SSD-škola izdvojena tema

poruka: 3.078
|
čitano: 623.004
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: [How to] Secure Erase SSD
13 godina
offline
SSD-škola

bsod je "blue screen of death", ne "black" :-))))

http://www.last.fm/user/kuleee
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
kuleee kaže...

bsod je "blue screen of death", ne "black" :-))))

da i ne, postoji i black verzija.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.8.2011 20:40 (Wuk19).
15 godina
offline
Re: SSD-škola
Wuk19 kaže...
kuleee kaže...

bsod je "blue screen of death", ne "black" :-))))

da i ne, postoji i black verzija.

 

Međutim u ovom kontekstu sam krivo napisao iako sam poslije zareza naveo prijevod(tj. napisao plavi ekran smrti), Hvala za zapažanje, ispravljeno je.

Postoji,tj uveden je u win8.

bsod bsod
x
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.8.2011 20:51 (zzz).
13 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
zzz kaže...
Wuk19 kaže...
kuleee kaže...

bsod je "blue screen of death", ne "black" :-))))

da i ne, postoji i black verzija.

 

Međutim u ovom kontekstu sam krivo napisao iako sam poslije zareza naveo prijevod(tj. napisao plavi ekran smrti), Hvala za zapažanje, ispravljeno je.

Postoji,tj uveden je u win8.

Več rečeno, BSOD može značiti i blue i black

13 godina
offline
SSD-škola

my bad :D

http://www.last.fm/user/kuleee
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

Koji SSD je po vama bolji?

 

Corsair 60GB Force 3

 

ili

 

Samsung 64GB 830 Series

 

Vidim da je Samsung nesto pouzdaniji nego Corsair. Koji bi mi preporucili?

 

ty

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
QuidZz kaže...

Koji SSD je po vama bolji?

 

Corsair 60GB Force 3

 

ili

 

Samsung 64GB 830 Series

 

Vidim da je Samsung nesto pouzdaniji nego Corsair. Koji bi mi preporucili?

 

ty

Sačekaj OCZ-ovu OCTANE seriju na našem tržištu. Osobno ne bih išao na Force3, razlog si sam naveo. Kao što sam preporučio kolegi Legolasij-u, Crucial M4 po meni je najbolji izbor za pouzdanost i brzinu, jedino bi ga bilo teško nabavit, jedno vrijeme je bio u ADM-u i Chipoteci.

14 godina
offline
SSD-škola

Kupujem novi komp, SSD nebih odmah kupovao, pa koju ploču da uzmem?

Proc je i5 2500k grafa oko 1500kn

Lt.Lowenbrau prozvan cheaterom preko 9000 puta
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
SSD-škola

opet ovaj koji me non stop rusi.... di god dodjem, eno ga ^^

 

nego, imam i ja jedno pitanjce.. jucer sam kupio mushkin chronos 60GB i plocu asus sabertooth s x58 chipsetom zbog sata3 kontrolera. sve sam ja to lijepo proucio i spojio i probao sam postaviti mushkina kao prvi bootabilni drive. a to ne ide (dobijem poruku da izaberem proper boot drive) windowsi se uopce ne dizu a ni u bios nisam mogao. bilo koju tipku da stisnem restarta se. neki bootloop..

ugasio sam pc i ugasio napajanje, malo pricekao i normalno upalio i uspio uci u bios i vratiti normalne postavke.. malisa lijepo radi i sve ali sad mene zanima jel to normalno zbog ovog marvelovog chipa ili sto?

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again, try to live through this night Try to die again.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SSD-škola
skank666 kaže...

opet ovaj koji me non stop rusi.... di god dodjem, eno ga ^^

 

nego, imam i ja jedno pitanjce.. jucer sam kupio mushkin chronos 60GB i plocu asus sabertooth s x58 chipsetom zbog sata3 kontrolera. sve sam ja to lijepo proucio i spojio i probao sam postaviti mushkina kao prvi bootabilni drive. a to ne ide (dobijem poruku da izaberem proper boot drive) windowsi se uopce ne dizu a ni u bios nisam mogao. bilo koju tipku da stisnem restarta se. neki bootloop..

ugasio sam pc i ugasio napajanje, malo pricekao i normalno upalio i uspio uci u bios i vratiti normalne postavke.. malisa lijepo radi i sve ali sad mene zanima jel to normalno zbog ovog marvelovog chipa ili sto?

Vidi dali ima novi firmware za taj ssd.

x
15 godina
odjavljen
offline
Re: SSD-škola

postoji novi firmware ali taj je vec u njemu... to sam morao gledat kroz device managment jer onaj njihov program za update fw ne prepoznaje disk. uopce ga ne izlista :/

bios na ploci sam tek jucer updatao... donosi neku bolju podrsku za marvell kontrl. danas cu vidjet ako je to to

a jel uopce moguce da zbog tog nece da ga prepozna kao bootabilni disk. inace disk radi supac ali me to malo smeta. :/

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again, try to live through this night Try to die again.....
15 godina
offline
Re: SSD-škola
skank666 kaže...

...a jel uopce moguce da zbog tog nece da ga prepozna kao bootabilni disk. inace disk radi supac ali me to malo smeta. :/

-malo je nejasno: novi SSD si ubacio i očekuješ da je bootabilan? - nije. Boot se kreira instalacijaom ili raznima disk-partition alatima. Bez toga je običan storage.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: SSD-škola

ups, pardon.... windowsi su na njemu. ali ako ga postavim u biosu kao first boot device dobijem onu poruku i mogu samo restart napravit. nakon tog nema sanse opet uc u bios... sto god da udarim - restart a ako nista ne diram, dize ga dok ne dodje do one poruke opet.

tu je rjesenje ugasit skroz komp i pustit ga malo na miru... 

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again, try to live through this night Try to die again.....
15 godina
offline
Re: SSD-škola

Predpostavka da je boot kod instalacije postavljen negdje drugdje (drugi disk).

- odspoji ostale diskove, sotavi samo SSD. Bootaj s installom, popravi boot. Ili ponovi instalaciju dok je samo taj disk priključen. (Možeš nekim LiveCDom vidjeti dali je na njemu napravljena boot paticija, defaultno 100MB, mora bit ioznačena kao primarna, aktivna, boot.).

- Može biti i problem s kontrolerom, probaj dali se drugačije ponaša na SATA2 konektoru, kao i uključiti-promiejniti npr IDE/AHCI/RAID.. ali moraš imati odgovarajući 'DOS'-F6 driver pri ruci za npr RAID kontroler.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
SSD-škola

bome i jeste tako... napravio je boot particiju na skorz lijevom disku :/ 

ok, dosta gresaka sam napravio kod instalacije winsa na ssd jer je po mom nekom shvacanju sve trebalo ici ok.

greske:

  • nisam odspojio diskove
  • nisam formatirao predhodnu inst. winsa 

tek nakon instalacije winsa sam izbrisao tj formatirao stare. al opet ta novonastala boot particija nije ostala/nastala na tom disku (gdje su prije bili wndowsi) nego na jedom koji sluzi samo ko storage za multimediju

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again, try to live through this night Try to die again.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

Budući da će mi sutra (nadam se) stići novi kompjuter sa SSD-om, zanima me Vaš savjet kako da izbjegnem ovo:

 

"U Biosu pod opcijama za HDD, navedite da HDD/SSD(vrijedi za oba, samo sata konektor) radi u AHCI mode-u.
Ukoliko već imate instaliran OS tada je vrlo vjerovatno da dobijete BSOD(eng. Black/Blue Screen of Death), famozni plavi ekran"

 

U dućanu su mi rekli da ću dobiti kompjuter sa instaliranim Windowsima 7 a za SSD da ne znaju hoće li ga "sređivati". Zbog ovoga pomišljam na to da reinstaliram Windowse. Što vi mislite o tome? Ima li potrebe za time?

 

Ako ih idem reinstalirati, kojim redoslijedom da idem? Kada da podesim AHCI mode za SSD a kada da krenem sa reinstalacijom?

 

Koliko sam razumio, noviji kompjuteri u pravilu imaju SSD automatski podešen na AHCI pa vjerojatno neću morati prebacivati iz IDE u AHCI?

 

Matična ploča je: GIGABYTE GA-970A-UD3

 

Zahvaljujem :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.12.2011 23:30 (Sylvester1).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
Sylvester1 kaže...

Budući da će mi sutra (nadam se) stići novi kompjuter sa SSD-om, zanima me Vaš savjet kako da izbjegnem ovo:

 

"U Biosu pod opcijama za HDD, navedite da HDD/SSD(vrijedi za oba, samo sata konektor) radi u AHCI mode-u.
Ukoliko već imate instaliran OS tada je vrlo vjerovatno da dobijete BSOD(eng. Black/Blue Screen of Death), famozni plavi ekran"

 

U dućanu su mi rekli da ću dobiti kompjuter sa instaliranim Windowsima 7 a za SSD da ne znaju hoće li ga "sređivati". Zbog ovoga pomišljam na to da reinstaliram Windowse. Što vi mislite o tome? Ima li potrebe za time?

 

Ako ih idem reinstalirati, kojim redoslijedom da idem? Kada da podesim AHCI mode za SSD a kada da krenem sa reinstalacijom?

 

Koliko sam razumio, noviji kompjuteri u pravilu imaju SSD automatski podešen na AHCI pa vjerojatno neću morati prebacivati iz IDE u AHCI?

 

Matična ploča je: GIGABYTE GA-970A-UD3

 

Zahvaljujem :)

To vrijedi ukoliko ukoliko su Windowsi na HDD/SSD-u pa se naknadno prebaci u ACHI-mod, a i samo promjena putem registrya je lagana, izgleda teže nego što u biti je, nemoj razbijat glavu s time.

 

ACHI mod se radi iz BIOS-a, SSD su optimizirani da rade sa IDE i ACHI 

 

Postupak:

 

1. Windowi instalirani u IDE-modu

2. Ostavi tako

3. Iz starta pokreni regedit kao administrator(desni klik run as admin)>utipkaj navedeno u postupku

4. Restart računala

5. Promjena u Biosu u ACHI

6. Gotovo

 

 

+Ako ti to ne srede SRAM ih Bilo!

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.12.2011 4:22 (Wuk19).
15 godina
offline
SSD-škola

Evo jedan koristan LINK za sve one koji imaju SSD,a i druge.

x
Moj PC  
1 0 hvala 2
12 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

Wuk19: I ja kažem da bi ih trebalo biti sram jer se radi o komponenti koja košta 900kn a nije neophodna za rad kompjutera.

 

Napravit ću kako si mi napisao. Naravno osim ako mi ne ostave Windowse na HDD-u a SSD bude prazan :)

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
zzz kaže...

Evo jedan koristan LINK za sve one koji imaju SSD,a i druge.

Slažem se, ALI nisam pročitao pa ne mogu tvrditi jesu li napisali ili nisu, naime neke optimizacije mogu kod pojedinih SSD-ova dovesti do retardacije odnosno smanjenja brzine.

 

Tako da se to kao i kod OC-a svodi na isprobavanje, ne govorim o standardnim optimizacija tipa(ACHI, defrag itd.) nego o ostalim za koje nistu čuli, a vidite ih na linku.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.12.2011 17:41 (Wuk19).
12 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

Molim vas za pomoć.

 

Za početak samo da kažem da mi je stigao kompjuter bez instaliranih Windowsa i sa SSD-om u IDE modu i to nakon 8 radnih dana.

 

Na SSD (C disk) sam instalirao Windowse i sada sam uočio problem. Naime, svi dokumenti mi idu preko "User" foldera koji se nalazi na SSD-u a ja bi ga htio prebaciti na HDD. Kako da to najjednostavnije napravim?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SSD-škola
Sylvester1 kaže...

Molim vas za pomoć.

 

Za početak samo da kažem da mi je stigao kompjuter bez instaliranih Windowsa i sa SSD-om u IDE modu i to nakon 8 radnih dana.

 

Na SSD (C disk) sam instalirao Windowse i sada sam uočio problem. Naime, svi dokumenti mi idu preko "User" foldera koji se nalazi na SSD-u a ja bi ga htio prebaciti na HDD. Kako da to najjednostavnije napravim?

 -dođi do konkretnog foldera (npr Mypict..) desni klik ... move (Location) na radni disk, preporuka kreiraj neki 'user' folder i u njega trpaj, ne na sam disk :\ ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
SSD-škola
Imam jedno pitanje, ovako ima jedan ssd konkretno corsair force series 60gb koji je sata2 i sada sam kupio jos jedan ssd ocz solid 3 60gb koji je sata3. Sada ova dva ssd zelim staviti u raid0 i na njih instalirst windowse, pa me sada zanima hoce li biti kakvih problema zbog toga sto jedan ssd radi na sata 2 a drugi na sata 3?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SSD-škola
hrci24 kaže...
Imam jedno pitanje, ovako ima jedan ssd konkretno corsair force series 60gb koji je sata2 i sada sam kupio jos jedan ssd ocz solid 3 60gb koji je sata3. Sada ova dva ssd zelim staviti u raid0 i na njih instalirst windowse, pa me sada zanima hoce li biti kakvih problema zbog toga sto jedan ssd radi na sata 2 a drugi na sata 3?

Ne radi se to tako,za raid0 trebaš imati dva ista ssd-a(isti model).Ako staviš ssd u raid 0 gubiš TRIM(koji u raid polju neradi),a to smanjuje vjek trajanja ssd-a.

x
14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
Znaci da ih ne stavljam u raid0? Nego da ih stavim u ahci nacin rada?
15 godina
odjavljen
offline
SSD-škola

jesi li to sada bezveze kupio jos jedan SSD? 

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again, try to live through this night Try to die again.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SSD-škola
hrci24 kaže...
Znaci da ih ne stavljam u raid0? Nego da ih stavim u ahci nacin rada?

 

skank666 kaže...

jesi li to sada bezveze kupio jos jedan SSD? 

- ako je to bio razlog kupnje, stvarno bezveze. (obično je razlika u brzini npr 120GB modela vs 250 upravo takva da se ne isplati kupnja dva komada + raid jer veći već ima neki svoj interni raid tj spojena dva manja...).

-ipak, postoji i mogućnost RAIDanja i trima, preduvijet je promjena OSa, kontrolera ... ili kemijanja.

Stavi neovisno, najedan SSD OS, na drugi podatke, efekt je usporediv s RAIDom (za rad), jer je obično ograničenje sam kontroler (SSD solo, kod dobrih modela daje transfer kao HDDu RAIDu, dva SSDa mogu više tek na pravom kontroleru..) ili dmraid.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.1.2012 12:08 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
SSD-škola
Znaci stavim ahci, na jedan ssd stavim os a na drugi podatke jeli? Nisam kupio dva ssd. Jedan sam sada kupio a jednog sam vec imao.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

da ne otvaram frišku temu pitat cu ovde,imam oko 1500kn sa strane i ozbiljno sam pocea razmatrat kupnju ssd-a, e sad prva velika nedoumica koju imam je da li da cekam TLC ssd-ove koji ce imati nize cijene, kad bi oni trebali doći i kakva je sama TLC tehnologija,ako si kupim normalni MLC bilo bi dobro oko 1000kn a da je bar 80gb xd, pa mi dajte savjet, također prijatelj mi je nedavno uzea corsair sandforce-a 60gb i ima problem sa sleep-om , tj kad ga stavi pc sleep ssd uzrokuje probleme ,tj treba reinstallat  windowse da se problem rijesi, to je neprihvatljivo jer ja stalno koristim sleep, i 3. glavna stvar koja me brine je trajnost, naime ja nisam toliko zabrinut ali mi profesor iz inf stalno tuvi kako novi ssd-ovi sa sve manjim proizvodnim procesom imaju sve manji broj omogućenih zapisa , i da ako uzmem jednoga i silujem ga ( ne gasim pc 24/7 i zahtjevan sam korisnik) da ce mi otic u 6 mjeseci i uz to da necu dobit novoga na garanciju jer to ne priznaju ako se istroši, ali u praksi samo gledam kako ljudi uzimaju ssd-ove i nemaju problema, pa vas molim da mi odgovorite na ova pitanja i savjetujete jedan mlc ako mislite da se tlc-ove ne isplati cekat, takoder koliko mogu dobit za wd black 640gb u savršenom stanju, pažen i mažen, garancija 4 godine 5400 radnih sati.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.1.2012 10:46 (athlon64).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: SSD-škola
athlon64 kaže...

da ne otvaram frišku temu pitat cu ovde,imam oko 1500kn sa strane i ozbiljno sam pocea razmatrat kupnju ssd-a, e sad prva velika nedoumica koju imam je da li da cekam TLC ssd-ove koji ce imati nize cijene, kad bi oni trebali doći i kakva je sama TLC tehnologija,ako si kupim normalni MLC bilo bi dobro oko 1000kn a da je bar 80gb xd, pa mi dajte savjet, također prijatelj mi je nedavno uzea corsair sandforce-a 60gb i ima problem sa sleep-om , tj kad ga stavi pc sleep ssd uzrokuje probleme ,tj treba reinstallat  windowse da se problem rijesi, to je neprihvatljivo jer ja stalno koristim sleep, i 3. glavna stvar koja me brine je trajnost, naime ja nisam toliko zabrinut ali mi profesor iz inf stalno tuvi kako novi ssd-ovi sa sve manjim proizvodnim procesom imaju sve manji broj omogućenih zapisa , i da ako uzmem jednoga i silujem ga ( ne gasim pc 24/7 i zahtjevan sam korisnik) da ce mi otic u 6 mjeseci i uz to da necu dobit novoga na garanciju jer to ne priznaju ako se istroši, ali u praksi samo gledam kako ljudi uzimaju ssd-ove i nemaju problema, pa vas molim da mi odgovorite na ova pitanja i savjetujete jedan mlc ako mislite da se tlc-ove ne isplati cekat, takoder koliko mogu dobit za wd black 640gb u savršenom stanju, pažen i mažen, garancija 4 godine 5400 radnih sati.

 OCZ Vertex 3

 

 inace, reci profesoru iz informatike da je idiot. (nemoj mu reci, nego ga posalji na forum da nam tu njegovu nebulozu lijepo objasni.)

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: [How to] Secure Erase SSD
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice