WD Black 2TB WD2003FZEX klikće u idle modu

poruka: 11
|
čitano: 2.400
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
WD Black 2TB WD2003FZEX klikće u idle modu

Pozdrav,

uzeo sam novi WD Black 2TB WD2003FZEX nakačio ga na računar ispod i razočarao se zbog toga što svakih nekoliko sekundi klikće. Evo kako to izgleda:



Koristim ga kao sekundarni disk. Uradio sam testove, nema bad sektora, sve je prošao. Jako je bučan. 3-4 puta je bučniji od mog starog WD Black 500 GB. Preko noći sam radio kompletan test diska i toliko je pravio vibraciju na kompletno kućište da sam ga čuo u susjednoj sobi.

Evo kako krlja u radu: https://drive.google.com/file/d/0B340HeSeTprMaVBhT0QwYURDYVU/view?usp=drive_web

Mijenjao sam kabal i SATA port, kao i granu napajanja i isto se dešava. Večeras sam ga mislio odnijeti i probati na drugom računaru sa drugom pločom i napajanjem :(


Računar:

i7 6700K
LC-CC-120
Gigabyte GA-Z170-HD3
Kingston Fury DD4 2666 Mhz 2X8 GB
Gigabyte GTX 1060 WINDFORCE OC 6G
Samsung 850Evo 120 GB
WD Black 500 GB
WD My Book 1140 1 TB
ColerMaster Masterwatt Lite 600 W

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
WD Black 2TB WD2003FZEX klikće u idle modu

 

Pozdrav, sinoć sam disk probao kod brata na nekoj i5-ici druge generacije sa običnim MS napajanjem. Ima Win 10 i neku Barakudu 1 TB kao primarni disk. Disk kod njega radi besprekorno. Ne klikće, ne vibrira, nije ni nešto bučan. Možda je mrvu bučniji nego Barakuda.

 

Vratim se na svoj računar, kod mene ponovo klikće, ali ni kod mene više nije pretjerano bučan, mada je bučniji nego kod njega. Samo ga položim na neke gumice unutra, malo ga amortizujem i kliktanje je mnogo podnošljivije. Kliktanje je samo u idle modu, kad krene da radi onda proizvodi standardne zvukove.

 

E sad šta je razlog zašto kod mene svakih 4-5 sekundi radi read-write, odnosno pravi taj klik ne znam. Da li mu moja ploča ili napajanje ne odgovaraju. Da moj čipset na ploči nema neku opciju za štednju energije, ubrzavanje diska, sistema pa da ga on ne handri? Da li ima razloga zašto je kod mene SSD kao primarni? Da ga možda neki antivirusni program ne zeza? Da možda nemam neki virus?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.5.2017 9:01 (frey85).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
WD Black 2TB WD2003FZEX klikće u idle modu

Napajanje ti je problem (tu nisi smio štediti s obzirom na ostatak konfiguracije).

Gravediggers Crew
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: WD Black 2TB WD2003FZEX klikće u idle modu
bxcounter kaže...

Napajanje ti je problem (tu nisi smio štediti s obzirom na ostatak konfiguracije).

 Zanima me kako si zaključio da je napajanje problem, CoolerMaster je brand napajanja, ima 600 W dovoljno za konfiguraciju?

 

Kako objašnjavaš da njegovo brend napajanje problem, a obično MS nije kod njegovog brata? 

 

Btw: za WD Black i zvuk koji proizvodi

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2481737/black-hard-drive-noise.html

 

Ja imam WD Blue 500 GB koji pravi isti zvuk kada npr. pravim instalaciju, loading ili kada antivirus vrši skeniranje. Kliktanje na njemu sam primijetio samo jednom i to kada sam ga samo prikopčao i bio je okrenut naopako na jednoj kutijici (prebacivao sam na njega podatke sa starog i mrsko mi bilo ga stavljati u kućište) i kliktao je samo kada sam ga okrenuo naopako. Inače kada sam ga instalirao u kućište na normalan način i nikada više nije bilo kliktanja. 

 

Inače WD Black su na glasu da su malo bučniji hard diskovi. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.5.2017 10:34 (boxer).
14 godina
odjavljen
offline
Re: WD Black 2TB WD2003FZEX klikće u idle modu
boxer kaže...

 Zanima me kako si zaključio da je napajanje problem, CoolerMaster je brand napajanja, ima 600 W dovoljno za konfiguraciju?

 

Kako objašnjavaš da njegovo brend napajanje problem, a obično MS nije kod njegovog brata? 

Iskustvo na žalost. Masterwatt Lite su stvarno low end napajanja (nađi si neki review na netu).

 

Autoru teme: Probaj drugo napajanje i javi rezultate.

 

Edit: boxer, znamo da je black serija bučna, to nije upitno, ali kliktanje u idle-u koje on spominje nije normalno

Gravediggers Crew
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.5.2017 10:45 (bxcounter).
13 godina
neaktivan
offline
WD Black 2TB WD2003FZEX klikće u idle modu

Mislim da je tu u pitanju prije kuciste nego napajanje ako je kuciste lose onda hdd zvuci kod si ga stavio u kantu ;).

A to je wd black on je najbrzi ali i najglasniji.

Ali najvaznije ja da je prosao testove pretpostavljam da si koristio wd program za testiranje diska jer on je i u garanciji mjerodavan.

Ja imam 1tb wd black i dok ga nisam stavio na mjesto gdje bi trebao ici floppy disk i meni je znao bit bucan na trenutke. 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
WD Black 2TB WD2003FZEX klikće u idle modu

po opisu, nije problem napajanje, nego power settings (OSa, drivera, dodataka..), moguće i hlađenje (term.kalibracija), provjeriti temp da ne prelaze 50c... osigurati protok zraka, ne koristiti gumene dodatke itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
WD Black 2TB WD2003FZEX klikće u idle modu

Pozdrav, testirao sam ga svuda i na svim površinama, čak i u ruci. Istina je da ako ga samo položim na neke gumice u mom kućištu bude tiši. Oko buke ću se igrati poslije, ali prioritet mi je kliktanje, jer mi ubija koncentraciju u radu. Inače imam MS winston kućište, mnogo je bolje zaista u odnosu na moje prethodno, a zaista je jeftino:

 

Temperatura diska ne prelazi 46-47 stepeni, čak i kad je stajao ispod starog diska.

 

Šta mislite da dignem Windows PE kako bi otkrio da li je problem do OS-a? Ili na neki drugi način, da probam sistem na istom kompu, samo da ne radim ponovo format, imam puno posla, a ništa mi ne garantuje da je to problem.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.5.2017 14:11 (frey85).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
WD Black 2TB WD2003FZEX klikće u idle modu

Imao sam sličan problem sa WD diskom, pa mi je sljedeća opcija pomogla u Power Options-ima:

 

 

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: WD Black 2TB WD2003FZEX klikće u idle modu
Hard disk je novi i radi kalibraciju. Prestat će klikat nakon nekog vremena
 
0 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: WD Black 2TB WD2003FZEX klikće u idle modu
mce64 kaže...
Hard disk je novi i radi kalibraciju. Prestat će klikat nakon nekog vremena

 

Probao sam srediti drivere, power management, čeprkao po podešavanju BIOSA, isključivao Aggressive LPM support i ništa.

 

Juče je prestao kliktati nakon 1d i nekoliko sati rada. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2017 9:58 (frey85).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice