Pomoc pri ugradnji novog hard diska

poruka: 11
|
čitano: 11.819
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Pomoc pri ugradnji novog hard diska

Nakon dugogodisnjeg mrcvarenja mog starog WD 80 Gb ATA, odlucio sam kupiti novi hard disk, a zbog toga sto me nikad nije iznevjerio uzeo sam opet Western Digital 500 Gb, 16Mb, sata2.

 

E sad, dobio sam neke smjernice u vezi ugradnje, ali  me opet zanima sljedece:

 Imam Win Xp i negdje sam cuo da u njemu nema drivera za sata diskove, te da cu morati naci sata drivere koje moram staviti na floppy disketu i iskoristiti ih prilikom formatiranja i instaliranja SATA hard diska, jeli to tacno ili nije?

 

Ovo pitam zbog toga sto sam od prodavaca dobio informacije da uopce ne moram imati sata drivere prilikom stavljanja novog diska iako se koristi win xp, jer mi je maticna sa novijim cipsetom MSI P45-NEO2-FR i kao ona na sebi ima "kontroler" koji to sam odradi i prepozna uredno bez potrebe za driverima, te da su ti driveri bili potrebni ako se radi o starijim maticnim plocama.

Tip mi kaze, samo ubaci hard disk, formatiraj ga prilikom instalacije winxp, napravi particije i instaliraj Windowse.

 

Na novom disku nema jumpera, sto mi je malo cudno iako je folija uredna i neostecena. Jeli to kakav problem?

 

I na kraju, jeli ima kakvih problema ako se koriste zajedno SATA i ATA diskovi zajedno?

 

Bilo koji savjet iz prakse bi bio koristan, da izbjegnem moguce probleme...

 

 

Silence is golden when you can't think of a good answer. Muhammad Ali
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Pomoc pri ugradnji novog hard diska

Jumper ti ne treba, osim ako ti matična podržava samo SATA I i to u rijetkim slučajevima, driver ti ne treba ako je kontroler u IDE kompatibilnom modu, ali tada su ti nešto niže performanse. Drivere je zamišljeno da možeš ubaciti i poslje instalacije, pa prebaciti u SATA mode, ali to ne radi. ATA i SATA mogu raditi zajedno, samo trebaš podesiti boot priority da bi BIOS zna s kojeg će bootat.

MA78G-DS3G, Athlon64 X2 5000+, 2x2 GB DDR2 800 MHz, 8600 GT 256 DDR3, 2x160 GB SATA WD HDD
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
RE: Pomoc pri ugradnji novog hard diska
boxer kaže...

.. disketu i iskoristiti ih prilikom formatiranja i instaliranja SATA hard diska, jeli to tacno ili nije?

 

Ovo pitam zbog toga sto sam od prodavaca dobio informacije da uopce ne moram imati sata drivere prilikom stavljanja novog diska iako se koristi win xp, jer mi je maticna sa novijim cipsetom MSI P45-NEO2-FR i kao ona na sebi ima "kontroler" koji to sam odradi i prepozna uredno bez potrebe za driverima, te da su ti driveri bili potrebni ako se radi o starijim maticnim plocama.

Tip mi kaze, samo ubaci hard disk, formatiraj ga prilikom instalacije winxp, napravi particije i instaliraj Windowse.

 

..

Ovo nije točno, driveri su uvijek potrebni, samo je pitanje dali ih ordeđena verzija windowsa ima u sebi ili 'F6 floppy'.

Ako misliš dodati uz postojeći, dovoljno je samo uključiti HDD, windowsi ga prepoznaju, a ti još moraš napraviti particiju i formatirati ga.

Problema nebi trebalo biti, ovisno o ploči/biosu može se desiti promjena redosljeda prijave diskova, samim tim i boot order.. -dovoljno je u BIOSu podesiti. Kod instalacije ti se na par sekundi pojavi press F6.. za SATA driver. Ili ako si zadovoljan postojećom instalacijom možeš napraviti kloniranje/resizanje. Čak ti je s obzirom na kapacitet, stari HDD nepotreban, tj. možeš ga iskoristiti za image-backup i sl. i isključiti.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Pomoc pri ugradnji novog hard diska

Ja sam kupio novi HDD, prije par mjeseci, ljepo sam izvadio stari. Prikjučio na SATA I utor

stavi da se boota s cd-a- da instaliram Windows. Windows se digao bez problema i

bez zahtjevanja SATA drivera. Ako instaliraš XP, mora biti SP2 ili SP3, zato jer XP bez SP

neprepoznaje HDD iznda 136GB.

 

S n-lite možeš napraviti Windows XP instalacijski cd sa Service Packom.

Torrent je zakon!! S Linuxom dobiješ kuću, a s Windowsima samo proz ore. Statistika: 3 žuta , 3 crvena- zasad
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.6.2009 19:20 (Koja_pila).
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Pomoc pri ugradnji novog hard diska

Zaboravio sam reci da je Windows Xp Service Pack 3 kojeg sam ja slipstreamao.

Ufff, moram otici i naci kutiju maticne ploce, ostali su mi kablovi u njoj, pa onda na sarafljenje.

Hvala na odgovorima, ako sta bude zezalo eto me ponovo...

 

 

 

Edit:

Upravo digao sistem, sve sam odradio skroz jednostavno, nije bilo nikakvih problema, niti je trazio bilo kakve drivere prilikom instalacije.

Oba diska rade zajedno, s tim da je na novom operativni sistem. Primjetio sam kad sam ga dirnuo prstima da se malo vise grije od ovog starijeg kojeg sam imao.

Silence is golden when you can't think of a good answer. Muhammad Ali
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2009 1:53 (boxer).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Pomoc pri ugradnji novog hard diska

Mozda zato kaj brze radi..mozda zato sto je blizu sttarog pa se medusobno griju i mozda zato sto neas neko prozracenje kroz kuciste(ispusni ventovi i ostalo.)

Put my dick in your hands if you want play all day||It's peanut butter jelly time!!! :D Steam:Cro0 Rakija ^_^ Xfire koji ne koristim nesto puno:hole3store a MSN me pitajte prek pm-a
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
RE: Pomoc pri ugradnji novog hard diska
Fake_Alert kaže...

Mozda zato kaj brze radi..mozda zato sto je blizu sttarog pa se medusobno griju i mozda zato sto neas neko prozracenje kroz kuciste(ispusni ventovi i ostalo.)

Starog sam izbacio jer nema potrebe da ga imam pored ovog od 500 Gb...

Zasad po prst metodi nista narocito, samo sam primjetio da je malo topliji nego ovaj stari kojeg sam koristio.

Kuciste je otvoreno, mada nema ventilatora koji ga hlade, mislim da za to jos nema potrebe..

 

Sve u svemu, nista opasno, zasad...

There are three sides of an arguement -- your side, my side and the right side...
10 godina
neaktivan
offline
Pomoc pri ugradnji novog hard diska

znaci imam hard disk (sata) od 500 gb i sad me zanima dal bi mogli zajedno funkcjonirati ako bi ja stavio jos jedan hard od 60 gb jer su mi na njemu neki podaci,ali problem je u tome sto je taj hard ata a ne sata....pa ako mi sad to moze pojasniti i dali bi moglo to funkcjonirati?

Nikad nereci nikad!!
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Pomoc pri ugradnji novog hard diska

croatia324231

 

- Normalno da bi funkcioniralo. {#}

- Taj ATA (IDE) disk preko "jumpera" postavi kao "master" (jedini ATA disk u računalu), spoji i to je to.

---------- Drži se majstore, moje misli su uz tebe. ----------
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pomoc pri ugradnji novog hard diska
croatia324231 kaže...

znaci imam hard disk (sata) od 500 gb i sad me zanima dal bi mogli zajedno funkcjonirati ako bi ja stavio jos jedan hard od 60 gb jer su mi na njemu neki podaci,ali problem je u tome sto je taj hard ata a ne sata....pa ako mi sad to moze pojasniti i dali bi moglo to funkcjonirati?

- ako na ploči imaš PATA priključak, spojiš.. ako nemaš tad ti treba adapter (kontroler) npr USB-PATA ili kupnjom kontrolera s odgovarajućim priključcima.

- ako je HDD sam na kablu morao bi raditi na svim postavkama JUMPERa (Master-Slave-CableSelect), moraš ga vidjeti u BIOSu.. i propazi da ne poremeti redosljed diskova boot-OS. Ako bilo što moraš kupiti tad je najoptimalnije ext. USB-PATA-SATA dok ugradnja (trajna) takvog diska nema nekog smisla.

 

-btw svi diskovi su ATA, prefix P ili S je dodan pojavom SATA (serial-paralel), uz to je još oznaka IDE.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Pomoc pri ugradnji novog hard diska

hvala {#}

Nikad nereci nikad!!
 
0 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice