WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

poruka: 33
|
čitano: 6.203
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

Koji od navedena 2 modela da uzmem,cijenom su isti razlika je u veličini buffer-a?

WD imam od vijeka i nisam imao problema nikad s njima,a imam ih dosta u računarima.

Seagate nisam nikad imao,ali ne znam ako ovaj veći buffer utiče na performanse znatno u odnosu na WD,uzeo bi njega.

https://ipon.hu/shop/termek/seagate-barracuda-4tb-35-5400rpm-256mb-sata3-st4000dm004/1562204

https://ipon.hu/shop/termek/wd-blue-4tb-35-5400rpm-64mb-sata3-wd40ezrz/1271726

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

SGT je sigurno nesto brzi, ali i dosta glasniji od WD-a.

Tako je vec godinama. Uzmi ono sto mislis da ti je potrebnije.

Imam i SGT, WD, Toshiba (Hitachi-WD) i Hitachi (WD) diskove,

uglavnom su danas svi prilicno pouzdani.

 

Naravno, ako nemas srece - nemas, al to vidis kroz prvih 6 mjeseci,

ako sve radi, SMART OK, nema losih sektora i blokova, onda si uglavnom miran na duze staze.

 

Ako disk radi na temperaturi do 45°C, na dobroj povrsini koja ne prenosi vibracije,

nema mehanicke i elektricne sokove, moze raditi dosta dugo.

 

Ja gledam kad kupujem disk za NAS, koji mi je najpovoljniji i kompatibilan,

sad je zadnji put to bio SGT, 27€ povoljniji od 4TB WD-a, i kupio sam SGT.

 

Prije 3 godine je WD 2TB bio 36€ povoljniji od SGT-a, pa sam uzeo WD.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

Bitna mi je pouzdanost i da dugo traje,pa šta mi preporučuješ?

I da li ovo što ima 256MB utiče na neke dosta bolje performanse u odnosu na WD 64MB?

Čisto mi je bitan disk za skladištenje podataka,koji bi nekad pogledao,ali uglavnom kao disk za skladištenje velike količine fajlova.

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.2.2019 14:50 (Zelja).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

Vise je bolje naravno. Covjek ti je lijepo objasnio. 

 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

Kesirani podatci se najbrze citaju, dakle ako je nesto u kesu od 256mb,

to znaci da toliko podataka moze biti brzo preneseno na SATA sabirnicu

brzinom do 600Mb/s (teoretski), no to te ne treba previse brinuti,

sve iznad 16Mb je danas prilicno dosta.

 

Ako zelis brzinu, onda gledaj da je brzina varijabilna izmedju 7200 i 5400 okretaja,

ili jos bolje fiksna 7200, ali tad racunaj na buku, a vjerovatno i kraci vijek trajanja,

kao i kod bilo kojeg elektromotora.

 

A (ne)pouzdani su ti uglavnom svi - jer i Seagate ne proizvodi sve dijelove sam,

nego kupuje od WD-a, isto tako i WD kupuje od Seagatea.

Jednostavno nadzirat zdravlje hardwareski i softwareski,

i redoviti backup, pa neces imati problema.

 

Pouzdati se u "rekla-kazala" pouzdanost nema smisla.

To je kao da ti netko kaze "ma VW je najbolji auto, tu nemas brige, a Alfa je srot",

ja cu ti reci samo jedno - najbolji auto je nov auto, i taj novi da se redovito odrzava.

 

Tako i disk - najbolji je novi disk, da se redovito prati stanje, temperature, SMART itd,

onda nemas problema. A 10g star disk moze fino raditi, a moze slijedeci dan odapeti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?
Kolacic kaže...

Vise je bolje naravno. Covjek ti je lijepo objasnio. 

 šta je objasnio,nije spomenuo ulogu većeg buffer-a?

Ništa mi nije rekao konkretno sem da su svi pouzdani.

 

15 godina
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

Uzet ću WD,bez obzira na veći buffer SG.

S WD do sad nisam imao problema a imao sam ih na desetine pa ću im i ovaj put vjerovati.

Vjerujem i da nema neke razlike u performansama između 64 MB i 256 MB buffera,a sad da googlam i olo toga nemam vremena.

7200 rpm su dosta skuplji diskovi i ne želim da izdvajam toliko novca s obzirom kažem da mi je samo bitno da taj od 4TB bude čisto za skladištenje podataka.

Hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

imam 3 plava WD40EZRZ.  služe ko skladište (vrte se u dva pc-a cca15h dnevno). 

pošto si naveo da će ti služit kao "D" particija ili koje već slovo iza C...nebitan je buffer jer neće bit sistemski disk.

 

kao što su ti naveli...kupi povoljnije. Ova Baracuda na 5400 okretaja je isto dobar izbor za "D" disk.  jedino sumnjam da je tiša od plavog westerna.

 

pomiri se sa jednom ČINJENICOM.... 7-9% ih rikne unutar prvih pola godine.  4-5% ih krepa čim ih upališ..zaklikaju ksilofon 🎹 i adio.

sve ostalo 90% i kusur ide dokle ti treba i duže 😉💾.

najsmješniji su ljudi koji kažu...uh crkao mi seagate, nikad više seagate....ne... samo si prstom ubo👇 posred govna  1 od 10.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

Čuj crknu nakon 6 mjeseci.E jbg to prvi put čujem.

pa šta sad ja trebam prebaciti važne podatke na njega,i da ostanem bez istih nakon 6 mjeseci?

Ajd što ću eventualno dobiti disk drugi,nego odoše podaci nepovratno.

Onda trebam dobro razmisliti šta ću držati na tom disku.

Ili eventualno držati sve te fajlove/podatke a imati backup na drugim diskovima tj ne brisati barem dok ne prođe tih 6 mjeseci valjda.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

čuj...ja ću tebi sada napisati kako ja čuvam podatke, a ti radi što hoćeš.

 

1. ono što mi je od životne važnosti imam na Microsoft Onedriveu uz Office365 pretplatu.  U oblaku je 400GB privatnih fotografija, dokumenata i video zapisa.

 

+

 

Istih tih važnih 400GB držim na malom WD od 1TB

 

+

 

svih 400GB je syncano kroz Onedrive tj Windows 10 na dva računala

 

=  Bitne stvari imam na Cloudu i 3 HDD-a (jedan externi, dva u računalima)

 

 

2. ostale nebitne budalaštine (serije, filmovi, glazba) isto volim NEizgubiti kao i ti.  Kako...fino...otvorim novčanik i kloniram 4TB disk sa 4TB diskom.  Kad jedan krepa, imam klon. Kupim novog, kloniram ga i stavim na mjesto crknutog.

 

 

3. Da, takva je tehnologija tih staklenih ploča...okvirno je iz statistike izvučen neki rok od 6 mjeseci...uglavnom nakon toga idu koliko hoćeš.  imam WD plave stare 10 godina...SMART im očitava tisuće sati rada.  I mogu radit još 10 godina...što ne znači da je i prije 10g bio prosjek i jači...12-15% krepanih "iz kutije".  To je takav sport.

 

Imaj ovaj alat i očitavaj ponekad hardov  "ekg". Ako pronađe neke aritmije i visok tlak, pripremi se za novčanik i kloniranje. 

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.2.2019 16:07 (torrente).
 
3 0 hvala 1
15 godina
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

znam ja za taj program,nisam ja jučer počeo sa kompjuterima.U jednom računaru imam 5 WD diskova i pratim stanje tim programom.

Što se uploadovanja tiče o tome nema govora jer mi je upload 30 kb/s.

Uglavnom hvala,disk sam odabrao.

Rekao sam šta ću i kako ću.

Ostaje mi samo još jedno pitanje pošto nikad nisam vidio te diskove većih kapaciteta da li je raspored rupa za šarafe na diskovima na istom mjestu kao i kod manjih modela pitam zbog ugradnje?

KOd mene se ugrađuju poseban caddy sa plastikom,ovi dosadašnji od 1,2TB su stali bez problema ali ne znam ako je ovaj od 4 TB deblji da li bi moglo biti eventualnih problema oko ugradnje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

sve je to isto 3,5 inča..nema deblji i tanji.  2,5 i 3,5...no ti to znaš,al eto ja samo pišem ako naleti tko neupućen.

bočne i donje rupe su standard.  današnji kavezi koriste donje šarafe gdje je elktronika.  svakako će ti pasat i da je stari kavez sa bočnim šarafima.

kad sve spojiš, upali i dodiruj prstima kućište...vidi jel ima rezonance...ako želiš ubaci malo spužve prije šarafljenja.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

Rezonance?Misliš trešenja?

Ako ima,šta to nije dobro?

U ovom kućištu diskovi se ubacuju u plastične kao caddy-e i kao takvi guraju u posebno odvojeno mjesto za diskove koje je odvojeno od ostatka sistema ploča,cpu i grafa tako da diskovi tu imaju poprilično dobro hlađenje plus samo po sebi kućište je metalno.

Problem mi je drugi računar u kojem imam 4 diska uglavljena ali to je sad priča za drugu temu...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

to bi ti trebalo biti sve uredno, ne brini.  kao što si naveo pratiš zdravlje pa i temperature.

 

kod mene je ovaj chieftec i prezadovoljan sam sa lokacijom hdd-a...

 

 

..postoji i ova starija opcija...

 

 

 

koja je kod tebe?  što te muči na drugom pc-u?

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

Najbitnije je da radis backup - D particija kao jedan jedini disk nije backup.

 

Ako hoces backup, onda dva ista diska u RAID1 + vanjski NAS sa dva diska u RAID1,

i onda si 99% siguran (uvijek postoji mogucnost virusa, udar groma i jos mnogo stvari,

tipa poplava u kuci, pa da sve zariba), tako da uz lokalni backup, imaj i vanjski backup,

tipa jedan vanjski NAS van kuce, prijenosni disk koji ne drzis stalno ukljucen na istom mjestu,

i naravno najbolja opcija - placeni Cloud koji ne brise podatke nakon odredjenog vremena.

 

Nije greska pohraniti bitne podatke i na opticke medije, tipa DVD-ove koji su Archival Grade:

https://www.verbatim.com/prod/optical-media/dvd/archival-grade-gold-dvd-r/ultralife/

 

Dakle snimis DVD i pustis verifikaciju, da provjeri sav zapis, nakon toga ne pises markerom

na njega, nego na kutiju medija, i skladistis negdje u tamnom i suhom. I tako na mjesecnoj bazi

jedan DVD te ne kosta puno, i na kraju godine napravis 2-3 DVD-a onog najbitnijeg sto

se mijenja, izgubit ces malo vremena al se neces lupat u glavu ako se nesto desi,

jer vracanje podataka u data-centrima i firmama koje to rade su mnogo skuplje od backupa

koji mozes sam vrlo jednostavno i puno povoljnije napraviti.

 

Sva elektronika i svi opticki mediji ce kad tad biti necitljivi ili neispravni,

zato backup backup backup.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

Ubačena su 4 disk-a ukupnog kapaciteta 4 TB.Kućište je midtower ali ni sam ne znam kako sam ih ubacio.Unutra je haos od kablova i diskova,naprosto mislim da ako bi se jedan od diskova skinuo mora se otpajati ploča kompletna,ni sam ne znam kako sam ih ubacio sve 4.

Eh sad trebalo bi nekako podatke sa ta 4 diska prebaciti na jedan disk taj novi od 4TB,ali nema više sata portova od 5.peti disk je SSD i na njemu je sistem.

Jedino da ovaj novi disk nekako visi u zraku dok se prebace podaci sa ova prehtodna 3.

Pokušat ću da slikam kućište unutra da vidiš taj haos.

Naprosto ne znam šta da radim.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

tačnije 3 diska imaju.

od šume kablova ne mogu četvrti i ugraditi...

znači sad bi nekako trebao podatke sa ta 3 diska prebaciti na ovaj novi od 4TB,ali kao što vidiš ovako nema šanse da mogu ugraditi još jedan HDD.

Očito bi morao mjenjati kućište.

Ovo je haos.

https://ibb.co/wMKHLDQ

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

da...dosta skučeno. ako se radi samo o kopiranju postojećih na novi 4TB, slobodno ga položi bilo gdje pod uvjetom da ga ne udariš dok radi.  iskopiraj sve i spremi ga.

nijedna komponenta ne mora nužno biti zavidana u kućište.  sve recenzije se rade sa komponentama spojenim na stolu.

tako i ti...položi kućište...cca 20cm sata kabela bit će dostojno da se spoji novi disk koji će bit fino položen na stol.

 

znači jesam dobro zapamtio...ti hoćeš backup od postojeća tri hdd-a?

kasnije kupi externo kućište za 20€ i ubaci novi hdd u nekakav icebox ili sl.  jel...ako je samo backup..a ako želiš da se dotični rotira stalno kad i pc...nema tu mjesta i bit će mu vruće.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?
Seagate je definitivno smr disk, a bojim se da je i ovaj wd takodjer smr, iako triba detaljnije pogledati...
wd40efrx (red) je i dalje pmr disk i razlika u cijeni svakako vridi jer je puno bolji i pouzdaniji disk...
smr je zadnje smece od tehnologije zapisa na koje su presli cak iako nema za tim potribe jer na taj nacin proizvodjac vise zaradi... o pouzdanosti bolje ne pricat jer su upravo smr diskovi uzasno losi i spori, a u nas aplikacijama je more primjera gdje su otisli u jako kratkom roku skupa sa svim podacima na njima...
dakle, moja preporuka ide prema 4gb wd red wd40efrx
9 godina
neaktivan
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

Nema probleme da visi disk samo da prebacis na njega.

Nego ako ti ne treba disk u kucistu jesi li razmisljao o prijenosnom hdd-u?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

najgore je što proizvođači takve stvari skrivaju kao zmija noge, smr-pmr i sl. da, seagate je pokrio cijelu konzumersku paletu sa smr.  e sad, tu je bilo puno porodiljni boljki u početnoj primjeni...jeli se išta popravilo, na svojoj koži će osjetiti korisnici.

hajmo čistom logikom se ravnat...garancija.

black 5 godina

red 3 godine

blue 2 godine

..ajmo tu dodat okruženje i cijenu..

 

- black , pouzdan i dugovječan sa najboljim perfomansama,ali košta.

 

- red..e sad...ovaj disk nije konzumerski disk. ovaj disk se pokazao pouzdanim,ali u svome serverskom ili ti ga Nas okruženju. ovaj disk ima posebno pisani firmware za rad u raidu.  treba mu raid kontroler...premda će netko reći..aj neš ti,radi on solo super.  ma da...i purple ima posebni firmware i igle su mu predviđene za što manje drljanje..on snima video nadzor...znači ujednačen i smiren rad..za to su ga inženjeri predvidjeli i takvog konstruirli, što firmwareom ,a što sa hardwareom.  red je zatim mirniji, najmanje se koprca i grije..pa zato jer takvi uvjeti moraju biti u nasu...hladovina i tišina. na što bi ličilo da nas u uredu zuji i trese se.  i taj njihov firmware ima dodatnu stavku Time Limited Error Recovery.  zatim loadaju se po 500 puta na dan..zašto..eto da bi bili hladniji i nečujniji..liježu u hibernaciju. ne sviđaju mi se te stvari ako želim solo storage disk u pc-u.

 

- blue...potrošačka komercijala,ali se korisnici baš i ne žale...dapače stavljaju ga u raid polja, instaliraju na njega os. mi ga spominjemo kao skladište.  ja ih držim stalno upaljene. tihi su i hladni...jebemu život i jeftini su.  izbalansirani u svakom pogledu.

 

što ćemo sad...nisam pametan?

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
2 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?
imam red od 1tb i u odnosu na blue je tisi, mirniji, a sluzi kao sistemski disk.
s druge pak strane, seagate mi u freenas boxu sa 6 diskova po 1tb stalno javlja greske, a u serveru gdje su bila dva u raid1 jedan od njih je prozuja ka brusilica nakon par mjeseci negasenja - nakon sto sam ga izvadia vise nije tia niti zavrtit.
ono sto je preostalo je pokupovat preostale pmr diskove jer svi forsiraju smr. prije misec dva joj uvik je bilo kupit wd blue sa pmr, sad je osta samo taj smr.
15 godina
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

ok,disk je došao,sutra ću a instalirati.

Jel ima potrebe  da ga testiram koji test i čime,da l ima potrebe da pokrenem HD Tune i testiram na loše sektore ili samo da mi očita s.m.a.r.t. parametre da su okej i temperaturu?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

Nemoj se smarat sa ovakvim stvarim, nije dobro za zdravlje.

Očitaj smart i najbitnija rubrika svakog alata su ti relocirani sektori. Bitno je sa se tu ništa ne događa.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?
torrente kaže...

Nemoj se smarat sa ovakvim stvarim, nije dobro za zdravlje.

Očitaj smart i najbitnija rubrika svakog alata su ti relocirani sektori. Bitno je sa se tu ništa ne događa.

 čime se to očitava,šta treba da piše i šta je to uopšte?

14 godina
offline
Re: WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?
Zelja kaže...

ok,disk je došao,sutra ću a instalirati.

Jel ima potrebe  da ga testiram koji test i čime,da l ima potrebe da pokrenem HD Tune i testiram na loše sektore ili samo da mi očita s.m.a.r.t. parametre da su okej i temperaturu?

 

 Prebaci nekoliko puta nesto na njega i to isto read-aj ako mozes. (Po mogucnosti nek ventilator puse u njega dok to radis)

I to je to. Ako ne rikne odmah na pocetku, sa velikom sigurnoscu mozes znat da ce ti dugo trajat. Njihovo crkavanja prati bathub curve.

9 godina
neaktivan
offline
Re: WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?
Zelja kaže...
torrente kaže...

Nemoj se smarat sa ovakvim stvarim, nije dobro za zdravlje.

Očitaj smart i najbitnija rubrika svakog alata su ti relocirani sektori. Bitno je sa se tu ništa ne događa.

 čime se to očitava,šta treba da piše i šta je to uopšte?

 Sa racunalima na ti.

16 godina
neaktivan
offline
Re: WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?
Zelja kaže...

znam ja za taj program,nisam ja jučer počeo sa kompjuterima.

 Ovo si mi odgovorio kad sam spomenuo hdsentinel. Stoga znaš koje sve vrste testova on umije izvrtit.  Izvrti ih.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
15 godina
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

hoću.sutra.sad moram na posao,ali prvo da ukapiram kako da montiram disk u ovo prokleto kućište:

https://www.bug.hr/forum/topic/kucista-napajanja/montaza-hdd-phantom-820problem/266347.aspx

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
WD ili Seagate,64 MB vs 256MB buffer?

Prema ovome jel sve ok?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice