Excel problem

poruka: 36
|
čitano: 19.788
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Excel problem

Pomoć.

 

U Excel mi se u zaglavlju stupca gdje bi trebalo pisati A B C pojavljuju brojevi 1 2 3. Kako da ponovno vratim slova?

Unaprijed hvala.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem

tools -> optionos -> general -> R1C1 reference style

15 godina
neaktivan
offline
Ukloniti sadržaj čelije

Dali se iz Excel čelija nakon završene aplikacije može ukloniti sadržaj čelija (formule) a ostaviti samo vidljivi rezultat.

Znam da se sadržaj čelije može zaključati (onemogućiti uvid u formulu) ali ovaj puta mi treba baš eliminacija 

sadržaja a da pritom ostane vidljiv rezultat. Možda prijenosom u neki drugi program a nakon toga povrat u Excel?

Pozdrav znalcima.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.6.2008 18:40 (JoNe).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Excel problem

Desni klik - Copy, potom desni klik Paste Special i kad ti pokaže mogućnosti odabereš Values.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem
Možda ti odgovara da odabereš ćelije i onda na novoj stranici zaljepiš pomoću paste special/values and number formats.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem

Svaka čast majstore. Ovo je bila britva od odgovora. Već sam isprobal i bome funkcionira.

Namučil sam se sa dvadesetak formula kroz stotinjak redova i 25 kolona (neka analitika i komparacija

troškova) i neću se dovesti u iskušenje da mi šefica veli nek joj pošaljem file pa da ga bez muke

koristi. Radije bum rekel da neznam kaj se dogodilo. Velko hvala kompa. Joža.

 

15 godina
neaktivan
offline
Excel problem

Kad u radni list umetnem novi red drastično se poveća broj stranica. Zašto, u čemu je problem.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Excel problem

Imam problem!

 

Kad u ćeliji upišem 01-09, ili 01/09 ili 01 - 09 automatski mi se prebaci na 1.ruj!

 

kako to spriječiti?

 

Plin je za kuhanje, dizel je za traktore, a benzin je za aute!
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem

Pocrnis celije koje te zaje*, odes u meni na Format - Cells i pod Category izaberes Text. I sad sve sto upises u te celije Excel ce tretirati kao text i nece ti mjenjati

Asus M6VA | Intel M 1.86Ghz 2Mb | ATI x700 256Mb | DDR2 2Gb 533Mhz | HDD 140Gb(80+60) 5400rpm
16 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem
zmikic kaže...

Pocrnis celije koje te zaje*, odes u meni na Format - Cells i pod Category izaberes Text. I sad sve sto upises u te celije Excel ce tretirati kao text i nece ti mjenjati

 Hvala ti puno što si mi pomogao!
Plin je za kuhanje, dizel je za traktore, a benzin je za aute!
15 godina
offline
Excel problem

Kako podesiti excel da rezultate sa prethodnog sheeta prebaci na sljedeći?

 

Dakle, u stupcu na stranici 1 imam neke rezultate (definirana je formula koja ih izračunava, npr. =D2*E2), te želim da mi se ti rezultati automatski prebace na sljedeći sheet u stupac A.

Kad sve ostalo propadne, pročitajte upute.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem

Ukoliko u ćeliju želiš upisati sadržaj ćelije koja se nalazi na nekoj drugoj stranici, tada u formuli u imenu te ćelije trebaš uključiti i naziv stranice na kojoj se ta ćelija nalazi, potom uskličnik i naziv same ćelije.

Primjer:

U ćeliju A1 koja se nalazi na stranici Sheet2, želiš unijeti sadržaj ćelije B1 koja se nalazi na stranici Sheet1:

Tada u ćeliju A1 na stranici Sheet2 upišeš:

=Sheet1!B1

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.1.2009 9:56 (klimama).
15 godina
neaktivan
offline
Excel problem

Pozdrav narode!

Kao i svaki novi korisnik prijavio sam se jer neznam nešto riješiti sam pa bih zamolio za malu pomoć oko excel-a

Da si olakšam ispunjavanje tablice u "H" ćeliji trebam napisati formulu koja će mi kontrolirati ćeliju "G" (Šifre). Šifre se kreću od broja 304-330 i ovisno o upisanoj šifri trebam ćeliju "H" upisivati širinu paketa. Probao sam sa naredbom IF i to funkcionira samo za prvih 7 šifri jer je limitirano daljnje korištenje naredbe IF. Molio bih za pomoć!!! :)

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.1.2009 22:13 (Tux Slave).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem

Evo primjer kako bi mogao rijesiti svoj problem.

Funkcija Workbook_SheetChange se okida svaki put kada nesto upises u bilo koju od svojih tablica

Prati upisivanje u kolonu G te na temelju sifre upisuje vrijednost u H kolonu pod istim redom.

Ja sam napravio za sifre 308 i 305. Ti napravi ostale...

 

Evo ti jedna slika i jedan link na youtube tutorial kako napraviti svoj prvi VBA macro. U youtube tutorialu obrati paznju na vrijeme 0:44

U 0:44 lik otvara Visual Basic Editor. E sad,uoci u slijedecoj sekundi This Workbook. Upravo tu trebas zaljepiti ovaj kod kao sto je na mojoj slici. Sretno

 

 

 

 

Private Sub Workbook_SheetChange(ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)

    If Target.Cells.Count > 1 Then Exit Sub
   
    kolonaSlovo = Left(Target.Address(1, 0), InStr(1, Target.Address(1, 0), "$") - 1)
    kolonaBroj = Target.Column
    red = Target.Row
    vrijednost = Target
   
    If kolonaSlovo = "G" Then
   
        Select Case vrijednost
            Case 307
                Cells(red, kolonaBroj + 1) = 75
            Case 305
                Cells(red, kolonaBroj + 1) = 100
        End Select
   
    End If
   
End Sub

 

 

Nadam se da je sve ispravno jer sam ja ovo provjerio u excelu 2003... :)

 

 

excel vba excel vba
Asus M6VA | Intel M 1.86Ghz 2Mb | ATI x700 256Mb | DDR2 2Gb 533Mhz | HDD 140Gb(80+60) 5400rpm
Poruka je uređivana zadnji put sub 24.1.2009 19:34 (zmikic).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem

Hvala ti stari,nemaš pojma koliko si mi pomogao ako bude to upalilo-budem probal pa ti javim kako je prošlo.Al imaš pivu svakako :)

16 godina
neaktivan
offline
Excel problem

Možeš probati i ovu verziju: napraviš drugu plahtu sa dva stupca, šiframa i širinama od a1 do b27(304-330). Zatim naljepiš ovu formulu u izvornoj plahti na ćeliju u kojoj treba biti širina paketa: =VLOOKUP(A1;šifre_i_širine!$A$1:$B$27;2), s tim da zamjeniš A1 u formuli sa oznakom ćelije u kojoj se nalazi šifra paketa.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem

hvala dečki!obje varijante funkcioniraju s tim da mi se ova sa vlookup čini jednostavnija.još jednom,hvala!!

15 godina
neaktivan
offline
Excel problem

bok!Može li mi netko pomoći,molim vas?!

Zanima me dal se može sa VLOOKUP naredbom napraviti da pretražuje 3 stupca npr. u A stupcu mi se nalazi određena klasa proizvoda,u B stupcu raspon brojeva koji je gotovo isti za svaku klasu i u C stupcu se nalazi određena cijena prroizvoda koja mi ovisi o klasi(stupac A) i dimenziji(stupac B).

Stupac A i B moram unositi ručno al me zanima kako da se automatski stupac C sam popuni kad zadam parametre u stupce A i B?

Priložit ću sliku kako bi bilo jasnije što pokušavam napraviti.

Ako se ne može sa VLOOKUP naredbom,kako se može??

15 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem

Mozes ovako...

 

Znaci imas ovakvu tablicu i formule

    B         C             D     ....   H      I           J   
-----------------------------------------------------------------------------
F1  30 =CONCATENATE(A1;B1)  900           F2     31   *formula na dnu
F1  31 =CONCATENATE(A1;B1)  901
F1  32 =CONCATENATE(A1;B1)  902
F2  30 =CONCATENATE(A1;B1)  903
F2  31 =CONCATENATE(A1;B1)  904
F2  32 =CONCATENATE(A1;B1)  905

=IF(ISBLANK(H1);" ";IF(ISBLANK(I1);" ";VLOOKUP(CONCATENATE(H1;I1);C1:D6;2)))


E sad, sta se ovdje desava? Kolone A B C D su podaci, dok su kolone H I J testne kolone


Kolona A su klase
Kolona B su dimenzije
Kolona C spaja kolone A i B zajedno u kljuc ( osnove relacijskih baza)
Kolona D su cijene
-------------------------------------------------
Kolona E je primjer upisa neke klase
Kolona F je primjer upisa neke dimenzije
Kolona G je ispis cijene

Asus M6VA | Intel M 1.86Ghz 2Mb | ATI x700 256Mb | DDR2 2Gb 533Mhz | HDD 140Gb(80+60) 5400rpm
15 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem

Pa ti si car!Svaka čast,skidam kapu!!Uistinu ti mnogo hvala!!!

Već dugo se zabavljaš excelom-imaš zavidno znanje.. Cool

Imaš kakvu literaturu možda koja baš opisuje kaj radi pojedina formula?-mislim,da se ne zamaraš mojim problemima..

Hvala,još jednom!

 

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem

Ma nije ovo tesko, postrikati ove formule da obavljaju neku radnju. Malo exp programiranja i budes ih i ti strikao. Dovoljan je help od excela i google. E da, probaj naci neki cookbook, tamo dobijes exp boost.

Asus M6VA | Intel M 1.86Ghz 2Mb | ATI x700 256Mb | DDR2 2Gb 533Mhz | HDD 140Gb(80+60) 5400rpm
15 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem

Ja tek počeo raditi s excelom tako da mi to malo strano sve djeluje.Zaposlio sam se i sad od nove godine sam dobio hrpu posla na sebe a radim u takvom okruženju da mi nitko ne može pomoći kaj se takvih stvari tiče.Učim iz nekih skripti al to su sve neke osnove-zbrajanje i oduzimanje... Šugava skripta uglavnom.Nabavio sam si baš jučer neku skriptu za VB i excel za napredne pa ću to proći al će mi trebati vremena.

Možeš li mi molim te,pomoći još oko jedne stvari-neću te više gnjaviti!!!

Imam 30 radnih listova i u stupcu H se nalazi šifra artikla.Jedna ista šifra se može ponavljati više puta u tom stupcu.U stupcu O mi se nalazi volumna masa te šifre. Sad bi trebal napraviti u 31.radnom listu zbroj kubikaže u tih 30 radnih listova al posebno za svaku šifru.Ja sam probal nešto sa VLOOKUP al nije dobro..

Prilog slika:

16 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem

Ja bi to ovak: napraviš novi šit, recimo "suma_sumarum". U njemu, od A2 pa naniže postaviš jedinstvene šifre; od C1 pa nadesno postaviš imena šitova(ručno ili s ovim makroom:

Public Sub sheetNames()
    Dim idx_sht  As Integer

    idx_sht = 3
    For Each s In Worksheets
        Worksheets("suma_sumarum").Cells(1, idx_sht).Value = s.Name
        idx_sht = idx_sht + 1
    Next

End Sub
), zatim u polja ispod imena šitova ubaciš ovu formulu:

=SUMIF(INDIRECT( "" & C$1 & "!" & "$H:$H");$A2;INDIRECT( "" & C$1 & "!" & "$O:$O"))...i za kraj u stupcu B, za svaki red sumiraš od polja C pa nadalje.

=SUM($C2: ... do kud već ide)

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2009 12:08 (vani).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem

hvala ti na trudu,al mi ne šljaka a ne mogu skužiti u čem je kvaka,funkcionira samo za radni list 05.02. a on je kopija sheeta 01.02.-tj svaki sheet je njegova kopija samo sam upisival druge podatke u odgovarajući sheet.Stavit ću slike da vidiš,možda bi ti mogao znati u čem je fora jer ja ne vidim di bi mogla biti greška-to je dosta iznad mog sadašnjeg nivoa.. :)

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem

Kod mene šljaka, evo probnog fajla: http://svaljek.com/misc/sumif_indirect/test3.xlsx , probaj skopirati suma_sumarum šit ili samo formulu za sumif.

15 godina
neaktivan
offline
Excel problem

Kako se u excelu veže određeni text za određeni broj...npr u koliko se u čeliju A1 unese text "MIJA" da je vrijednost u čeliji B1 "10", ako se unese "ja" vrijednost u čeliji B1 "5".....itd?

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Excel problem
mija1 kaže...

Kako se u excelu veže određeni text za određeni broj...npr u koliko se u čeliju A1 unese text "MIJA" da je vrijednost u čeliji B1 "10", ako se unese "ja" vrijednost u čeliji B1 "5".....itd?

 

 
A                    B    
---------------------------------
          = IF( A1="MIJA"; 10 ; 0 )
          = IF( A1="MIJA"; 10 ; IF( A1="JA"; 5 ; 0 ) )
          = IF( A1="MIJA"; 10 ; IF( A1="JA"; 5 ; IF( A1="JAMI"; 1 ; 0 ) ) )

 

Najednostavniji primjer ti je sa IF funkcijom.

Sintaksa IF funkcije je: IF ( uvjet ; ako da ; ako ne ). Znaci ako je uvjet tocan, izvrsi zeleno, ako nije tocan izvrsi zuto.

Ovaj moj gore primjer ima tri formule. Prva forumula ima jedan IF, druga dva IFa i treca tri IFa.

Prva govori da ako je u A1 polju upisano MIJA onda ispisi 10, u suprotnome pisi 0

Druga ima ugnjezdenu IF funkciju u IF funkciji.  IF( A1="MIJA"; 10 ; IF( A1="JA"; 5 ; 0 ) )
                                                                                                            IF( A1="JA"; 5 ; 0 )
Znaci, uvjet prvog IFa daje tocno ili netocno. Ako je netocno, prelazi se na izvrsavanje drugog IFa.
Tako da ako je uvjet prvog IFa tocan ispise se 10, ako nije izvrsava se drugi IF. Uvjet drugog IFa govori da ako je u A1 upisano JA ispisi 5, u suprotnom 0

I trecu formulu prokuzi sama.

Kada u A1 polje upises MIJA sve tri formule ce ispisati 10
Kada u A1 upises JA, prva formula ce dati 0 jer njen uvjet postaje negativan, dok ce ostale dvije funkcije dati 5
I ako u A1 upises JAMI, to sama zakljuci...



Asus M6VA | Intel M 1.86Ghz 2Mb | ATI x700 256Mb | DDR2 2Gb 533Mhz | HDD 140Gb(80+60) 5400rpm
15 godina
neaktivan
offline
Excel problem

molim vas za pomoć koristim excel 2007,i zbog virusa su mi obrisani bili podatci koje sam vratio sa programon undeleter,svi su mi podatci vraćeni ali kada otvaram podatke u excelu ili wordu problem,u excelu kada otvaram piše tekst=this file you are trying to open "naziv datoteke.xls" is  in a different format than specified by the files is not corrupted and is from a trusted source before opening file.Do you want zo open the file now? yes     no    help    kada potvrdim yes otvori mi tekst ali pišu hieroglifi,a no otvori se samo plava podloga molim za pomoć

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Excel problem

Molim pomoć

Imam instaliran Excel 2003. Sve do nedavna je bilo sve u redu. Iz meni nepoznatog raloga, odgovor sam pokušao naći u pomoći ze excel, nestali su mi padajući meniji i alatne trake i sad excel radi kao tablica  u punom ekranu. Izvršio sam novo instaliranje Excela ali je i dalje tablica u punoj veličini ekrana bez menija i alatnih traka. U taskbaru za ekran nisu označene naredbe za skrivanje alatnih traka.  Da li je u pitanju neki virus ? Pretraživanje s NOD 32 pokazuje da je računalo čisto.

 

hvala na pomoći

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Excel problem

Još nisam razriješio problem. da li netko zna kako ga riješiti? nisam izuzetno informatički potkovan. da li je jedino riješenja brisanje hard diska?

 

hvala!

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice