CorelDRAW

poruka: 34
|
čitano: 15.479
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
CorelDRAW

Vidim da nema puno tema u office topicu..  , a stvarno nije fer da ne spomenemo CorelDRAW najpoznatiji i jedan od najboljih ako ne i najbolji program za vektorsku grafiku koji je izasao u svoju 14 izvedbi ..  Pa da malo razmijenimo iskustva.. Sta radite na njemu, koju verziju korisite i koja je po vama najbolja verzija, imate li sa njim kakvih problema... i tako dalje i tako dalje

 

P.S. Promijenio sam naziv poruke Corel Draw na CorelDRAW koje je i pravo ime softvera, lapsus, a da li moze neko od moderatora i naslov..posto ipak da se napise kako spada, svi kontamo da je corel u pitanju.. ali ipak ako se to moze da ispravi..da se ispravi

Sve što možeš sad ostavi za kasnije
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.3.2008 17:58 (Alen).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Corel Draw

Da budem iskren, CD nisam pratio uopće zadnjih 10tak godina. Zadnji CD sam imao negdje 3 ili 4 (ne sjećam se više točno).

Zanimalo bi me isplati li se koristiti najnoviju inačicu i za što je sve dobar?  (u biti crtanje vektorske grafike mi je bio hobi još na Amigi Belji se)


Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
16 godina
neaktivan
offline
RE: Corel Draw
U mojoj skoli je istalirana verzija 8, a ja sam kod kuce imao instaliranu verziju 12, 13 i sad 14 i od te 8 verzije najstarije sa kojom sam dolazio u susret ne vidim neku znacajnu razliku sto se tice opce primjene... ali program je dobar za sve vidove vektorskih crteza, pogotovo onih komplikovanih koje je veoma tesko ili skoro nikako moguce napravit u klasicnom nam Wordu :D:D:D Mada i one skroz lagane crteze, grafikone sta vec je mnogo lakse napraviti nego u wordu.. Mah volim nacin na koji neki objekat mozes rotirati, smicati, praviti otvoreni, zatvoreni krug i to otvorenost za odredeni broj stepeni, pa onda dodavati uglove (sad imas trougao, sad kvadrat, sad petougao .. i tako dalje i tako dalje :D), dodavanje sjene, bojenje, dodavanje trece dimenzije..mah volim Corel
16 godina
neaktivan
offline
RE: Corel Draw

Pa.. ja sam počeo s verzijom 3 davne '93.. Sad koristim verziju 12, a nikako da instaliram X3..

Nakon verzije 8 (koja je bila "teška" za svoje vrijeme), sve na ovamo su poboljšanja u relativno (!) manjim koracima.

Dobar je za što god ti padne na pamet. Od izrade vizitki do izrade plakata ili korica knjige..

 

Ili npr. za izradu nacrta svoje nove kuće... ;)


Never interrupt your enemy when he is making a mistake.
Napoleon Bonparte
16 godina
neaktivan
offline
RE: Corel Draw

Ja sam prvi puta koristio verziju 4... ne znam koja je godina bila.. ;)

Kupio sam tada i knjigu Bojana Kondresa (Znakovo izdanje).

Čini mi se da se da bih tu knjigu mogao sada koristiti za sve novije verzije bez problema...

16 godina
neaktivan
offline
RE: Corel Draw
Mah... sta da kazem kako kod svih softvera vecinom..(da se ne obrusavam na MS office) sve je u globalu isto...dodaju se neke sitnice a najvece su estetske promjene..a i te sitnice su nesto sto ne treba prosjecnom korsiniku...
Ali sve u svemu extra program za vektorsku obradu, jedini koji sam koristio ako ne racunamo office (cija je prvobitna namjena obrada teksta) , a konkurenciju mu predstavlja adobe illustrator kojeg nisam koristio jer je corel barem u tuzli sinonim za vektore, za illustrator sam tek saznao dugo poslije njega. Jeftiniji je od Illustratora za jedno 150$ a da li je bolji???

Ma iznesite malo svoja misljenja, nije moguce da niko corel nije koristio...mah kako vidim na ovom forumu igre vladaju :(
16 godina
neaktivan
offline
Corel Draw

PoZz ekipa

 

Koristim Corel vec 7 godina i programom sam prezadovoljan pogotovo zbog toliko mogucnosti u njemu,na neki nacin mozemo reci da nema hgranica crtanju i bojama!!!

Trenutno koristim 12 i planiram uskoro preci na 14!!!

Imam jedno pitanje...jel moguc 3D prikaz u Corelu 12 toga sto nacrtamo!?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
CorelDraw

Corel već koristim... zapravo ni neznam više koliko... Fenomenalan program, pogotovo nova x4 verzija. Nije radikalna promjena, definitivno bolje sučelje, mnoge male sitne promjene koji život čine sretnijim.

Prvi CorelDRAW mi bio desetka. Naspram Illustratora, CorelDRAW mi je daleko jednostavniji, praktičniji, jednostavnije se naprave isti stvari.... Pokušao sam se prisiliti raditi u Illustratoru ali neide... Uvijek mi je draži CorelDRAW. Uopće se ne bi čudio da u bliskoj budućnosti Adobe kupi i Corel kako je Macromediu i pojede konkurenciju i u ovom području.

 


Antec 900
Core 2 Quad 2,4
4gb RAM
Nvidia 8800gtx
640gb HDD
Dell 2007WFP
Vista Ultimate
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Corel Draw

Program je odličan, isto kao i Illustrator. Sve je stvar navike.

Ja koristim Corel od verzije 7 i nakon te (meni najbolje) verzije mogu pohvaliti i verziju 11 i novi X4.

 

Tijekom evolucije proizvoda događale su se kako manje tako i značajnije promjene. Posebno me oduševljava integrirani Trace u X3 i X4. Posao odrađuje vrhunski.

Još jedna novost (nisam siguran u kojoj verziji je uvedena) koja me pozitivno iznenadila je i opcija Publish to PDF, koja značajno ubrzava neke zadatke.

 

Naravno ima i bugova, a jedan mali koji me posebno živcira je onaj kada proporcionalno želim povećati neki objekt/tekst, pa upišem neku svoju vrijednost i onda stisnem undo (crtl+z). Nakon toga se ne dogodi ništa, tj. veličina se ne vrati na prethodno stanje.

 

Sve u svemu, vrlo dobar proizvod.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Corel Draw

Pozdrav.Pitanje:kako u Corelu kada napravim neki crtež sačuvat samo taj crtež bez samog okvira.Recimo kada ga sačuvam i otvorim u Word-u on je u pravougaoniku i nemogu da omotam(wrap) tekst oko samg objekta tj,crteža.Dali se to podešava u samom Word-u ili u Corelu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Corel Draw

Novi sam na forumu pa pozdravljam sve koji se koriste njime. Mnoge stvari sam radio i radim u Corelu. Od grafike, reklama, projekta kuće, hobija a sada dosta stvari radim sa mapama. Mogu reći da je program super i da se brzo naučiti raditi u njemu. Molim ako neko zna da mi kaže može li Corel izračunati površinu lika koji se nacrta (pravougaonik, krug, elipsa, nepravilni oblik...) i na koji način. Unaprijed zahvalan.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Corel Draw
Quark kaže...

Pozdrav.Pitanje:kako u Corelu kada napravim neki crtež sačuvat samo taj crtež bez samog okvira.Recimo kada ga sačuvam i otvorim u Word-u on je u pravougaoniku i nemogu da omotam(wrap) tekst oko samg objekta tj,crteža.Dali se to podešava u samom Word-u ili u Corelu?

 A kako snimiš datoteku? U koji format ju exportiraš?
15 godina
neaktivan
offline
RE: Corel Draw
Vokhee kaže...
Quark kaže...

Pozdrav.Pitanje:kako u Corelu kada napravim neki crtež sačuvat samo taj crtež bez samog okvira.Recimo kada ga sačuvam i otvorim u Word-u on je u pravougaoniku i nemogu da omotam(wrap) tekst oko samg objekta tj,crteža.Dali se to podešava u samom Word-u ili u Corelu?

 A kako snimiš datoteku? U koji format ju exportiraš?
Probao sa u BMP,JPEG i GIF?
Usput kako da dobam na list watermark u CorelDRAW X4?
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.9.2008 19:33 (Quark).
16 godina
neaktivan
offline
Corel Draw

Iako koristim Corel već dosta vremena mislim da je tamo nakon neke verzije (6. ili 7.) postao katastrofa jer ima problema za ugrađenim CM modulom - boje nikako da na printu izađu kako treba...AI mu je uzeo primat uvelike.

Naoružan logikom p.s. ja sam u onih 92% tinejđera koji (između ostalog) slušaju turbo folk...ako nisi jedan od onih 8% koji ne slušaju TB, kopiraj si ovo u potpis. LOL.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Corel Draw

Tako je... dok iskalibriras boje na printeru i na corelu izgubis pola dlaka na glavi...

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Corel Draw
Quark kaže...
Vokhee kaže...
Quark kaže...

Pozdrav.Pitanje:kako u Corelu kada napravim neki crtež sačuvat samo taj crtež bez samog okvira.Recimo kada ga sačuvam i otvorim u Word-u on je u pravougaoniku i nemogu da omotam(wrap) tekst oko samg objekta tj,crteža.Dali se to podešava u samom Word-u ili u Corelu?

 A kako snimiš datoteku? U koji format ju exportiraš?
Probao sa u BMP,JPEG i GIF?
Usput kako da dobam na list watermark u CorelDRAW X4?
 Ja probao i nikakav okvir nisam u Wordu imao.
 Tekst oko slike podešavaš ovako (Word 2007). Insert picture (u mom slučaju EMF slika), desni klik na nju -> Text Wrapping -> Tight. Sada bi tekst koji si napisao trebao biti oko slike.
15 godina
neaktivan
offline
Corel Draw

Da,to je to,Wrap...Tight ali to sam uspio napravit u Wordu samo sa gif datotekama,sa jpeg ili bmp ne.Njih okruži,tj. oblik okruži kvadratno bez d se prilagodi njegovom obliku.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Corel Draw
Quark kaže...

Da,to je to,Wrap...Tight ali to sam uspio napravit u Wordu samo sa gif datotekama,sa jpeg ili bmp ne.Njih okruži,tj. oblik okruži kvadratno bez d se prilagodi njegovom obliku.

 Yep, samo gif. Probaj i emf. Jpg i bmp nemaju opciju transparentne pozadine.
15 godina
offline
Corel Draw

PNG ima transparentnu pozadinu... osim ako ne gledas u IE6

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Corel Draw

Dali postoji način da napravim transparentnu pozadinu tj.onu koja se neće prikazivat na npr. web
stranici,kao u photoshopu,gde je pozadina označena bijelo-sivim kockicama i to izvezem u jpeg ili bmp
ili je to ograničeno samo na prijespomenute formate gif,png,emf?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Corel Draw

Imas layer koji nije preko cijelog imagea (dakle malo izrezan ili nesto)... izbrises background (govorim za photoshop) i to je to, eto ti kockice. Moras eksportat u png ili gif... preporuka PNG... pripazi da ekspordas da sadrzi transparency

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Corel Draw

Pozdrav

Dugo godina radim u 9-tki. Unazad 2 godine imam 12-ticu. Nedavno sam reinstalirao windowse i pri novoj instalaciji 12-tice javlja mi gresku.Naime, ne moze otvoriti winzip file naziva Data 1. Vjerojatno je s gornje strane CD fizicki ostecen - scrab! Molim, mozete li mi pomoci na nacin da mi putem maila posaljete taj file na mail mare@mare-adriatica.com

Velika hvala

16 godina
neaktivan
offline
RE: CorelDRAW
Alen kaže...

...koja je po vama najbolja verzija...

 Sve neparne.
15 godina
neaktivan
offline
RE: CorelDRAW

oteo si mi rijeci iz usta... ali i X4 je skroz Ok i prekida niz neparnih, iako s  color management-om nikao na zelenu granu.

 

Inace corel korisim 11-tu godinu i dodje mi da umrem od smijeha kad je netko komentirao da nema nekog napretka od neke prastare verzije. Bas sam prije par mjeseci nekom prijatelju isao sredit windowse i s driverima od printera dodje corel 4... ma reko.. ajd kad je mukte da mu ga instaliram.. jer ionako lik nema nekih zahtjeva za grafickom  obradom ....

 

i onda iznenadjenje...jebooooo pa kako smo ista u tom spartanskom okruzenju ikad mogli crtat... pa to nema nikakvih alata... Uglavnom, kad skacete s verzije na verziju i ne izgleda neki napredak, pogotovo navise. Ajd se pokusajte vratit 5 ili 10 verzija unazad.

 

 

usput da odgovorim nekom ko je pitao za prozirnu (transparentnu) pozadinu:  Jednostavno export-iras u Draw-u (ili save-as u  PhotoPaint-u) crtariju kao *.gif, odredis vrstu rastera u prvom koraku (manje bitno), i u drugom koraku boju - koju proglasavas prozirnom. I to je to. Samo moras pazit da ta boja koja je proglasena prozirnom bude prisutna samo na pozadini a ne i negdje na slici jer ce ti u protivnom svi pixeli te boje bit prozirni.

 

 

 

Joke,

 

data1.cab  ima 538 MB, rado bi ti ga poslao, ali je malo prevelik i puno pruzatelja usluga ni ne podrzavaju slanje tolike datoteke. Mogu ti snimit na cd i poslat postom, ali mislim da ti je jednostavnije negdje na rapidshare nac kopiju Corel12 i to skinut

Feeling good, Lookig good !!!
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.10.2008 10:47 (niksa).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Corel Draw
brođo kaže...

Novi sam na forumu pa pozdravljam sve koji se koriste njime. Mnoge stvari sam radio i radim u Corelu. Od grafike, reklama, projekta kuće, hobija a sada dosta stvari radim sa mapama. Mogu reći da je program super i da se brzo naučiti raditi u njemu. Molim ako neko zna da mi kaže može li Corel izračunati površinu lika koji se nacrta (pravougaonik, krug, elipsa, nepravilni oblik...) i na koji način. Unaprijed zahvalan.


 koliko ja znam - NE mozes, a za arhitektonske crtarije je prilagodjeniji autocad.
Feeling good, Lookig good !!!
15 godina
neaktivan
offline
CorelDRAW

Imam problem kod CDX4.Kada napravim tekst i stavim drop down shadow efekt,kada podesim opacity i feathering na
nivo da se shadow dobro vidi iza samog teksta,pored teksta mi se pojavi crna ctrica.Nije velika,ali
kada napravim PDF od crteža itekako se vidi.Dali se ovo da nekako podesiti?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: CorelDRAW

evo sad sam probao vise puta, sa razilicitim vrijednostima i nemam problema

Feeling good, Lookig good !!!
15 godina
neaktivan
offline
CorelDRAW

Stavio sam sliku problema.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: CorelDRAW

nita... ni kun ni uta.

 

Feeling good, Lookig good !!!
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.10.2008 10:26 (niksa).
15 godina
neaktivan
offline
CorelDRAW

Pozdav.Skoro mi se počelo pojavljivat jedno upozorenje kada zatvaram CD.Nekad se pojavi
a nekad ne.Neznam u čemu je svar.Pogledajte pa mi recite?

Upozorenje Upozorenje
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice