Oblikovanje podataka u Excelu

poruka: 28
|
čitano: 21.710
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Oblikovanje podataka u Excelu

Molim dobre ljude da me nauče kako promijeniti oblikovanje numeričkih podataka u ćelijama koji su spremljeni kao tekst u numerički oblik da ih se može obrađivati funkcijama.

Sve vas pozdravljam i unaprijed zahvaljujem.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Oblikovanje podataka u Excelu

 

Pa selektiraj mišom ćelije kojima želiš promjeniti format, zatim desni klik mišem i klikni Format Cells. Pod prvim tabom odaberi kategoriju koju želiš za selektirane ćelije, u ovom slučaju Number. Tu još možeš dpdatno fomatirati broj (broj decimalnih mjesta, separator za 1000 itd).

16 godina
neaktivan
offline
Oblikovanje podataka u Excelu

nije to baš istina...

ako je u ćeliju upisan broj na način da je prije unosa broja stavljen znak ' (apostrof) onda je, zapravo, "fizički" natjeran podatak da bude tekst. tu nikakvo oblikovanje ćelija ne pomaže!

postoji jedno rješenje koje UVIJEK radi:

1. u ćeliju pored tvog broja (koji je prikazan kao tekst) upiši funkciju: =VALUE(adresa), npr. u ćeliju b1 upišem =value(a1) -> vidi sliku

2. kopiraj funkciju

 

uživaj!

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Oblikovanje podataka u Excelu

ma format cells ce biti sasvim ok!

koje su sanse da ima apostrofe...

jos ako su mu ispunjene celije lagano razbacane,

nece bas tako brzo iskopirati!

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Oblikovanje podataka u Excelu

 

 

Niste uopce shvatili sto vas trazi kolega...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Oblikovanje podataka u Excelu
Mike Litoris kaže...

 

 

Niste uopce shvatili sto vas trazi kolega...

  pa reci tigre! :)

mozda i nismo, ali barem se trudimo!

meni se cini da mu bas to treba!

ne moze izvrsavati nikakve operacije ako mu se brojke vode kao text!

a sumnjam da je upisivao "100", "200", "300"....

14 godina
neaktivan
offline
RE: Oblikovanje podataka u Excelu

Bravo majstore!!

To je upravo ono što mi treba i doista radi.

Valika ti hvala.

Hvala i ostalima na trudu!

14 godina
neaktivan
offline
RE: Oblikovanje podataka u Excelu
eduardo kaže...

Bravo majstore!!

To je upravo ono što mi treba i doista radi.

Valika ti hvala.

Hvala i ostalima na trudu!

Ops, ne rekoh da se komentar najviše odnosi na Sašu.

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Oblikovanje podataka u Excelu
kinsif kaže...
Mike Litoris kaže...

 

 

Niste uopce shvatili sto vas trazi kolega...

  pa reci tigre! :)

mozda i nismo, ali barem se trudimo!

meni se cini da mu bas to treba!

ne moze izvrsavati nikakve operacije ako mu se brojke vode kao text!

a sumnjam da je upisivao "100", "200", "300"....

velike su šanse da imaš apostrofe! pogotovo ako su podaci izbačeni iz neke druge poslovne aplikacije.

a pod apostrofe, kako sam napisao, mislim na ', a ne " -> to je navodnik!!!

sa navodnicima nitko ne piše, a sa apostrofima da. ali, ne trebaju biti apostrofi... može se dogoditi da netko slučajno kod unosa prije broja lupi razmak.... ti ga ne vidiš, a excel ti podatak vidi kao tekst...

to ti govorim iz poprilično velikog iskustva u excelu,... svašta može biti u ćeliji upisano od strane korisnika

16 godina
neaktivan
offline
Oblikovanje podataka u Excelu

nikad nisam naletio na taj prob!

korisna inf. za ubuduce!

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Oblikovanje podataka u Excelu
sasa kaže...

natjeran podatak da bude tekst. tu nikakvo oblikovanje ćelija ne pomaže!

postoji jedno rješenje koje UVIJEK radi:

1. ...... =VALUE(adresa),

Formulom dodaješ jedan stupac više i u radu sa tim stupcem može ti smetati ( a ne mora, možeš ga i sakriti )

 

Ima još rješenja osim formule.

 

 

1. Kopiraš sve podatke u stupcu "A" ( bez obzira na njihovo oblikovanje ili apostrof, naravno mislim na brojčane podatke ) iz Excela u Word ili Notepad, obrišeš stupac "A" u Excelu ( da ignoriraš oblikovanje ćelija ) , a potom ponovno copy/paste nazad u Excel u čisti stupac "A".  Sada su svi podaci brojčanog znakovlja oblikovani normalno kao brojevi.

 

2. Postoji još jedno rješenje ( Office 2003 ).  Svaki broj koji je oblikovan kao tekst pomoću apostrofa, u ćeliji ima mali zeleni trokutić na lijevoj strani koji označava da je broj oblikovan kao tekst ili se u ćeliji nalazi znak apostrofa ( btw: U excelu 2003 postoji bug, jer piše znak navodnika ). Kada selektiraš dotičnu ćeliju  pored ćelije se pojavi mali žuti romb sa uskličnikom. Na tom rombu otvoriš padajući izbornik i klikneš na opciju "Pretvori u broj". Ovo funkcionira i sa više selektiranih ćelija

 

pozdrav

Web tutoriali za početnike, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network ...
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.12.2009 8:42 (IvanC).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Oblikovanje podataka u Excelu
IvanC kaže...
sasa kaže...

natjeran podatak da bude tekst. tu nikakvo oblikovanje ćelija ne pomaže!

postoji jedno rješenje koje UVIJEK radi:

1. ...... =VALUE(adresa),

Formulom dodaješ jedan stupac više i u radu sa tim stupcem može ti smetati ( a ne mora, možeš ga i sakriti )

 

Ima još rješenja osim formule.

 

 

1. Kopiraš sve podatke u stupcu "A" ( bez obzira na njihovo oblikovanje ili apostrof, naravno mislim na brojčane podatke ) iz Excela u Word ili Notepad, obrišeš stupac "A" u Excelu ( da ignoriraš oblikovanje ćelija ) , a potom ponovno copy/paste nazad u Excel u čisti stupac "A".  Sada su svi podaci brojčanog znakovlja oblikovani normalno kao brojevi.

 

2. Postoji još jedno rješenje ( Office 2003 ).  Svaki broj koji je oblikovan kao tekst pomoću apostrofa, u ćeliji ima mali zeleni trokutić na lijevoj strani koji označava da je broj oblikovan kao tekst ili se u ćeliji nalazi znak apostrofa ( btw: U excelu 2003 postoji bug, jer piše znak navodnika ). Kada selektiraš dotičnu ćeliju  pored ćelije se pojavi mali žuti romb sa uskličnikom. Na tom rombu otvoriš padajući izbornik i klikneš na opciju "Pretvori u broj". Ovo funkcionira i sa više selektiranih ćelija

 

pozdrav

hm..

1. više posla nego ovo moje

2. ovaj zeleni trokutic je pozadinska provjera i to se jednostavno iskljuci (barem kod mene je), a zuti romb je smart tag koji se takoder iskljuci (kod mene je) i onda opet nista od ovog pod 2 ne mogu koristiti...

 

;-)

14 godina
offline
RE: Oblikovanje podataka u Excelu
sasa kaže...
hm..

1. više posla nego ovo moje

2. ovaj zeleni trokutic je pozadinska provjera i to se jednostavno iskljuci (barem kod mene je), a zuti romb je smart tag koji se takoder iskljuci (kod mene je) i onda opet nista od ovog pod 2 ne mogu koristiti...

 

 baš kao što kažeš Hmmm ;-)

 

1. ne znam zašto je više posla: select all => klik romb => klik opcija ( ili select/copy/paste dvaput ) jer nekome može ponekada smetati taj dodatni stupac

2. ako isključiš sve dodatke što ti ostaje ? ( a i to su opcije za napredne, a ako znaš isključiti dodatke tada se znaš snaći na drugi način kao ti formulom )

 

no svatko ima svoj sistem rada, ja sam dodao samo opcije na tvoju da bi se vidjeli načini na koje se može riješiti problem

pozdrav ;-)

 

 

Web tutoriali za početnike, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network ...
16 godina
neaktivan
offline
Oblikovanje podataka u Excelu

a čuj, imaš vise rješenja za svaki problem...

kao što si rekao, svatko ima svoju metodu/način.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Oblikovanje podataka u Excelu

Da li se može raditi kalkulacija excel tablice koja je ispunjena slovima a ne brojevima odnosno da li se slovu upisanom u tablicu može dati brojčana vrijednost a zatim vršti dalje matematčke operacije da bih izveo statističke podatke. Npr. slovo I ima vrijednost 7, N=11 itd.

Hvala.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Oblikovanje podataka u Excelu

Sta konkretno zelis postici?

:)
14 godina
neaktivan
offline
RE: Oblikovanje podataka u Excelu

U tablici za raspored rada u jednoj firmi smjene su pisali slovima npr slovo I je prva smjena koja traje 7 sati, dva velika II = 6 sati a noćna je 11 sati. sada bih ja jednostavno dao tim slovima, dakle textu, brojčane vrijednosti, tako da mogu napraviti mjesečni obračun i dalje statistike unazad nekoliko mjeseci. dakle u unešenoj formuli , slovo N mora biti prepoznato kao broj 11.

Pozdrav, i hvala, Željko.

14 godina
offline
RE: Oblikovanje podataka u Excelu
zeljkoc kaže...

slovo N mora biti prepoznato kao broj 11.

 Koristi funkciju IF da bi odredio logički uvjet.

Uzmimo da u ćeliji A1 imaš slovo N.   U ćeliju u kojoj treba biti rezultat 11 upiši formulu =IF(A1="N";11;"") što znači ako je ćelija jednaka logičkom uvjetu kao rezultat formula će vratiti broj 11 a ako uvjet nije ispunjen rezultat će biti prazna ćelija. Naravno možeš funkciju IF ugraditi u neku drugu, pogledaj TREĆU SLIKU na ovom linku

 

btw: možeš sa find/replace zamijeniti slova sa brojevima. (ovisno kako je taj tekst upisan u ćeliji i je li ima još nešto pored njega) onda treba kombinirati sa još nekim funkcijama.

 

[edit]: ispravljen link na IF funkciju

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.9.2014 11:43 (IvanC).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Oblikovanje podataka u Excelu
IvanC kaže...
zeljkoc kaže...

slovo N mora biti prepoznato kao broj 11.

 Koristi funkciju IF da bi odredio logički uvjet.

Uzmimo da u ćeliji A1 imaš slovo N.   U ćeliju u kojoj treba biti rezultat 11 upiši formulu =IF(A1="N";11;"") što znači ako je ćelija jednaka logičkom uvjetu kao rezultat formula će vratiti broj 11 a ako uvjet nije ispunjen rezultat će biti prazna ćelija. Naravno možeš funkciju IF ugraditi u neku drugu, pogledaj TREĆU SLIKU na ovom linku

 

btw: možeš sa find/replace zamijeniti slova sa brojevima. (ovisno kako je taj tekst upisan u ćeliji i je li ima još nešto pored njega) onda treba kombinirati sa još nekim funkcijama.

Da to je u redu tako sam na kraju i napravio, ali sada mi je problem što za svaki mjesec moram označavati subote i nedjelje i ne mogu ili ne znam kombinirati s fijom SUMIF koju sam inaće koristio u svojim tablicama. npr. =SUMIF($F$13:$AJ$13;"ned";F19:AJ19), dakle ako se u poljima od f13 do aj13 nalazi nedjelja (ned) onda treba zbrojiti polja ispod ned. e, sad se u tim poljima nalaze slova i ja to ne znam iskombinirati s fijom IF. Šihterica izgleda kao ona na četvrtoj slici na gornjem linku.

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.10.2010 15:28 (zeljkoc).
14 godina
offline
RE: Oblikovanje podataka u Excelu

@zeljkoc

Daj molim te obriši ovaj neispravan link za IF funkciju, Google mi stalno šalje upozorenje. (ja sam ga ispravio u mom postu)

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
9 godina
neaktivan
offline
Oblikovanje podataka u Excelu

pozdrav evo trebao bih jednu pomoć.

mislim da imam nekakva osnovna znanja o excelu, ali već par dana se borim sa nečim.

naime pokusavam napraviti tablicu koja bi trebala služiti kao raspored djelatnika, znači nije problem sloziti tabl.da ona u zadnjoj koloni zbroji broj sati i tako to...

međutim raspored za koji bi trebao pisati je dosta kompliciran...

izgledao bi kao na primjeru na slici...

ali kako i dali je moguće izvesti formulu da tabl u zadnjem stupcu zbroji upravo taj broj sati, ALI da ona te smjene racuna ovako 

 

1=8sati

B=8 sati

G=8 sati

P=8 sati

D=12 sati

N=8 sati

 

pokusavao sam svašta njuškao po netu, ali bez uspjeha, sad dali ja neznam a vjerojatno je do toga ili se može to rješiti....

 

molio bih pomoć svih, te hvala unaprijed

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Oblikovanje podataka u Excelu
aliabazai kaže...

pozdrav evo trebao bih jednu pomoć.

mislim da imam nekakva osnovna znanja o excelu, ali već par dana se borim sa nečim.

naime pokusavam napraviti tablicu koja bi trebala služiti kao raspored djelatnika, znači nije problem sloziti tabl.da ona u zadnjoj koloni zbroji broj sati i tako to...

međutim raspored za koji bi trebao pisati je dosta kompliciran...

izgledao bi kao na primjeru na slici...

ali kako i dali je moguće izvesti formulu da tabl u zadnjem stupcu zbroji upravo taj broj sati, ALI da ona te smjene racuna ovako 

 

1=8sati

B=8 sati

G=8 sati

P=8 sati

D=12 sati

N=8 sati

 

pokusavao sam svašta njuškao po netu, ali bez uspjeha, sad dali ja neznam a vjerojatno je do toga ili se može to rješiti....

 

molio bih pomoć svih, te hvala unaprijed

evo na brzinu nesto ako ti pomogne link : http://www.ic.ims.hr/office/excel2003/razno/radni-sati.html

 

ti oces da ti pises slova,a da ti on na kraju tablice izbaci zbroj sati? tj. da ti slova vidi kao brojeve?

LoL: SirHectorDeMaris , Origin: cohr23
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.11.2014 10:07 (hrka11).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Oblikovanje podataka u Excelu

da upravo to, jer ako pisem brojeve onda je i nepregledno, neznaš šta ti je bolovanje šta godišnj sta praznik je je sve po 8 sat, katastrofa

10 godina
offline
Re: Oblikovanje podataka u Excelu

ali ako ti je sve po 8 sati i nema promjena onda pisi 8 i eto...a ako ne pase tako imas iznad par postova istu situaciju kosto sam vidio...vidi pase li ti to objasnjenje?

LoL: SirHectorDeMaris , Origin: cohr23
14 godina
offline
Re: Oblikovanje podataka u Excelu
aliabazai kaže...
ali kako i dali je moguće izvesti formulu da tabl u zadnjem stupcu zbroji upravo taj broj sati, ALI da ona te smjene racuna ovako 

 

1=8sati

B=8 sati

G=8 sati

P=8 sati

D=12 sati

N=8 sati

 

pokusavao sam svašta njuškao po netu, ali bez uspjeha, sad dali ja neznam a vjerojatno je do toga ili se može to rješiti....

Kada su u pitanju radni sati za radnike onda to baš i nije jednostavno za početnika u Excelu. Moraš voditi računa o oblikovanju radnih sati kao i o prikazu radnog vremena a da ne govorim o zbrajanju radnih sati u Excelu. Ako izrađuješ Šihetricu za radnike u Excelu tada pogledaj tutorijal i primjer osobito ako su u pitanju rad radnika 3 smjene.

Konkretno za tvoj slučaj. Definiraj listu oznaka za određeno stanje i pomoću funkcije za pretraživanje konkretno VLOOKUP ili slične vrati potreban rezultat tj kada upišeš BO ili GO Excel će ti računati pripadajući broj sati. Napomena: dobra organizacija podataka olakšava ti posao i ne koristi puno spojenih ćelija pogotovo u radu sa važnim i konkretnim podacima.

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.11.2014 12:06 (IvanC).
9 godina
neaktivan
offline
Oblikovanje podataka u Excelu

Zahvalio bih svima na pomoći uglavnom uspio riješiti, ponajviše IvanC...

sad uglavnom završavam pa je ostalo još jedno pitanje

Dali je moguće na kraju stupca za određeni datum napraviti da napravi nekako zbroj u smislu ovoda ako imam 20 zaposlenika da na kraju tog stupca za određeni datum zbroji i nekeko prikeze da recimo dvoje ljudi radi dnevnu smjenu znači 2xD dvoje recimo noć 2xN, recimo 10 radi prvu 10X1 ako sam uspio objesnit ovako

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Oblikovanje podataka u Excelu
aliabazai kaže...
 ako sam uspio objesnit ovako

 

Teško, bez datoteke sa primjerom sve je zvanje "vidovitog milana"

Ovako napamet opet napominjem imenuj listu svih primjera pa ih zbrajaj. Ili te možda nisam dobro razumio pa bi možda treba prebrojati koliko ima D ili N koristeći COUNTIF funkciju

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
9 godina
neaktivan
offline
Re: Oblikovanje podataka u Excelu

To je to, 

Ko zna zna, svaka čast i još jednom hvala IvanC

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice