Umiru diskovi u laptopu

poruka: 15
|
čitano: 5.081
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Umiru diskovi u laptopu

Imam laptop star 4-5 godina (Acer Aspire 5738) u kojem sam dosad promijenio mislim 5 hard diskova. Prvi originalni je otišao nakon mjesec dana korištenja i od onda prosječno jednom godišnje mijenjam HDD. Mislio sam da je problem u tome što ga stalno nosim posvuda i nisam baš nježan s njima pa sam sad zadnji put kupio sam SSD (OCZ Vertex 4)...nakon mjesec dana i on je otišao.  


Ne sjećam se koji error bi mi javljao laptop prije, ali znam za zadnja dva puta. Kod prošlog HDDa se javio S.M.A.R.T. na početku bootanja i javio da će HDD skoro otići. Nakon toga mi nije htio podići Windowse. Formatirao sam ga i probao ponovno instalirati OS, ali mi instalacija ne dozvoljava da ga instaliram na taj HDD. Kupio sam USB ladicu za njega pa mi služi kao backup HDD, iako znam da će kad-tad krepati. 

Kod zadnjeg SSDa mi se usred rada srušio sustav, nakon reseta par minuta ništa i onda 'No OS found'. Kod instalacije Windowsa ga nema na listi ponuđenih driveova za instalaciju, a ne prepoznaju ga ni dva laptopa kada ga spojim preko ladice s USBom. Naravno, bio je pod garancijom i zamijenjen mi je (dobio sam Vector), stavio sam ga u laptop prije 2 dana, instalirao windowse, očitanje Sentinela danas:

 

 

Ne kužim kak je to moguće, 14 bad sectora nakon praktički drugog paljenja laptopa? U čemu bi mogao biti problem? Napajanje, matična ploča, pregrijavanje? Speed fan mi daje 4 očitanja, (2 za procesor, za 2 ne piše kaj je), temperatura procesora je 40-50, a ove druge dvije temperature 50-60 (a i više u jednom trenutku jučer), uglavnom u Speedfanu je ona vatrica pokraj tih temperatura. Ne znam je li u tome problem? Baterija mi je loša (drži oko 5 minuta) pa mi je stalno u struji, ali to ne bi trebao biti problem mislim? Mislim, očito je problem u laptopu jer je to previše kvarova da bi bilo slučajno. 


Može li se uopće išta napraviti ili mi je najbolje da odmah kupim novi laptop? 

 
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Umiru diskovi u laptopu

kupi wd black sa 5 godina garancije i često radi backup. sta si cijelo vrijeme kupovao nove diskove, a ne ih nosio u dućan gdje si ga kupio da ti ga zamijene?

probaj stavit novi bios, kod acera je to barem jednodstavno. staviš 2 fajla na usb, usb uštekaš u ugašeni laptop, držiš fn + esc te dok držiš pritisni dugme za upalit laptop te ako nema posta i ventilator se vrti pri punim okretajima, to je znak da je updateanje počelo. sve sam opisao u glavnoj temi o ssd-ovima

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.6.2013 2:29 (peace_of_cake).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Umiru diskovi u laptopu
Ova baterija što kažeš da nevalja, je li ona sada u laptopu ili je izvađena?
Tko se zadnji smije, nije skužio!
15 godina
offline
Re: Umiru diskovi u laptopu
Mozda kabel od diska do ploce.
Rastavi laptop i vidi da nije ostecen i slicno.
Linux, Arch Linux. Dvorak keyboard layout.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Umiru diskovi u laptopu
peace_of_cake kaže...

kupi wd black sa 5 godina garancije i često radi backup. sta si cijelo vrijeme kupovao nove diskove, a ne ih nosio u dućan gdje si ga kupio da ti ga zamijene?

probaj stavit novi bios, kod acera je to barem jednodstavno. staviš 2 fajla na usb, usb uštekaš u ugašeni laptop, držiš fn + esc te dok držiš pritisni dugme za upalit laptop te ako nema posta i ventilator se vrti pri punim okretajima, to je znak da je updateanje počelo. sve sam opisao u glavnoj temi o ssd-ovima

 

Pa sad imam ssd s 5 godina garancije i radim backup, ali to mi nije neko rješenje. Ne znam ni hoće li mi opet priznati garanciju za ovaj ssd ako ubrzo otiđe, strah me je da mi ne vele da sam ga nepravilno koristio ili tako nešto. Nisam stalno kupovao nove hddove, prva dva puta su bili pod garancijom, kupio sam samo onaj hdd koji sam imao prije ssda jer je garancija otišla. Probat ću vidjeti dal ima nova verzija biosa. 

 

 

Baterija koja ima slabi kapacitet je još uvijek unutra, da, nisam ju vadio (ne znam ni radi li laptop samo ako ga uštekam u struju bez baterije).

 

 

Otvorti ću laptop i pogledati za kabel koji spaja hdd s matičnom, valjda mogu doći do njega. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.6.2013 15:18 (wickerman999).
13 godina
offline
Re: Umiru diskovi u laptopu
Pokušaj izvaditi tu bateriju, radit će i bez nje.
Tko se zadnji smije, nije skužio!
12 godina
offline
Umiru diskovi u laptopu

sto se tice kabela, on vjerojatno ne postoji jer je sam konektor zalemljen za matičnu (ipak se radi o laptopu). sto se tice baterije, ako je izvadiš laptop će radit normalno kao i prije, dok se baterija puni ti ju možeš izvadit i dok laptop radi, ništa se neće desit, laptop se neće ugasit, samo će u trayu pisat da baterije više nema (barem je tako kod mog acera aspire 5552)

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.6.2013 17:02 (peace_of_cake).
 
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Umiru diskovi u laptopu

Što se tiče umiranja diskova - to si i sam rekao, nisi baš "nježan" s njima.

 

Prvi SSD ti je umro - i to je do elektronike.

 

A ovaj Vector ti je 100% ispravan, jer Sentinel nema gotove algoritme za seriju Vector.

 

Skini si beta verziju i vidjet ćeš da je sa SSD-om sve OK:

http://www.hdsentinel.com/download.php

1. RTFM | 2. Use the search button | 3. Respect elders
10 godina
neaktivan
offline
Re: Umiru diskovi u laptopu
Nažalost nisi u pravu, beta verzija Sentinela i OCZov Toolbox pokazuju 14 bad sectora
14 godina
protjeran
offline
Re: Umiru diskovi u laptopu

Podzemne vode - ili bioenergija koja uništava sve oblike memorije.

 

Baci notebook kroz prozor i drži se pisaće mašine, i sve bi trebalo biti OK.

1. RTFM | 2. Use the search button | 3. Respect elders
10 godina
neaktivan
offline
Re: Umiru diskovi u laptopu

Super odgovor, hvala ti na savjetu

14 godina
protjeran
offline
Re: Umiru diskovi u laptopu

Ajde pokreni SSD Life Pro - pa vidi šta on kaže.

 

On je najpouzdaniji tool za SSD-e. Koristim ga otkad imam SSD.

1. RTFM | 2. Use the search button | 3. Respect elders
10 godina
neaktivan
offline
Re: Umiru diskovi u laptopu

Ista stvar, 14 bad sectora

11 godina
protjeran
offline
Umiru diskovi u laptopu

...Zla kob..{#}

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Umiru diskovi u laptopu

Možda ne valja laptop, tko zna.{#}

Valentin
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice