Treći hard disk

poruka: 23
|
čitano: 5.715
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Treći hard disk

Ovako, imam dva hard diska na matičnoj. Matična je stara, i podržava samo one stare, široke IDE kabele, na koje se mogu spojiti 2 hard diska. Pogledajte sliku.

 

Nabavio sam treći hard, i tu dolazi do problema. Taj kabel (IDE 1) je spojen na ta dva diska, i nema više nijedan slobodnan priključak za ovaj treći disk.

 

 

Drugi IDE kabel mi služi za DVD pogon, a na tom kabelu ima još jedan slobodan priključak. Mogu li novi hard priključiti na njega?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Treći hard disk

da, možeš, samo obrati pozornost na master/slave konfiguraciju

Do the inposible, see the invisible ROW ROW FIGHT THE POWER
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Treći hard disk
Na koji točno način misliš?
Da stavim master hard disk na IDE 1, a ostale na IDE 2?
14 godina
offline
RE: Treći hard disk
betmen kaže...
Na koji točno način misliš?
Da stavim master hard disk na IDE 1, a ostale na IDE 2?

  Prvi IDE gdje su ti spojena dva već postojeća harda ostavi kako je. Na drugi gdje ti je CD/DVD ROM spoji i taj treći hard. Pri spajanju postavi jumpere na hard disku na master, ako je na CD ROM-u stavljen slave. Možeš i obratno ako je na CD stavljen master.

Ameri me poslali na mjesec, lagano sam failo putanju
15 godina
offline
RE: Treći hard disk

Na jednom ide kanalu uređaji komuniciraju na istoj sabirnici te zato treba definirati koji je glavni (master), a koji sporedni uređaj (slave).

Ne mogu biti dva slave ili dva master uređaja jer ih se onda neće moći prepoznati u biosu.

Te postavke se namještaju s jumperima, kraj ide konektora. Po meni je najbolje staviti jumpere u CS (cable select) način.

 

Do the inposible, see the invisible ROW ROW FIGHT THE POWER
14 godina
neaktivan
offline
RE: Treći hard disk
OK, hvala, samo još da pitam nešto vezano za master/slave odnos...

Mora li disk na kojem su mi wondowsi biti master?

Mora li treći disk, koji će biti spojen istim kabelom kao DVD pogon, biti master, ili je bolje da bude slave?

Koje su općenito razlike između master i slave stavke?
15 godina
offline
Treći hard disk

Disk windowsima ne mora biti master, samo u biosu namjestiš da ti je on "primary boot device"

btw, google is your friend

Do the inposible, see the invisible ROW ROW FIGHT THE POWER
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.11.2010 17:06 (Katana).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Treći hard disk
betmen kaže...
Na koji točno način misliš?
Da stavim master hard disk na IDE 1, a ostale na IDE 2?

Samo taj disk koij dodaješ stavi na slave, jer ti je vjerojatno pržilica na master na tom kanalu.

Svaki kabel može imat 2 uređaja od kojih onda jedan mora biti master, a drugi slave, nije bitno koji je koji, ima razlika, ali da je baš bitno nije.

Samo da je disk sa windowsima master na ide 1 kanalu, drugo nema toliko veze.

 

EDIT: ne mora, ali isti disk, na istoj konfi, disk na kojem su winsi...ima nešto malo brži prijesno i benchmark kada stoji na prvom ide kanalu na master, nego kad je na bilo kojoj drugoj poziciji...mjerio ja osobno, jest da je bilo davno davno, ali istina je. Iako su razlike male, ali u nekoliko ponavljanja, razlike svaki put bile u korist master-a na ide 1

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.11.2010 17:10 (miki1981).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Treći hard disk

Ok, idem probat, pa ću vidjet što će biti.

 

EDIT: Vraga, evo naletio sam na jednu sliku. Ima li veze što su mi kabeli različiti? Ovaj s 80 vodiča mi je dosad bio spojen na hardove, a ovaj s 40 na DVD pogon.

Ne želim da mi hard bude spojen na ovaj spori kabel (ako je točno da je spor).

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.11.2010 17:18 (betmen).
14 godina
neaktivan
offline
Treći hard disk

Spojio sam ga na secondary IDE, i sad radi.

 

Ali kad prebacujem nešto na njega, to ide jako sporo, i sve se uspori (svi ostali programi, Firefox, Winamp...).

 

Kako da to fixam?

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.11.2010 18:40 (betmen).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Treći hard disk

Ispričavam se na trostrukom postu, ali moram nekako bumpati temu...

 

Hoće li treći hard imati normalnu brzinu ako nabavim taj 'brži' IDE kabel?

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
RE: Treći hard disk

nabavi taj kabel i sve riješeno...par kuna dođe

ako sam ti pomogao slobodno stisni HVALA :) ///////...believe...wake up, and drive...
14 godina
neaktivan
offline
RE: Treći hard disk
A gdje se to može kupiti?

Tražim na Chipoteka.hr, ali ne mogu naći, ni IDE, ni PATA....
14 godina
moderator
offline
RE: Treći hard disk
betmen kaže...
A gdje se to može kupiti?

Tražim na Chipoteka.hr, ali ne mogu naći, ni IDE, ni PATA....

http://www.chipoteka.hr/proizvodi/327055

 

trebaš ultra ata :D

 

Edit: imaš u svakom dućanu s kompovima 100%

ako sam ti pomogao slobodno stisni HVALA :) ///////...believe...wake up, and drive...
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.11.2010 18:39 (XXX-Man).
13 godina
offline
RE: Treći hard disk
XXX-Man kaže...
betmen kaže...
A gdje se to može kupiti?

Tražim na Chipoteka.hr, ali ne mogu naći, ni IDE, ni PATA....

http://www.chipoteka.hr/proizvodi/327055

 

trebaš ultra ata :D

 

Edit: imaš u svakom dućanu s kompovima 100%

S ovom tvrdnjom se baš i nebih složio, za isti kabel sam obišao pola grada i na kraju ga kupio u Konikomu. Načelno svi imaju ali kada dođeš s lovom i hoćeš uzeti kabel, krene potraga i klasično oprostite nema više prodali smo (čak i kad prethodno rezerviraš). U mom slučaju to je bila teško nabavljiva roba (nabavio prije tjedan dana).

14 godina
moderator
offline
RE: Treći hard disk
mario.L_hr kaže...

S ovom tvrdnjom se baš i nebih složio, za isti kabel sam obišao pola grada i na kraju ga kupio u Konikomu. Načelno svi imaju ali kada dođeš s lovom i hoćeš uzeti kabel, krene potraga i klasično oprostite nema više prodali smo (čak i kad prethodno rezerviraš). U mom slučaju to je bila teško nabavljiva roba (nabavio prije tjedan dana).

to je onda neozbiljnost i neprofesionalnost trgovaca...takve dućane ja zaobilazim...

 

ima chipoteka, to je sigurno...

ako sam ti pomogao slobodno stisni HVALA :) ///////...believe...wake up, and drive...
13 godina
offline
RE: Treći hard disk
XXX-Man kaže...
mario.L_hr kaže...

S ovom tvrdnjom se baš i nebih složio, za isti kabel sam obišao pola grada i na kraju ga kupio u Konikomu. Načelno svi imaju ali kada dođeš s lovom i hoćeš uzeti kabel, krene potraga i klasično oprostite nema više prodali smo (čak i kad prethodno rezerviraš). U mom slučaju to je bila teško nabavljiva roba (nabavio prije tjedan dana).

to je onda neozbiljnost i neprofesionalnost trgovaca...takve dućane ja zaobilazim...

 

ima chipoteka, to je sigurno...

Nadam se da su nabavili, razgovor baš i nije bio ugodan.

 

Mene ti zbog ovoga i odbijaju web shop-ovi jer nešto što obećaju da je za dva dana čekaš i po 10 dana, dok na webu uredno piše ima.

 

Vjeruj mi ne govorim bez podloge, godišnji budžet koji potrošimo na IT je cca 80-100.000 kuna. Probao sam ih sve i sada sam kod Prosata i Asbisa, ne zato što su najbolji već zato što sam naletio na dva jako dobra lika (kod svakog po jedan) koji će prevrnuti i nebo i zemlju da nabave ono što trebam u što kraćem rou.

 

Za**bo sam se s ovim kabelom jer mi je trebao privatno pa računam to se može nabaviti u svakoj špelunki i krenuo samostalno, katastrofa....

14 godina
moderator
offline
RE: Treći hard disk
mario.L_hr kaže...

Nadam se da su nabavili, razgovor baš i nije bio ugodan.

 

Mene ti zbog ovoga i odbijaju web shop-ovi jer nešto što obećaju da je za dva dana čekaš i po 10 dana, dok na webu uredno piše ima.

 

Vjeruj mi ne govorim bez podloge, godišnji budžet koji potrošimo na IT je cca 80-100.000 kuna. Probao sam ih sve i sada sam kod Prosata i Asbisa, ne zato što su najbolji već zato što sam naletio na dva jako dobra lika (kod svakog po jedan) koji će prevrnuti i nebo i zemlju da nabave ono što trebam u što kraćem rou.

 

Za**bo sam se s ovim kabelom jer mi je trebao privatno pa računam to se može nabaviti u svakoj špelunki i krenuo samostalno, katastrofa....

imaju vidio jučer...

 

vjerujem ja tebi, znao sam i ja zbog kabla il tako nečeg od 20-30kn proć pola grada...ja nikad ne kupujem u web shopu jer ako mi nešto treba, to mi treba sad a ne za 2 tjedna...

 

ma kad ih vidiš kakvi su po dućanima likovi, radi ko da je na godišnjem, a nedaj Bože da ga pitaš nešto jer će blejat u tebe ko da govoriš kineski...dobro da uopće uspiješ nešto i kupit...

ako sam ti pomogao slobodno stisni HVALA :) ///////...believe...wake up, and drive...
14 godina
neaktivan
offline
RE: Treći hard disk
betmen kaže...

Ispričavam se na trostrukom postu, ali moram nekako bumpati temu...

 

Hoće li treći hard imati normalnu brzinu ako nabavim taj 'brži' IDE kabel?

 

AKo ne nađeš javi mi, ja ću ti ga poslat u ponedjeljak, imam tih kablova par komada viška.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Treći hard disk
miki1981 kaže...

AKo ne nađeš javi mi, ja ću ti ga poslat u ponedjeljak, imam tih kablova par komada viška.

To bi bilo lijepo, jer ne vjerujem da ću naći, nijedan takav dućan ne radi preko vikenda u Zadru...

 

Koliko bi koštala poštarina za to, otprilike?

14 godina
neaktivan
offline
RE: Treći hard disk
betmen kaže...
miki1981 kaže...

AKo ne nađeš javi mi, ja ću ti ga poslat u ponedjeljak, imam tih kablova par komada viška.

To bi bilo lijepo, jer ne vjerujem da ću naći, nijedan takav dućan ne radi preko vikenda u Zadru...

 

Koliko bi koštala poštarina za to, otprilike?

Imaš PP, ne znam da li si vidio...

14 godina
neaktivan
offline
Treći hard disk

Evo, nabavio sam kabel, i sad sve radi normalno...

 

Još bi samo htio provjeriti koliko je 'zdrav' taj hard disk prije nego što ga platim. Koji program mi je najbolji za tu svrhu?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Treći hard disk
betmen kaže...

Evo, nabavio sam kabel, i sad sve radi normalno...

 

Još bi samo htio provjeriti koliko je 'zdrav' taj hard disk prije nego što ga platim. Koji program mi je najbolji za tu svrhu?

HDD tune...

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice