Excel pomoć

poruka: 530
|
čitano: 270.875
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
username kaže...
 Npr. upišem broj 50 i odmah mi u toj istoj čeliji izbaci umnožak tog broja i broja 85500.

Probaj sa VBA makronaredbom

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
offline
Re: Excel pomoć

Složi jedan 'sheet' za unos, a drugi s identičnim kolonama formule =PRODUCT(Sheet1.A2;85500)...

 Mala ispravka :) =PRODUCT(Sheet1!A2;85500)

When all else fails - crowbar the fucker
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
username kaže...

 Mala ispravka :) =PRODUCT(Sheet1!A2;85500)

 Ok. U LibreOffice Calc-u je točka, u Excelu uskličnik. 

15 godina
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...
nsoul kaže...

No jedna tablica je jedan, a druga tablica je drugi workbook, i koliko god pokušavao primijeniti tvoj tutorial, ne uspijeva mi

 Pogledaj malo raspone ćelija. Za sve one raspone koji su na drugom sheetu moraš dodati naziv sheeta
npr: VLOOKUP(A2;Sheet1!$A$2:$B$7;2;0)

 

znači da je

A2 (kao uvjet)               - nalazi se na istom sheetu gdje se nalazi i formula

Sheet1!$A$2:$B$7 (kao range - nalazi se na Sheetu1

 Evo recimo da je proradilo. Problem mi je bio jer taj stupac iz kojeg treba spajati ćelije u jednu nije bio odmah do prvog stupca .

Sad radi, i vuče podatke iz ćelija u spaja.

No,  moram još malo proći kroz formulu, jer sad mi vuče i "dupliće" i spaja u jednu ćeliju. Jer iz određenih razloga ( ako radimo drugi nalog između prvog naloga, onda imamo u istom datumu isti model) imamo više puta isti model. Ali ovo radi,

Hvala 😊

 

 

EDIT:

Dakle sve radi, sve je riješeno, no ima jedan problem 😊.

Budući da sam izbacio SUMIF jer ne radi na zatvorenim bookovima, stavio sam SUMPRODUCT koji radi odlično, iako sam se namučio da proradi 😊,ali sad ako ja u prvoj tablici promijenim ili dodam nešto, druga tablica to ne mijenja, nego moram 2 put kliknut na formulu, potvrdit ju, odabrat prvu tablicu, i tek onda izmijeni vrijednost.

www.nanosola.com
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.6.2017 8:46 (nsoul).
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
nsoul kaže...
Dakle sve radi, sve je riješeno, no ima jedan problem

 Gledaj, teško je meni čitati tvoje misli. Objašnjavaš riječima a nigdje primjera.

Pogledaj ovaj link pa vidi da li ti može pomoći.

 

- SUM values for criteria from closed Workbook

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...
nsoul kaže...
Dakle sve radi, sve je riješeno, no ima jedan problem

 Gledaj, teško je meni čitati tvoje misli. Objašnjavaš riječima a nigdje primjera.

Pogledaj ovaj link pa vidi da li ti može pomoći.

 

- SUM values for criteria from closed Workbook

 Nemam sad tablice tu, na poslu je.

Radi se o tome da koristim SUMPRODUCT u tablici Report.

Podatke vuče iz tablice Production.

Problem je taj da ja moram kod svake promjene u tablici Production, otvoriti formulu SUMPRODUCT u tablici Report, i potvrditi ju s ENTER gdje onda popup pita iz koje datoteke da uzima vrijednosti. Ja onda odaberem Production.xls i tek onda uzima vrijednosti.

 

EDIT: Riješen problem. U formuli za SUMPRODUCT trebalo je zamijeniti IP adresu u pathu sa slovom drivea na serveru.

 

=SUMPRODUCT(--('\\123.456.789.1:\PROD\DAILY_PRODUCTION_REPORTS\Daily_production_reports\2017\[Daily-production-2017-4,5,6mj.xlsx]Proizvedeno'!$A$1:$A$1000=AB4);'\\123.456.789.1:\PROD\DAILY_PRODUCTION_REPORTS\Daily_production_reports\2017\[Daily-production-2017-4,5,6mj.xlsx]Proizvedeno'!$D$1:$D$1000)

 

=SUMPRODUCT(--('X:\PROD\DAILY_PRODUCTION_REPORTS\Daily_production_reports\2017\[Daily-production-2017-4,5,6mj.xlsx]Proizvedeno'!$A$1:$A$1000=AB4);'X:\PROD\DAILY_PRODUCTION_REPORTS\Daily_production_reports\2017\[Daily-production-2017-4,5,6mj.xlsx]Proizvedeno'!$D$1:$D$1000)

 

i sad sve radi normalno i automatski

www.nanosola.com
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.7.2017 23:19 (nsoul).
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
nsoul kaže...
Problem je taj da ja moram kod svake promjene u tablici Production, otvoriti formulu SUMPRODUCT u tablici Report, i potvrditi ju s ENTER gdje onda popup pita iz koje datoteke da uzima vrijednosti. Ja onda odaberem Production.xls i tek onda uzima vrijednosti.

 Eto vidiš koliko je problem u nedovoljnom objašnjenu. Zato je primjer datoteke najbolji.

Sam si rekao što je Excelu bio problem. Nije znao odakle da povuče podatke pa tek nakon tvoje intervencije kada je path bila ispravna sve radi. Nekom drugom na forumu tko čita tvoj tekst to nije imaginarno.

Važno je da si riješio problem.

LP

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...
nsoul kaže...
Problem je taj da ja moram kod svake promjene u tablici Production, otvoriti formulu SUMPRODUCT u tablici Report, i potvrditi ju s ENTER gdje onda popup pita iz koje datoteke da uzima vrijednosti. Ja onda odaberem Production.xls i tek onda uzima vrijednosti.

 Eto vidiš koliko je problem u nedovoljnom objašnjenu. Zato je primjer datoteke najbolji.

Sam si rekao što je Excelu bio problem. Nije znao odakle da povuče podatke pa tek nakon tvoje intervencije kada je path bila ispravna sve radi. Nekom drugom na forumu tko čita tvoj tekst to nije imaginarno.

Važno je da si riješio problem.

LP

 Problem je u tome da SUMPRODUCT hoće path sa slovom drivea, no INDEX MATCH hoće path sa IP adresom.

Zato nisam odmah primijetio.

No, hvala

www.nanosola.com
13 godina
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...
zagi55 kaže...

Slika je primjer. 

Vidim da si obrisao zadnji dio teksta?

Daj postavi tvoj primjer datoteke sa očekivanim rezultatima (nekoliko slučajeva).

I naravno objasni malo logiku. Slika koju si dao nejasna je pogotovo desni dio.

 Sry nisam imao vremena za taj zadatak pa ti nisam mogao dati tražene informacije. Šaljem excel file. Evo kaj sam preko vikenda uspio napraviti po ovoj formuli

=IF(A2=$F$2:$F$7;IF(AND(B2>=$J$2:$J$7;B2<=$I$2:$I$7);"OK";"OUT");"N/A")

Znači prvi if uvjet traži da li odgovara općina iz stupca A stupcu F. Ako odgovara ide na sljedeći if uvjet ako ne ispiše N/A koji znači da općina iz stupca A ne postoji u stupcu F. Sljedeći if uvjet ispituje da li je koordinata stupac B unutar traženog raspona stupaca J i I. Ako je unutar ispiše OK ako nije ispiše OUT. Znak $ postavio da ćelije budu apsolutne da mi se ne mijenjaju kada povlačim formulu u niže stupce. Ali ne znam zašto mi se pojavljuje #VALUE! u redcima od 8 do 30.

Excel dokument Excel dokument
Logika dijagram Logika dijagram
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
zagi55 kaže...

nisam imao vremena za taj zadatak pa ti nisam mogao dati tražene informacije.

 Da li stupac 'F' sadrži samo jedinstvene podatke (dakle svaki grad/općina se pojavljuje samo jednom) ili može sadržavati i duplikate naziva gradova?

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
13 godina
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...
zagi55 kaže...

nisam imao vremena za taj zadatak pa ti nisam mogao dati tražene informacije.

 Da li stupac 'F' sadrži samo jedinstvene podatke (dakle svaki grad/općina se pojavljuje samo jednom) ili može sadržavati i duplikate naziva gradova?

 Samo se jednom pojavljuju i nema duplikata.

14 godina
offline
Re: Excel pomoć
zagi55 kaže...

 Samo se jednom pojavljuju i nema duplikata.

 Evo ti formula za ćeliju C2 koju kopiraš dolje
=IF(AND($B2<VLOOKUP(VLOOKUP($A2;$F$2:$F$7;TRUE;FALSE);$F$2:$J$7;4;FALSE);$B2>VLOOKUP(VLOOKUP($A2;$F$2:$F$7;TRUE;FALSE);$F$2:$J$7;5;FALSE))=TRUE;TRUE;FALSE)
Umjesto krajnjeg rezultata TREU/FALSE ti možeš postaviti OK/OUT

Conditional Formating u stupac 'B' postavi formulu navedenu iznad (format zelena boja)
Use a formula to determine which cells to format / u polje za formulu stavi formulu iznad

Conditional Formating u stupac 'C' postavi ovu formulu (format crvena boja)
Format only cell that contain / Cell value / not equal to / =TRUE

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
13 godina
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...

 Evo ti formula za ćeliju C2 koju kopiraš dolje
=IF(AND($B2<VLOOKUP(VLOOKUP($A2;$F$2:$F$7;TRUE;FALSE);$F$2:$J$7;4;FALSE);$B2>VLOOKUP(VLOOKUP($A2;$F$2:$F$7;TRUE;FALSE);$F$2:$J$7;5;FALSE))=TRUE;TRUE;FALSE)

 Možeš li mi objasniti ovaj zadnji dio formule =TRUE;TRUE;FALSE) ? Od kuda i zašto ide =TRUE ?

14 godina
offline
Re: Excel pomoć
zagi55 kaže...

Od kuda i zašto ide =TRUE ?

 Da bi shvatio formulu pogledaj sintaksu i opis IF Excel funkcije

TRUE = "istina"
FALSE = "laž"

Formula glasi
=IF(argument1;argument2;argument3)
=IF(argument1;TRUE;FALSE)
=IF(rezultat_argumenta1;istina;laž)

U stvari ako to prevedemo riječima, tada to gledaj ovako.
Ako je uvjet i rezultat argumenta1 zadovoljen što excel treba vratiti u slučaju (to je drugi argument po redu)
Ako uvjet i rezultat argumenta1 nije zadovoljen što excel treba vratiti u slučaju (to je treći argument po redu)

Prevedeno
=IF(Ako je argument1=TRUE;vrati_rezultat_ako_je_ispunjen_logički_test_argumenta1;vrati_rezultat_ako_nije_ispunjen_logički_test_argumenta1)

Ako razložimo IF formulu na dijelove tada imamo

Argument1:
Ova jedna formula, sastoji se od više ugniježđenih funkcija/formula
AND($B2<VLOOKUP(VLOOKUP($A2;$F$2:$F$7;TRUE;FALSE);$F$2:$J$7;4;FALSE);$B2>VLOOKUP(VLOOKUP($A2;$F$2:$F$7;TRUE;FALSE);$F$2:$J$7;5;FALSE))=TRUE

Argument2:
TRUE

Argument3:
FALSE

Znači ako je rezultat logičkog testa (argument1) jednak TRUE, tada će Excel kao rezultat vratiti drugi argument (TRUE) a ako rezultat prvog argumenta ne bude kako smo postavili (dakle bilo da vrati grešku, false i slično) Excel će kao rezultat vratiti treći argument FALSE.
Ovo je bitno za Conditional Formatting jer kako sam rekao CF radi sa TRUE/FALSE

Da bi dobio rezultate OK/OUT zadnja dva argumenta staviš na OK/OUT
=IF(AND($B2<VLOOKUP(VLOOKUP($A2;$F$2:$F$7;TRUE;FALSE);$F$2:$J$7;4;FALSE);$B2>VLOOKUP(VLOOKUP($A2;$F$2:$F$7;TRUE;FALSE);$F$2:$J$7;5;FALSE))=TRUE;"OK";"OUT")
Ali onda moraš drugačije postaviti zahtjev u CF.

Funkcija AND i funkcija VLOOKUP zajednički su ugniježđene u argument1.

Conditional formatting radi sa dva stanja, TRUE/FALSE
Ako si postavio uvjet da nešto mora biti TRUE i format boje, CF će za svaki TRUE rezultat podrazumjevati da je uvjet ispunjen i vratiti boju formata.

Da bi shvatio kako formula funkcionira, koristi EVALUATE FORMULA a nakon selektiranja pojedinog argumenta unutar neke funkcije koristi tipku F9

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
6 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Poštovani,

 

pokušavao sam,ali nisam uspeo da nađem kako na lakši način da nastavim funkciju  =IF(G5+H5>0,1,0)+IF(G6+H6>0,1,0)+IF(G7+H7>0,1,0)  do određene ćelije.Ona bi trebalo da se nastavi recimo do IF(G50+H50>0,1,0) Ako jednostavno mišem označim sva polja ne dobijem tačan rezultat.Možda bi i pokušao da pišem redom,ali mi to treba u desetak formula tako da...

Svaka pomoć je dobro došla.Hvala najepše i veliki pozdrav 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
Ivicars kaže...

Svaka pomoć je dobro došla.

 Možda bi bilo bolje da si opisao situaciju i koji rezultat želiš. Da li je u pitanju zbrajanje pod određenim uvjetom ili zbrajanje uz više uvjeta.

Ako te zanima više informacija o Excel IF funkciji pogledaj na linku gdje imaš neke primjere.

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
6 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Ako imaš vremena da se pozabaviš mojim problemom mogu ti poslati ovo na cemu radim. Svaka pomoć je uvek dobro došla. Veliki pozdrav 

14 godina
offline
Re: Excel pomoć
Ivicars kaže...

Svaka pomoć je uvek dobro došla.

 nema potrebe da šalješ privatno, postavi primjer na neki sigurni server za download i objasni što želiš tj. koji ti je očekivani rezultat.

Ako je u pitanju brojanje tada možeš probati jednu od formula

=SUMPRODUCT((G5:G50>0)*(H5:H50>0))

ili

=COUNTIFS(G5:G50;">0";H5:H50;">0")

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
8 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Pozdrav,

 

trebala bi i jedna pomoć oko excela.

 

Znači imao bih dvije kolone. 

 

Kolona 1    Kolona 2   Kolona 3

Mislav       1       Mislav - suma njegovih bodova - ovdje bi bilo 3

Zoro        3       Zoro - suma njegovih bodova - ovdje bi bilo 5

Haki        1       Haki - suma njegovih bodova - ovdje bi bilo 2

Zoro        2

Haki        1

Mislav       2

 

Znači trebalo bi mi ui koloni tri zbrojati bodove od svakog korisnika zasebno da ne moram to ručno raditi. Koja bi to bila funkcija?

 

Nadam se da sam uspio pojasniti.

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Excel pomoć
ByteLord kaže...

Pozdrav,

 

trebala bi i jedna pomoć oko excela.

 

Znači imao bih dvije kolone. 

 

Kolona 1    Kolona 2   Kolona 3

Mislav       1       Mislav - suma njegovih bodova - ovdje bi bilo 3

Zoro        3       Zoro - suma njegovih bodova - ovdje bi bilo 5

Haki        1       Haki - suma njegovih bodova - ovdje bi bilo 2

Zoro        2

Haki        1

Mislav       2

 

Znači trebalo bi mi ui koloni tri zbrojati bodove od svakog korisnika zasebno da ne moram to ručno raditi. Koja bi to bila funkcija?

 

Nadam se da sam uspio pojasniti.

 

 

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
display name ivo kaže...
ByteLord kaže...

Pozdrav,

 

trebala bi i jedna pomoć oko excela.

 

Znači imao bih dvije kolone. 

 

Kolona 1    Kolona 2   Kolona 3

Mislav       1       Mislav - suma njegovih bodova - ovdje bi bilo 3

Zoro        3       Zoro - suma njegovih bodova - ovdje bi bilo 5

Haki        1       Haki - suma njegovih bodova - ovdje bi bilo 2

Zoro        2

Haki        1

Mislav       2

 

Znači trebalo bi mi ui koloni tri zbrojati bodove od svakog korisnika zasebno da ne moram to ručno raditi. Koja bi to bila funkcija?

 

Nadam se da sam uspio pojasniti.

 

 

Hvala puno na pomoći :) 

 

6 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Pozz svima, trebam pomoc:

 

Kolona izgleda ovako:

 

Austrija

01

02

03

Australija

06

08

09

10

12

Belgija

01

12

34

56

72

90

 

kako napraviti da u posebnoj koloni (npr. ispred zadane) stoji samo zemlja i to npr. Austrija cetri puta pored svake oznake i tako za sve zemlje (ima oko 1000 redova).

 

hvala

bu ...
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Dodaj novu kolonu ispred, recimo da je to kolona A i da počinje od reda 1. U A1 prekopiraj tekst iz B1 (Austrija).

U ćeliju A2 gdje je broj 01 upiši formulu =IF(ISNUMBER(B2);A1;B2) i forumulu razvuci dolje do kraja.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
zOOm kaže...

Dodaj novu kolonu ispred, recimo da je to kolona A i da počinje od reda 1. U A1 prekopiraj tekst iz B1 (Austrija).

U ćeliju A2 gdje je broj 01 upiši formulu =IF(ISNUMBER(B2);A1;B2) i forumulu razvuci dolje do kraja.

 ... dobro jutro, hvala zOOm al ne radi ovo ...

 

... mislila sam da fali jos jedna zagrada na kraju al nije ni to ... onda sam mislila da je problem sto celija u kojoj pise 01 nije broj (number) nego je formatirana kao tekst pa sam probala da koristim formulu od celije u kojoj je broj ... i nista ...

i da radi opet to nije to ... posto bi meni trebalo ako je moguce da on sam prepozna kad je gotova jedna zemlja i da nastavi drugu ... nadam se da nisam puno zapetljala ...

 

hvala ...

bu ...
6 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

treba , a ne ; i radi .... eeeeeee

 

hvala .... bravo .... sad samo treba dodati $ i mislim da je to to ...

 

jaooooo bas sam sretna ...

 

 

bu ...
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

... sreca je kratko trajala ...

nije to to ... formula radi al uvijek je samo prva zemlja ... 

 

ili sam ja smotana ...

 

... pa ako neko ima jos neku ideju dobro bi dosla ...

 

 

hvala 

bu ...
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
ipe1ake2 kaže...
... pa ako neko ima jos neku ideju dobro bi dosla ...

 

 Vidi može li ti pomoći ovaj screenshot

Uz to da bi brzo kopirala formulu u 6000 redova učini prema ovim uputama.

- Brzo kopiranje formule u Excelu u više tisuća redova

 

 

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
6 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...
ipe1ake2 kaže...
... pa ako neko ima jos neku ideju dobro bi dosla ...

 

 Vidi može li ti pomoći ovaj screenshot

Uz to da bi brzo kopirala formulu u 6000 redova učini prema ovim uputama.

- Brzo kopiranje formule u Excelu u više tisuća redova

 

 

 hvala puno ... problem je bio u tome sto je kolona sa zemljama i oznakama bila formatirana kao tekst posto ima oznaka 01 a ne 1, kad sam vratila format na brojeve formula radi ...

skontala sam da kad sve zavrsim promijenit cu brojeve od 1 do 9 dodati im  0 ... to je jedino rjesenje ...

 

pozz 

bu ...
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
ipe1ake2 kaže...
 formatirana kao tekst posto ima oznaka 01 a ne 1, kad sam vratila format na brojeve formula radi ...

 U tom slučaj kada brojevi imaju nulu ispred i ćelija je tekstualna probaj slijedeću formulu

=IF(ISNUMBER(B2*1);A1;B2)

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
ipe1ake2 kaže...

 hvala puno ... problem je bio u tome sto je kolona sa zemljama i oznakama bila formatirana kao tekst posto ima oznaka 01 a ne 1, kad sam vratila format na brojeve formula radi ...

skontala sam da kad sve zavrsim promijenit cu brojeve od 1 do 9 dodati im  0 ... to je jedino rjesenje ...

 

pozz 

 Ako je podatak broj, onda bi ispravnije bilo da je i formatiran kao broj s prikazom vodeće nule ( 0# ).

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice