Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energije

poruka: 21
|
čitano: 4.086
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
odjavljen
offline
Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energije

Nije direktno vezano za informatiku ali je za tehnologiju - novi korak naprijed u stvaranju kontrolirane fuzijske reakcije

 

Od samih početaka uporabe nuklearne energije traži se način za zamjenu konvencionalne fisijske tehnologije (cijepanje atoma kako bi se dobila enerija) sa puno sigurnijom i "čišćom" fuzijskom koja se bazira na spajanju jezgri dvaju atoma umjesto cijepanja. Prednosti su višestruke - nema nuklearnog otpada, sam proces ne može krenuti u krivom smjeru (nema mogućnosti nuklearne eksplozije), zalihe goriva potrebnih za reakciju su vrlo velike (veće od zaliha nuklearnog - deuterij dobivamo iz morske vode a tricij iz litija koji je poprilično čest element na zemlji) a jedini nusproizvod je helij.

 

1997. je počela izgradnja "reaktora" koji koristi lasere velike snage da bi stvorio visoku temperaturu. Visoka temperatura (3,3 mil stupnjeva Celzijevih) spaja jezgre deuterija (izotop vodika) i tricija. Još nije postignuta fuzijska reakcija ali znanstvenici su iznimno zadovoljni rezultatima te se nadaju da bi do 2012. godine mogli pokrenuti samostalnu i održivu fuzijsku reakciju. Treba spomenuti da se umjetna fuzija već postignuta ali u hidrogenskoj bombi. Do 2020. bi trebao biti gotov prvi fuzijski reaktor. Taj reaktor će u osnovi biti minijaturna "zvijezda" na površini Zemlje - temperatura u jezgri će biti preko 37 milijuna Celzija (4 puta viša od one u središtu sunca) i pritisak 100 milijuna puta veći od atomsferskog tlaka na površini zemlje.

 

Do 2050. se očekuje da će 1/4 SADa biti napajano fuzijskom energijom.

 

Izvor - Index.hr

 

Korak naprijed za sprečavanje katastrofa poput one u Fukushimi i korak bliže jeftinijoj energiji...

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
Moj PC  
5 0 hvala 5
14 godina
neaktivan
offline
Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energije

Znači za nekih 50-100 godina bi mogli imat najčišći mogući izvor energije zasad poznat čovječanstvu.

 

 

Cool, samo što možda mi nećemo to doživjet {#}

Varaždinsko kiselo zelje...najslađe kiselo :D (pogled na avatar) _ _ _ _ _ _ Ako sam ti pomogao, stisni HVALA ili te NUKE-am B-)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energije

Da se u razvoj istraživanja fuzijskih elektrana ulažu jednaka sredstva kakva se ulažu u tzv. "obnovljive" izvore energije (koji su zapravo samo paravan za pranje novca i umirivanje zelenih), odavno bi već imali komercijalne fuzijske elektrane.

 
3 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energije

I vojska nija osobito zainteresirana za ovo jer se u fuzijskim reaktorima ne može proizvoditi gorivo za nuklearne projektile (a i nema otpada koji se fino tovari u tenkovske granate i metke).

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energ
Sum_of_all_fears kaže...

I vojska nija osobito zainteresirana za ovo jer se u fuzijskim reaktorima ne može proizvoditi gorivo za nuklearne projektile (a i nema otpada koji se fino tovari u tenkovske granate i metke).

To je i jedan od razloga zašto se išlo na uranske reaktore, a ne na 100 puta efikasnije i sigurnije torijske reaktore.

15 godina
neaktivan
offline
Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energije

Taj reaktor će u osnovi biti minijaturna "zvijezda" na površini Zemlje

 

Ovo mi baš i ne zvuci previše sigurno{#}

I'll be back
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energ

http://en.wikipedia.org/wiki/Fusion_power

 

The leading designs for controlled fusion research use magnetic (tokamak design) or inertial (laser) confinement of a plasma, with heat from the fusion reactions used to operate a steam turbine which in turn drives electrical generators, similar to the process used in fossil fuel and nuclear fission power stations.

 

Sigurno je.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energ
microman kaže...
Ovo mi baš i ne zvuci previše sigurno{#}

A kako ti zvuci termoelektrana koja u okolis izbacuje radioaktivne izotope ugljika u vidu ugljene prasine, ili hidroelektrana kojoj pukne brana pa dode do ispiranja okolnih naselja?

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energ
rustweaver kaže...
microman kaže...
Ovo mi baš i ne zvuci previše sigurno{#}

A kako ti zvuci termoelektrana koja u okolis izbacuje radioaktivne izotope ugljika u vidu ugljene prasine, ili hidroelektrana kojoj pukne brana pa dode do ispiranja okolnih naselja?

ISto mi ne zvuci sigurno. U cem je problem?

I'll be back
14 godina
neaktivan
offline
Re: Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energ
Krešo91 kaže...

Cool, samo što možda mi nećemo to doživjet {#}

ITER ce biti pusten u rad ~2020

 

Tom69 kaže...

Da se u razvoj istraživanja fuzijskih elektrana ulažu jednaka sredstva kakva se ulažu u tzv. "obnovljive" izvore energije (koji su zapravo samo paravan za pranje novca i umirivanje zelenih), odavno bi već imali komercijalne fuzijske elektrane.

Zeleni su skupina zescih idiota, i ponekad imam dojam kao da djeluju po nalozima naftnog lobija...

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energ
microman kaže...

ISto mi ne zvuci sigurno. U cem je problem?

U tome sto se ljudi nepotrebno boje nekih stvari. Automobili uzimaju vise zivota godisnje od svih svjetskih elektrana zajedno, pa to svejedno ne sprijecava ljude da sjedaju u njih...

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.6.2011 14:54 (rustweaver).
14 godina
protjeran
offline
Re: Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energ
Sum_of_all_fears kaže...

 

Od samih početaka uporabe nuklearne energije traži se način za zamjenu konvencionalne fisijske tehnologije (cijepanje atoma kako bi se dobila enerija) sa puno sigurnijom i "čišćom" fuzijskom koja se bazira na spajanju jezgri dvaju atoma umjesto cijepanja. Prednosti su višestruke - nema nuklearnog otpada, sam proces ne može krenuti u krivom smjeru (nema mogućnosti nuklearne eksplozije), zalihe goriva potrebnih za reakciju su vrlo velike (veće od zaliha nuklearnog - deuterij dobivamo iz morske vode a tricij iz litija

Korak naprijed za sprečavanje katastrofa poput one u Fukushimi i korak bliže jeftinijoj energiji...

 

Zar ne postoji razlika izmedju fizije i fuzije?

 

Moje sposobnosti citanja su mizerne.

Ako je jedini zivot koji imam onaj na BUG-u, da li to znaci da ja nemam zivota?
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.6.2011 15:04 (Mentalist).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energ
rustweaver kaže...
microman kaže...

ISto mi ne zvuci sigurno. U cem je problem?

U tome sto se ljudi nepotrebno boje nekih stvari. Automobili uzimaju vise zivota godisnje od svih svijetskih elektrana zajedno, pa to svejedno ne sprijecava ljude da sjedaju u njih...

Tko je reko da se bojim? Ja sam rekao da mi minijaturna "zvijezda" ne zvuci sigurno. To što mi ne zvuci sigurno neznaci da se toga bojim. Uostalom mogucnost dobivanja raka zbog mobaca ne zvuci sigurno, al opet ga se ne bojim svakodnevno koristiti.

 

Da ti pojasnim: Ne postoji nešto što je 100% sigurno, a posebice kad se radi o mini "Zvijezdi" na površini zemlje. I nuklearka je relativno sigurna sa malom mogucnoscu da ode kvragu, al eto događa se.

I'll be back
14 godina
neaktivan
offline
Re: Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energ
rustweaver kaže...
microman kaže...

ISto mi ne zvuci sigurno. U cem je problem?

U tome sto se ljudi nepotrebno boje nekih stvari. Automobili uzimaju vise zivota godisnje od svih svjetskih elektrana zajedno, pa to svejedno ne sprijecava ljude da sjedaju u njih...

loša usporedba. Automobilska nesreća je isto kao da ti cigla padne na glavu. Ako nuklearka grune onda cijela okolina nestane i cijeli svijet je uzdrman. Fukushima je već 3. po redu i mislim da je to i više nego dovoljan dokaz da to ne valja. Neka samo fuzija zaživi i np. Sjetite se Spiderman 2 {#}  Giant magnet XD

If applications are created with vb.net, what created vb.net ?
15 godina
odjavljen
offline
Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energije

Fuzijski reaktori su daleko sigurniji od fisijskih (običnih nuklearnih) zbog načina rada. Reaktori poput onog u Černobilu su još opasniji jer je riječ o kombiniranim koji služe i za davanje energije i za proizvodnju urana za nuklearno naoružanje. Fuzijski reaktor ugasi sam sebe ako dođe do najmanje promjene uvjeta u njemu. Fuzijska reakcija je samoodrživa i namanja promjena dovodi to zaustavljanja fuzijskog procesa i brzog hlađenja jezgre.

 

U slučaju konvencionalnog fisijskog reaktora temperatura se neprestano mora kontrolirati spuštanjem kontrolnih šipki, hlađenjem istih te hlađenjem samog reaktora. Reakcija se nastavlja još brže i zbog toga dolazi do katastrofe tipa Černobil. U fuzijskom reaktoru, reakcija bi jednostavno stala.

 

http://www-fusion-magnetique.cea.fr/gb/fusion/surete01.htm

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Re: Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energ
Mentalist kaže...

Zar ne postoji razlika izmedju fizije i fuzije?

Naravno da postoji, odakle si izvukao zakljucak da ne postoji?

 

microman kaže...

Tko je reko da se bojim? Ja sam rekao da mi minijaturna "zvijezda" ne zvuci sigurno. To što mi ne zvuci sigurno neznaci da se toga bojim. Uostalom mogucnost dobivanja raka zbog mobaca ne zvuci sigurno, al opet ga se ne bojim svakodnevno koristiti.

 

Da ti pojasnim: Ne postoji nešto što je 100% sigurno, a posebice kad se radi o mini "Zvijezdi" na površini zemlje. I nuklearka je relativno sigurna sa malom mogucnoscu da ode kvragu, al eto događa se.

Sorry pogresno sam protumacio tvoj stav. A gle to "zvijezda na Zemlji" ti je vise naziv da zvuci kul. Iako to u principu radi poput zvijezde, razorne sile koje povezujemo sa zvijezdama se ne nalaze u ovom uredaju. Najgora stvar koja bi se mogla dogoditi jest da magnetska zastita popusti te da zaposlenici elektrane budu karbonizirani... :D

Vodik je laksi od zraka kao i njegov fuzijski produkt helij, tako da bi oslobodeni plin umjesto po okolnim selima otisao u visoku atmosferu...

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energ
Mentalist kaže...

  Zar ne postoji razlika izmedju fizije i fuzije?

Ti si neš krivo pročitao.

 

Fuzija - spajanje atoma, sigurnija reakcija (još nema fuzijskog reaktora, umjetna nekontrolirana fuzija stvorena u hidrogenskoj bombi, Sunce je primjer fuzijskog reaktora)

 

Fisija (fizija) - cijepanje atoma uz otpuštanje radioaktivnog zračenja, nesigurnija reakcija, konvencionalni reaktori (Krško, Fukushima....)

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
13 godina
neaktivan
offline
Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energije

A i u fizijskom reaktoru je zastupljen 'krug topline' tj. nema direktne energije,nego se koristi toplina,koja pretvara vodu u paru,i para pokrece turbine,turbine generatore...

Prelose,posto se gubi dosta energije u tim procesima.

U fuziji se moze dobit tzv. Helij4,njegovom fuzijom (tj. deuterija i tricija) se oslobada pozamasna kolicina energije.

Takoder je bila i neka spika kako se mogu oslobodit protoni/elektroni te na taj nacin odmah dobit el.energiju,bez ikakvih pretvorbi...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energ
pbandov kaže...

loša usporedba. Automobilska nesreća je isto kao da ti cigla padne na glavu. Ako nuklearka grune onda cijela okolina nestane i cijeli svijet je uzdrman. Fukushima je već 3. po redu i mislim da je to i više nego dovoljan dokaz da to ne valja.

Prije nekoliko milijuna cigli, sa daljnjom tendencijom rasta...

 

Fukushima je zastarjeli dizajn, i meni je jednostavno nevjerojatno da se Japanci nisu sjetili zastititi generatore pumpi od tsunamija. Zbog toga su im kasnije i ameri srali. A Cernobil nije bio slucajka nego namjerno izazvan test koji je otisao kvragu (nitko se nije sjetio da se pumpe nece moci upaliti kada se jednom ugase). Naravno postoji i torij, ali vec je receno zasto se ne koristi...

 

Upravo te tri nesrece vise govore u prilog nuklearki, nego protiv...

Mediji to sve napusu da zvuci strasno, bombasticne izjave su ono sto narod guta.

 

"Radijacija u vodi 1000 puta veca od dopustene" zvuci zanimljivo i privlaci pozornost, ali objasniti ljudima sto to zapravo znaci, te iste medije bas i ne zanima. A problem je i u tome sto vecina ljudi radijaciju dozivljava kao nekakvu mitsku silu, ciji je utjecaj totalna enigma i znaju samo da ubija i izaziva tumore. Neki cak i misle da je to nesto sto se moze prenjeti kontaktom xD

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.6.2011 15:26 (rustweaver).
16 godina
offline
Re: Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energ
A da su dali drukčiji naziv a ne 'mini zvijezda' bi li onda zvučalo manje opasno? Ne znam kako velika temperatura na ekstra malom području može biti opasna. Ako dođe do 'havarije', jedino čega te treba biti 'strah' da će se reaktor sam ohladiti. Elementi za fuziju su posve bezopasni.
Btw. samo da naftaši ne umoče prste u ovo, mada, negdje moraju potrošiti tu silnu lovu..
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Korak naprijed u istraživanjima fuzijske energ
nixass kaže...
A da su dali drukčiji naziv a ne 'mini zvijezda' bi li onda zvučalo manje opasno?

Pa naravno da bi. I nije baš bezopasno jer wikipedija navodi da može doc do explozije, no naravno ta explozija bi uništila samo zgradu, dok nuklearka ima daleko ozbiljnije posljedice, al da je bezopasno, nije sigurno.

I'll be back
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice