Može li Linux pobjediti Apple?

poruka: 22
|
čitano: 2.444
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Može li Linux pobjediti Apple?

Može li Linux pobjediti Apple?

 

...naslov je zanimljive kolumne Jima Zemlina, jednog od čelnik ljudi Linux fondacije.

 

Prema njemu, na tržištu pametnih telefona i mobilnih aplikacija Microsoftov Windows lagano, ali sigurno, gubi bitku s Appleom. Ipak, razlog za strah ne postoji pošto se na tom tržištu sve više nameću operacijski sustavi temeljeni na Linuxu.

 

Zemlin, između ostalog, navodi:   "Očekuje nas svijet tehnologije s Appleom na jednoj strani, a svima ostalim na drugoj strani. Linux se mora aktivnije potruditi u borbi sa Steveom Jobsom. Prioritet je na razvoju jednostavnijeg softvera. Softver otvorenog koda mora biti fantastičan! Mora se bootati brže, spajati bolje, i biti grafički atraktivniji."

 

Prema tome, Zemlin predviđa da na tržištu mobilnih telefona Apple ima sudbinu Sun Mycrosystemsa koji je izgubio bitku s Linuxom, a također je imao zatvoren hardver i softver.

 

 

 

Ostatak originalnog članka možete pogledati klikom OVDJE

 

Dio informacija prenesen je s portala LinuxZaSve.com

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
Moj PC  
3 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Može li Linux pobjediti Apple?
Da pobjedit ce Apple!nezaboravite da je i OSX linux like...ja konkretno sada vise volim linux nego OSX kao prije...posto sve vise radim na Ubunuu sve mi se vise svidja..posto planiram svoju custom Ubunu distribuciju zelim da ona bude jednostavno,savrsena
Ako ti je netko pomogao klikni HVALA (ispod potpisa)
14 godina
neaktivan
offline
Može li Linux pobjediti Apple?

Ako mislip na OSX, nevjerujem.Jedina stvar koju ja nevolim kod linuxa je ta što sve programe da bi stavio moraš emulirati i mučit se sa kompaktibilnošću.Svi današnji program ugl. mogu na Maca i Win a ja nevjerujem da će ljudi naglo sa windowsa i macova prelaziti na linux.Ipak se radi o činjenici da dosta ljudi samo zna što je to start i Word.Baš ih briga za druge detalje......

Dont bug me!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Može li Linux pobjediti Apple?
pbandov kaže...

Ako mislip na OSX, nevjerujem.Jedina stvar koju ja nevolim kod linuxa je ta što sve programe da bi stavio moraš emulirati i mučit se sa kompaktibilnošću.Svi današnji program ugl. mogu na Maca i Win a ja nevjerujem da će ljudi naglo sa windowsa i macova prelaziti na linux.Ipak se radi o činjenici da dosta ljudi samo zna što je to start i Word.Baš ih briga za druge detalje......

  Koristi nativne linux programe pa nećeš morati emulirati.

Vjerujem da će android preći iphone os.

Software is like sex... it's better when it's free (Linus Torvalds)
14 godina
protjeran
offline
Može li Linux pobjediti Apple?

Ne vjerujem da će pobijediti ni linux ni win mobile ni apple-ov mobilni os. Svo troje će imati svoje korisnike i svoj udio na tržištu, kao i do sad. Jedino ćeš neke više plaćati (i previše - apple) dok će drugi biti jeftiniji i besplatni.

 

Mene zanima kakav će biti Ubuntu za tablete. Takav tablet bi i kupio možda.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Može li Linux pobjediti Apple?

Android će sigurno "dobiti" Apple na tržištu mid-ova, to je gotova stvar Osmijeh.

Slično kao i Microsoft u PC svijetu oni idu na količinu i velik broj proizvođača hardvera. Naravno tu nastaju manji problemi što se tiče standardizacije ... npr. praktički svaki proizvođač razvija svoj vlastiti UI.

 

Što se tiče netbook-a i tableta, sljedeća velika stvar je linux bazirani klijent za cloud, ChromeOS i slične platforme.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Može li Linux pobjediti Apple?

Hmh meni se baš ne čini previše da Android dobiva bitku protiv Aple-ovog OS-a. Uglavnom dovoljno je samo pogledati redove koji se gomilaju kad se prodaju novi apple-ovi uređaji, mislim da svi android smartphonovi skupa nisu napravili takvu blamažu kakvu je napravio jedan iPhone u trenutku izlaska, također samo treba pričekati i vidit kakvi če redovi biti za kupnju iPhone-a 4.

U Računalnom svjetu situacija je još uvijek vrlo slična kakva je bila prije desetak godina, glavnu riječ vodi Microsoft Windowsima i koliko god pojedinac tupio da ima boljih večina ipak kaže da su Winsi zakon, blago je počeo rasti i OSX, dok Linux je i dalje manje zastupljen od Appleovog OSX-a,.

I'll be back
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Može li Linux pobjediti Apple?
microman kaže...
...

A šta misliš zašto su ti redovi takvi kad se prodaje neki ajfon?

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.6.2010 14:53 (1domagoj1).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Može li Linux pobjediti Apple?
microman kaže...

... Uglavnom dovoljno je samo pogledati redove koji se gomilaju kad se prodaju novi apple-ovi uređaji ...

 ... a to je mjerilo čega točno? Redovi su i kad se prodaju karte za koncerte, a proda ih se najviše par desetaka tisuća. Apple hardware je ko i Zepter posuđe, relativno ograničena ponuda, masna cijena i velik marketinški hype. Obrati pozornost na "ograničena ponuda".

 

S druge strane, svaki proizvođač smartfonova koji drži do sebe će do kraja godine imati u ponudi nekoliko Android fonova.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.6.2010 14:55 (stef).
15 godina
neaktivan
offline
Može li Linux pobjediti Apple?

Ma da naravno, zato ga danas ima skoro svaki klinac u kvartu.

Uglavnom možete vi trabunjat koliko očete al činjenica je da se iPhone prodaje ko suho zlato.

Osobno ni meni Apple nije drag zbog svoje politike zaglupljivanja,al evo Stevo je pravi maher i taj uspije prodat sve što ima veze sa njegovim imenom.

I'll be back
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Može li Linux pobjediti Apple?
microman kaže...

Ma da naravno, zato ga danas ima skoro svaki klinac u kvartu.

Uglavnom možete vi trabunjat koliko očete al činjenica je da se iPhone prodaje ko suho zlato.

Osobno ni meni Apple nije drag zbog svoje politike zaglupljivanja,al evo Stevo je pravi maher i taj uspije prodat sve što ima veze sa njegovim imenom.

Zašto? Marketing, hype itd. To je to. Ništa više. Nisam vidio da je recimo Peter Chou (CEO HTC-a ako se ne varam) tak reklamiral Desire ko što Stevo radi s ajfonom. Pa kak da se onda Desire prodaje ko suho zlato? Pričal s kumićnom baš u to vrijeme kad je vip dijelio Desire-e. Prvo njezino pitanje je bilo: "Ko ti je taj HTC?". Samo marketing, ništa drugo.

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
15 godina
neaktivan
offline
RE: Može li Linux pobjediti Apple?
1domagoj1 kaže...

Zašto? Marketing, hype itd. To je to. Ništa više. Nisam vidio da je recimo Peter Chou (CEO HTC-a ako se ne varam) tak reklamiral Desire ko što Stevo radi s ajfonom. Pa kak da se onda Desire prodaje ko suho zlato? Pričal s kumićnom baš u to vrijeme kad je vip dijelio Desire-e. Prvo njezino pitanje je bilo: "Ko ti je taj HTC?". Samo marketing, ništa drugo.

iPhone, HTC i drugi su uređaji, a marketing je dijelatnost koja reklamira i u dobru ruku prodaje taj uređaj.

Dobar marketing= Dobra prodaja. I vjeruj mi koga god pitaš šta je iPhone znat če odgovor, i to upravo zahvaljujuči marketingu.

Čak i moj kolega na poslu(ima pedeste godina) zna šta je iPhone.

I'll be back
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.6.2010 15:58 (microman).
14 godina
protjeran
offline
RE: Može li Linux pobjediti Apple?

Na kraju uvjek pobjedi open source...

Good artists copy, great artists steal. (Picasso)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Može li Linux pobjediti Apple?
Don Kihoty kaže...

Na kraju uvjek pobjedi open source...

A o kakvom kraju vi točno pričate?

I da se taj kraj zbilja dogodi, onda bi na kraju open sorce postao vrlo zatvoren zbog prirode monopola.

I'll be back
16 godina
neaktivan
offline
RE: Može li Linux pobjediti Apple?
_Dangerous_Lickz_ kaže...
nezaboravite da je i OSX linux like...

i ne baš!

OS X je unixoid, a linux je "kopija" unix-a.

OS X je "uporediv" sa IBM AIX, Sun Solaris, HP UX, SG IRIX....

 

;-)

14 godina
protjeran
offline
RE: Može li Linux pobjediti Apple?

Sve što nije open surce, je usporedivo sa pticom u krletci:

makar imala krila da leti, nikad neće, jer je u kavezu ograničena...

 

Symbian je to prekasno shvatio, da je prije nešto poduzeo, danas bi i dalje bio među vodećima...

 

Android/Linux je prošlost, sadašnjost i budućnost.

Good artists copy, great artists steal. (Picasso)
15 godina
neaktivan
offline
Može li Linux pobjediti Apple?

Neznam o kojoj propast Symbiana govoriš jer je još uvijek daleko više zastupljen u mobitelima nego android i linux zajedno.

 

I'll be back
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Može li Linux pobjediti Apple?

Očito nemaš Symbiana pa ne znaš o čemu pričam...

Good artists copy, great artists steal. (Picasso)
16 godina
neaktivan
offline
Može li Linux pobjediti Apple?

linux nije niti će biti sadašnjost, a najmanje budučnost ukoliko se ne promijeni percepcija o linuxu u "narodu".

zaboravi nas, ovdje na forumu, jer mi smo "samo" tehničari!

mi smo ti koji "brijemo" na tehničke specifikacije, i neke čudne detalje koje "mase" NE ZANIMAJU!

zar misliš da nekog direktora zanima veličina ekrana, broj pixela, rezolucija, procesor i sl.?? naravno da NE ZANIMA!

on ŽELI imati iPhone! i on ga kupuje! i ne zato jer treba već zato jer je to baš cool.

 

ja sam bio skoro 2 godine izvan IT-a i imali smo IT tvrtku za održavanje opreme, a ja se nisam petljao i moram priznati da je percepcija IT-a potpuno drugačija kada si sa druge strane. te ljude zanima IT utolikoj mjeri da imaju komp ili lap za rad. njih ne zanimaju detljalji, specifikacije i sl., već samo work, work....

i to vrijdi kod mobitela - zaboli njih je li symbian, apple ox, android ili sta god.. ako je mob "in" i ako je neki hype stvoren oko njega oni ga žele i kupuju.

 

zato mislim da tvrdnja za linux i nije na mjestu. ne zato jer linux nije OK ili linux nije dobar ili sl., već samo zato jer ljudi imaju percepciju da je linux previše geek-ovski.... da ne možeš instalirati neki software da ne možeš "plu and play" metodom staviti baš svaki uređaj (a i ne možeš jer banke nemaju baš podršku za linux PKI ključeve niti t-com ima podršku za adsl u slučaju linuxa). znam, pa kako netk one zna podesiti konekciju za adsl?! meni nisu htjeli kod jednog klijenta zamijeniti adsl modem jer sam ja na laptopu imao win 7 a oni ne zele pricati jer se ne spajam na modem sa xp i jos e traze da maknem xp sp3 i stavim xp sp2 zbog "potencijalnih" problema sa wpa2 spajanjem???????

 

uglavnom, MARKETING prodaje, a to je ono važno => $$$$$$

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Može li Linux pobjediti Apple?
microman kaže...

Neznam o kojoj propast Symbiana govoriš jer je još uvijek daleko više zastupljen u mobitelima nego android i linux zajedno.

 

Android JE linux.

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
15 godina
neaktivan
offline
Može li Linux pobjediti Apple?

Inače ti neznaš šta pišeš, a ja ti samo pokušavam objasnit u kakvoj situaciji bi se ti (i bilo tko drugi) našao kad bi Linux/Android doista bili prošlost/sadašnjost i budučnost. Prvo što bi se dogodilo je naplačivanje nekadašnjeg open sorce OS-a.Također bi se vijerojatno usporio razvoj samog OS-a jer je u interesu da se trenutni izmuze do kraja.

 

Uglavnom monopol ne donosi ništa novog i zato moli Boga da uz famozni Android/Linux imaš i OS-x, pa čak i "nevaljajuči" Symbian.

I'll be back
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Može li Linux pobjediti Apple?
microman kaže...

Inače ti neznaš šta pišeš, a ja ti samo pokušavam objasnit u kakvoj situaciji bi se ti (i bilo tko drugi) našao kad bi Linux/Android doista bili prošlost/sadašnjost i budučnost. Prvo što bi se dogodilo je naplačivanje nekadašnjeg open sorce OS-a.Također bi se vijerojatno usporio razvoj samog OS-a jer je u interesu da se trenutni izmuze do kraja.

 

Uglavnom monopol ne donosi ništa novog i zato moli Boga da uz famozni Android/Linux imaš i OS-x, pa čak i "nevaljajuči" Symbian.

To ne mora biti istina.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice