Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizvodnj

poruka: 18
|
čitano: 2.594
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
odjavljen
offline
Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizvodnj

Intel je objavio roadmap u kojemu je vidljivo da će se uz već prije najavljeni 14 nm proizvodni proces (2013.) u 2015. godini krenuti i sa 10 nm,7 nm i 5 nm proizvodnim procesom. Detalje pročitajte ovdje: http://www.bit-tech.net/news/hardware/2012/05/14/intel-process-roadmap/1

 

Budući da se sumnja da je krivac za veće grijanje Ivy Bridge čipova te njihov manji oc potencija,ostaje pitanje kako će se Intel nositi sa tim problemom. Ali možemo reći da nas očekuje nekoliko zanimljivih godina u kojima možemo očekivati porast performansi i smanjenje potrošnje kako stolnih računala,tako i prijenosnih računala te drugih mobilnih uređaja.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop
Moj PC  
0 0 hvala 3
16 godina
offline
Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizvodnj

IBM carbon nanotube @ 9nm ftw :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizvodnj

A šta kad dođu na 4.2 nm? :)

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizv
g12356 kaže...

A šta kad dođu na 4.2 nm? :)

Stvorit će moebiusovu petlju.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizv
Zar nije fizicka granica silicijskih tranzistora nekih 9nm?
Ako sam ti pomogao, stisni HVALA! =)
13 godina
neaktivan
offline
Re: Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizv
Suddenly Psychotic kaže...
Zar nije fizicka granica silicijskih tranzistora nekih 9nm?

  Negdje sam pročitao da je oko 4.2nm,tako negdje,zato sam i postavio ono pitanje u prošlom postu...

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
13 godina
protjeran
offline
Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizvodnj

Ma sve će to Veliki Plavi riješiti.

Believe those who are seeking the truth. Doubt those who find it!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizvodnj

Ma da,korigiram se,najmanji tranzistor do sada je napravljen na 3nm,made in Korea.

 

Ali pazite ovo sada,tranzistori od 4nm u sebi imaju 7 atoma!

Kako će to dalje smanjiti?Sumnjam da mogu napraviti jedan tranzistor=1 atom.

 

Imam osjećaj da će se nakon toga morati prelaziti na kvantno računalstvo.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2012 15:38 (g12356).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizv
g12356 kaže...

Ma da,korigiram se,najmanji tranzistor do sada je napravljen na 3nm,made in Korea.

 

Ali pazite ovo sada,tranzistori od 4nm u sebi imaju 7 atoma!

Kako će to dalje smanjiti?Sumnjam da mogu napraviti jedan tranzistor=1 atom.

 

Imam osjećaj da će se nakon toga morati prelaziti na kvantno računalstvo.

 jednostavno otic ce u vertikalu aka pocet ce tranzistore stackat u slojevima...

Povratak sina razmetnog - aka sitne duse mogu samo da mi ga...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizv
R4sput1n kaže...
g12356 kaže...

Ma da,korigiram se,najmanji tranzistor do sada je napravljen na 3nm,made in Korea.

 

Ali pazite ovo sada,tranzistori od 4nm u sebi imaju 7 atoma!

Kako će to dalje smanjiti?Sumnjam da mogu napraviti jedan tranzistor=1 atom.

 

Imam osjećaj da će se nakon toga morati prelaziti na kvantno računalstvo.

  jednostavno otic ce u vertikalu aka pocet ce tranzistore stackat u slojevima...

  I onda ćemo imati nezgrapne kutije od procesora...

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
16 godina
offline
Re: Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizv
g12356 kaže...
R4sput1n kaže...
g12356 kaže...

Ma da,korigiram se,najmanji tranzistor do sada je napravljen na 3nm,made in Korea.

 

Ali pazite ovo sada,tranzistori od 4nm u sebi imaju 7 atoma!

Kako će to dalje smanjiti?Sumnjam da mogu napraviti jedan tranzistor=1 atom.

 

Imam osjećaj da će se nakon toga morati prelaziti na kvantno računalstvo.

  jednostavno otic ce u vertikalu aka pocet ce tranzistore stackat u slojevima...

  I onda ćemo imati nezgrapne kutije od procesora...

 Da sigurno... Kad se tih 7 atoma poreda okomito, to ne stane u gepek golfa jedinice:)
Također, postoje velike razlike u veličini pojedinih atoma - ugljik je manji od silicija, a i pojam proizvodnog procesa
ne znači da je toliki tranzistor, nego da je tolika preciznost. Po meni nije toliki problem sam
logički (tranzistorski) sklop, nego vodiči struje do njih i izolacija. Već sad to curi na sve strane:)
No jedno je sigurno, neće na ovaj mehanički način moći smanjivati još dugo. Valja krenuti
ozbiljnije na kvantna računala.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizv
overhaul kaže...
g12356 kaže...
R4sput1n kaže...
g12356 kaže...

Ma da,korigiram se,najmanji tranzistor do sada je napravljen na 3nm,made in Korea.

 

Ali pazite ovo sada,tranzistori od 4nm u sebi imaju 7 atoma!

Kako će to dalje smanjiti?Sumnjam da mogu napraviti jedan tranzistor=1 atom.

 

Imam osjećaj da će se nakon toga morati prelaziti na kvantno računalstvo.

  jednostavno otic ce u vertikalu aka pocet ce tranzistore stackat u slojevima...

  I onda ćemo imati nezgrapne kutije od procesora...

  Da sigurno... Kad se tih 7 atoma poreda okomito, to ne stane u gepek golfa jedinice:)
Također, postoje velike razlike u veličini pojedinih atoma - ugljik je manji od silicija,  a i pojam proizvodnog procesa
ne znači da je toliki tranzistor, nego da je tolika preciznost. Po meni nije toliki problem sam
logički (tranzistorski) sklop, nego vodiči struje do njih i izolacija. Već sad to curi na sve strane:)
No jedno je sigurno, neće na ovaj mehanički način moći smanjivati još dugo. Valja krenuti
ozbiljnije na kvantna računala.

  Ne želim reći da će bit tako veliki,nego da ako bude veći od rubikove kocke do moje mirovine da bude pre velik.Naravno,samo ako oni nastave mehaničkim načinom.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
12 godina
neaktivan
offline
Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizvodnj

Moramo prvo pričekati da prođu Broadwell,Skylake i Skymont pa onda može intel obećavati ispod 10nm.Ne znam kako će to uspjeti bez kvantne mehanike.Iako mislim da sam skužio Intel oni već sada sigurno imaju spreman Broadwell ali ga neće pustiti dok se još može zgrnuti što na Ivy i SB.Isto tako Ivy nisu razvili nešto puno kasnije nego SB.

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizvodnj

Ta najava ce definitivno biti i zadnja granica, bar sto se tice silicija. Zato jer se tu pocinju mijesati opci zakoni fizike.Jednostavno, ta toplina koja mora nastati (pored svakakvog moguceg hladjenja i smanjivanja potrosnje energije)  ce onemogucit daljnje "smanjivanje".. 

Tesko da ce se bas okrenut kvantnim racunalima, vjerojatnije je da ce poceti raditi sa nekim drugim elementima, kojima ce zbog nekakvih fizickih svojstava jos moci "smanjivati velicinu".

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizv
passat kaže...

Ta najava ce definitivno biti i zadnja granica, bar sto se tice silicija. Zato jer se tu pocinju mijesati opci zakoni fizike.Jednostavno, ta toplina koja mora nastati (pored svakakvog moguceg hladjenja i smanjivanja potrosnje energije)  ce onemogucit daljnje "smanjivanje".. 

Tesko da ce se bas okrenut kvantnim racunalima, vjerojatnije je da ce poceti raditi sa nekim drugim elementima, kojima ce zbog nekakvih fizickih svojstava jos moci "smanjivati velicinu".

Možda si u pravu ali ipak mislim da je raditi lakše s kvantnom tehnologijom koje je već u pre-alpha nego trošiti milijarde na sinteze novih elemenata.Kaj bu bilo sljedeće procesori od neutrina.

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizv
Koja je razlika izmedju kvantnih i "obicnih" racunala i sto je to uopce pojam "kvantno"?
12 godina
neaktivan
offline
Re: Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizv
FireMan97 kaže...
Koja je razlika izmedju kvantnih i "obicnih" racunala i sto je to uopce pojam "kvantno"?

Sad pitaš da bi razumio kvantno išta moraš zaboraviti na svijet i zakone i sile koje su u našemu svijetu.Neki kažu da postoji mikrokozmos gdje vrijede potpuno drukčiji zakoni fizike koje mi nikad ne bismo mogli pojmiti.Sam Richard Feyman je rekao da je to nemoguće pojmiti.Ali mi ljudi aroganti kao i uvijek takvu fiziku pokušavamo podrediti kao npr. Planckovoj konstanti iliti veličine energije kvanta.Također neki kažu da je kvantna mehanika dolazak do ne djeljivog iako smo već prešli atome za koje je Demokrit tvrdio da su nedjeljivi(atomos-nedjeljiv).Ja ti samo znam laički reći a za pravi savjet ako te to zanima trebaš istraživati i pitati fizičara.

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
14 godina
offline
Intel najavio 10 nm,7 nm i 5 nm procese proizvodnj

Sve je to jako primamljivo, ali negdje sam citao da su ljudi sto se tice kvantnog racunanja uspjeli samo doci do postignuca da je 3x5=15...tako nesto

Msm da je ocito da nam je ta kvantna tehnologija jos prilicno nepoznata

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.5.2012 14:48 (passat).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice