Linus:I dalje želim desktop

poruka: 33
|
čitano: 3.278
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Linus:I dalje želim desktop

http://www.eweek.com/enterprise-apps/linux-founder-linus-torvalds-still-wants-the-desktop.html

 

U biti Linux,kada ga je Linus tamo 1990 izrađivao,on ga je htio napraviti za svoj vlastiti x86 bazirani desktop.Činjenica da je Linux uspješniji na serverima nego na desktopu je čisti skup okolnosti ili slučajnost.A ako pročitate zadnju rečenicu u citatu copy pasteanom dolje,da se zaključiti da Linuxov problem nije tehničke prirode nego problem okoline.

 

Linux kernel developer Greg Kroah-Hartman moderated the discussion and commented that Linux already runs everywhere. He asked Torvalds where he thinks Linux should go next. "I still want the desktop," Torvalds said as the audience erupted into boisterous applause. The challenge on the desktop is not a kernel problem, Torvalds said. "It's a whole infrastructure problem. I think we'll get there one day." 

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
2 2 hvala 0
16 godina
offline
Linus:I dalje želim desktop

Neće ga nikad niti biti na desktopu dok se GUI i distribucije ne unificiraju. General public ne želi 200 distribucija linuxa i "mogućnost izbora".

Living on my planet is so easy; there is peace, there is love and there is ecstasy.
Moj PC  
20 2 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Linus:I dalje želim desktop

Upravo tako, ja bi ostavio samo 3 desktopa

 

- KDE za one koji žele šminku ivizualne efekte te imaju nove i jake strojeve

- LXDE za one sa starim kantama i koje žele jednostavnost i funkcionalnost

- pantheon (modificirani gnome od elementary os-a) za one koji žele nešto "something completly diferent"

 

Sve ostale desktope bi zabranio

 
1 9 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
Father_Dougal kaže...

Neće ga nikad niti biti na desktopu dok se GUI i distribucije ne unificiraju. General public ne želi 200 distribucija linuxa i "mogućnost izbora".

Tako da imamo još jedan win? Ne. Onda linux kao linux gubi smisao.

Samomrzeći hrvat
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
Entry Point kaže...
Father_Dougal kaže...

Neće ga nikad niti biti na desktopu dok se GUI i distribucije ne unificiraju. General public ne želi 200 distribucija linuxa i "mogućnost izbora".

Tako da imamo još jedan win? Ne. Onda linux kao linux gubi smisao.

Komentar desetljeća.

Volio bih da poraste popularnost Linuxa na desktopu,iz razloga što bi to značio veći broj developera.Međutim jedino uz uvjet da Linux ostane Linux(ali bolji i poboljšani).

 

Dva su glavna razloga zašto koristim Linux:

1)Bolji je sa tehničke strane

2)Open source je,slobodan softver.To dali je besplatan mi nije važno.Radije bih platio Linux nego dobio windows besplatno.Jedino možda ako MS ikad izda windowse pod GNU GPL licencom...

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.8.2014 16:34 (g12356).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
g12356 kaže...
      Jedino možda ako MS ikad izda windowse pod GNU GPL licencom...

 

Nikad, pa ni onda !

 

16 godina
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
Entry Point kaže...
Father_Dougal kaže...

Neće ga nikad niti biti na desktopu dok se GUI i distribucije ne unificiraju. General public ne želi 200 distribucija linuxa i "mogućnost izbora".

Tako da imamo još jedan win? Ne. Onda linux kao linux gubi smisao.

Ne, nego da sve ditribucije imaju istu defaultnu Desktop instalaciju, sa istim paketima i istim sučeljem, te jednim paket managerom. Običnim korisnicima dosta; power useri si uvijek mogu nadodati ono što im treba. Također, treba pratiti moderne GUI zahtjeve korisnika; ako su korisnici Officea navikli na ribbon sučelje, alternativni programi ga također moraju imati u ponudi, a ne fantazirati o nekakvim korisničkim zahtjevima iz prošlog desetljeća.
Jedino tako će se Desktop približiti desktop korisnicima. Unifikacijom će se i napraviti dobra platforma za distribuciju igara, jer se neće morati raditi nekoliko različitih paketa za nekoliko distribucija.

 

Sve ostalo je tlapnja i fantazija. 

Living on my planet is so easy; there is peace, there is love and there is ecstasy.
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.8.2014 20:19 (Father_Dougal).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
Entry Point kaže...
Father_Dougal kaže...

Neće ga nikad niti biti na desktopu dok se GUI i distribucije ne unificiraju. General public ne želi 200 distribucija linuxa i "mogućnost izbora".

Tako da imamo još jedan win? Ne. Onda linux kao linux gubi smisao.

Neznam baš, ja volim linux ali trenutna situacija me podsjeća na onu sto babica - kilavo djete 

15 godina
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
Father_Dougal kaže...
.. sve ditribucije imaju istu defaultnu Desktop instalaciju, sa istim paketima i istim sučeljem, te jednim paket managerom. Običnim korisnicima dosta; ..

prije će svi USB i mobiteli imati jednak konektor.. (pa ni tad). Dali je Linus taj 'gazda' koji bi tako nešto mogao izgurati? .. ne vjerujem, previše geekova je tu, previše ega.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Linus:I dalje želim desktop

"Torvalds said he'd love for Linux to shrink in size "We've been bloating the kernel over the last 20 years, but hardware has grown faster," he said."

Pa što je onda odabrao monolitni dizajn?

 

 

"Torvalds wants to push the envelope for the embedded market despite some challenges. He noted that some of the small-form-factor device vendors have their own operating system technologies in place already, and those vendors don't always make hardware readily available to Linux kernel developers."

 

Kada bi se već jednom dogovorili koji projekt će podržati, onda bi možda proizvođači uzeli taj model rada i štancali na taj način.

Ovako je džungla (buildroot, yocto, LTIB, Denx...).

Samo za ARM platformu postoji 4-5 načina kako napraviti kostur sustava (barem onaj minimum - skompajlirani kernel + toolchain koji zapravo radi).
Nešto malo su neki proizvođači sami odlučili napraviti kroz udruživanje (yocto projekt), no to se svede uglavnom na to da se odradi inicijalni OS image, za reklamu se uz to spakuje image sportanog Ubuntua koji je aktualan i u modi je te sezone, pa par mjeseci nakon toga entuzijasti krpaju dalje kako god znaju. Pa nakon godinu-dvije zaglaviš sa kernelom koji nema sve fičre koji ti trebaju, a radiš na razvoju uređaja kojima je minimalni životni vijek barem 5 godina, a ne možeš samo tako portati noviji kernel jer em nemaš resursa kao oni u Minkenu, em u imageu ima binarnih drivera koji se ne mogu s npr. 2.6.35 prebaciti na 3.x.

 

A što se tiče priče o desktopu, dovoljno sam mator da se sjećam ovoga:

http://linux.slashdot.org/story/04/01/15/1531237/linus-says-2004-is-the-year-for-desktop-linux

 

Kako bi rekao naš veliki ljubitelj umjetnina I.S. - "Piškili bi, kakili bi".

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.8.2014 21:39 (Djuro von Prekoplotovich).
 
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
Nema veze unifikacija. Za obične korisnike samo tri distribucije su bitne - Mint Cinnamon za "Windows look", Elementary OS za "Mac look" i Ubuntu za nešto drugačije ali ipak ugodno. Nijedna druga distribucija, barem za početnike, nije važna. Sve tri distribucije su: konzistentne u vizualnom stilu, jednostavne za korištenje, i imaju osnovne aplikacije predinstalirane, koriste isti package manager, i bazirani su na Debianu. Osmica u usporedbi sa Elementary OS izgleda kao jako neispoliran, nedovršeni OS s podijeljenom ličnosti. Ali kao što sam rekao, mislim da nije problem u unifikaciji. Trebamo educirati ljude. Da se u OŠ na satu informatike pokažu distribucije Linuxa, vjerujem da bi za nekoliko godina vidjeli značajan rast udjela Linuxa. Ako se ljudi od malena uče na Windowse, naravno da će ostati na njima. Linuxi mogu dolaziti predinstalirani sa svim PC-ima ali nitko ih neće koristiti ako su navikli na nešto drugo. Kako stvari sada stoje, Linux je osuđen na geekove -- u nekim slučajevima i njihovu rodbinu i bližnje -- i tako će vjerojatno i ostati neko vrijeme.
Trava raste tamo gdje je posadiš.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
Medikus kaže...
Osmica u usporedbi sa Elementary OS izgleda kao jako neispoliran, nedovršeni OS s podijeljenom ličnosti.
Trebamo educirati ljude. Da se u OŠ na satu informatike pokažu distribucije Linuxa, vjerujem da bi za nekoliko godina vidjeli značajan rast udjela Linuxa. Ako se ljudi od malena uče na Windowse, naravno da će ostati na njima. Linuxi mogu dolaziti predinstalirani sa svim PC-ima ali nitko ih neće koristiti ako su navikli na nešto drugo.

Elementary OS ,kojem fale neke osnovne funkcije ,poput desnog klika na desktopu?!

Nemojmo gledat samo izgled ,nego i upotrebljivost OS-a ,pogotovo za noobove ,koji se prvi put susreću s Linuxom.

 

Da ,svakako bi klince već od malih nogu trebalo privikavati na neki Linux ,ali tvrdoglavost i ego Linux geekova su ujedno i najveći neprijatelj Linuxa na desktopu.

 

Meni uopće nije bitan izgled DE-a i koliko ih ima ,nego da su oni što jednostavniji za upotrebu. Lako za kasnije modificiranje i prilagođavanje.

Mint je na dobrom putu ,nadajmo se samo da mu se ne dogodi neki ''Unity'' kao što je to bilo na Ubuntu-u.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.8.2014 1:07 (kizo2703).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
Iskreno, nikad nisam ništa stavljao na desktop pa to nisam ni primjetio. Dobar argument. Ali i Osmica je prepuna takvih stvari. Recimo, nisam mogao promjeniti lockscreen wallpaper iz običnog Control Panela, nego sam morao koristiti onaj Metro PC Settings ili kako se već zove; nisam mogao postaviti wallpaper iz Metroa za Desktop wallpaper... Svi OS-i imaju nekih manjih problema, a ja bih radije potrošio 0$ da ne mogu napraviti desni klik na desktopu nego 200$ da dobijem 50% tablet OS-a i 50% PC OS-a. Slažem se da su najveći neprijatelj Linuxa korisnici, pogledaj samo bojkot systemd-a, koji nema skoro nikakvih negativnih strana. Jedini razlog za bojkot je što systemd radi stvari na nov i pametan način, a ljudi se ne žele prilagoditi. Gluposti. Unity je meni zapravo bio najjednostavniji za uporabu i stvarno nije toliko loš koliko ljudi govore. Ne koristim ga čisto zato jer u defaultnoj instalaciji ne pruža opcije koje meni trebaju. Većini ljudi bi vjerojatno odgovarao, samo da mu daju priliku.
Trava raste tamo gdje je posadiš.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
kizo2703 kaže...

Elementary OS ,kojem fale neke osnovne funkcije ,poput desnog klika na desktopu?!

Nemojmo gledat samo izgled ,nego i upotrebljivost OS-a ,pogotovo za noobove ,koji se prvi put susreću s Linuxom.

Da ,svakako bi klince već od malih nogu trebalo privikavati na neki Linux ,ali tvrdoglavost i ego Linux geekova su ujedno i najveći neprijatelj Linuxa na desktopu.

 

Meni uopće nije bitan izgled DE-a i koliko ih ima ,nego da su oni što jednostavniji za upotrebu. Lako za kasnije modificiranje i prilagođavanje.

Mint je na dobrom putu ,nadajmo se samo da mu se ne dogodi neki ''Unity'' kao što je to bilo na Ubuntu-u.

To je do Gnomea 3 cija je filozofija da je desktop izuzet iz file managera, tj. da nije jos jedan obican direktorij i po defaultu je iskljucen. Zasto? Ne znam, pitaj dizajnere u Gnomeu. Svakako da su mogli ostaviti kontekstni meni da se promijeni wallpaper i dr., a opet ne dopustiti koristenje desktopa kao direktorija, ali nisu.

Meni je to ok, posto desktop ionako ne koristim za skladistenje ikona i direktorija jer mi je to nagrdivanje wallpapera koji je tu da bude oku ugodan.

Zasto se ekipa iz elementary-a odlucila slijediti njihov primjer? Ne znam. Mozda jer im tako pase uz njihov "design guidelines". Kako ide ona "it's not a bug, it's a feature!". {#}

 

Mint ima svoj "Unity", a isti se zove Cinnamon. ;)

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.8.2014 1:12 (1domagoj1).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
Medikus kaže...
Iskreno, nikad nisam ništa stavljao na desktop pa to nisam ni primjetio. Dobar argument. Ali i Osmica je prepuna takvih stvari. Recimo, nisam mogao promjeniti lockscreen wallpaper iz običnog Control Panela, nego sam morao koristiti onaj Metro PC Settings ili kako se već zove; nisam mogao postaviti wallpaper iz Metroa za Desktop wallpaper... Svi OS-i imaju nekih manjih problema, a ja bih radije potrošio 0$ da ne mogu napraviti desni klik na desktopu nego 200$ da dobijem 50% tablet OS-a i 50% PC OS-a. Slažem se da su najveći neprijatelj Linuxa korisnici, pogledaj samo bojkot systemd-a, koji nema skoro nikakvih negativnih strana. Jedini razlog za bojkot je što systemd radi stvari na nov i pametan način, a ljudi se ne žele prilagoditi. Gluposti. Unity je meni zapravo bio najjednostavniji za uporabu i stvarno nije toliko loš koliko ljudi govore.

OS bez desnog klicka je ko yebač bez one stvari ,sorry.

 

Pa i Lockscreen je dio Metroa. {#} Gdje ćeš ga mijenjat nego u Metrou. A da si navratil u temu ,saznal bi da ima program baš za to!

Kao i još puno sličnih ,baš za Osmicu.

 

systemd je fantastična stvar ,ali yebi ga ,gazda Linus je reko da ne valja. Nema rasprave. {#}

 

Apropo Unitya  meni je to živo mučenje ,ali ,o ukusima se ne raspravlja.

1domagoj1 kaže...

To je do Gnomea 3 cija je filozofija da je desktop izuzet iz file managera, tj. da nije jos jedan obican direktorij i po defaultu je iskljucen. Zasto? Ne znam, pitaj dizajnere u Gnomeu.

Meni je to ok, posto desktop ionako ne koristim za skladistenje ikona i direktorija jer mi je to nagrdivanje wallpapera koji je tu da bude oku ugodan.

Zasto se ekipa iz elementary-a odlucila slijediti njihov primjer? Ne znam. Mozda jer im tako pase uz njihov "design guidelines". Kako ide ona "it's not a bug, it's a feature!". {#}

 

Mint ima svoj "Unity", a isti se zove Cinnamon. ;)

Da ,ali Gnome 3 ima svoje funkcije pa se to ni ne osjeti. A ovo je bože sačuvaj.

 

Nek si nabiju taj feature. Zato sam reko ,nikad više. Ako hoću izgled OS X-a ,instaliram dock i odgovarajuću temu.

Ili bootam PC u OS X.

 

Zato ja koristim Mate.

 

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.8.2014 1:29 (kizo2703).
10 godina
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
Father_Dougal kaže...

Ne, nego da sve ditribucije imaju istu defaultnu Desktop instalaciju, sa istim paketima i istim sučeljem, te jednim paket managerom. Običnim korisnicima dosta; power useri si uvijek mogu nadodati ono što im treba. Također, treba pratiti moderne GUI zahtjeve korisnika; ako su korisnici Officea navikli na ribbon sučelje, alternativni programi ga također moraju imati u ponudi, a ne fantazirati o nekakvim korisničkim zahtjevima iz prošlog desetljeća.
Jedino tako će se Desktop približiti desktop korisnicima. Unifikacijom će se i napraviti dobra platforma za distribuciju igara, jer se neće morati raditi nekoliko različitih paketa za nekoliko distribucija.

 

Sve ostalo je tlapnja i fantazija. 

Aha, dakle trebaju pratiti i kopirati sve što MS radi. To svakako onda gubi ikakvi smisao linux-a i linux distribucija.

 

Ne vidim zašto bi sve trebalo biti rađeno na sliku i priliku MS-a? Pa nisu oni ulitmativni autoritet software-a i dizajna (koji su btw toliko puta pokrali od tog omraženog im linuxa odnosno desktop environmenta, primjerice win7-KDE, win8-nešto gnome-a).

 

Uostalom vi vidite linux i distribucije kao korporativnu mašinu gdje bi svima trebalo nametnuti jedno rješenje, a svijet linuxa je vrlo daleko od čega su windows korisnici naučeni. Linux nije windows, nije korporacija, nema CEO-a, menadžera, zaposlenih programera, goniča robova. Linux je zajednica ljudi u cijelom svijetu koji vole slobodan software (pa čak i ne mora biti slobodan), alternativu itd.

 

Stavimo na stranu korporacije koje proizvode neke distribucije, tipa Ubuntu, RedHat, jer one nisu autoritet za linux.

 

Linux distribucije se ne mogu niti ne žele mjeriti i natjecati sa MS-ovo korporacijskom mašinerijom na polju desktop računala. Linusove rječi su ovdje krivo intrepetirane. On ne želi da linux ekosustav sada agresivno napadne desktop segment, zauzimajući što više tržišta, ne, njegova želja je da ljudi prepoznaju i sami odaberu alternativno i kvalitetno rješenje za njihova desktop računala. To je vrlo bitno. Drugačija politika.

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
kizo2703 kaže...
Medikus kaže...
Osmica u usporedbi sa Elementary OS izgleda kao jako neispoliran, nedovršeni OS s podijeljenom ličnosti.
Trebamo educirati ljude. Da se u OŠ na satu informatike pokažu distribucije Linuxa, vjerujem da bi za nekoliko godina vidjeli značajan rast udjela Linuxa. Ako se ljudi od malena uče na Windowse, naravno da će ostati na njima. Linuxi mogu dolaziti predinstalirani sa svim PC-ima ali nitko ih neće koristiti ako su navikli na nešto drugo.

Elementary OS ,kojem fale neke osnovne funkcije ,poput desnog klika na desktopu?!

Nemojmo gledat samo izgled ,nego i upotrebljivost OS-a ,pogotovo za noobove ,koji se prvi put susreću s Linuxom.

..

- OS je 'najsporednija' stvar (nakon nogometa), juzer+njegove potrebe/želje tj aplikacije i upotrebljivost. to je bit PCa i desktopa.

- navedene distre-DE je (pre)subjektivno, objektivno, dvije distre Suse, Debian su 'stabilne' bez nekih experimenata. Ubuntu pomalo gubi... uz RH to pokriva cca 90% od onih 1,7%.

 

 

Entry Point kaže...
...

Aha, dakle trebaju pratiti i kopirati sve što MS radi. To svakako onda gubi ikakvi smisao linux-a i linux distribucija.

 

Ne vidim zašto bi sve trebalo biti rađeno na sliku i priliku MS-a? Pa nisu oni ulitmativni autoritet software-a i dizajna (koji su btw toliko puta pokrali od tog omraženog im linuxa odnosno desktop environmenta, primjerice win7-KDE, win8-nešto gnome-a).

 

Uostalom vi vidite linux i distribucije kao korporativnu mašinu gdje bi svima trebalo nametnuti jedno rješenje...

-zaparavo je obrnuto, gledajući datume MS prati Canonicala s par mjeseci zakašnjenja.. (unity-win8 i sl.). Tko koga kopira, na kraju je sporedno, bitna je funkcionalnost, support, i da radi ono što je juzeru potrebno, ne da razbija atomćiće ili da ima izbor 94DEa ili paket managera, jer je taj izbor jednak kako izbor boje (Fordova izreka, ''može bilo koja boja sve dok je crna'') auta. Što je zapravo izbor? Boja, DE?... juzer želi PC, kantu koja radi ono što on želi, ne zanima ga kako, može i po Duhu Svetom, samo da radi kao što radi mobitel, tv, mikrovalna... (a tamo se u većini nalazi linuxić). Industrija uvjek prati što radi 'konkurencija', pa i kad nema konkurencije, mora se nešto novog ponuditi, dignuti na 'viši nivo' (za neke korak nazad ili glava u zid), tako da mislim sasvim suprotno od quotanog, dok distre i korporacije (minken) bez obzira na moje-tvoje osobne preferencije, žele (moraju) imati neki 'standard', ne samo efektiće na DE.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.8.2014 9:34 (ihush).
15 godina
offline
Linus:I dalje želim desktop

Win 8 i linux imaju nesto zajednicko. Oboje su podbacili na desktopu. Na kraju trziste ipak pokaze sta valja a ne neki tamo ballmer ili geek u ubuntuu kojemu se bas svidja novo sucelje. Mint je pokazao u kojem smijeru treba ici, ali daleko je to jos... jako daleko koliko god je nekima na ovom forumu cudno sto vec nije.

 
2 2 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Linus:I dalje želim desktop

 

Ubuntu je za open i linux vode učinio u par godina više nego svi ostali zajedno u dva desetljeća. I trenutno je treći os na desktopu po brojnosti.  I to mu je osiguralo zasluženo mjesto u povijesti linuxa..

 

A sad kam bu i kako dalje, ostaje nam vidjeti. 

Mint je odličan, ali Clement kaže da ga aktivno samo tri profesionalca drže,  i zakljuca li ubuntu svoje repozitorije, ili zapre kod, i mint i svi forkovi bi mogli nestat u par dana...

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
bunkermax kaže...

Ubuntu je za open i linux vode učinio u par godina više nego svi ostali zajedno u dva desetljeća. I trenutno je treći os na desktopu po brojnosti.  I to mu je osiguralo zasluženo mjesto u povijesti linuxa..

 

A sad kam bu i kako dalje, ostaje nam vidjeti. 

Mint je odličan, ali Clement kaže da ga aktivno samo tri profesionalca drže,  i zakljuca li ubuntu svoje repozitorije, ili zapre kod, i mint i svi forkovi bi mogli nestat u par dana...

Nema zatvaranja koda jer postoji nesto sto se zove GPL licenca. Uostalom, Ubuntu svoje repozitorije vuce iz Debianovih (tj. prije je). Tako da nema brige.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
10 godina
protjeran
offline
Linus:I dalje želim desktop

 

Ma mogući su svi pravci razvoja.  Tipkam sa moba pa mi se neda tražiti linkove, ali bilo je već na dosta mjesta spike o tome da bi se nešto slično moglo desiti.

 

Canonical ima viziju, para, ljudske resurse i polako grabe svoj dio kolača, a kako je riječ o privatnom kapitalu, zaokret je moguć u svim smjerovima, pa čak i u smjeru da ubuntu postane sličan windowsima glede koda, repoa, otvorenosti ka zajednici...

 

Zasad Canonical ima sve ono što fali open zajednici vec desetljećima, viziju, centralizaciju, planove i rokove.  Na vrijeme su skužili da je za suvremena vremena potreban os koji bu se vrtio na raznim hw platformama, od moba prek lapa do pc-a i tv-a,...  

 

I cini mi se da Canonical i ubuntu pravac ne boluju od tipicnih open bolesti kao sto su ego, rascjepkanost, dezorjentiranost....  

 

I herr Linus kaze da hoce desktop, a ubuntu je treći os pa zastupljenosti, tako da.....  Jedino kaj je to još sve unutar 2 posto ukupnih korisnika...

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linus:I dalje želim desktop

Poanta je da za dobar desktop treba puno finesa koje su u linuxu još nedorečene, nešto što je u vlasničnom softweru ne treba izgjegavati posebno ako je riječ drajverima. Jednostavnost upotrebe je ključ uspjeha jer većina korisnika ne želi znat kako nešto radi već jednostavno želi do rezultata doć na što lakši mogući način. Jedini od linuxa koji je na dobrom putu je linux Mint ostali se traže kao pokušaj Ubuntua s svojim Unitiyom. Popularizacijom linux platforme došle bi i velike firme poput Adobe-a čak ni M$ bi ponudio neke svoje aplikacije, onako dok je linux na 1-2% desktop računala jednostavno je marginaliziran. Linux u toj svojoj otvorenosti sam sebi podmeće nogu, toliko šarenilo paketa za prilagodbu često treba koristit terminal ... krajni korisnik je naučio do rezultata doć s par klikova mišom. Za znalca linux je alat bez premca no ipak je više 'štefica' koje povremeno se koriste kompjuterom, o da zaboravio sam spomenut da ... igre su te koje će isto dako popularizarat platformu. Na kraju zaključak stvar da se danas dosta toga vrti oko novca za ozbiljne igrače dovest na platformu potrebne su dva preduvjeta da je platforma vec sama po sebi popularna i uređena (unificirana) da bi se to desilo linux će morat promjenit filozofiju razmišljanja. Open source kao takav ima potencijal no sve više sam pod dojmom da je to samo pokret pravi polet mogu imat kad se angažiraju te u kojem će postavit standard kako distribucija može izgledat u ovakvom šarenilu DE, pakeketnih menadžmenta.

Linux mora svatit da je ključ uspjeha jednostavnost prije svega.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Linus:I dalje želim desktop

 

A osobno mi se čini čak da je linux bazirani os jednostavniji od windowsa.  Već godinama se nadogradnja os-a i drajvera i kodeka i sveg instaliranog softwera vrši jednim klikom kad ga automatic update menager ponudi. I onda se sve odjednom nadogradi, a windows je tim putem krenuo tek prije dve godine sa osmicom i win storeom.  

 

Drajveri...  Godinama nisam naletio da se patim sa hardwerom i drajverima.  Čak i 3g usb dongle radi bez ikakvog dodatnog drajvera ili prateće aplikacije.. 

 

Sve ovo naravno vrijedi za standardne hardwere i za standardne korisnike, znači filmovi, igrice, youtube, facebook, osnovni uredski alat za standardnu tablicu ili dopis..   

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linus:I dalje želim desktop

Vrijeme je da se pomirimo sa tim da linux nikada nece biti kralj desktopa . Vec 10 godina imamo slusamo "ovo je godina linux desktopa!!" i nalazimo se na 1.7%

Mozemo se lagati i sanjariti ali brojke su tu. Na kraju krajeva, microsoft zivi od popularnosti windowsa i to radnicima isplacuje plate, sto je daleko veci motiv nego onaj koji linux zajednica ima. Kad jedne druge nazivaju glupanima po mail listama znamo da od ujedinjenja nema nista.

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.8.2014 14:01 (Arxi).
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
Arxi kaže...

 Na kraju krajeva, microsoft zivi od popularnosti windowsa i to radnicima isplacuje plate, sto je daleko veci motiv nego onaj koji linux zajednica ima.

 

Aha. {#}

 

People can live without Micro$hit, you know?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
CXZpro4all kaže...

Aha. {#}

 

People can live without Micro$hit, you know?

Yep ,naravno da mogu. Ali problem očito nije u Micro$hitu. {#}

 

Jel onda nebi Linux na desktopu još uvijek bio na razini statističke pogreške ,od 1,5-1,7% ,ovisno o tome koga pitaš.

 

Kapiš?! {#}

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
10 godina
protjeran
offline
Linus:I dalje želim desktop

 

Pa nemože se kubik šljunka voziti u ferariju, kao što se ni sa kiperom nemože dosegnuti brzina ferarija. Sve ovisi o potrebama i mogucnostima.  Windows je vec desetljeća u najširoj primjeni, to je neosporno, ali npr na aparate za održavanje života bolesnicima nema windowsa već usko prilagodjeni linux based os tj firmware.   I ferarija je možda samo 1 % među autima ali to nikako neznači da je ferari loš, i svejedno nebu ferari nikad kralj po postotku zastupljenosti već bu to uvjek neki golfovi, astre, corse i škode.  I windows je to : golf,  astra, octavia, a linux je ferari ili kiper, ovisno kako se prilagodi, plus kaj linux uvjek može biti golf  

:-)

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
bunkermax kaže...
 I windows je to : golf,  astra, octavia, a linux je ferari ili kiper, ovisno kako se prilagodi, plus kaj linux uvjek može biti golf  

:-)

Nitko to ne niječe ,dapače ,neka bude golf.

 

Ali čemu provociranje i trollanje u temi?

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.8.2014 15:01 (kizo2703).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linus:I dalje želim desktop
kizo2703 kaže...
CXZpro4all kaže...

Aha. {#}

 

People can live without Micro$hit, you know?

Yep ,naravno da mogu. Ali problem očito nije u Micro$hitu. {#}

 

Jel onda nebi Linux na desktopu još uvijek bio na razini statističke pogreške ,od 1,5-1,7% ,ovisno o tome koga pitaš.

 

Kapiš?! {#}

Najveća prihaćena statistička pogreška u svim prirodnim znanostima je 0.5%

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
10 godina
protjeran
offline
Linus:I dalje želim desktop

 

@kizo2703

 

Kolega, oprosti stvarno ako su moji postovi tebi zvučali negativno, jer to mi svakako nije bila namjera.

Nastojao sam , shodno naslovu teme, uklopiti argumente koji vode ili udaljavaju od ideje vodilje da Linus i dalje želi desktop....

Sory još jednom ako si to tako shvatio.

{#}

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice