Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

poruka: 266
|
čitano: 55.925
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

Ma najbolji su srbi. Kakve kazne! Još se i žale udruzi potrošača na loše torrente {#}

 

http://www.njuz.net/zalio-se-udruzenju-za-zastitu-potrosaca-zbog-laznog-torenta/

 

"Prevare su toliko beskrupulozne da imamo, recimo, slučaj da je jedan mladić preuzeo preko torenta diskografiju Nirvane, a kada je raspakovao fajl, ispostavilo se da je unutra diskografija benda U2. Taj mladić je pretrpeo veliku materijalnu, ali još veću duševnu štetu, kao i psihički bol čije su posledice nesagledive – rekli su nam u Udruženju."

Moj PC  
9 0 hvala 9
16 godina
online
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

Nadam se da znaš o kakvom se sajtu radi... :)

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal
Elles D. kaže...

Nadam se da znaš o kakvom se sajtu radi... :)

I nadam se da shvaca da je sve ovo dobra sala.... {#}

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
16 godina
offline
Re: Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal
ihush kaže...

 -zašto da kupi s Amazona?

-prvo, regije za DVD, kao i za software recimo EMEA.

-drugo (daleko važnije) već je kupio (platio ZAMPom, nametom na medije).

Korisnik ima pravo gledati i snimiti svaki sadržaj, legalno. Da bi bilo legalno (zakon predviđa) je legalan izvor i način. To u pravilu isključuje torrent, ...

 

-skini, gledaj, .. samo izbjegni biti kršitelj zakona iz neznanja, ne isplati se. (pomalo je i glupo?)

- ili nekog drugog sajta, pa nisam pisao na mađarskom...

- nećeš vjerovati, preko neta sam kupio R2 DVDove. Sendit.com ih ima, recimo.

- namet na medije ti ne daje pravo da skidaš i snimaš na njega piratski materijal, npr. većspomenuti filmski klasik. Taj materijal je i dalje piratski, te spada pod zakon o autorskim pravima

 

Jako brkate pojmove i pozivate se na onu izjavu MUPovca, a ona u biti glasi da se policija neće baviti sitnim ribama sama od sebe, to jest ako za sebe skidate ilegalne stvari sa interneta, no ako vas susjed prijavi, itekako ste nadrapali. No stvar je u tome da vjerojatno i susjed ima piratskih filmova i glazbe, tako da je to malo vjerojatno... :)

So, if God has existed forever...you know, what did he do in his spare time, like, before he made the Earth and everything?
15 godina
offline
Re: Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal
Father_Dougal kaže...
ihush kaže...

 -zašto da kupi s Amazona?

-prvo, regije za DVD, kao i za software recimo EMEA.

-drugo (daleko važnije) već je kupio (platio ZAMPom, nametom na medije).

Korisnik ima pravo gledati i snimiti svaki sadržaj, legalno. Da bi bilo legalno (zakon predviđa) je legalan izvor i način. To u pravilu isključuje torrent, ...

 

-skini, gledaj, .. samo izbjegni biti kršitelj zakona iz neznanja, ne isplati se. (pomalo je i glupo?)

- ili nekog drugog sajta, pa nisam pisao na mađarskom...

- nećeš vjerovati, preko neta sam kupio R2 DVDove. Sendit.com ih ima, recimo.

- namet na medije ti ne daje pravo da skidaš i snimaš na njega piratski materijal, npr. većspomenuti filmski klasik. Taj materijal je i dalje piratski, te spada pod zakon o autorskim pravima

 

Jako brkate pojmove i pozivate se na onu izjavu MUPovca, a ona u biti glasi da se policija neće baviti sitnim ribama sama od sebe, to jest ako za sebe skidate ilegalne stvari sa interneta, no ako vas susjed prijavi, itekako ste nadrapali. No stvar je u tome da vjerojatno i susjed ima piratskih filmova i glazbe, tako da je to malo vjerojatno... :)

 -al ga nalupa... (iz inata ili umor?)

- wtf piratski materijal? Postoji zaštićen, komercijalan copyrightan, ali piratski ne.

-skidati ilegalne ?? -što ilegalne? Pa nisu to letci u doba boljševizma.

Zakon korisniku daje svako pravo osobnog korištenja. Nedaje mu pravo umanžanja-distribuiranja ili na bilo koji način kršenja autorskih i dr. prava. Zakon predviđa download, legalan izvor.

Jednako kao gledanje YT ili slušanje Groovesharka. FTA.

Mediji s nametom, upravo služe tomu da smijemo na njih snimiti sadržaj. To nije piratski sadržaj, piratski postaje (glupa formulacija) ako si diler i sl. Umnažanje, distribucija, izmjene... -to te kvalificira ''piratom'', gledanjei download ne. Od pojave magnetskih traka (kazeta) bilo je (i ostalo, kao i sam namet) dozvoljeno snimiti npr s radia. To ne znači da si smio distribuirati, emitirati, editirati (plagijat) itd..

Ponovi gradivo, ZAMP, RTV, medij+namet.

 

(C/P iznad..)

.. Korisnik ima pravo gledati i snimiti svaki sadržaj, legalno. Da bi bilo legalno (zakon predviđa) je legalan izvor i način. To u pravilu isključuje torrent, ...

 

-za osobnu upotrebu. Svejedno dali snima TV program na USB (PVR), glazbu s radija, ili neki stream. Svaki zaštićeni materijal ima neki oblik zaštite, DRM, DHCP .. izmjene (crack, patch, ..) i zaobilaženje zaštite je kažnjivo (piraterija). Nije važno koliko je jaka brava, važno da je zaključana. Tj. pravilo FTA korištenja i neFTA. Ako je za korisnika dostupno, to je legalno, kao voda i zrak, kao demo primjerak ili testni parfem. Radio emitira nekodirano, svi prijemnici imaju pravo slušati glazbu. Grooveshark emitira glazbu... što je tu zabranjeno, piraterija ili kršenje zakona?

Korisnik ima pravo gledati, slušati,snimiti, nema pravo distribuirati (prodavati, dijeliti, umnažati, editirati, mijenjati...)

Trenutno se vrti Peugeotova reklama, kupac ima pravo s njihovog sitea ... -misliš da nema pravo snimiti namedij? Ima.

 

C/P odgovor pravnika..

''Sporazumom između Hrvatske gospodarske komore i Hrvatskog društva skladatelja utvrđeno je da svatko ima pravo legalno presnimiti zaštićena autorska audio i audiovizualna djela za privatno i drugo vlastito korištenje, dok je, usporedbe radi, Bundesrat, gornji dom njemačkog parlamenta, prihvatio kontroverzni zakon o autorskom pravu koji zabranjuje svako kopiranje glazbe i filmova, čak i za vlastitu upotrebu.''
 
CP-2
...
Proslijedio sam pitanje i nadležnima u ZAMP i evo odgovora:

Poštovani gospodine,
sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima u RH je uveden tzv. Sustav privatnog kopiranja koji je fizičkim osobama omogućio da nosače zvuka kopiraju isključivo u svrhu svojeg privatnog ili drugog vlastitog korištenje.
Srdačan pozdrav,

Marina Ferić Jančić
Odnosi s javnošću

Hrvatsko društvo skladatelja
Služba zaštite autorskih muzičkih prava
...

 

- potrudi se razumjeti. Ili je ipak mađarski u pitanju?

Zakon zabranjuje s piratskog izvora, zakon za zaštićene sadržaje automatski brani torrente.

Izvor i način ako su legalni, tad je svako osobno korištenje legalno.

Osobno korištenje je.. (sve što nije pirateija).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.9.2011 23:19 (ihush).
16 godina
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

Da... bojim se da si u krivu.

 

Naime, ti imaš pravo gledati spotove na Youtubeu, no nemaš ih pravo skinuti na računalo, osim ako to licenca ne dopušta.

Imaš pravo slušati streaming na Groovesharku, no nemaš pravo skidati tu glazbu sa onim programčićima na svoj disk. Smiješ ju streamati koliko god želiš.

Imaš pravo napraviti kopiju svog kupljenog CDa i DVDa za osobnu potrebu, no nemaš pravo taj isti CD ili DVD skinuti sa interneta, ili te kopije prodavati i/ili dijeliti uokolo.

Naravno, osim ako licenca to ne dopušta... recimo, archive.org ima video i audio materijal čija licenca ti dopušta download i daljnju distribuciju.

Davnih dana, kad bi kupio kazetar, platio bi i porez kojim si platio naknadu za dozvolu snimanja glazbe sa radija, ili ako je bio video u pitanju, snimanje sa telke.

Nikad nije bio problem u VHS materijalima snimljenim sa telke, dakle, da je vidljiv logo televizije na materijalu. Taj dio je bio plaćen i namiren.

 

Morate naučiti razlikovati legalno od ilegalnog. Skinuli vi najnoviji holivudski film (ili bieberov album, svejedno) sa torrenta ili rapidsharea, nije bitno, pribavili ste ga ilegalnim putem. Počevši od samog procesa ripanja prilikom kojeg se miču zaštite, pa sve do distribucije/dijeljenja materijala, kojom materijal postaje piratski.

 

Ono što je u toj priči bitno jest da se policija neće baviti privatnim osobama koja te stvari radi za svoje osobne potrebe, to jest, ne dijeli tako dobavljen materijal besplatno ili za novčanu naknadu - osim ako ne dobije prijavu.

 

I da se osvrnem na "odgovor odvjetnika", znaš li na što se odnosi pravo na legalno presnimavanje? Ja sam ga već naveo, a ti razmisli.

So, if God has existed forever...you know, what did he do in his spare time, like, before he made the Earth and everything?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

Pa kad gledaš nešto na youtubu ti to automatski skidaš u temp file, onda je po tome ilegalno gledat takve stvari na youtubu.

I don't need sex, T-com fucks me every day
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

Dakle, ovako (danas nama bitne) stvari stoje: zabranjeno je skidati ilegalne torrente, tj. ilegalan sadržaj sa interneta, a budimo realni, 99,9% sadržaja torrenta je ilegalno uploadano (DVD rip, crackane igre, glazba itd.) OK. Jasno mi je.

 

Onda neka pogase sve stranice gdje se torrenti mogu naći i neka ostanu samo stranice za prodaju i legalne stranice za stream videa, reprodukciju glazbe itd. I neka zabrane programe kao što su uTorrent, Vuze i slični (koji se na potpuno legalan način nude za skinuti) i tako će jednim potezom sve riješiti: nema više mogućnosti za p2p skidanje i razmjenu, nego postoje samo službene web stranice sa legalnim sadržajima. I onda se ne treba baviti običnim ljudima niti ih kažnjavati. Ako je opstao jedan PirateBay (na kojem praktički nema legalnog sadržaja), zašto bi se onda obični ljudi dirali koji to samo skidaju? Zato što istovremeno i dijele? Jer su peerovi? Pa što? Kao da sam ja uploadao film koji skidam! Neka prate one koji uploadaju!

 

U protivnom, dok se nitko na svijetu ne sjeti ući u srž problema, za surfanje po PirateBay-u i sličnim stranicama koristiti proxy (ili web proxy tipa HideMyAss), a kod samog skidanja torrenta koristiti PeerBlock ili, još bolje, postaviti proxy u utorrentu + PeerBlock; pa nek se muče pored nekoliko milijuna ljudi naći nekoga koga će kazniti. {#} 

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.9.2011 15:09 (Tandrla).
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal
Od te policije nećeš smjet se ni S÷at,Ono dok se sexaš oni ti ulaze i postavljaju kamere xD
I see peopels who have windows 99.
 
2 1 hvala 0
14 godina
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

Kad Sanader i ostale slične face vrate natrag svu lovu u državnu blagajnu, imat ćemo pune džepove, pa ćemo sve filmove i igre legalno u dućanu kupiti. Dotad ćemo vraćati boce za 50 lipa, pa ćemo imati samo za burek (dok i to ne ukinu). Dakle, na posao! U lov na prave kriminalce!!!

 

Neimaština stvara veliki bijes kod ljudi, a svi mi želimo nešto lijepo imati, pa makar bilo i vrlo skromno (kao npr. jedan dobar film i kokice).

Moj PC  
3 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

Ali svi ti njihovi zakoni i ostale gluposti vezane uz njihove zaključke (samo se pitam koji je pametnjaković ili pametna družina donjela taj glupi  i nadasve jadan zakon) nikad neće biti shvatljiv. Pa makar se još 500 godina bavio računalima.

xtreme.maniac
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal
Father_Dougal kaže...

Da... bojim se da si u krivu.

 

1) Naime, ti imaš pravo gledati spotove na Youtubeu, no nemaš ih pravo skinuti na računalo, osim ako to licenca ne dopušta.

Imaš pravo slušati streaming na Groovesharku, no nemaš pravo skidati tu glazbu sa onim programčićima na svoj disk. Smiješ ju streamati koliko god želiš.

2) Imaš pravo napraviti kopiju svog kupljenog CDa i DVDa za osobnu potrebu, no nemaš pravo taj isti CD ili DVD skinuti sa interneta, ili te kopije prodavati i/ili dijeliti uokolo.

Naravno, osim ako licenca to ne dopušta... recimo, archive.org ima video i audio materijal čija licenca ti dopušta download i daljnju distribuciju.

Davnih dana, kad bi kupio kazetar, platio bi i porez kojim si platio naknadu za dozvolu snimanja glazbe sa radija, ili ako je bio video u pitanju, snimanje sa telke.

Nikad nije bio problem u VHS materijalima snimljenim sa telke, dakle, da je vidljiv logo televizije na materijalu. Taj dio je bio plaćen i namiren.

 

3) Morate naučiti razlikovati legalno od ilegalnog. Skinuli vi najnoviji holivudski film (ili bieberov album, svejedno) sa torrenta ili rapidsharea, nije bitno, pribavili ste ga ilegalnim putem. Počevši od samog procesa ripanja prilikom kojeg se miču zaštite, pa sve do distribucije/dijeljenja materijala, kojom materijal postaje piratski.

 

Ono što je u toj priči bitno jest da se policija neće baviti privatnim osobama koja te stvari radi za svoje osobne potrebe, to jest, ne dijeli tako dobavljen materijal besplatno ili za novčanu naknadu - osim ako ne dobije prijavu.

 

I da se osvrnem na "odgovor odvjetnika", znaš li na što se odnosi pravo na legalno presnimavanje? Ja sam ga već naveo, a ti razmisli.

 

1) - ne čitaš me.. Imaš pravo skinuti s legalnog izvora, legalnim načinom, nemaš pravo s ilegalnog. Stream možeš gledati ili snimiti, ako ima zaštitu (a svaki zaštićeni materijal je ima) jedini način da to napraviš je korištenje 'piratskih' alata koji iksljučuje, zaobilazi zaštitu ili na ikoji način mjenja original. To je zabranjeno, to je kršenje upravo kaznenog zakona. Sam download nije.

Primjer MS-store ,skini Office-2010. Trial. Ako primjeniš crack ili generator keya tad krštiš spomenuti zakon. Bez tog nema kršenja zakona, nema ilegalnog downloadat itd. - Jasnije? Identično je iStore ili YT-Grooveshark. Ni jedan od tih (legalnih) izvora ne omogućuju skidanje-snimanje bez nekih (priratskih) alata. Identično kao što bravu ne možeš otvoriti bez ključa, ako koristiš kalauz to je obijanje-provala. Jasnije?

Ako su vrata otvorena (nezaključana) ili imaš originalan ključ, tad nema provale, tad si legalani korsinik. (osim krađe ključa... itd.)

 

2) - jedi li 'gluh'? Vip music club, Peugeot, iStore, ZAMP mi to dozvoljava, dozvoljava mi da legalno skinem i snimim bilo koji sadržaj za osobnu upotrebu. Onaj tko mi daje taj sadržaj mora brinuti o tome da je legalan, da imam pravo. iStore će to činiti plaćanjem 1$ po pjesmi, Peugeot registracijom kupca automobila, Vip pretplatom ... I sve to imam puno pravo snimiti na bilo koji medij.

-mješaš distribuciju-umnažanje (piratiziranje) i stari zakon prije nameta na medije. -čitaj prije nego odgovoriš. Pogotovo odgovor ZAMPa.

 

3) -Ok, slažem se. Ipak...

-Ja recimo znam da je VIP prije dvije godine sklopio ugovor sa ZAMPom, bilo i na TVu među ostalim. Dakle VIP je legalni izvor, pretplata mi omogućuje i daje to pravo, mada ja nisam kupio-platio pjesmu (55.000 u fondu). Platio je VIP.

-nastavak, kao će običan korisnik znati što je legalni izvor? Recimo TPB, ja i ti znamo da nije, ali kako? ŠTo iStore čini legalnim izvorom? --- odgovor, ugovor s vlasnikom. Plaćanje za prava distribucije. Dali će to iStore prodavati ili dijeliti kao VIP to je njihov izbor, jednako kao što googl ima besplatne stvari. MS je prije desetak godina 'kupio' Times (dnevnu nakladu), dijeljen besplatno kao reklama izjasku OSa.

-Netko tko ga je uzeo je lopov? .. Razmisli, pa tek onda odgovori.

Što ako iStore ne plaća vlasniku (ZAMPu..) ugovoreni dio? Dali time svi kupci s iStorea postaju kriminalci?

 

 

itd, itd. I znam.

Snimanje za osobne potrebe. Ali ti konstantno mješaš (namjerno?) s piratskim snimanjem, količine za prodaju, umnažanje, distribuciju itd.. kao i zaobilaženje zaštite ili crack, patch i sl.  To ZAMP ne dozvoljava (mada konstantno konstruiraš u tom smjeru).

- Svejedno. Zaštita se ne smije zaobilaziti, razbijati itd, je je copyrightano. Ta zaštita istovremeno onemogućuje korištenje bez prava (licence, kupnje...). Naravno sve se meože zaobiči, kao što se svaka brava može obiti. To je tad pod zakonom o kojem je tema. To je (i treba biti) jako kažnjivo.

 

Pirati rade bez ugovora, bez plaćanja (državi i vlasniku), bez koncesije. Jedina razlika između pirata i legalnog izvora je u tome za samog korisnika (gledajući web stranicu, TPBa..).

Ako HGspot ne plati poreze ili dobavljača računala, kupac računala ili softwarea u HGspotu je lopov?

 

Svaki FTA je legalan za osobno korištenje. Svaki zakonom zaštićen materijal ima (mora imati osim ako vlasnik odluči drugačije)  neku od mogućih zaštita. Dali je to u pjasmi DRM, dali je to SAT ili IPTV kao HBO gdje su kanali kodirani, dali je to online aktivacija. Ako mi kabelski operater ili ISP emitira neki HBO program, ja ga imam pravo gledati ili snimiti, LEGALNO! Jer sam njihov pretplatnik. Ne smijem hakirati njihov sistem da bi to gledao, tad sam kriminalac. Koliko teško to može biti za razumjeti? Mada je sam HBO komercijalan i zaštićen, recimo Bnet ga je vikendom reklamno emitirao i ne-pretplatnicima. Gledatelji nisu ničim kršili zakon. To je njihovo pravo. Ako koriste nedozvoljena sredstva-alate iz razloga zaobilaženja to je kažnjivo.

Dali se radio-TV emisije mogu snimati za osobno korištenje? Dali se kodirani kanali mogu snimati? Macrovizija, DRM.... zaobilaženje tog je kažnjivo, ako možeš snimiti bez zaobilaženja zaštie tad je legalno za osobnu upotrebu. Isti taj mateijal (snimljen) recimo nemaš pravo distribuirati ili recimo posuđivati u videoteci, to nije osobna upotreba.

 

- Originalni medij ili račun odavno nisu potrebni, niti su dio zakona. (referiraš na staru odredbu -backup).

- Također (sama formulacija) ''pravo na legalno presnimavanje'' govori da imaš uporište u starom zakonu. Nema ilegalnog (pre)snimavanja. Sad je formulacija legalno snimanje (primjeti presnimavanje, slično a ipak drugačije, podrazumijevao se original). Legalan znači da je predviđen zakonom.

btw, znaš li da upravo zbog odredbi zakona sudskim putem možeš tražiti uklanjanje DRMa (i rootkita) s originalnog medija kojeg distributer mora izvršiti? Naravno kod nas to nebi ni dospjelo do suda...

Od trenutka kad je donesen namet na medije je doško do tih izmjena, jer ne može i ovce i novce. Koje je inače objašnjenje da ja za svoju miniDV kameru moram platiti Huljiću neki pjesmuljak? SD karticu u fotiću itd.. pa je time i promjenjeno pravo osobnog korištenja. 'Abolicija'.

- Jednako kao i policija unutar konteksta. Kažeš ''neće se baviti privatnim osobama''? Greška u formulaciji, jer želiš dati neku težinu riječima? Policija se bavi kriminalom. Nema privatnog-osobnog kriminala.

Policija će pratiti kriminalce, tako je oduvjek bilo i treba biti. Pirati su obuhvaćeni pod računalnim kriminalom, to pak nema nikakve veze s osobnim korištenjem ili samim downloadom.

 

Zakon dozvoljava: s legalnog izvora, legalnim načinom, legalnu upotrebu kao snimanje za osobne potrebe. Ako nije u predhodnoj rečenici tad nije po zakonu. Tj. kažnjivo, samo ovisi dali prekšajno (software bez valjane licence) ili krivično (ostalo pod pojmom piraterije). = je kriminal. OK?

- Sam download nije ni prekršaj ni kriminal, već sadržaj, način i pravo (valjana licenca) određuju dali je legalno korištenje, prekršaj ili kriminal.

 

Tako kad pročitaš bombastičan naslov kao ''uhićen zbog ilegalnog downloada'', ''korištenje piratskih windowsa'', ''posjedovanje ilegalnih programa'' ..  razmisli i nasmij se znanju novinara. Još gore, upravo ih BSA i ZAMPovci potiču na takve (pogrešne) naslove.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

Mediji s nametom, upravo služe tomu da smijemo na njih snimiti sadržaj. To nije piratski sadržaj, piratski postaje (glupa formulacija) ako si diler i sl. Umnažanje, distribucija, izmjene... -to te kvalificira ''piratom'', gledanjei download ne.

Pogrešno. 99,99% sadržaja naTPBu (i gomili foruma) je piratski zbog načina na koji se distribuira. Namet je nastao da bi se ZAMP kompenzirao za sve one ilegalne kopije filmova i glazbe na istim takvim medijima kupljenim u RH.

Također, po tvojoj logici je legalno napraviti kopiju originalnog tuđeg CDa koji nije zaštićen ni na koji način.

 

Originalni medij ili račun odavno nisu potrebni, niti su dio zakona.

Bojim se da si u krivu. Mada originalni medij nije potreban (a u mnogim slučajevima nije niti moguć), proof of purchase je itekako potreban. Pitaj bilo kojeg DJa, ili neku firmu koja koristi windows + office (ili bilo koji komercijalni program).

 

Ne znam zašto se svađaš sa mnom, kad se u biti slažemo 95%.

 

Za kraj, da ponovim, ZAMPov namet nikome ne daje pravo da skine ilegalan materijal sa neta (ili ga pribavi na nelegalan način) i snimi ga na njega.

So, if God has existed forever...you know, what did he do in his spare time, like, before he made the Earth and everything?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal
Father_Dougal kaže...

..

Originalni medij ili račun odavno nisu potrebni, niti su dio zakona.

Bojim se da si u krivu. Mada originalni medij nije potreban (a u mnogim slučajevima nije niti moguć), proof of purchase je itekako potreban. Pitaj bilo kojeg DJa, ili neku firmu koja koristi windows + office (ili bilo koji komercijalni program).

 

Ne znam zašto se svađaš sa mnom, kad se u biti slažemo 95%.

 

Za kraj, da ponovim, ZAMPov namet nikome ne daje pravo da skine ilegalan materijal sa neta (ili ga pribavi na nelegalan način) i snimi ga na njega.

 -'svađa' jer smatram da dovoljno znaš i razumiješ, pa opet ...

-daješ protuodgovor DJ ili firmu?

Pa mi reci gdje, osim za osobnu upotrebu, pišem da smije za poslovnu upotrebu, podrazumijva se.. ''Za osobnu upotrebu'' eliminira javno izvođenje. 

To zakon dozvoljava korisniku, (pa opet) za osobnu upotrebu. Jednako 'slučajno' govoriš o poslovnoj upotrebi, potrebi čuvanja računa.. -to je pokriveno računovodstvom, firme godinama moraju čuvati sve račune. DJ mora imati dokaz o legalnom sredstvu za rad. To nije osoba ili osobno. Osoba ne mora na cesti, slušajući wlakman, nosit račun. Ni za pjesmu ni za walkman ili sunčane naočale. Još manje originalan medij.

 

Mada je i o tome bilo razgovora (neka TV emisija) i dalje DJi nose orig.medije i račune, just in case.. jer im se neda natezati s inspektorima. (ali to je posao..)

-Ponovo, izvrćeš zaključnu rečenicu. (koja je točna... ali). Zakon (time i ZAMP) DAJE pravo skidanja i snimanja zakonom zaštićenih materijala isključivo s legalnih izvora i na legalan način. To je jedini zakoniti način, ostalo je (logično) kršenje zakona i kažnjivo. (i to ponavljam, ali kao da se ne čujemo..). Uporno govoriš o nedozvoljavanju, negativno.

Download je dozvoljen, snimanje je dozvoljeno. Nije dozvoljeno kršiti zakone, pa i copyright, autorska i ostala prava.

 

Distributer mora adekvatno osigurati kontrolu pristupa (pravo) za recimo download, kao iTunes. Pirat ne poštuje pravila, njega je pak država dužna eliminirati.

Legalan izvor će uvijek imati i leglan način distribucije (ne torrent za komercijalne-zaštićene), kao što će sadržaj biti adekvatno zaštićen npr DRMom. To je obaveza legalnog distributera (jer bi inače bio jednak piratu).

Software je 'lakša' pravna kategorija. Proizvođač se ugl oslanja na unutarnju provjeru i online aktivaciju (provjere i validnost keya se ponavlja, višestruke aktivacije ..). Bez nekog elementa koji bi bio Piraterija, nema nikakve veze s kaznenim zakonom.

 

Download je dozvoljen, nema uopće smisla nazvatiga ileglanim ili legalnim. Sve se smije snimiti na medije.

- Slažemo se samo 92%.. :)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

Očito nije nikome drugome osim izdavačkim kućama u interesu uklanjanje piratskih sadržaja sa interneta, nego zastrašivanje, maltretiranje i kažnjavanje običnih ljudi.

Ako se pokaže (a pokazalo se) da npr. PirateBay ima skoro sav sadržaj ilegalan, neka onda država zabrani i blokira pristup toj stranici i onda nitko neće ni doći u situaciju da downloada ilegalan sadržaj. Obični ljudi u pravilu uopće ne moraju znati jesu li downloadali ilegalan sadržaj (posebno sa RapidShare-a i sličnih stranica).

 

Pa kad se već toliko blebeće o borbi protiv piratstva, neka se onda ono sreže u korijenu. Logika nalaže da su za piratstvo odgovorni isključivo oni koji postavljaju ilegalan materijal, a ne oni koji se njime koriste za vlastite potrebe. Osuditi treba samo one "skidače" koji taj materijal koriste za daljnju distribuciju i profit.

 

Prošle godine je u Bugu izašla ogromna tema o piratstvu u kojoj je zaključak bio da se pokazalo kako piratiziranje za vlastite potrebe nije kažnjivo (u praksi).

Ove godine to dakle više ne bi trebalo vrijediti.

A iduće godine nam možda ugrade male čipove u nos da vide koliko dišemo, pa da nam ovisno o broju udisaja stižu mjesečni računi (jer smo potrošili toliko i toliko kisika iz zagađene atmosfere i nismo pazili da ga ostavimo drugima).

Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

Dobro kažu ljudi na ulici u GTAIV:

 

"They'll put spies in the toilet to watch us. Pretty soon screwing will be illegal."

Moj PC  
6 0 hvala 1
16 godina
online
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal
Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

Prošlo je već 9 dana otkad je zakon stupia na snagu.....i još ništa (bar koliko ja znan)....

Neznan za vas ali meni stvarno zvuči pre smiješno ovo da će oni upadat u stanove i stavljat kamere. {#}

Jedino možda....ako im IP bude dava te liste najaktivnijih pa i potencijaleno sumnjivih korisnika. Ali nevirujen i to, kako neki kažu, bili bi previše zauzeti. Ako budu ikoga, onda će one koji to prodaju.

 

HOĆU NOVI NICK!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

ma ne bojte se, neće vama čika policajci ništa, osim ako ne otvorite web site preko koga prodajete filmove, igre, igrice, empetrice i sl. ili ako date oglas u novine "prodajem najnovije COD 8 {#} BF3" i sl gluposti.

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

imam flat i skidam jako puno mjesečno pa me zanima ako ima kakav program koji blokira policiju. imam windows firewall i avg 2012 s licencom 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal
Đemo kaže...

imam flat i skidam jako puno mjesečno pa me zanima ako ima kakav program koji blokira policiju. imam windows firewall i avg 2012 s licencom 

ma, ti si zaštićen super, to je dovoljno ;)

12 godina
neaktivan
offline
Re: Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

Oni koji imaju laptop mogu se spojiti na sujedov internet i skidati pa sa usbom prebaciti u komp!...policija ide susjedu onda a laptop se lako sakrije!

 

Jeli dozvoljeni skidanje s interneta ako ja kupim org key za neku igricu pa skinem tu igricu?...to onda nije piratska verzija.

Arian RIčko
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

Da li je kažnjivo imati seedbox na kojem se vrti torrent klijent? Što HR zakon kaže o tome?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

Pozdrav ekipa,

 

kakav je to zakon ili virus ili nešto jel znate... surfam po jednoj xxx stranici, poznatoj ako ne i ne najpoznatijom i iskoči ko pop-up prozor , zavija sirena od murije i veli mi da sam počinio nekakvo kaznivo dijelo protiv zlostavljanja, pedofilije, silovanja.... optužili me ko pedofila silovatelja... bio sam na stranici 25sec sveukupno, kliknuo bezveze ne znam niti sam na kaj i bum to i sve na hrvatskom napisano... da su mi zabiljezili lokaciju, browser i kaj sam gledao?? nit sam gledao takve odvratne stvari jer me fala bogu ne zanimaju niti ne zelim da ikog zanimaju , a optuze me odma za pedofiliju??? koji je to? nikad vidio prije niti čuo, niti pročitao.... pozz

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal

našoh ovo: http://www.pcrisk.com/removal-guides/7294-ravnateljstvo-policije-virus ak će još kog zanimat... pozz

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Novi zakon: Tajni nadzor za računalni kriminal
Smileyyy kaže...

To smece,ti je virus.

Sa malwareom ces ocistiti

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice