteno da kada crkne disk laptop ga jednostavno blokira passwordom koji je nepostojeci (barem ja nikad nisam kriptirao disk noto itko drugi). Meni nije jasno cemu je blokiranje passwordom znak da je crkao? Mozda da se ne pojavi nista, to bi vec znacilo nesto ali ovaj pass je enigma.

 

Disk je definitivno u banani. Dali je potpuno crkao ili je na "aparatima" ne znam.

 

Mali update: Clicky sound se cuje samo par sekundi na pocetku dok se ne upali monitor i pokaze toshibin logo.

 

Malo sam svrsljao po internetu i dosao do zakljucka da se prilikom pada ili udara igla pomakne ili osteti.

 

Nemam alata ni znanja da bi se laicki upustao u eksperiment i otvarao disk u provjeri dali ima ostecenja, mislim da cu to prepustiti obliznjim serviserima.

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.7.2017 20:36 (Citadel).
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected
Citadel kaže...

Da rijesimo dilemu.

 

Ili je hard disk nekako postao tvronicki zasticen od toshiba proizvodjaca, ili je password posljedica udara/pada diska?

 

Hard disk sam vadio s upaljenim laptopom kada sam svrsljao po BIOS-u da vidim hoce li ga registrirati. I registrirao ga je kad sam ga lupio, ali onda nakon restarta pojavio se ovaj famozni pass. Meni nije jasno na koji princip se pojavi pass ako je on posljedica soka ili udara? Dali je to tako tvornicki namjesteno da kada crkne disk laptop ga jednostavno blokira passwordom koji je nepostojeci (barem ja nikad nisam kriptirao disk noto itko drugi). Meni nije jasno cemu je blokiranje passwordom znak da je crkao? Mozda da se ne pojavi nista, to bi vec znacilo nesto ali ovaj pass je enigma.

 

Disk je definitivno u banani. Dali je potpuno crkao ili je na "aparatima" ne znam.

 

Mali update: Clicky sound se cuje samo par sekundi na pocetku dok se ne upali monitor i pokaze toshibin logo.

 

Malo sam svrsljao po internetu i dosao do zakljucka da se prilikom pada ili udara igla pomakne ili osteti.

 

Nemam alata ni znanja da bi se laicki upustao u eksperiment i otvarao disk u provjeri dali ima ostecenja, mislim da cu to prepustiti obliznjim serviserima.

 Jesi li troll ili si ozbiljan? 

12 godina
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected

I meni isto nema logike da se HDD zakljuca ako je crko!

Logika nalaže da se lozinke na hardu stavljaju,da bi se zastitili podatci prilikom promjene hardwarea.

Eh sada,dali to pojedini hardovi rade automatski-to ne znam.Ako rade,onda moguce je da je udarac sjebo"vezu"između maticne i harda,te poslao informaciju da se radi o drugome hardwareu...nemam pojma,bubam!

No,ponavljam,sjecam se iz skole da smo takve lozinke rjesavali pritiskom na enter 2 puta.

 

A da probaš standard: 0000  ili   Administrator  ili   admin  ....?

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
15 godina
offline
Problem s hard diskom? Password protected

@kolacic, nisam troll, ako nemas nesto konstruktivno za reci onda ti ispadas troll. Samo sam cekao ovakve poput tebe, ja sam registriran prije 8 godina na ovom forumu,  davno prije tebe (a da ti nisi mozda trol)?

 

Tema ima ozbiljan ton, situacija je dosta specificna pa bi svako rjesenje pomoglo i drugima u slicnim situacijama. Situacija je u procesu, i disk ne ide u kantu dok prethodno nisam uvjeren da mu spasa nema.

 

...i nisam probavao random sifre, ako neka zbilja sifra i postoji tj ako je hard disk stvarno blokiran nekom sifrom iz nekakvih razloga. U tom slucaju bih se trebao obratiti toshiba centru za korisnicku podrsku, ali to je bi zahtijevalo cekanje, a tko zna bili polucilo uspjeha.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected
Milka30 kaže...

I meni isto nema logike da se HDD zakljuca ako je crko!

Logika nalaže da se lozinke na hardu stavljaju,da bi se zastitili podatci prilikom promjene hardwarea.

Eh sada,dali to pojedini hardovi rade automatski-to ne znam.Ako rade,onda moguce je da je udarac sjebo"vezu"između maticne i harda,te poslao informaciju da se radi o drugome hardwareu...nemam pojma,bubam!

Prema svemu što sam dosad pročitao, stvari ovako stoje:

  1. disk zaštićen lozinkom nije (nužno) enkriptiran - bez lozinke firmware diska jednostavno neće reagirati na naredbe, osim za neke naredbe vezane uz identifikaciju diska i, moguće, SMART podatke
  2. BIOS mora imati podršku za diskove zaštićene lozinkom, te se isti ne mogu koristiti u vanjskim kućištima
  3. disk može imati master (namijenjeno administratorima u firmama) i user (namijenjeno korisnicima) lozinku, ovisno o disku i BIOS-u
  4. BIOS ne pamti lozinku za disk, tj. ne zapisuje je u svoju CMOS memoriju
  5. lozinka za disk zapisana je na ploči diska i/ili u firmwareu (nije jasno gdje - jedan izvor kaže jedno, drugi kaže drugo)

 

E sad - znam na što ciljaš, međutim kad imaš na umu sve ovo što sam napisao, onda ti logika ne može nalagati to što ti nalaže, jer ako je disk zaključan passwordom, onda traži password i onda bi ga kolega morao upisivati nakon svakog uključenja. Kako kolegi nije tražio password prije nezgode s padom, onda znači da disk nije nikad imao postavljen nikakav password.

 

Dakle, kako tek nakon pada traži password, ispada ili da se oštetio sektor u kojem je bio zapisan password ili da se zbrčkao firmware ili EEPROM (ili kamo već navodno zapisuje lozinku) pa misli da je postavljen password i kad nije.

 

 

U starije doba postojali su neki programi koji su mogli pomoći kod otključavanja diska - koliko vidim, spominju se programi atapwd (a onda opet se javljaju neki da im ne prepoznaje SATA diskove) i MHDD s Ultimate Boot CD-a, a neki kažu da postoji i treća metoda (opet - neki u komentarima kažu da im je uspjelo tako, dok drugi kažu da nije pomoglo):

 

 

Kako god bilo, evidentno je da je pad direktno ili indirektno uzrokovao pojavu passworda za disk - bilo da se to dogodilo u samom disku ili da se BIOS računala zblesirao i zbog nekog razloga zaključao disk. Nije do tog passworda došlo magijom ili samo od sebe - nešto ga je uzrokovalo.

11 godina
offline
Problem s hard diskom? Password protected

imas na njemu bitne stvari i vadis ga dok laptop radi...ni ne zasluzujes da ti ista bude spaseno sa tog diska

 
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected
Kolacic kaže...

 

GSP kaže...

Vas dvojica imate zajedno 6 godina staža ovdje i ponastate se poput pravih trolova!

Ili pomozi covjeku ili odhebi iz teme!

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
12 godina
offline
Re: Problem s hard diskom? Password protected
Citadel kaže...
Tema ima ozbiljan ton, situacija je dosta specificna pa bi svako rjesenje pomoglo i drugima u slicnim situacijama.

 Disk ti je pao i fizički je oštetio glave ili ploče. BIOSu se zbog oštećenja čini da je gore šifra koje nema.

Nije specifično, nije ništa posebno, dogodi se SVAKOM disku kod dovoljno jakog udarca.

 

I ako imaš sreće i nije previše oštećen, možda se mogu izvući podaci.

 

I to ti piše u svakoj drugoj poruci na ovoj temi.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice