SSD windows 7 AHCI

poruka: 14
|
čitano: 3.822
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
SSD windows 7 AHCI

Ovako, imam novi SDD 240GB, hoću staviti windows 7.

 

1. radim windows 7 usb boot, zanima me šta odabrati od opcija?

 

 - MBR partition scheme for BIOS or UEFI-CSM

 - MBR partition scheme for UEFI

 - GPT partition scheme for UEFI

 

File system:

 

 - NTFS

 - FAT32

 - UDF

 - exFAT

 

 

2.  U biosu moram uključiti AHCI prije instalacije windowsa?

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 19:48 (Tean).
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: SSD windows 7 AHCI
Pa vidi na maticnoj imas li bios ili uefi... Imas temu za win 7 pa provjeri sa ekipom kako sedmica dise na gpt i uefi... Godinama vec nisam nigdje instalirao sedmicu pa mi malo izbljedilo...

😊
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SSD windows 7 AHCI

što za izradu install medija? logičnije oba, tad imaš izbor..

 

ostalo je tvoj izbor-potrebe + kompatibilnost (tj HW i SW).. tako ako imaš UEFI, GPT.. ugl ne može stariji OS (boot medij i sl.) nikakve posebne prednosti za korisnika u odnosu na stariji MBR. To nije stvar bolje-novije.. nego izbor-potreba.

npr za w7 i gpt mora biti (isključivo) x64.. ali, radije izbjegni GPT.

edit: ako koristiš MCTools tad izbor ni nemaš, on napravi oba, ispravno.. zato se početnicima ne preporuča npr Rufus, jer to je alat i potrebno je nešto znati..

 

izbor FSa? Zapravo ga nema, OS formatira u svoj nativni FS, NTFS (ostalo navedeno je nešto drugo, googlaj..), dok se FAT32 koristi kao 'univerzalno suportan' (free) za bootanje, ali zbog ograničenja (npr veličine filea) ni za što drugo (zato i postoje drugi formati).

-prazan disk, bez particija.. installer će sve obaviti. Možeš ručno.. može svašta, ali tad trebaš znati cilj-razloge, kompatibilnost i requirementsi.

 

AHCI s time nema baš ništa, to je mod rada kontrolera, recimo brži, + preduvijet za TRIM itd.

 

sve to zajedno su opcije, može jedno-i/ili drugo, ovisi o potrebama. Ugl akonemaš neki konkretan razlog lupaš next i sve je OK :)) (jer su defaulti vjerojatno OK, osim mog izbora kao MBR ako ne drugačiji postoji razlog).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 22:35 (ihush).
13 godina
offline
SSD windows 7 AHCI

Da koristim rufus, ne znam prvi put stavljam SSD u komp za os, a drugi hdd je običan, pa čitam da je brže ako je AHCI

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SSD windows 7 AHCI

teoretski je brže (koriste se napredniji algoritmi..) ali onak, 'umjetno'.. ne baš konkretno.

-jer, stvarna brzina je ipak.. +CPU+RAM .. sve ima utjecaj. Naravno, logično, pogotovo za SSD je AHCI. No ne toliko koliko se za neke brojeve tvrdi u konkretnom radu.

 

nasuprot, sa SSDom, dobiješ osjetno ubrzanje u odnosu na HDD bez ikakve druge promjene.. (osim baš nekog jeftikanera.. koji može biti podjednako spor, bilo je i takvih).

 

Rufus, je alat. Nudi opcije.

MCT je MSov wizzard-klik-next.. i radi.

Oba rade isto, tj sve to radi OS, to je samo klikajući GUI za opcije. Više opcija, više šanse za greške početnika.

 

jel bolji čekić ili šarafciger? .. ovisi što se radi. Ako je rezultat jednak (a mora biti) tad je svejedno koji alat.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 22:43 (ihush).
13 godina
offline
Re: SSD windows 7 AHCI

Ne znam, windows 10 mi bas ne leži zbog cijelog start menija i mozda jos nekih stvari... pa sam jos uvijek na 7. Doduše win 10 imam na laptopu zbog touch screena, ali to rijetko palim :D

15 godina
offline
Re: SSD windows 7 AHCI

-? a w10 je pitanje-odgovor ..? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
protjeran
offline
Re: SSD windows 7 AHCI
A tebi na volju, tvoj pc, tvoj izbor. Uglavnom, vidi jel ti hardver uefi ( mbo ) pa da suzis izbor...
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
SSD windows 7 AHCI

Instalirao sam windowse sa AHCI enabled u biosu, ali sad gledam Hard disc Sentinel mi pokazuje:

 

The status of the solid state disk is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found.
The TRIM feature of the SSD is supported but disabled. It is recommended to upgrade the operating system, the disk controller or its driver to improve performance.
More information: http://www.hdsentinel.com/faq.php#trim
The health is determined by SSD specific S.M.A.R.T. attribute(s): #233 Media Wearout Indicator

 

Ovaj prompt vraća 0:

 

http://www.howtogeek.com/257196/how-to-check-if-trim-is-enabled-for-your-ssd-and-enable-it-if-it-isnt/

 

SSD je kingston suv400s37240g, kad odem na driver update automatically, ne nalazi ništa novije.

 

Jel to do kabla možda? (je sata 3)

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: SSD windows 7 AHCI
Skini si ssd-z pa vidi što kaze, te provjeri brzine s as ssd ili crystal markom
15 godina
offline
Re: SSD windows 7 AHCI

sata-ahci-trim .. sve je stvar kontrolera i njegovih postavki u BIOSu, npr podržava li uopće trim...

traži specifikacije svoje MBO-(IDE)kontrolera.

zatim sam disk, googlaj spec. i upit trim.

naon tog, 'kakve' imaš win (7) .. nije baš isto 'origigi' ili neki by DAZ.. :)

 

-a sam trim je za tebe recimo nevažan, tj važan je zbog trajnosti.. ako imaš garanciju, recimo 5g, peri-deri.. to se proizvođač brine (njegov trošak kad počnu problemi).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
SSD windows 7 AHCI

Rješeno je instalacijom drivera ovdje: http://www.hdsentinel.com/driverzone.php

 

The status of the solid state disk is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found.
The TRIM feature of the SSD is supported and enabled for optimal performance.
The health is determined by SSD specific S.M.A.R.T. attribute(s): #233 Media Wearout Indicator

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SSD windows 7 AHCI
Tean kaže...

Rješeno je instalacijom drivera ..

 -instalacijom drivera? pa naravno, driver je uvijek obavezan, podrazumijevan... (uz pretpostavku da je odgovarajuć i da je tako podešen bios itd.).

 

edit: ili obrnuto, postavljaš pitanje o specifičnoj funkciji bez instaliranih potrebnih drivera? Driver je za sve, uvijek, jedini način komunikacije OS-appa i HWa, obavezan.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.2.2017 16:11 (ihush).
13 godina
offline
Re: SSD windows 7 AHCI

Updated drivera.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice