Bad sector i low level formatiranje hdd

poruka: 88
|
čitano: 55.212
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Bad sector i low level formatiranje hdd

Pozdrav, imam problema sa Seagatovim diskom barracuda 7200.12, prije par mjeseci mi je win izbacio poruku da bi bilo pametno napraviti pricuvne kopije podataka sa tog diska pa sam ga skenirao i hd tune mi je izbacio health status failed i crvenom oznacio reallocated sector count kojih ima 4095.
Znam da bad sector-i nisu nastali mehanickim ostecenjem sto znaci da se vjerovatno mogu softwareski popraviti. Zanima me da li ce mu low level format pomoci i ako hoce koji program da koristim? Čitam po forumima da trebam skinuti seagateov program ali neznam koji je namijenjen tom poslu, jer u seatools-u nemogu naci tu opciju.

 

Nista od ovoga nebi radio da mi je disk funkcionalan, ali cesto mi usred rada blokira i nemogu doci do podataka koji su na njemu. Ovo mogu rijesit samo tako da ugasim komp i iskljucim kabel od napajanja 30-ak sekundi (resetiranje ne pomaze, kad se dignu win, sistem ne ocitava taj disk).
Prije su na njemu bili instalirani windowsi i sistem je bio nestabilan, svakih 5 minuta bi doslo do blue screen-a...
Hvala unaprijed

extreme life
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Bad sector i low level formatiranje hdd

Umeđuvremenu sam stavio low level format pomocu Hard disk low level format tool 2.36 (kako domisljat i originalan naziv) kojeg mozete skinuti sa stranice hddguru.com
Sad cu napraviti particije pa vidit da li radi.

extreme life
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Bad sector i low level formatiranje hdd

nazalost nije uspijelo...
zna li netko nesto o ovom problemu i kako ga rijesit a da ne bacim disk? 

extreme life
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Bad sector i low level formatiranje hdd

Odnesi na servis i dobiti ćeš novi disk nazad.

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd

nemam garanciju :(

extreme life
14 godina
protjeran
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd
Icefox kaže...

nemam garanciju :(

Iz DOS-a -> HDD regenerator...

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
16 godina
online
Bad sector i low level formatiranje hdd

Možeš probati i HDD Regenerator, ali jednom kad se loši sektori krenu množiti jedino rješenje je kupovina novog diska. I to dok još možeš pristupati postojećim podacima.

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd
Icefox kaže...

Znam da bad sector-i nisu nastali mehanickim ostecenjem...

?!?

Kako si došao do ovoga?

Po opisu, spasi podatke, baci disk i kupi novi. Nema "programa" koji bi to riješio.

15 godina
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd

Nisam vozio komp u traktoru po kamenolomu niti ga bacao kroz prozor xD pa pretpostavljam da nije mehanicki ostecen... pokusat cu jos jednom iz dos-a pa ako ne uspije uzet cu samsung F3 1TB  {#}

extreme life
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd

Kako nema u setoolsu lowlevel format? Mada ti i obični format označi bad sectore i izbaci iz upotrebe. Ali prognoza nije dobra, smrdi na novi disk..

 

14 godina
neaktivan
offline
Bad sector i low level formatiranje hdd

Kod bad sectora nije moguć popravak jedino na siguran način da nabaviš novi i staviš nove winse i miran si.. A ovaj što ima bad sector jer će vremenom nakupit više bad sectora i kasnije više neće u upotrebi (dakle otići će vječna lovišta). Ako imaš nešto važno spremi na usb ili na CD i to je to. A kad budeš stavio novi a važne podatke stavljaš na novi hdd i nemaš brige.

 

Nitko nemože jamčiti koliko će dugo radit a pitanje kad će otić prije ili kasnije.

Nenad
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd
Icefox kaže...

nazalost nije uspijelo...
zna li netko nesto o ovom problemu i kako ga rijesit a da ne bacim disk? 

Ja znam, ali postoji trik da se može napravit. 

 

Prvo, koji operativni sustav koristiš?

 

Drugo, instaliraj programom HD Tune i skeniraj sa error scan ali neka sporije i neka skenira dokraja i ako možeš sliku postat ovdje i da vidim do koliko imaš bad sectora i dat ću upute kako se može sa bad sectora maknut a da ne dira windowse u particiji.

Ali moja metoda uspješno napravio ali to je samo privremeno dok se ne nabavi nov hard disk.

 

 

Nenad
16 godina
online
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd
Icefox kaže...

Nisam vozio komp u traktoru po kamenolomu niti ga bacao kroz prozor xD pa pretpostavljam da nije mehanicki ostecen... pokusat cu jos jednom iz dos-a pa ako ne uspije uzet cu samsung F3 1TB  {#}

To što ga nisi bacao ni vukao po kamenolomu ne znači da nema mehaničkih oštećenja, dapače. Tako većina diskova i dobiva bad sectore.

15 godina
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd
Nello kaže...

Ja znam, ali postoji trik da se može napravit. 

 

Prvo, koji operativni sustav koristiš?

 

Drugo, instaliraj programom HD Tune i skeniraj sa error scan ali neka sporije i neka skenira dokraja i ako možeš sliku postat ovdje i da vidim do koliko imaš bad sectora i dat ću upute kako se može sa bad sectora maknut a da ne dira windowse u particiji.

Ali moja metoda uspješno napravio ali to je samo privremeno dok se ne nabavi nov hard disk.

 

 

koristim win 7 x64 imam hd tune i vec sam skenirao i samo jedno polje je oznaceno kao failed i pise 4095 (bad sectora valjda)

extreme life
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd
Icefox kaže...

koristim win 7 x64 imam hd tune i vec sam skenirao i samo jedno polje je oznaceno kao failed i pise 4095 (bad sectora valjda)

OK. To što jedno polje ima 4095 a to je 4 gb dakle taj je na bad sector.

 

Ako imaš neki važni podatke svakako pospremi na CD ili USB stick.

 

Ako ti je hitno,a nemožeš bez kompa a možeš slobodno reinstalirat novu win 7 ali ovaj put drukčije češ napraviti.

 

To je samo privremeno dok ne nabaviš novi hard disk.

 

Prvo zna se ubacit za instalaciju sedmicu.

 

Obriši sve sa hard diska. recimo hdd ima 160gb. Evo upute:

 

I kad dođeš do particije. Dobro pazi kako češ napraviti to je mali trik koji češ maknut bad sector kojki će postati unallocated a da ne dira windowse.

 

Onaj što ima bad sector koji ima do 4gb dakle kreiraj particiju na 5gb a to je 5120mb. i pojavit će:

 

Disk 0 Partition1 system reserved

Disk 0 Partition 2  npr on čita 5gb

 

e sad obriši Disk O Particion 1 system reserved i automatski postaje

Disk 0 Partition 1 koji čita kao 5gb

 

sada kreiraj na ostale recimo 50gb a ta ima 51200mb

i pojavit ć: 

Disk 0 Partition 2 system reserved

Disk 0 Partition 3

 

E sada obrišeš Disk 0 Partition 1 koji čita 5gb i postaje unallocated ( ta je bad sectora)

 

E sada će pojavit slijedeči:

 

Unallocated 5gb

Disk 0 Partition 1 system reserved

Disk 0 Partition 2 taj neka bude win 7

A ostalo Disk 0 Partition 3 a to može bit spremanje slike dokumenata i slićno tako da u win 7 pojavit će 2 particije C i D.

 

Malo je komplicirano  kod particijeali kod završetka instalacije ne osjeća kao da ima bad sectora jer od početka koji smo stavili unallocated na 5g  a C je instaliran Windowse a D kao lokalni disk.

 

Ako imate pitanja slobodno pitajte.

 

Ja sam tako radio na laptop i poslije super radi al je samo privremeno dok se ne nabavi nov hard disk. {#}

 

Napomena: Ako sumnjate da ima bad sector u disku instalirajte HD Tune i kod scan eror i to sporije. Nako skena do koliko ima bad jer podatke ispišu dolje i najvažnije zadnji bad recimo 15gb a ostalo nema, Ako nepiše onda po bloku zbrojite do koliko ima bad sectora puta i koliko piše blok ima. Ako u HD tune piše jedan blok ima 61mb. Recimo jedan red ima 50 stupaca ako recimo do četiri reda ima bad tad zbarajaš 4 x 50 = 200 x 61mb = 12200 znači približno oko 12gb. znač bad ima do 12gb. Ako HD cijelo polje popunjen bad sector tad se neisplati napravit već bacit dik i kupit novi.

 

Sorry što je malo dugačak.

 

 

 

Nenad
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.5.2011 10:52 (Nello).
14 godina
protjeran
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd

Zar nije jednostavnije maknuti taj jedan bad sektor (u praksi je to jedan klaster, dakle do max 1000 bad sektora,

ako je 1TB disk) sa HD Regeneratorom?

 

To se obavi i disk radi kao nov... I kao takav može raditi još godinama...

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
13 godina
online
Bad sector i low level formatiranje hdd

Ja sam tako popravil bad sectore na WD 400BB DISKU sa HD Regeneratorom, to je bilo prije pet godina, i dan danas taj disk radi bez problema.

Valentin
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd
Don Kihoty kaže...

Zar nije jednostavnije maknuti taj jedan bad sektor (u praksi je to jedan klaster, dakle do max 1000 bad sektora,

ako je 1TB disk) sa HD Regeneratorom?

 

To se obavi i disk radi kao nov... I kao takav može raditi još godinama...

Mozete mi malo pojasnit kako se to radi sa hd regeneratorom?

extreme life
14 godina
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd
Icefox kaže...
Don Kihoty kaže...

Zar nije jednostavnije maknuti taj jedan bad sektor (u praksi je to jedan klaster, dakle do max 1000 bad sektora,

ako je 1TB disk) sa HD Regeneratorom?

 

To se obavi i disk radi kao nov... I kao takav može raditi još godinama...

Mozete mi malo pojasnit kako se to radi sa hd regeneratorom?

  I mene to zanima.

14 godina
protjeran
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd

http://www.dposoft.net/

 

Dakle radi se o ovom programu.

 

Najbolje bi bilo uzeti "pyrot" verziju, jer Free verzija regenerira samo 1 sektor, i onda se mora program pokrenuti ispočetka.

 

Dakle, pirot verziju skinuti, instalirati, i i ne regienirati iz Windowsa, nego sa sa samim softwareom napraviti ISO image,

dakle kad se pokrene program, on daje opciju da se napravi DOS ISO file.

 

Njega se zaprži na CD, i boota u DOS, te sam program starta.

 

Onda je jednostavno, sa brojevima od 1 do 4 se bira opcija, enter za potvrdu.

 

Ako se pokrene samo DOS, onda je potrebno iz DOS-a manualno pokrenuti program,

najlakše naredbom "DIR" da se vidi šta je sve u direktoriju,

te pokrenuti EXE, najčešće se zove "HDDREG" ili "HDREG", pa to upisati i pokrenuti.

 

Eto... Dovoljno jasno?

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
16 godina
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd
Icefox kaže...

Nisam vozio komp u traktoru po kamenolomu niti ga bacao kroz prozor xD pa pretpostavljam da nije mehanicki ostecen... pokusat cu jos jednom iz dos-a pa ako ne uspije uzet cu samsung F3 1TB  {#}

Pretpostavka je majka svih zajeba. Kao što su ti već rekli bad sectori su posljedica mehaničkog oštećenja. Ne treba se disk voziti u traktoru, dovoljno je fina izrada diska da i najmanja oštećenja ne prolazu. 

Don Kihoty kaže...

Zar nije jednostavnije maknuti taj jedan bad sektor (u praksi je to jedan klaster, dakle do max 1000 bad sektora,

ako je 1TB disk) sa HD Regeneratorom?

 

To se obavi i disk radi kao nov... I kao takav može raditi još godinama...

Disk radi godinama?! Prije mjesecima! Mislim da je ipak u današnje vrijeme cijene diskova ovo loša praksa. Ako je oštećen disk kupi novoga, jer nisu u pitanju godine već dani i mjeseci, a podaci su najvažnija stvar na računalima. Komponente i platforme prolazu, ali podaci (znanje) ostaju. Plus ovo me podsjeća na pekarsk zanat sa grafičkim karticama. Sve lijepo i uredno, wau efekt, ali u praksi i nije najsretnije rješenje, proradi od pete i radi danima, možda mjesecima...

 

BTW. Ultimate boot ima odlične alate za dijagnostiku. Za seagate ima dva alata i ima za sve važnije proizvođače njihove alate. Ima univerzalne alate za hdd, memtest, cijelu distru za particije i da ne duljim dalje ovdje ima popis alata. Pravi alat za dijagnostiku i popravljanje ovakvih kvarova.

 

EDIT: i za wanabe hackere ima za skidanje windows passworda (Offline Windows Password & Registry Editor)

 

Tehnika narodu!!!! ...narod kaže: Tko ne pije! Virovat mu nije! ...
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.6.2011 7:18 (daseparo).
16 godina
neaktivan
offline
Bad sector i low level formatiranje hdd

Evo da i ja podjelim jedno iskustvo od prije misec dana..

Prijatelj mi je da externi disk od 1TB (3,5" sa napajanjem) i kaže da ne može neke foldere izbrisat i da mu izbacuje neki error. Prvo radin "chkdsk /r" no ne prolazi mi do kraja već na fazi 4/5 izbaci error..

Zatim pokrećem HD Tune i skeniram ga u slow modeu te pronalazi dosta oštećnih sektora (crveni kvadratići).. Pokrećem HDD regenerator i stavljam "Scan&Repair"   opciju! ta operacija traje oko 30tak sati, pronađeno je oko 300 bad sectora te time delay errora! Nakon toga opet pokrećen HD tune u slow scanu no i dalje ima crvenih kvadratića, i opet "chkdsk /r" naredba zapne na fazi 4/5!

 

Zatim ponovo pokrećem HDD Regenerator, al sa opcijom "Regenerate Range" (tako nekako), koji ima opciju da sve moguće potencijalne bad sectore koji se nalaze kod oštećenih sektora isto popravlja! Scan traje oko 200 sati (8 dana mi je komp bija non-stop upaljen!!) i opet pronalazi dosta bad sectora! Zatim ponovo pokrećen HD tune i NEMA nijednog crvenog kvadratića!! Da bi i naredba "chkdsk /r" uspjela!! Znači ovaj način popravka u HDD Regeneratoru mi je pomogla i zaista popravila disk! E sad.. pitanje je koliko je to dugotrajno i da li će disk ponovo doć na servis.. Možda bi triba taj disk ponovo posudit od prijatelja pa ga opet proletit HD tuneom da vidimo kakvo je sad stanje nakon misec dana snimanja/brisanja po disku! No samo san tija reć, da san sa ovom metodom uspija popravit disk, no imajte na umu da je proces jako dugotrajan (ovisi o kapacitetu diska i o broju bad sectora!) pa imajte na umu da vam računalo bude upaljeno na više dana i da imate konstantno napajanje kompa!!

 

EDIT: Eh da, one foldere koje nije moga izbrisat, nakon scana i popravka, bez problema ih je izbrisa!

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.6.2011 22:33 (CyreX).
 
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd

i ja imam problema sa Seagatovim diskom barracuda 7200.12, Sranje od diska -.-'  poceo je i "hrndati" zamrzava mi se komp samo izbacuje erorr i da napravim back up. Imam jos 20 dana garancije hoce mi to priznati za kvar i kak da opisem kvar ? I jos mi je Vemil propao u vž-u i Čk -.-' uzas sad moram u ZG nosit disk na reklamaciju 

 

ⓑⓤⓖ░░▒▓███✰✰►◕‿◕◄✰✰███▓▒░░ⓑⓤⓖ
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd

meni je jucer nasao 11 000 000 bad sektora tj dosao je do 11 pa sam prekinuo proces jer je nakon 21h rada dosao do 4.2% :(  neznam sta cu... najvjerojatnije kupit novi jer onaj vemil je propao pa mi ne vrijedi garancija. Mozete mi preporuciti neki kvalitetan disk do 800 kn ?

ⓑⓤⓖ░░▒▓███✰✰►◕‿◕◄✰✰███▓▒░░ⓑⓤⓖ
15 godina
offline
15 godina
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd

Tek sad sam vidio ovu poruku... ugl kupio sam tocno taj disk jos u 8 mjesecu. Ovaj seagate je vjerovali ili ne jos uvjek u istom racunalu, samo sta na njemu vise nisu windowsi i sve radi bez ikakve greske, jedino sta je postao bucan ali ne smeta mi.

extreme life
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd
tony THE Noob kaže...

meni je jucer nasao 11 000 000 bad sektora tj dosao je do 11 pa sam prekinuo proces jer je nakon 21h rada dosao do 4.2% :(  neznam sta cu... najvjerojatnije kupit novi jer onaj vemil je propao pa mi ne vrijedi garancija. Mozete mi preporuciti neki kvalitetan disk do 800 kn ?

 za garanciju ti je odgovoran uvoznik a ne prodavatelj

kod mene normalno radi.....
14 godina
offline
Bad sector i low level formatiranje hdd

Zdravstveno stanje mog Samsunga, da ga odnesem u servis, još je pod garancijom naravno?

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.1.2012 13:43 (oddball).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd
Pa normalno da da jer ti se bad sectore šire.Spašavanj šta možeš s njega
robimarko@gmail.com
14 godina
offline
Re: Bad sector i low level formatiranje hdd

Ovi u servisu mi moraju dati novi hard od 1tb, nema veze što su sad cijene veće nego onda kad sam ja svojeg kupio?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice