LibreOffice sada ima preko 1000 developera

poruka: 90
|
čitano: 6.364
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
LibreOffice sada ima preko 1000 developera

http://news.softpedia.com/news/libreoffice-now-gather-more-than-1000-developers-496597.shtml

Libreoffice je prešao broj od 1000 developera koji ga u ovom trenutku razvijaju. To je zaista strelovit rast jer je sam LibreOffice nastao tek 2010-te.
U tim godinama puno truda je uloženo u to da LibreOffice postane lakši i napravljen je trud da se uvode nove funkcije.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
LibreOffice sada ima preko 1000 developera

Update: It's been pointed out to us that 1,000 developers worked over the course of project, but right now there are about 100. It's an important distinction to make. 

 

 
0 0 hvala 5
13 godina
neaktivan
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
Nije još bio update dok sam čitao.
Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
10 godina
protjeran
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
Libreoffice potjece od openofficea. A promjena imena te neslaganje i raspad dotadasnje ekipe je klasika opensourca...
 
6 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
bunkermax kaže...
Libreoffice potjece od openofficea. A promjena imena te neslaganje i raspad dotadasnje ekipe je klasika opensourca...

 To svi znamo, međutim ne vidim šta je tu loše. Evolucija - na nežive stvari ju rado primjenjujem. Loši proizvodi neka potiho umru a dobri neka preživljavaju i stalno se natječu sa drugim proizvodima.
Inače što se konkretno dogodilo u toj situaciji je da je Oracle kupio tvrtku koja je imala prava na ime OpenOffice. Stoga su neki programeri forkali projekt jer Oracle ima reputaciju lošeg vođenja nekih open source projekata i uvođenja binary blobova. Također smetalo im je što je OpenOffice postao prespor u razvoju. I nakon forkanja su se stavili pod krov non-profit organizacije koja inače vodi i Open Document standard. Od tada je LibreOffice službena implementacija ODF standarda. Također prava na OpenOffice ime su sada poklonjena Apache fondaciji. Tako da su oba projekta trenutno na sigurnom makar je LO jači.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
10 godina
protjeran
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
g12356 kaže...
 To svi znamo, međutim ne vidim šta je tu loše. Evolucija - na nežive stvari ju rado primjenjujem. Loši proizvodi neka potiho umru a dobri neka preživljavaju i stalno se natječu sa drugim proizvodima.

 

Morao bi proširiti vidike i na sve to gledati kao na i bilo koji drugi proizvod-tvrtku-bitku.

 

Da bi nešto uspjelo na dugi niz godina,da bi postalo kvalitetan i upotrebljiv proizvod , te da bi na kraju krajeva

i donosilo dobit svojim tvorcima ( jer bez dobiti nema daljnjeg razvoja i  unaprijeđivanja kvalitete ) potrebna

je kvalitetna,čvrsta,prepoznatljiva i predvidljiva infrastruktura koja stoji iza svega toga. Bitna je i tradicija jer samim time kaj

se neki proizvod uspješno bori na tržištu nekih par desetljeća govori isto tako o tome proizvodu.

 

Bez prodora u poslovni segment , isto tako nijedan proizvod nemože opstati na duge staze , jer poslovna upotreba garantira visoke prinose,

a za poslovnu upotrebu predvidljivost,pouzdanost i čvrsti rokovi su preduvjet.  Usporedi libreoffice sa bilo kojim uspješnim artiklom

( golf, adidas, glock, pvc-prozor ) i zapitaj se kaj npr jednog golfa čini uspješnim već par desetljeća na tržištu i zašto je omiljen

kako u poslovnom svijetu tako i u privatne svrhe.  Zasigurno nebi bio tako prodavan da mjenja vlasnike i razvojne ekipe svako malo

i da ti kao potencijalni kupac nemaš sigurnost da buš i za 10 godina imao di kupiti neki rezervni dio.  Isti obrazac vrijedi za uspješan automobil, loptu, trenirku,

žarulju, kavu, pištolj , skije, televizor, perilicu ...

 

Ja već dvadeset godina gledam-slušam-čitam o slobodama-kvalitetama-prednostima raznih proizvoda , a povijest me uči koji artikli su sve to preživjeli

i kaj sve stoji iza tih uspješnih artikala...

 

Ako misliš biti profesionalac u IT-u stvarno moraš zatomiti osjećaje i na sve to gledati kao što pekar gleda na vrste kruha ili autolimar na razne dezene auto laka.

To su sve samo nijanse a pobjeđuje i preživljava onaj koji donosi najviše love svojim tvorcima čime onda oni dobijaju mogućnost da u raznim smjerovima

modificiraju i popravljaju svoj proizvod.    Čak ni neka univerzalna kvaliteta-pouzdanost-sigurnost nije garant uspjeha već je to cjeli niz faktora

koji se moraju uzeti u obzir ako gledamo dugoročno.   Vidi samo koliko se spike diže oko teškog narušavanja privatnosti u windowsima 10,

no usprkos toga to su najbrže rastući windowsi ikada, i u par mjeseci su se približili 150 miliona aktivnih home  korisnika , a npr linux u 20 godina nije dosegnuo možda ni pola toga

u home desktop igralištu.   Znači, plan, vizija, strategija, pogođenost onoga kaj se trenutno traži...mogu biti jači parametri od nekakve univerzalne kvalitete ili sigurnosti...

A kad još u to uključiš sposoban management koji putuje svijetom i sklapa ugovore sa vladama , te svoje proizvode dijeli npr akademskim-školskim-studentskim-humanitarnim

segmentima onda shvatiš da pet dobrih managera mogu više doprinijeti nekom proizvodu nego 10 000 developera koji razvijaju npr libreoffice ...

 

E ali manager hoće 20 000 usd mjesečno , a ako nemaš para da platiš takvu ergelu , onda se okrećeš igranju na spiku o slobodama-privatnosti-cionizmu i nadaš se da bu ta spikica

nevela mase da se okrenu tvom proizvodu. A povijest nas opet uči koja ekipa je dosad bolje prolazila...   Masa hoće pleyer, kodeke, browser, igrice, upotrebljiv poslovni i multimedijalni softver,

i onaj tko im to nudi uz čim manje uloženog truda i znanja ( da bi to sve delalo čim jednostavnije i brže ) taj dobija tekmu ... Najveći dio te mase neželi razmišljati kaj sad napraviti i koji repo dodati da bi imal najnoviji libreoffice te kako i otkud naguziti kodeke u sistem da bi vrtil neki mkv ili mp4 file. Jednostavno masa razmišlja na način da to sve netko unaprijed odradi za njih i da im sve dela odprve bez obzira kaj kliknuli i pokrenuli.   Kakvo krvavo pokretanje iz konzole da bi dobio ispis grešaka i onda po forumskim bespućima tragati za odgovorom. Ak nedela odprve i bez grešaka, onda to nije to prema današnjim standardima. Ako windows vodi brigu o nadogradnjama onda neka to dela ,  a ne da npr kod svake nadogradnje moraš razmotriti koji kernel imaš, na koji bu se nadogradio, da li novi kernel podržava više uopće tvoj hardver, koje video drajvere koristiš, slaže li se uopće novi kernel sa video drajverom...itd itd itd..

 

Malo se raspisah, ali tek tolko da se shvati da 1000 LO develpera neznači baš nikaj kad se meni rušio LO na kubuntu 15.10 ( beta ) i nije bilo načina da to popravim niti sam imao koga

zvanično to pitati a forumska rekla-kazala i metode pokušaja-pogreški nisu nikako preporučljiva za rad u npr nekom ozbiljnom uredu.  Bolje 20 vrhunski plaćenih i motiviranih nego 1000 raštrkanih nepredvidljivih danas jesu-sutra nisu developera ...

 

 

 

15 godina
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
bunkermax kaže...
g12356 kaže...
..

 

Ako misliš biti profesionalac u IT-u stvarno moraš zatomiti osjećaje..

- još ga bezbroj puta treba klepnut po ušima.. možda od njega nešto bude (ili samo klempav..)

 

@ gbroj.. da, izbaci osjećaje, navijanje i sl. Sve to je samo soft. Naziv, firma, .. kriterij mora biti - radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
LibreOffice sada ima preko 1000 developera

Zlobnici bi rekli više developera nego korisnika.... 

HTC 8X :)
Moj PC  
8 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
ihush kaže...
bunkermax kaže...
g12356 kaže...
..

 

Ako misliš biti profesionalac u IT-u stvarno moraš zatomiti osjećaje..

- još ga bezbroj puta treba klepnut po ušima.. možda od njega nešto bude (ili samo klempav..)

 

@ gbroj.. da, izbaci osjećaje, navijanje i sl. Sve to je samo soft. Naziv, firma, .. kriterij mora biti - radi.

 Bojim se da ovdje moram povući ručnu kočnicu. Pa se ispričavam ako ovo ispod nije napisano diplomatskim tonom.

1) Ja već jesam Informatičar specijaliziran za Linux. To je gotova stvar.
I to nije nužno loše jer Linux profesionalci u prosijeku imaju veće plaće jer je bolji omjer ponude i potražnje na tržištu rada. Pogotovo u inozemstvu.
Također, zašto na svakom intervju-u za posao u vezi Linuxa pitaju dali koristim Linux kao svoj glavni desktop stroj? Zato jer troubleshooting/customisation znanje se prenosi i na administraciju. Koji god OS koristio.

2) Što se tiče bunkermaxa i kvalitete softvera. Ja sam inženjer. Čak puno više visim na znanstvenu stranu i radno mijesto iz snova mi je zapravo na istraživačkom institutu. Ne želim vrijeđati ekonomiste ali ekonomija je jedna od zadnjih stvari kojom bih se bavio. Nažalost nisam ni za menadžera jer nisam talentiran za taktički način razmišljanja. Prije sam za CEO-a jer više naginjem pak strateškom načinu razmišljanja(iako drugo je pitanje pak koliko sam dobar u strateškom razmišljanju). Makar budimo realni nikad neću postati CEO jer samo rijetki uspiju preskočit menadžersku poziciju direktno u CEO-a.
Ali sam otišao off topic, nisam ekonomist, inženjer sam i kao takvome su mi tvrde tehničke (ne)kvalitete softvera ključne.

3) Volim ideale open sourcea i gdje je god ikako razumno moguće gurati ću free software. Kakav god da jesam kao osoba imam barem neke ideale koje volim zagovarati i u koje se još nisam razočarao. Da, izrazito cijenim volonterizam.
Zašto open source?
Zato jer želim na ovaj svijet djelovati tako da moja djeca budu živjela u svijetu koji više liči svijetu Star treka nego svijetu Orwellove 1984-e. Pa makar na kraju ispao Don Kihot. Bolje to nego za ništa se ne zalagati. Tu ima i 'političkog djelovanja' ali i u stvarima izvan informatike imam slične stavove.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.11.2015 20:59 (g12356).
10 godina
protjeran
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
Don kihot je jos povijesno pozitivan. Tragedija je npr matija gubec koji krene sa open source slobodarskom spikom a igra zavrsi sa tisucama mrtvih i sa jos manjim seljackim pravima nego prije pobune.

I politika i biznis su ostvarenje moguceg u pravo vrijeme pod pravim okolnostima. Uzalud sav idealizam ako padne kiša i smoči barut.

Kud bas star trek...hehhheeee.. Pa kaj ti to nelici na totalitarnu mjesavinu komunizma i fasizma bez imalo osobne kreativne slobode gdje je svd podredjeno zajednici a regulirano je sve od oblacenja preko ophodjenja pa do razmnozavanja vrste... A kad naleti Borg onda su federaciji kao saveznici dobri i najveci svemirski ološi i gusari... 😊
 
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
bunkermax kaže...
Don kihot je jos povijesno pozitivan. Tragedija je npr matija gubec koji krene sa open source slobodarskom spikom a igra zavrsi sa tisucama mrtvih i sa jos manjim seljackim pravima nego prije pobune.

I politika i biznis su ostvarenje moguceg u pravo vrijeme pod pravim okolnostima. Uzalud sav idealizam ako padne kiša i smoči barut.

Kud bas star trek...hehhheeee.. Pa kaj ti to nelici na totalitarnu mjesavinu komunizma i fasizma bez imalo osobne kreativne slobode gdje je svd podredjeno zajednici a regulirano je sve od oblacenja preko ophodjenja pa do razmnozavanja vrste... A kad naleti Borg onda su federaciji kao saveznici dobri i najveci svemirski ološi i gusari... 😊

 Sav rad u Star treku je volonterski. Riješili su problem svetske gladi, ali tehnologijom.Totalitarizam je samo na brodovima a čak i na brodovima imaš ustvrđena pravila po kojima možeš oduzeti zapovjedanje kepetanu. Isto, odjeća je regulirana samo na brodovima iz praktičnih svrha. Šta se tiče Borg-a biranje manjeg zla :P

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
10 godina
protjeran
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
😊
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
LibreOffice sada ima preko 1000 developera

Sve bi bilo ok da tih 1000 nema jedno 3000 različitih ideja kako bi trebalo funkcionirati a nema glave da kaže "ebem li vam sve, bit će kako ja kažem".

 

Onda se dogodi da ekipa ode, forka nešto, to se malo pokrene (openoffice -> libreoffice) ali i dalje se svodi na krpanje i traženje pomoći po raznim forumima i ogromnim mailing listama koje se sastoje od 90% prepucavanja čiji je veći.

 

Open source zatire sam sebe. Ne treba nam tisuću i jedna distra sa milijun DEova i 50 raznih packet managera. Treba jedan kernel, 2-3 stabilna DEa koji surađuju između sebe i jedan package manager. Da, dobit ćeš neki ćušpajz ala besplatni OSX ali OSX radi. To je jedina bitna stavka u bilo kojem OSu/programu/autu/pećnici/kotaču - da radi. LO uglavnom radi, što je u poslovnom svijetu recept za katastrofu. Jer ako nešto "uglavnom" radi, ima običaj krepati kad je najbitnije. Isto kako ona guma koju gledaš već par dana kako "kao da malo leži" se odluči isprazniti noć prije puta.

And I looked, and behold a pale horse: and his name that sat on him was Death, and Hell followed with him...
Moj PC  
5 2 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
LibreOffice sada ima preko 1000 developera

Mas sveti pater, koje usporedbe. Ambroz Gubec, Don Quijote i prištavci iz LO-a u jednoj rečenici...

Znaš kako kažu za internet – muškarci su muškarci, žene su također muškarci, a klinci su tajni agenti. – Lastan, travanj 2010.
Moj PC  
3 1 hvala 1
10 godina
protjeran
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
A evo i lektor wariorsa u sitne nocne sate.... Viš koji mix od u zacetku nevine temice o 1000 prištavaca...hehheeee... Sad daj i ti doprinos u istom smjeru. 😊
 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
Sum_of_all_fears kaže...

Sve bi bilo ok da tih 1000 nema jedno 3000 različitih ideja kako bi trebalo funkcionirati a nema glave da kaže "ebem li vam sve, bit će kako ja kažem".

 

Onda se dogodi da ekipa ode, forka nešto, to se malo pokrene (openoffice -> libreoffice) ali i dalje se svodi na krpanje i traženje pomoći po raznim forumima i ogromnim mailing listama koje se sastoje od 90% prepucavanja čiji je veći.

 

Open source zatire sam sebe. Ne treba nam tisuću i jedna distra sa milijun DEova i 50 raznih packet managera. Treba jedan kernel, 2-3 stabilna DEa koji surađuju između sebe i jedan package manager. Da, dobit ćeš neki ćušpajz ala besplatni OSX ali OSX radi. To je jedina bitna stavka u bilo kojem OSu/programu/autu/pećnici/kotaču - da radi. LO uglavnom radi, što je u poslovnom svijetu recept za katastrofu. Jer ako nešto "uglavnom" radi, ima običaj krepati kad je najbitnije. Isto kako ona guma koju gledaš već par dana kako "kao da malo leži" se odluči isprazniti noć prije puta.

 ma gdje to OpenSource zatire sam sebe? Pa linuxa ne bi bilo da je tako.

15 godina
odjavljen
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
dai53nja kaže...

 ma gdje to OpenSource zatire sam sebe? Pa linuxa ne bi bilo da je tako.

Da, imaš 450 različitih distri. To je otprilike kao da ga nema. U prilog tome ide i mizeran udio u desktopu...

And I looked, and behold a pale horse: and his name that sat on him was Death, and Hell followed with him...
11 godina
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera

Upravo to. Da ima jedan kernel i dvi tri distre puno bi više korisnika koristilo Linux a sigurno bi bio i puno funkcionalniji. Ovako novi korisnik koji želi koristit Linux zapne odma na prvom pitanju, koju distru instalirat.

13 godina
neaktivan
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
ruzcheHR kaže...

Upravo to. Da ima jedan kernel i dvi tri distre puno bi više korisnika koristilo Linux a sigurno bi bio i puno funkcionalniji. Ovako novi korisnik koji želi koristit Linux zapne odma na prvom pitanju, koju distru instalirat.

 Osim što ga izvan desktopa svatko koristi. Aj prestanite halat tu mantru već jednom da nitko ne koristi Linux.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.11.2015 15:11 (g12356).
15 godina
odjavljen
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera

Nije mantra nego statistika. Ne govorim izvan desktopa, nego baš desktop, kućni korisnici. Tu je udio mizeran. Ili možda imaš neki dokaz da nije? A ta open source zajednica je glavni krivac zašto Linux nema bolji udio. Ne mogu se dogovorit oko ničeg.

 

BTW, za servere se koriste samo dvije ili tri distre. Kad bi tako bilo na desktopu, bilo bi puno bolje. Samo mi nemojte reć da se za servere koristi 10 različitih....

And I looked, and behold a pale horse: and his name that sat on him was Death, and Hell followed with him...
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.11.2015 16:01 (Sum_of_all_fears).
13 godina
neaktivan
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
Eh vidiš a da nije bilo open sourcea Linux nebi ni zaživio nego bi umro tamo negdje '92 ako bi uopće nastao.
Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera

Istina, ali sad u ovom obliku ga zatire jer svaka šuša može napraviti svoju distru, dobru ili lošu.

And I looked, and behold a pale horse: and his name that sat on him was Death, and Hell followed with him...
10 godina
protjeran
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
Open source i slicni izrazi su u biti mantra, jer bez para od intela,ibm-a i sl bi se linux davno ugasio. A te korporacije to zasigurno nerade iz nekih idealisticnih pobuda vec radi toga kaj imaju kalkulaciju o tome kada kako i koliko ce zaraditi na tome. A herr Linus je ime i logo linuxa patentno zastitio pred americkim pravosudjem na svoje ime. Uopce nesumnjam da bu to jednog dana probao unovciti ako budu takve okolnosti...

Osobno mislim da su svi koji vjeruju u te open spike lagano povuceni za nos i nasamareni od strane korporacija i drugih linux pozadinskih velikih igraca. I microsoft je ulozio dio svojih para a oni zasigurno ne mare za zajednicu jer imaju cvrste obveze prema dionicarima. A tek igra googlea i androida..pa tek nadolazeci internet uredjaja poput tv i frizidera...pa hrpa sveucilista na linuxu a u biti ih sponzoriraju pravi kapitalisticki fondovi...

Puno puno je tu magle i mutne pozadine pa vlasnicki softver je tu daleko transparentniji i za svaki dolar se zna otkud dolazi, kome ide, i koliko tko vrijedi u razvoju i distribuciji istoga.

😊
 
2 2 hvala 0
15 godina
offline
LibreOffice sada ima preko 1000 developera

puno babica, kilavo dijete. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
Sum_of_all_fears kaže...

Istina, ali sad u ovom obliku ga zatire jer svaka šuša može napraviti svoju distru, dobru ili lošu.

 I kaj je tu lošeg?

1. Dobro je imati izbor (kak ovi iz EU vole reći,različitost je dobra...)

2. Bolje je da neki idiot potrati svoj rad na svoju lošu distru nego da npr. uništi ubuntu.

I popularnost linuxa ni nema baš velike veze s time koliko distri ima, više ima veze s time kaj im se gura "od malena". Linux u tim uredskim vodama ionako nikad neće baš zaživjeti zbog besplatnosti i otvorenog koda, za ured se ne traže besplatne stvari,traže se stvari koje funkcioniraju a takve stvari nikad nisu besplatne, kad bi LO recimo prešao na to da se poslovna licenca plaća i kad bi iza toga stajali i garantirali rad tada bi se mogli pomaknuti s mrtve točke a isto je i općenito s linuxom.

--------------------------------------------------------------------------------------------
15 godina
odjavljen
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera

Ajar lipo kaže - puno babica, kilavo dite.

 

1. Izbor je dobar ako će to rezultirati nečim dobrim. Stihijski razvoj OSa i Vlada RH su primjer lošeg "open sourcea" i demokracije.

2. Idiot nikad ne bi dobio priliku raditi na ubuntu/mintu/čemu već da postoji neka kontrola kvalitete, šef projekta, glavni designer i ostali.

 

Što se tiče da open source nije za biznis, to je točno samo iz ovog razloga koji si naveo - support, tj. nedostatak istog. Dok npr. RHEL ima support i koriste ga firme naveliko. Kad netko uzme LO pod svoj "brand", naplati support i malo ga popegla, možda nešto i bude. Do tada... Na desktopu im je 1% zagarantiran. "Dečko koji obećava"....

And I looked, and behold a pale horse: and his name that sat on him was Death, and Hell followed with him...
15 godina
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
zerocool12 kaže...
..

1. Dobro je imati izbor (kak ovi iz EU vole reći,različitost je dobra...)

..na to da se poslovna licenca plaća i kad bi iza toga stajali i garantirali rad tada bi se mogli pomaknuti s mrtve točke a isto je i općenito s linuxom.

 -da, imati izbor (je dobro).

linux je jedan (pa i GNU-Linux..), a korist od bezbroj distiri je u čemu? Canonical u svom dvorištu radi reda, RH je komercijala.. uz Deb i Suse ostalo je zanemarivo.

 

dok se distra svodi na nakupinu (preferiran izbor nekog geeka) softa kao breowser ili notepad i thema pozadine. Yeah imaš distru koja izgleda kao XP woooosh efekt.. ili mac ili tamaguči.

 

čega imaš izbor ako je linux jedan?

odnosno, ako je stvar FOSSa, to nije OS, a mantranje o openu je degutantno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
ihush kaže...
zerocool12 kaže...
..

1. Dobro je imati izbor (kak ovi iz EU vole reći,različitost je dobra...)

..na to da se poslovna licenca plaća i kad bi iza toga stajali i garantirali rad tada bi se mogli pomaknuti s mrtve točke a isto je i općenito s linuxom.

 -da, imati izbor (je dobro).

linux je jedan (pa i GNU-Linux..), a korist od bezbroj distiri je u čemu? Canonical u svom dvorištu radi reda, RH je komercijala.. uz Deb i Suse ostalo je zanemarivo.

 

dok se distra svodi na nakupinu (preferiran izbor nekog geeka) softa kao breowser ili notepad i thema pozadine. Yeah imaš distru koja izgleda kao XP woooosh efekt.. ili mac ili tamaguči.

 

čega imaš izbor ako je linux jedan?

odnosno, ako je stvar FOSSa, to nije OS, a mantranje o openu je degutantno.

 Imaš izbor programa koji dolaze predinstalirani na distri,izbor podrške pa makar samo i izbor izgleda. Zašto bi npr. ti bio prisiljen koristiti Ubuntu u slučaju da oni donesu neku lošu odluku (dio softvera koji će te pratiti npr?),zašto da tu ne postoji još xyz (pa makar i na kvadrat) distri od kojih ti možeš izabrati onu koja tebi paše. Distre nisu samo izbor programa koji su predinstalirani nego i driveri koji rade "out of the box" i drugi moduli koji surađuju s kernelom a nisu uključeni u neke druge distre. I da, kernel je jedan ali kernel nije sve, ko da kažeš što svaki gradi svoju kuću kad svi imaju isto temelje...

 

Glavno pitanje je kakva je šteta od postojanja npr. "Red star linuxa" i kako on to smeta u razvoju npr. Ubuntua ili neke druge veće distre? To nije distra koju će izabrat korisnik laika pa da mu je prekomplicirana (ustvari prva distra koja se pojavi samim guglanjem pojma linux je Ubuntu i to mislim da je negdje 4. ili 5. izbor na listi), to je distra koju će izabrati osoba koja je npr. zaljubljenik u marxa (tu distru sam izabrao jer sam se sjetio vjesti na temu "komunističkog linuxa" (lol),mogla je biti odabrana bilo koja manja distra) i koji će je ciljano tražiti. 

 

Glavni razlog nekorištenja linuxa na kućnim računalima je to kaj se "forsiraju" windowsi (forsiraju pod navodnim znacima jer ne smatarm to punokrvnim forsiranjem), na način da kad perica ode u školu on mora koristiti windose, koristi ih na informatici pa čak i na ostalim predmetima di se koristi računalo, kad perica ode na faks svi službeni dokumenti su mu u .doc formatu (znaimljivo,pdf se rijetko koristi,barem na mom faksu),kad se perica zaposli koristit će windows i ms office (zbog razloga iz prethodnog posta), i to je stvar koja se kontinuirano vrti, pericino dijete će koristiti winze jer ih koristi perica itd. itd... Tak da mali postotak linuxa na PC-u nije zbog toga kaj je linux loš,nego iz gore navedenih razloga.

 

Odn. za one koji do sada nisu shvatili, zašto perica koristi android? Ne zato kaj mu je android bolji od svih ostalih oseva,nego zato jer su svi njegovi prijatelji na androidu i sve igrice koje oni igraju su napravljene za android, Iphone mu je pre skup a za windows mobile nema tih igrica....

 

A za linuxaše, pa za nas je bolje da manje ljudi koristi linux, tako izostajemo iz problema koje većina ima poput problema sa virusima i slično,kad bi desktop linux postao zanimljivji napadačima onda bi i mi nahebali (ne postoji sistem koji se neda razbit).

--------------------------------------------------------------------------------------------
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.11.2015 18:20 (zerocool12).
15 godina
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
zerocool12 kaže...
ihush kaže...
zerocool12 kaže...
..

1. Dobro je imati izbor (kak ovi iz EU vole reći,različitost je dobra...)

..na to da se poslovna licenca plaća i kad bi iza toga stajali i garantirali rad tada bi se mogli pomaknuti s mrtve točke a isto je i općenito s linuxom.

 -da, imati izbor (je dobro).

linux je jedan (pa i GNU-Linux..), a korist od bezbroj distiri je u čemu? Canonical u svom dvorištu radi reda, RH je komercijala.. uz Deb i Suse ostalo je zanemarivo.

 

dok se distra svodi na nakupinu (preferiran izbor nekog geeka) softa kao breowser ili notepad i thema pozadine. Yeah imaš distru koja izgleda kao XP woooosh efekt.. ili mac ili tamaguči.

 

čega imaš izbor ako je linux jedan?

odnosno, ako je stvar FOSSa, to nije OS, a mantranje o openu je degutantno.

 Imaš izbor programa koji dolaze predinstalirani na distri,izbor podrške pa makar samo i izbor izgleda. ..

 

Odn. za one koji do sada nisu shvatili, zašto perica koristi android? Ne zato kaj mu je android bolji od svih ostalih oseva,nego zato jer su svi njegovi prijatelji na androidu i sve igrice koje oni igraju su napravljene za android, Iphone mu je pre skup a za windows mobile nema tih igrica....

..

- i dalje smo gluhi za sugovornike.. linux je jedan, distre su nevažne..

izbor appsa? (i igre su alikacije ili soft) a govoriš o OSu? OK LO ima i win.ver. problem? Gaming, izdavač izdaje za jednu ili više platformi, njegova odluka. Kvaliteta OSa? O čemu se raspravlja?

Dali je OS bolji ako za njega (ili samo za njega) postoji neka app? MS-Office za sad nema na linuxu, nema igara kao za win.. po tome linux nije dobar? Vidiš li kako problem ponude appsa postane antiargument u hvaljenju OSa.

 

OS nema veze s appsima, to je interes proizvođača. Ako kažemo da ima veze, opet win platforma (ne samo OS) ima prednost, pa i OSX ima prednost..

Android je fork linuxa.. svi devovi rade hrpu igara, ni 10% tog ne rade za linux.. jer nemaju interes. Prije da će raditi za druge dvije platforme.

Svaki os je savršen, app samo treba koristiti platformu (hw+sw a sw je sys.app tj OS i driver).

Korisnik koristi aplikacije, ne OS i upravo zato Pero i družina gorespomenuti koriste Android (kao OS) mada ih boli kiki koji je OS, pa da je i DOS... radi ili ne radi, ima ili nema app (igru).

Linux ili OS s tim nema veze. Ima popularnost platforme, jer 90% privlači proizvođače, ponuda, interes i na kraju zarada.

 

Dali igdje kažem za linux ili bilo koji OS da je dobar-loš? Sve to je soft, (pa i isti gcc možda) koji radi na istom HWu.

OS je samo 'ljepilo' kao i driver.

 

Distra, što je distra? - izbor browsera.. ili walpapera po nečijem ukusu?

Kakva je to prednost za juzera ako je geekA odabrao npr gnome+ff+brasero, geekB, kde+ .. osim problema da na nekoj distri imaš dllhell, da nešto radi ili možda radi, da valve izbacuje svoju distru ili (hrabro nazvano) OS, ... dok jedino Canonical radi s nekim ciljem (ne spominjem RH).

i tad npr imaš howto za KDE+LO..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: LibreOffice sada ima preko 1000 developera
ihush kaže...

- i dalje smo gluhi za sugovornike.. linux je jedan, distre su nevažne..

izbor appsa? (i igre su alikacije ili soft) a govoriš o OSu? OK LO ima i win.ver. problem? Gaming, izdavač izdaje za jednu ili više platformi, njegova odluka. Kvaliteta OSa? O čemu se raspravlja?

Dali je OS bolji ako za njega (ili samo za njega) postoji neka app? MS-Office za sad nema na linuxu, nema igara kao za win.. po tome linux nije dobar? Vidiš li kako problem ponude appsa postane antiargument u hvaljenju OSa.

 

OS nema veze s appsima, to je interes proizvođača. Ako kažemo da ima veze, opet win platforma (ne samo OS) ima prednost, pa i OSX ima prednost..

Android je fork linuxa.. svi devovi rade hrpu igara, ni 10% tog ne rade za linux.. jer nemaju interes. Prije da će raditi za druge dvij

 

 Prvo se ispričavam jer sam samo brzinski pročitao ostatak posta jer žurim, no na ovo želim odgovoriti.

Boldano - DA. Ako tebi treba ta aplikacija onda je taj OS bolji za tebe, i ti ne možeš koristiti ni jedan drugi osim tog jer tebi TREBA ta aplikacija (softver,program,nazovi kako želiš).  I vjeruj mi distre su jako važne, isprobaj nekoliko distri i pokušaj ih prilagodit svojim potrebama (postavi ih da ti rade kao Ubuntu npr. , izgledom i funkcionalnošću pa ćeš vidjet o čemu ti pričam). I da, linux nije dobar za npr. gamera, za mene je čist ok... Ustvari kad malo bolje pročitam tvoje postove ne vidim generalna razilaženja u mišljenjima, samo nerazumijevanje što sugovornik priča (il ja tebe ne razumijem,il ti ne razumiješ mene ili se obojica ne razumijemo).

 

I ne hvalim linux (izaberi distru koju želiš) u svojim postovima ako ovim podcrtanim impliciraš na to. Ustvari baš o tome i govorim, linux nije dobar za gamera,nije dobar za projektanta koji treba točno određene alate. A tih alata nema na linuxu ne zbog toga kaj se oni ne bi mogli napravit za linux, već zbog razloga navedenih u nekom od gornjih postova, dal se to u budućnosti može promijeniti - može,dal se hoće- ne znamo.

 

A ovaj drugi pasus, govoriš o onome kaj sam već rekao (opet se ne razumijemo valjda). Interes je taj koji natjera određene osobe da rade aplikacije za neki OS, interes je taj koji tjera ljude da koriste taj OS jer na drugom nemaju tih aplikacija, i tako se to vrti u krug dok netko ne izađe iz kruga pa se onda stvari mijenjau - na bolje ili gore? To treba vidjet.

 

 

A sad na on-topic, broj ljudi koji rade na nečemu ne znači da je to neš kvalitetno, bolje je imat 10 ljudi koji znaju kaj rade nego 1000 koji ne znaju kaj rade (opet,ne govorim da je LO loš,samo o broju o čemu tema i jest).

--------------------------------------------------------------------------------------------
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.11.2015 19:22 (zerocool12).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice