Pitanje za AutoCAD 2010

poruka: 7
|
čitano: 10.483
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Pitanje za AutoCAD 2010

Pozdrav svim članovima foruma.

 

Zanima me iduće... Dobio sam zadatak iz jednog "crteža" velike prostorije koji je rađen u AutoCAD-u izvuć sve mjere te prostorije. S obzirom kako se slabo snalazim u AutoCAD-u, posebno u zadnjoj verziji (a 2010 je jedina verzija koja je kompitabilna sa Windows 7-icom), može li mi neko objasnit šta gdje moram kliknut, kako bi došao do konkretnih brojki?

 

Ovo mi je vrlo bitno za posao, pa bih molio da budete što precizniji u svom odgovoru, kako bih što lakše navedeno pronašao.

 

Unaprijed se zahvaljujem svima koji su voljni pomoći.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Pitanje za AutoCAD 2010

U komandnu liniju upiši MEASUREGEOM DISTANCE.

 

Tada selektiraš prvu točku, zatim krajnju točku i pojavi ti se dimenzija.

 

Pripazi na mjerilo u kojem je crtano - ako je npr. 1:50, onda ćeš dobiti dimenziju primjerice 15000, što ćeš podijeliti sa 5 i dobiti stvarnu dimenziju - 3 metra.

 

 

Inače, alat Distance možeš uključiti desnim klikom na alatnu traku, AutoCAD -> Inquiry, tako da ne moraš stalno upisivati naredbu u komandnu liniju.

 

 

 

stef_mrcina kaže...

...a 2010 je jedina verzija koja je kompitabilna sa Windows 7-icom)

Meni na Windows 7 Pro sasvim normalno radi AutoCAD 2008.

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.10.2010 11:08 (macak).
 
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje za AutoCAD 2010

Izvuć sve mjere? Misliš površinu il kotirat?

Ako je površinu samo napiši aa i poklikaj sve točke prostorije (sve gabaritne zidove) i napisat će ti površinu...

13 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje za AutoCAD 2010
macak kaže...

U komandnu liniju upiši MEASUREGEOM DISTANCE.

 

Tada selektiraš prvu točku, zatim krajnju točku i pojavi ti se dimenzija.

 

Pripazi na mjerilo u kojem je crtano - ako je npr. 1:50, onda ćeš dobiti dimenziju primjerice 15000, što ćeš podijeliti sa 5 i dobiti stvarnu dimenziju - 3 metra.

 

 

Inače, alat Distance možeš uključiti desnim klikom na alatnu traku, AutoCAD -> Inquiry, tako da ne moraš stalno upisivati naredbu u komandnu liniju.

 

 

 

stef_mrcina kaže...

...a 2010 je jedina verzija koja je kompitabilna sa Windows 7-icom)

Meni na Windows 7 Pro sasvim normalno radi AutoCAD 2008.

 

 

Isprobao sam po tvojim napucima dobit mjeru za određeni zid, i uspio sam! Stvarno sam ti zahvalan na brzoj i dobroj reakciji. :)

 

Što se Windows 7 tiče, iskreno nemam pojma. Nisam ja instalirao 2010-tku na  laptop, niti znam, samo mi je rečeno da nije mogla niti jedna "starija" verzija. Očito ko je to instalirao, se ne kuži u to, no nije bitno, važno da sam ja našao šta mi treba.

 

Još jednom puno hvala!

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.10.2010 11:24 (stef_mrcina).
13 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje za AutoCAD 2010
Dala kaže...

Izvuć sve mjere? Misliš površinu il kotirat?

Ako je površinu samo napiši aa i poklikaj sve točke prostorije (sve gabaritne zidove) i napisat će ti površinu...

Trebao sam upravo ovo što je @macak napisao.. Svejedno hvala!

14 godina
offline
RE: Pitanje za AutoCAD 2010
macak kaže...

Pripazi na mjerilo u kojem je crtano - ako je npr. 1:50, onda ćeš dobiti dimenziju primjerice 15000, što ćeš podijeliti sa 5 i dobiti stvarnu dimenziju - 3 metra.

  

stef_mrcina kaže...

...a 2010 je jedina verzija koja je kompitabilna sa Windows 7-icom)

 @stef_mrcina

S izjavom se ne bi složio, AutoCAD 2007 uredno radi na Win7 a koliko vidim i 2008. btw: vidim da si se ispravio ;-)

 

@macak

možeš li pojasniti malo ovaj citat (nisam aktivni korisnik AutoCAD-a pa me zanima).

 

Kakve veze ima mjerilo prilikom crtanja ako znamo da se crta u odnosu 1:1 (1 m u prirodi = 1 units u Modelu Autocad), a mijenjaju se samo jedninice rada (Units) kao i mjerilo prilikom plotanja

 

Linija koja je nacrtana u Autocadu i ima 10 UNITS je te i te dimenzije (dakle može biti 10 mm, 10 m, 10 km)

 

Po meni MJERILO je važno kada se PLOTA crtež i tu treba obratiti pažnju. Pokretač teme @stef tražio je pomoć kako izvući mjere neke prostorije (dakle nekakvih linija od kojih je sastavljen crtež).

 

Bilo sa naredbama (ili gumbima sa toolbara) distance ili kotiranjem on može doći do mjera nekog crteža (dužina linija, lukova, promjera itd..). Ostalo je stvar jesu li Units u mm ili m ili km

(oprosti na pitanju i mom neznanju ;-)

 

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.10.2010 18:14 (IvanC).
12 godina
neaktivan
offline
Pitanje za AutoCAD 2010

Pozdrav svim članovima.

 

Prije svega i ja se patim sa Autocad-om, stoga molim vas pomognite ako možete.

 

Problem imam sa plotiranjem:

 

- Nacrtao sa određeni predmet u Auto cadu 2010 i nikako da ga iz-plotiram/isprintam na A2 format i uvijek mi neki dio predmeta fali. Stvarni predmet  stane na papir A2, stvarnu veličinu sam nacrtao i u AC2010, imam printer koji može to odraditi, negdje griješim, a treba mi za posao ...

 

Pozz&hvala

 

 

 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice