Excel pomoć

poruka: 530
|
čitano: 269.829
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
sasa kaže...

ne stignem ti pisati VBA, ali pazi da ne zavrtiš cirkularnu referencu sa ovim D1 ;) koristi neke temp varijable/ćelije

sretno!

 pazio bi ja kad bi znao napisati komandu za button ;)

14 godina
offline
Excel pomoć

Trebala bi mi hitno pomoc oko grafa u excelu. Riječ je o dvama vrlo jednostavnim tablicama koje produciraju dva linearna grafa koja se trebaju sijec, a zbog uzetih fizikalnih podataka pri mjerenju to se ne desava tako da treba izvesti ekstrapolaciju nad tim grafovima. Bio bih iznimno zahvalan! {#}

“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” – Stephen Hawking
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Trebao bi pomoc oko Excela.

 

Znaci imam tablicu i trebao bi iz glavne tablice po jednom kriteriju prekopirati te retke u drugi sheet. 

 

Znaci pr. prvi stupac je ime i prezime, drugi adresa, treci grad, i cetvrti zupanija i peti A ili B (dakle moze imati samo a ili samo b).

I sad bi ja da on u sheet dva iskopira samo stupac sa imenom i prezimenom koji su označeni s A. Kako to najjednostavnije i najučinkovitije napraviti?

 

Hvala!!

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Excel pomoć

Isfiltriras po stupcu gdje ti je A, i onda kopiras u novi sheet - ne kuzim gdje je problem?

***** Maxxy *****
15 godina
offline
Excel pomoć

Znači imam ovaj excel file (ako kliknete na link, skinit će vam file na računalo).

Služi za računanje određenih parametara kod CUDA grafičkih kartica.

 

Ukratko (slika 1):

Ja u tablici zadanjem parametre (crveni kvadrat) te mi u excelu pomoću određenih formula i već nekih prethodno zadanih vrijednosti (zeleni kvadrat, 3. sheet) izračuna parametre koji meni trebaju (plavi kvadrat).

Mene zanima gdje ja mogu pogledat te formule pomoću kojih on izračunava vrijednosti u plavom kvadratu.

 

Kada kliknem na te vrijednosti on mi u dijelu gdje se funkcija upisuje piše neke naredbe tipa (vidi slika 2):

=HLOOKUP(GPU;'GPU Data'!$C$2:$AA$15;8)

=MIN(sharedSize;HLOOKUP(GPU;'GPU Data'!$C$2:$AA$15;7))

 

Dali ima neki jednostavniji način da se vide te formule ili dali me netko može uputit na neku stranicu da vidim što točno prestavlja ovaj zapis (npr =MIN(sharedSize;HLOOKUP(GPU;'GPU Data'!$C$2:$AA$15;7)) ?

slika 2 slika 2
slika 1 slika 1
Netko radi što zna, a netko zna šta radi LOL EUW: slinA
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.6.2013 15:05 (AmonZero).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
AmonZero kaže...

 

Kada kliknem na te vrijednosti on mi u dijelu gdje se funkcija upisuje piše neke naredbe tipa (vidi slika 2):

=HLOOKUP(GPU;'GPU Data'!$C$2:$AA$15;8)

=MIN(sharedSize;HLOOKUP(GPU;'GPU Data'!$C$2:$AA$15;7))

 

Dali ima neki jednostavniji način da se vide te formule ili dali me netko može uputit na neku stranicu da vidim što točno prestavlja ovaj zapis (npr =MIN(sharedSize;HLOOKUP(GPU;'GPU Data'!$C$2:$AA$15;7)) ?

Da bi razumio formulu u Excelu moraš poznavati osnove Excela.

Formula koju si dao u primjeru sastoji se od nekoliko funkcija koje su ugniježđene.

Sami redoslijed operacija izračuna funkcija tj. formule možeš vidjeti preko evaluate formula opcije.

Isto tako za razumijevanje formule i argumenata funkcija moraš znati sintaksu određene funkcije koja je data u opisu određene funkcije sa primjerom, vidi neku funkciju na ovom linku.

Umjesto određenog parametra za pojedini argument funkcije može se pisati i imenovani skup određenih ćelija ili samo jedne ćelije. Kako se imenuju ćelije ili neki raspon pogledaj na linku.

Dakle ovi nazivi argumenata u funkcijama su ništa drugo već apsolutne adrese ćelije ali su pisane kao imenovani parametri. Ako klikneš na padajući izbornik tj. strelicu prema dolje u dijelu iznad ćelije A1 (Name Box) tada ćeš vidjeti popis svih imenovanih raspona ili ćelija, vidi ovu sliku. Klikom na neki imenovani parametar Excel te automatski pozicionira na raspon ili ćeliju.

 

Shared size = $B$7

GPU = $B$6

'GPU DATA'! = naziv radnog lista a iza uskličnika ide adresa raspona ćelija

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.6.2013 11:19 (IvanC).
15 godina
offline
Re: Excel pomoć

Puno hvala kolega {#}

Netko radi što zna, a netko zna šta radi LOL EUW: slinA
12 godina
offline
Re: Excel pomoć

Da ne otvaram novu temu pitat cu ovdje,
Zanima me postoji li koji nacin da se isprinta na papir samo ovo sto je oznaceno.
Veca slika

12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
dinos3 kaže...

Da ne otvaram novu temu pitat cu ovdje,
Zanima me postoji li koji nacin da se isprinta na papir samo ovo sto je oznaceno.
Veca slika

nezznam kako je u tom excelu ali to oznaci i odi pod ispis... i tamo odaberi da ti ispise samo oznaceno.. 

14 godina
offline
Re: Excel pomoć
dinos3 kaže...

Zanima me postoji li koji nacin da se isprinta na papir samo ovo sto je oznaceno.

 Takve stvari u Excelu rješavaju se preko Print Area (ili područje ispisa)

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.10.2013 15:38 (IvanC).
10 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

 

Ovako trebam pomoć:

 

Imam dvije tabele koje se upoređuju u jednom sheet-u/listu svaka ima po 4 kolone (1.tabela-od kolone A do kol.D; 2.tabela- od kolone H do kolone K), kolone nosioci uporedbe su kolone A i kolona K. to o

 Kako da mi automatski ovo sortira tako da umeće nove redove u tabele kojima nedostaju paralelni parametri iz kolona nosioca?

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Da li je itko imao problema sa funkcijom VLOOKUP?

Neće da mi prikazuje vrijednosti u drugoj čeliji. Znači prva čelija mi odradi kako triba, dok mi u drugoj i svakoj sljedećoj povlači krive podatke. Ovako mi izgleda napisana funkcija =VLOOKUP(K2;AMBALAZA!$A$1$C$28;2)

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

 =VLOOKUP(K2;AMBALAZA!$A$1:$C$28;2;FALSE)

12 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Imam pivot tablicu u kojoj je u report filteru unesen OIB.

I sada želim isprintati podatke od svakoga OIB-a zasebno. Da li postoji ikakva mogućnost da to napravim odjedanput ili moran u filteru pojedinačno mijenjati OIB-e pa printati?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
dRoID kaže...

Imam pivot tablicu u kojoj je u report filteru unesen OIB.

I sada želim isprintati podatke od svakoga OIB-a zasebno. Da li postoji ikakva mogućnost da to napravim odjedanput ili moran u filteru pojedinačno mijenjati OIB-e pa printati?

 Dosta si nejasan, budi detaljniji

Daj neki primjer datoteke (obriši tajne podatke ako su "top secret").

Dakle baza odakle vučeš podatke i sheet na kojem se nalazi pivot table.

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
12 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Tablica je ova sa slike. Znači napravio sam tablicu kako želim i sada bih želio isprintati podatke od pojedinog OIB-a. Moran li pojedinačno mijenjati OIB-e u filteru ili postoji neki način da se isprintaju svi OIB-ovi, ali svaki na svoj list?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
dRoID kaže...

Tablica je ova sa slike.

 Sa slikom se ne može ništa uraditi osim razbijati glavu :(

 

Pogledaj ove linkove ako ti mogu pomoći a ako ne sorry

LINK1

LINK2

LINK3

LINK4

LINK5

 

pozz

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
14 godina
offline
Excel pomoć

Pozdrav!

Molim vas pomoć oko jednog problema.

Imam 2 sheeta,i sada bi trebao iz jednog sheeta u drugi upisati tu vrijednost,ali ona se stalno mijenja ,evo malo detaljnije i jasnije uz sliku.

U slici primjer 1 ima stupac koji se zove "broj",njega ja upisujem,i ima stupac "broj iz drugog sheeta",taj on uzima iz drugog sheeta (sheet2) formula za to je "=Sheet2!C3" ili "=Sheetname!Cellname"

Sad bi on trebao kad ja upšem u sheet 1 pod stupac broj neku vrijednost,nać u sheetu 2 taj broj i prikazati vrijednost u stupac "broj iz drugog sheeta" koja se nalazi pod C. Znači ako ja upišem 200 on nađe 200 i ispiše vrijednost pod 200,ako upišem 300 on nađe broj i ispiše vrijednost pod tim brojem.

Ja mislim da za to treba IF,ali sam pročitao da IF funkcija može maksimalno do 7,a ja toga imam preko 8000.

Molim vas za nekakvu pomoć,bilo kakvu :D

Nadam se da sam dosta jasno objasnio,

Unaprijed hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Probaj funkciju LOOKUP. Sad nemam vremena za primjer, netko će se već javiti.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
izvone kaže...

Pozdrav!

Molim vas pomoć oko jednog problema.

Imam 2 sheeta,i sada bi trebao iz jednog sheeta u drugi upisati tu vrijednost,ali ona se stalno mijenja ,evo malo detaljnije i jasnije uz sliku.

U slici primjer 1 ima stupac koji se zove "broj",njega ja upisujem,i ima stupac "broj iz drugog sheeta",taj on uzima iz drugog sheeta (sheet2) formula za to je "=Sheet2!C3" ili "=Sheetname!Cellname"

Sad bi on trebao kad ja upšem u sheet 1 pod stupac broj neku vrijednost,nać u sheetu 2 taj broj i prikazati vrijednost u stupac "broj iz drugog sheeta" koja se nalazi pod C. Znači ako ja upišem 200 on nađe 200 i ispiše vrijednost pod 200,ako upišem 300 on nađe broj i ispiše vrijednost pod tim brojem.

Ja mislim da za to treba IF,ali sam pročitao da IF funkcija može maksimalno do 7,a ja toga imam preko 8000.

Molim vas za nekakvu pomoć,bilo kakvu :D

Nadam se da sam dosta jasno objasnio,

Unaprijed hvala!

provaj ovo =VLOOKUP(B3,Sheet2!A:C,3,FALSE)

14 godina
offline
Excel pomoć

droid-neće,neku grešku mi javlja i prebaci mi di je upisano B3 na shhet1,neda da je B3 upisano

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
izvone kaže...

Sad bi on trebao kad ja upšem u sheet 1 pod stupac broj neku vrijednost,nać u sheetu 2 taj broj i prikazati vrijednost u stupac "broj iz drugog sheeta" koja se nalazi pod C.

 Nijwe najsretnije rješenje postavljati prazne stupce u tablici iz koje vučeš podatke ali i na kojoj radiš. To bi trebalo izbjegavati.

U ovom tvom slučaju možeš koristiti excel VLOOKUP funkciju koju možešugnijezditi u funkciju IF.

Tako da bi formula izgledala ovako

 

=IF(B2<>"";VLOOKUP(B2;Sheet2!$A$2:$C$15;3;FALSE);"")

 

bilo bi dobro da IMENUJEŠ raspon podataka iz koga vučeš rezultate ili ga pretražuješ. Dakle umjesto (Sheet2!$A$2:$C$15) moglo bi pisati (podaci) ako dotični raspon imenuješ nazivom podaci. Download primjera imaš na linku VLOOKUP ugniježđen u IF.

 

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
14 godina
offline
Excel pomoć

Puno hvala ivanC!

To je ono što tražim,samo moram prilagodit to sve na svoju stvarnu tablicu,stavio bi ja i nju,ali su povjerljiviji podaci pa nebi smio,ako to uspijem to će mi puno olakšati posao.

Za sada se borim s time,tamo nema toliko razmaka,tj. praznih stupaca,ali je 14 000 redova pa sada prilagođavam,što ti znaći ova trojka kod - O70;Sheet1!$A$12:$C$37418;3;FALSE) ?

Ako neće iš stavit ću i neki izrezani screenshot tablice,možda ćete onda točno znat što mi treba.

EDIT: i da li je moguće da ako nema točni broj tome,da uzme prvi veći i onda ispiše iz drugog sheeta? Znam da tražim puno,al da pitam odma kad sam već tu :D

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.11.2013 22:46 (izvone).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
izvone kaže...

,što ti znaći ova trojka kod - O70;Sheet1!$A$12:$C$37418;3;FALSE) ?

 

da li je moguće da ako nema točni broj tome,da uzme prvi veći i onda ispiše iz drugog sheeta?

@izvone

Bilo bi poželjno da si otvorio novu temu s anekim smislenim naslovom, ne znam zašto ljudi trpaju sve u ovu temu, pa je teško pronaći rješenje ako netko traži. Sumnjam da netko čita sve postove u ovoj temi.

Tvoj primjer možeš kopirati pod drugim nazivom i izbaciti važne podatke a isto tako upisati neke bezveze podatke ali da imaju smisla problemu koji imaš.
Dajem ti savjet, kada god tražiš pomoć na forumu uvijek priloži primjer datoteke jer će ti se tada moći brže i lakše pomoći. (mnogi to izbjegavaju i postavljaju screenshot).
U tvom slučaju SS nije bio kompliciran pa sam si dao truda da ti pomognem, da je trebalo više rada oko upisivanja podataka ignorirao bi tvoje pitanje.
Kao takav možeš ga postaviti za DOWNLOAD na neki free server poput ovoga na linku.

 

Na ovim linkovima imaš tri tutorijala za excel funkciju VLOOKUP.

 

- VLOOKUP funkcija u excelu osnove
- Primjeri korištenja funkcije Vlookup
- Dinamično kopiranje Vlookup formule u desno

 

nadalje imaš tutorijal za tvojih 14000 redova

 

- kako možeš formulu brzo kopirati u više tisuća redova


No da se vratim na tvoje pitanje i pokušam ti pojasniti funkciju vlookup


1. Ovaj broj 3 u funkciji Vlokup je argument za broj stupca (očito nisi čitao tutor za koji sam ti dao link)


Dakle funkcija VLOOKUP ima slijedeću sintaksu

 

[code]

VLOOKUP(lookup_value,table_array,col_index_num,range_lookup)

[/code]

 

što znači da je naša formula pandam sintaksi

 

[code]VLOOKUP(B2;podaci;3;FALSE)[/code]

 

ili


[code]VLOOKUP(B2;$A$2:$C$15;3;FALSE)[/code]


ali s obzirom da se izvorna tablica nalazi na drugom Sheetu moramo dodati putanju do baze pa tako treba pisati [b]Sheet2!$A$2:$C$15[/b]

znači slijedeće (objašnjenje argumenata funkcije):

 

- lookup_value = B2

 

- table_array = Sheet2!$A$2:$C$15 (ovdje obavezno postaviti APSOLUTNE ADRESE zbog kopiranja formule)
 ili bi umjesto Sheet2!$A$2:$C$15 mogli posati [b]podaci[/b] ako smo IMENOVALI dotični raspon podataka.

 

- col_index_num = 3 a to je broj stupca iz kojega povlačimo podatak

 

- range_lookup = TRUE ili FALSE. Ako smo postavili FALSE tada tražimo strogo taj podataka a ako smo postaviti TRUE tada tražimo taj podatak a ako ga nema onda slijedeći manji najbliži (ovo je ujedno i odgovor na tvoje drugo pitanje)

- TRUE => tada podaci u prvom stupcu moraju biti sortirani uzlazno (ascending)

- FALSE => tada podaci u prvom stupcu ne moraju biti sortirani 

 

[quote]

Ako je TRUE ili ispuštena, vraća se identična ili približna vrijednost. Ako nije pronađena identična vrijednost,
vraća se sljedeća najveća vrijednost koja je manja od lookup_value.


Vrijednosti u prvom stupcu table_array moraju biti poredane uzlaznim redoslijedom. U suprotnom VLOOKUP možda neće dati ispravnu vrijednost. Da biste poredali vrijednosti uzlaznim redoslijedom, odaberite naredbu Sortiranje
na izborniku Podaci te odaberite Uzlazno. Da biste saznali više, pogledajte Zadani redoslijedi sortiranja. 

Ako je FALSE, VLOOKUP će pronaći samo identičnu vrijednost. U tom slučaju nije potrebno sortirati vrijednosti u prvom stupcu table_array. Ako u prvom stupcu table_array postoje dvije ili više vrijednosti koje odgovaraju lookup_value, koristi se prva pronađena vrijednost. Ako nije pronađena identična vrijednost, vraća se pogreška #N/D.
[/quote]


Dakle moraš voditi računa o sortiranosti prvog stupca i tvojim željama.

 

Vratit ću se na taj broj "3" koji ti je nejasan.
Rekao sam da taj broj označava broj stupca iz kojega vučemo podatak. Umjesto tog broja ponekada je dobro pisati funkciju COLUMN() ako formulu trebamo KOPIRATI U DESNO radi ostalih rezultata.

U ovom tvom slučaju potrebno je kreirati ovakvu formulu:

 

[code]=IF(B2<>"";VLOOKUP(B2;podaci;COLUMN(C$1);FALSE);"")[/code]

 

Ako brojiš stupce sa lijeva na desno tada ćeš uočiti da je stupac C treći po redu (A, B, C = 1, 2, 3)

 

U ovo slučaju argument broja stupca tj. broj "3" zamjenjuje funkcija COLUMN(C$1) koja je ugniježđena u Vlookup funkciju a opet sve to ugniježđeno u IF funkciju.
Ovo je poželjno osobito ako ovu cijelu funkciju kopiraš u desnu stranu tada nemaš nikakvih dodatnih radnji i prepravaka na formuli. Ako bi kopirao u desno formulu koja sadrži broj "3" tada bi morao u svakoj kopiji prepraviti broj 3 na 4 pa na 5 pa na 6 itd itd...
Nadam se da si me shvatio (isprobaj sam na primjeru)

 

2. Dakle ako želiš najbliži podatak traženom tada umjesto argumenta FALSE upiši TRUE ali pazi na sortiranje prvog stupca.

nadam se da ćeš se snaći, evo file za Download
pozz

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.11.2013 11:04 (IvanC).
14 godina
offline
Excel pomoć

Kompa imaš pivu,pokušrat ću sve to proučit,pa još javim,i javim ako ću novu temu otvarat,tokom vikenda cu se bavit time,pa ako zape javim,puno hvala! :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Pozdrav svima,

 

Trebam pomoć oko excel-a. Imam tablicu u kojoj imam popis muških i ženskih osoba sa sljedećim parametrima po stupcima: REDNI BROJ, IME, PREZIME, STAROST, SPOL, GRAD U KOJEM ŽIVE. Moj je zadatak izvući prosjek godina za sve MUŠKE osobe koristeći funkciju DAVERAGE. na koji način bi ovo moga riješiti?

Unaprijed hvala svima!

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
kljaja89 kaže...

Pozdrav svima,

 

Trebam pomoć oko excel-a. ....koristeći funkciju DAVERAGE.

 Pogledaj ove video upute 

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.11.2013 14:39 (IvanC).
14 godina
offline
Excel pomoć

Ivane,opet ja,trebam tvoju pomoć,opet. Što god da napravim dobijem grešku ref ili N/A...na sam riješio ali sada stalno #ref. Jel ima mogućnost na mail da ti pošaljem primjer,(pošto nemogu privatnu poruku).da ne stavljam ovdje na server.ili ako je tebi lakše stavit ću na onaj server .

Unaprijed hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
izvone kaže...

Ivane,opet ja,trebam tvoju pomoć,opet. Što god da napravim dobijem grešku ref ili N/A...na sam riješio ali sada stalno #ref.

 Uh, prošlo je dosta vremena, ne znam jesi li riješio. za #REF grešku pogledaj link.

[edit]: evo dozvolit ću primanje PP

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.11.2013 9:36 (IvanC).
14 godina
offline
Excel pomoć

Gospon ivan vi ste majstor :D Uspio sam sve složiti. Velika vam hvala! {#} {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice