Win7 sa HDD na SSD

poruka: 6
|
čitano: 1.280
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Win7 sa HDD na SSD

Pozdrav raja!

Već sam postavila pitanje u drugoj temi, al' očito mi nitko ne odgovara. Imam par pitanja.

 

1. Kako najbolje klonirati C: particiju na SSD, a da se pritom klonira i boot sector (boot particija)?

2. Kad sve uspješno kloniram, onda u BIOS-u moram postaviti SSD kao 1.boot device?

3. Mogu li kasnije obrisati C: particiju na HDD i proširiti D: na prazni prostor? (D: mi treba za igre, a trenutačno imam HDD 250GB)

4. Ako kloniram na SSD i obrišem C: na HDD-u, hoću li raditi svi oni programi koji su bili na HDD-u, a da se pritom isti pokreću sa SSD-a?

5. Koji je najbolji SATA-2 SSD u cjenovnom rangu od 400-600kn? Ako i kupim SATA-3 SSD, hoće li raditi na SATA-2 interface?

Good Moaning! I was pissing by the door, when I heard two shats. You are holding in your hand a smoking goon; you are clearly the guilty potty.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Win7 sa HDD na SSD
Nisam stručnjak, ali mislim da ti je najbolje staviti novi W7, tjst napraviti clean install.
Tako ćeš biti i siguran da će ti ssd uredno raditi...
Ali, možda sam u krivu..
15 godina
offline
Re: Win7 sa HDD na SSD
Flexan22 kaže...

Pozdrav raja!

Već sam postavila pitanje u drugoj temi, al' očito mi nitko ne odgovara. Imam par pitanja.

 

1. Kako najbolje klonirati C: particiju na SSD, a da se pritom klonira i boot sector (boot particija)?

2. Kad sve uspješno kloniram, onda u BIOS-u moram postaviti SSD kao 1.boot device?

3. Mogu li kasnije obrisati C: particiju na HDD i proširiti D: na prazni prostor? (D: mi treba za igre, a trenutačno imam HDD 250GB)

4. Ako kloniram na SSD i obrišem C: na HDD-u, hoću li raditi svi oni programi koji su bili na HDD-u, a da se pritom isti pokreću sa SSD-a?

5. Koji je najbolji SATA-2 SSD u cjenovnom rangu od 400-600kn? Ako i kupim SATA-3 SSD, hoće li raditi na SATA-2 interface?

1) Ja sam uz Samsung 850 evo dobio program za kloniranje, ali ga nisam koristio nego sam napravio čistu instalaciju Windowsa i ostalih programa, jer sam čitao na forumu da su neki imali problema, a i htio sam čistu instalaciju. Ako ti nije problem preporučujem čistu instalaciju bez kloniranja. 

2)  Ako želiš imati SSD kao primarni disk onda u biosu postavi da je first boot device i uključi AHCI opciju.

3) Možeš obrisati particiju i proširiti D sa opcijama u Disk Management-u. 

4) Trebali bi, ali neki su imali problema sa programima. 

5) Nisam siguran da postoje SSD sa SATA2 možda neki iz prvih serija, uglavnom su SATA 3 i radit će na SATA 2 utorima na ploči (u slučaju da imaš stariju ploču), samo će brzine biti nešto manje do 300 MB/s zbog ograničenja interfacea. Jednostavno plug & play. Ne moraš mijenjati SATA kabal. 

 

Ima razlog zašto predlažem čistu instalaciju zbog toga što uglavnom HDD bude postavljen u IDE modu rada (Bios) i u tom modu je SSD nešto sporiji, zato ako kloniraš Windows prebacit ćeš i registry u kojem je to zapisano pa će ti SSD biti u IDE modu, pa ako onda odeš u Bios pa prebaciš u AHCI vrlo vjerovatno ćeš imati BSOD. 

 

Najbolje je ako možeš napraviti čistu instalaciju da izbjegneš bilo kakve probleme.

 

1) Isključi PC, fizički odspoji HDD;

2) Prikopčaj samo SSD, uključi PC i odmah uđi u BIOS, postavi AHCI mod i SSD kao first boot device;

3) Instaliraj Windows, drivere, programe itd.

4) Ugasi PC, fizički prikopčaj HDD i onda u Windowsu u Disk Managementu odradi brisanje particije HDD i spajanje sa D. 

 

 

 

 

 

 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
14 godina
offline
Re: Win7 sa HDD na SSD

1. Kloniraj cijeli stari HDD na novi ssd, odaberi opciju clone disk a ne clone partition. Nakon kloniranja obriši u windowsima drugu particiju koja nije sistemska i proširi sistemsku particiju na cijeli ssd.

2. Da, moraš postaviti SSD kao first boot device

3. Da, možeš obrisati poslije C particiju sa HDD-a i proširiti D na cijeli HDD

4. Da, raditi će svi programi najnormalnije ako sve napraviš kako treba sa kloniranjem.

5. Ne postoji samo sata II ssd, svi su sataIII i svi sata III ssd će raditi i na sata II portu samo nižom brzinom od deklarirane ali opet puno brže nego bilo koji HDD

9 godina
neaktivan
offline
Win7 sa HDD na SSD

Ljudi, hvala za prijedloge. Kad budem imala vremena (negdje ljeti), ugradit ću SSD. Možda stavim W8.1, ali možda i Sedmica ostane. 

Good Moaning! I was pissing by the door, when I heard two shats. You are holding in your hand a smoking goon; you are clearly the guilty potty.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Win7 sa HDD na SSD

EaseUS partition master ima opciju migrate OS to SSD/HDD. Ja tako napravio sa windowsima 7 i nikakvih problema.

Moj PC  
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice