Rusija Open Source država

poruka: 103
|
čitano: 11.980
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Rusija Open Source država

Ruski premijer Vladimir Putin potpisao je odredbu prema kojoj sva državna tijela u Rusiji kao i vladine agencije trebaju prijeći na korištenje besplatnih i open source softverskih rješenja što uključuje i Linux. Tim potezom ruska vlada želi uštediti u svom poslovanju. Tijekom 2008. godine Rusija je besplatna softverska rješenja uvela u škole, a one koje su i dalje željele koristiti komercijalna rješenja su morale platiti iz svojeg novčanika. Potpuni prelazak bi trebao završiti do 2015. godine.

 

Link

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2010 1:28 (fighterZu).
Moj PC  
32 0 hvala 12
14 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

Haha pitam se kada če se kod nas tako nešto desiti ?

Inaće jel ima koji domaći ERP razvijan za Linux ? 

what should I do ?
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

Uz sadašnje cijene softvera, pametna odluka.

Kadir beneath Mo Moteh
Moj PC  
18 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

. {#}

Open Source or Die! Open Source or Die!
Slavonija u ♥ ;;;---;;; http://squareroot2.isgreat.org/squareroot2.html
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2010 11:09 (nidjo123).
Moj PC  
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Rusija Open Source država

For mada raša!

Software is like sex... it's better when it's free (Linus Torvalds)
Moj PC  
13 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: Rusija Open Source država
blacko kaže...

Uz sadašnje cijene softvera, pametna odluka.

Dodao bih i racionalna. U jednoj tako velikoj državi možeš si samo zamisliti koja je to količina računala u pitanju. Jednostavnom matematikom, tablica množenja, dođe se do izuzetno velikih suma novca. Strateški gledano Rusi će odabrati sustav i aplikacije nad kojim će imati punu kontrolu (barem prema onome što sam pročitao) jer će se uspostaviti nacionalni repozitorij aplikacija. Čudi me da su toliko dugo čekali.

14 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

OpenSource je normala pojava svagdije pa čak i kod nas, eto predizborna kampanja Ive Josipovića je bila temeljena na Ubuntu i pripadajućim OpenSource aplikacijama čime je se uštedjelo 200.000 kn.

Moj PC  
8 0 hvala 2
14 godina
offline
RE: Rusija Open Source država

trebali bi kod nas odmah djecu od osnovne škole naučit da se koriste linuxima,jer je teško mjenjati navike kad su se svi navukli na windowse,ljudi koje ja znam koriste komjutere za susrfanje,uređivanje pokojeg teksta,slanje maila,skidanje torrenat ,facebook i što sad njima trebaju windowsi od 1000 kn i office od 1000.-3000 kn

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2010 12:03 (blackalbum).
14 godina
protjeran
offline
RE: Rusija Open Source država
blackalbum kaže...

trebali bi kod nas odmah djecu od osnovne škole naučit da se koriste linuxima,jer je teško mjenjati navike kad su se svi navukli na windowse

 

Zamisli kako bi bilo glupo da u skolama nauce raditi na Linux-u, djeca u cetvrtom razredu...

 

Profesorica: "Djeco, da bi pomakli kursor u lijevo, otvorite terminal i pisite slijedece znakove, ne brinite se, nema ih puno samo 21312".

Polako, ali sigurno, BUG postaje trash. (uzdah)
14 godina
offline
RE: Rusija Open Source država
Mentalist kaže...
blackalbum kaže...

trebali bi kod nas odmah djecu od osnovne škole naučit da se koriste linuxima,jer je teško mjenjati navike kad su se svi navukli na windowse

 

Zamisli kako bi bilo glupo da u skolama nauce raditi na Linux-u, djeca u cetvrtom razredu...

 

Profesorica: "Djeco, da bi pomakli kursor u lijevo, otvorite terminal i pisite slijedece znakove, ne brinite se, nema ih puno samo 21312".

sad si dokazao da nisi nikad bio u doticaju sa linuxom,ja imam ubuntu i čak je lakši za rad o d windowsa

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
Joco55 kaže...

OpenSource je normala pojava svagdije pa čak i kod nas, eto predizborna kampanja Ive Josipovića je bila temeljena na Ubuntu i pripadajućim OpenSource aplikacijama čime je se uštedjelo 200.000 kn.

aha. uštedjelo se josipovićevih 200.000. a kad država plaća onda se nije štedjelo, baš čudno.

 

citat:

 

Za kampanje sva računala u Josipovićevu stožeru bila su pogonjena otvorenim operativnim sustavom Linux, ali u Uredu predsjednika će, baš kao i cijeloj državnoj upravi, morati rabiti Windowsov operativni sustav

– Windowsi su dobri i zbog određenih sigurnosnih standarda koji se moraju čuvati i tu nema milosti ni za koga pa ni za predsjednika – kaže naš izvor.

 

link

 

STEVO:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2010 12:09 (hrvooje).
14 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

Korstit će se Windows-i zato što su njihovi informatičari pre lijeni i pre glupi da instaliraju Linux. Njima je glavno da ih je zaposlio njihov rođak i da plaća stiže svakog 1 u mjesecu, a ako štogod pogriješe pa tu je opet rođo koji će sve rješiti.{#}

Moj PC  
11 0 hvala 4
13 godina
offline
RE: Rusija Open Source država
Mentalist kaže...
blackalbum kaže...

trebali bi kod nas odmah djecu od osnovne škole naučit da se koriste linuxima,jer je teško mjenjati navike kad su se svi navukli na windowse

 

Zamisli kako bi bilo glupo da u skolama nauce raditi na Linux-u, djeca u cetvrtom razredu...

 

Profesorica: "Djeco, da bi pomakli kursor u lijevo, otvorite terminal i pisite slijedece znakove, ne brinite se, nema ih puno samo 21312".

Smisao za humor ti je poprilično uvrnut, to mi je jasno već neko vrijeme. Ako si mislio da je to dobra fora zezat se na račun Linux-a onda mogu razumijeti u bilo kojem drugom slučaju ispadaš poprilično neinformiran. Kao domaću zadaću uzmi si jedan USB stick, na njega instaliraj Ubuntu (Iako bi za tebe kao osobu više odgovarao Arch) malo ga koristi tako da ćeš idući put znati o čemu pišeš.

14 godina
protjeran
offline
RE: Rusija Open Source država
mario.L_hr kaže...

Smisao za humor ti je poprilično uvrnut, to mi je jasno već neko vrijeme. Ako si mislio da je to dobra fora zezat se na račun Linux-a onda mogu razumijeti u bilo kojem drugom slučaju ispadaš poprilično neinformiran. Kao domaću zadaću uzmi si jedan USB stick, na njega instaliraj Ubuntu (Iako bi za tebe kao osobu više odgovarao Arch) malo ga koristi tako da ćeš idući put znati o čemu pišeš.

 

Zapravo, jesam probao sam. Sestri sam ga stavio kao jedini OS, jer joj treba samo za Internet. Tu je bio dobar itegrirani IM klijent, e-mail klijent, samo sam stavio Chrome. 

 

Ali, morala se uciti na Windows-u, na mom Windows-u, jer kod prijateljice nije nista znala (zene...), a ni u skoli nije bilo bolje.

 

Probao sam i ja taj Ubuntu, ali nisam mogao dobiti zvuk za moju zvucnu, niti sliku za moju TV kartu. Pa sam odustao.

Polako, ali sigurno, BUG postaje trash. (uzdah)
14 godina
offline
RE: Rusija Open Source država

ja kad sam instalirao ubuntu na hp laptop stavio sam opciju da dok instalira automatski skida nadogradnje sa interneta i radi mi  bez ikakvog problema,sa prošlom verzijom sam imao problema nije se htio sustav podizati ali ovaj novi ubutu je odličan,a ti mentalist to što si probao ubuntru 5 minuta ne znači da trebaš govoriti da je loš

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
13 godina
offline
Rusija Open Source država

Malo je deprimirajuće kada od mladog čovjeka čuješ probao sam nije išlo i odustao sam. Potrudi se malo, ne pada ti sve u krilo, za neke stvari se trebai potruditi.

 
5 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
RE: Rusija Open Source država
mario.L_hr kaže...

Malo je deprimirajuće kada od mladog čovjeka čuješ probao sam nije išlo i odustao sam. Potrudi se malo, ne pada ti sve u krilo, za neke stvari se trebai potruditi.

Facebook generacija ti to ne shvaća. Zato je budućnost crna.

The world has finally accepted that open source is not a business model. We can now enjoy the experience in peace. -Buffer Overflow-
15 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
Mentalist kaže...

Zamisli kako bi bilo glupo da u skolama nauce raditi na Linux-u, djeca u cetvrtom razredu...

 

Profesorica: "Djeco, da bi pomakli kursor u lijevo, otvorite terminal i pisite slijedece znakove, ne brinite se, nema ih puno samo 21312".

 

Mentalist kaže... 

Zapravo, jesam probao sam. Sestri sam ga stavio kao jedini OS, jer joj treba samo za Internet. Tu je bio dobar itegrirani IM klijent, e-mail klijent, samo sam stavio Chrome.

 

Ali, morala se uciti na Windows-u, na mom Windows-u, jer kod prijateljice nije nista znala (zene...), a ni u skoli nije bilo bolje.

 

Probao sam i ja taj Ubuntu, ali nisam mogao dobiti zvuk za moju zvucnu, niti sliku za moju TV kartu. Pa sam odustao.

Zvuka nisi imao jer sigurno nisi unio svih 21312 znakova za pomjeranje kursora ;)

 

Sestra ti se nije snalazila na JEDNOSTAVNO-SAVRŠENOM WINDOWSU jer je ŽENA?!

Mojoj dvanaestogodišnjoj sestri korištenje ni Gnomea (@Ubuntu) ni KDE-a (@openSUSE) ni

Openboxa (@Arch) nije posebno teško palo. Više pomoći joj treba na Sedmici.

 

Ti očito imaš većih problema od predrasuda prema operativnim sistemima...

16 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

Ustedis na SW-u, ali onda vise potrosis na obucavanje ljudi za rad na Linuxu. Ima jos hrpa troskova oko samog podesavanja, odrzavanja i podrske. Mozda je Rusiji to sada isplativo, ali Hrvatskoj sada najmanje treba prelazak na Open Source.

 

 

A kucni useri ionako mogu relativno jeftino kupiti original software. Windows 7 HP dodje 900kn i Office Home and Student dodje 550kn, sve skupa oko 1450kn.

Vecini ne trebaju nove mogucnosti OS-a nit Offica, tako da bi mogli bez problema izdrzati 4 god bez upgradea, sto ispadne 30-tak kn mjesecno.

 

Naravno da moze i jeftinije, a to je samo 900kn za Windowse, dok se moze koristiti neki od besplatnih Office programa, kao i na Linuxu.

 

Ako si student, onda i Windowse i Office dobijes besplatno, pa ispadne isto kao i Linux.

 
1 4 hvala 0
13 godina
offline
RE: Rusija Open Source država
Shen kaže...

Ustedis na SW-u, ali onda vise potrosis na obucavanje ljudi za rad na Linuxu. Ima jos hrpa troskova oko samog podesavanja, odrzavanja i podrske. Mozda je Rusiji to sada isplativo, ali Hrvatskoj sada najmanje treba prelazak na Open Source.

 

 

A kucni useri ionako mogu relativno jeftino kupiti original software. Windows 7 HP dodje 900kn i Office Home and Student dodje 550kn, sve skupa oko 1450kn.

Vecini ne trebaju nove mogucnosti OS-a nit Offica, tako da bi mogli bez problema izdrzati 4 god bez upgradea, sto ispadne 30-tak kn mjesecno.

 

Naravno da moze i jeftinije, a to je samo 900kn za Windowse, dok se moze koristiti neki od besplatnih Office programa, kao i na Linuxu.

 

Ako si student, onda i Windowse i Office dobijes besplatno, pa ispadne isto kao i Linux.

Ajde malo argumentiraj ovo boldano. Na što se to više potroši novca i temeljem čega su veći troškovi samog podešavanja, održavanja i podrške.

13 godina
protjeran
offline
Rusija Open Source država

Spominju se rješenja.

Hajde da izuzmemo OS kao pojavu ,te u računicu dodamo samo OpenOffice.

Cifra bi izgledala dramatično.

Eto neka plate windows,a dodavajte samo alate...u velikoj rusiji uštedilo bi se za novu stanicu MIR. {#}

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
Shen kaže...

Ustedis na SW-u, ali onda vise potrosis na obucavanje ljudi za rad na Linuxu. Ima jos hrpa troskova oko samog podesavanja, odrzavanja i podrske. Mozda je Rusiji to sada isplativo, ali Hrvatskoj sada najmanje treba prelazak na Open Source.

 

 

A kucni useri ionako mogu relativno jeftino kupiti original software. Windows 7 HP dodje 900kn i Office Home and Student dodje 550kn, sve skupa oko 1450kn.

Vecini ne trebaju nove mogucnosti OS-a nit Offica, tako da bi mogli bez problema izdrzati 4 god bez upgradea, sto ispadne 30-tak kn mjesecno.

 

Naravno da moze i jeftinije, a to je samo 900kn za Windowse, dok se moze koristiti neki od besplatnih Office programa, kao i na Linuxu.

 

Ako si student, onda i Windowse i Office dobijes besplatno, pa ispadne isto kao i Linux.

Ovo za studente nije posve istina, jer takvu privilegiju nemaju svi studenti, nego samo studenti pojedinih fakulteta...Ja sam odrastao na Windowsima i trenutačno ih koristim, ali koristio sam neko vrijeme i Ubuntu i iznimno mi se svidio, ali sam se morao vratiti na Sedmicu zbog ukućana kojima Ubuntu nije bio drag...

16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
Grdelin kaže...

Spominju se rješenja.

Hajde da izuzmemo OS kao pojavu ,te u računicu dodamo samo OpenOffice.

Cifra bi izgledala dramatično.

Eto neka plate windows,a dodavajte samo alate...u velikoj rusiji uštedilo bi se za novu stanicu MIR. {#}

Ne vjerujem da će raditi MIR 2...{#} Trebali bi se okrenuti misijama na Mars.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
mario.L_hr kaže...
Shen kaže...

Ustedis na SW-u, ali onda vise potrosis na obucavanje ljudi za rad na Linuxu. Ima jos hrpa troskova oko samog podesavanja, odrzavanja i podrske. Mozda je Rusiji to sada isplativo, ali Hrvatskoj sada najmanje treba prelazak na Open Source.

Ajde malo argumentiraj ovo boldano. Na što se to više potroši novca i temeljem čega su veći troškovi samog podešavanja, održavanja i podrške.

Imas jako puno zaposlenika koji su nauceni raditi na Windowsima i sada ih treba naučiti da rade na Linuxu. Nije pametno niti odgovorno samo uninstall Windowsa i MS Offica i install Linuxa i OpenOffica. Potrebno je tim ljudima platiti tecajeve da nauce raditi na Linuxu. Mozda nije toliko razlicito, ali bi radnici vjerojatno radili sporije, jer se ne bi snalazili u novom okruzenju. Potrebno je onda platiti ljudima da ponovno podese sve radne stanice. Naravno za takav posao bi vjerojatno trebalo zaposliti nove ljude, koji su obuceni da pruzaju podrsku za Linux (i otpustiti stare) ili naravno (djelomicno?) platiti trenutnim radnicima da nauce Linux.

 

Ipak, ovo gore vrijedi i za prelazak sa Windows XP na Windows 7, ali bi troskovi bili nesto manji. Naravno, kad bi se prelazilo sa recimo sa Windows XP na Open Source, troskovi bi ispocetka bili nesto veci nego prelazak XP-Win7, ali bi se kasnije ustedilo.

14 godina
protjeran
offline
RE: Rusija Open Source država
Click Jack kaže...

Mentalist tzv je klinjo od 15 godina. Gdje jedan 15-godišnjak može nešto pametno reći u ozbiljnim temama. Počeo ga je testosteron prati kao i drugi hormoni, a posljedica toga je da misli da je najpametniji i najzabavniji na svijetu.

 

Ne uzimajte ga za ozbiljno, balav je.

 

2 dana na forumu, svaka cast. 

 

Nevjerovatne sposobnosti procjene. Reci mi, sta sad mislim.

Polako, ali sigurno, BUG postaje trash. (uzdah)
Moj PC  
1 4 hvala 0
15 godina
offline
RE: Rusija Open Source država
Mentalist kaže...
Click Jack kaže...

Mentalist tzv je klinjo od 15 godina. Gdje jedan 15-godišnjak može nešto pametno reći u ozbiljnim temama. Počeo ga je testosteron prati kao i drugi hormoni, a posljedica toga je da misli da je najpametniji i najzabavniji na svijetu.

 

Ne uzimajte ga za ozbiljno, balav je.

 

2 dana na forumu, svaka cast.

 

Nevjerovatne sposobnosti procjene. Reci mi, sta sad mislim.

on je tu puno duže...

Software is like sex... it's better when it's free (Linus Torvalds)
14 godina
protjeran
offline
RE: Rusija Open Source država
xxxxx kaže...

on je tu puno duže...

 

S razlogom je otklonjen, s razlogom ja nisam!

Polako, ali sigurno, BUG postaje trash. (uzdah)
16 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

@Shen

Aha, znači lakše se snaći na Windowsima gdje imam jedan meni, koji ima debilan naziv Start (op. a.) na kojem je sve natrpano bez puno neke logike, nego na meniju koji mi je podjeljen na 3 djela: Applications, Places, System (po naški:: Aplikacije, Mjesta, Sustav). Applications je dalje podjeljeno po području: Graphics, Internet, Office, Sound & Video..., točno znaš gdje koji program naći, nećeš valjda ići tražiti program za slušati muziku pod Office. Places sadrži Documents, Pictures, Videos itd., standardno. Također želiš reći da je kompliciranije dvokliknuti launcher (shortcut u Win terminologiji) na desktopu na Linuxu od shortcuta na desktopu na Windowsima?

 

Vrijeme prilagodbe iznosi cca 2-3 min...

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2010 13:48 (1domagoj1).
 
5 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

KejĐiBi {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Rusija Open Source država
mario.L_hr kaže...

Malo je deprimirajuće kada od mladog čovjeka čuješ probao sam nije išlo i odustao sam. Potrudi se malo, ne pada ti sve u krilo, za neke stvari se trebai potruditi.

 

Ne mogu se truditi kad znam da na Windows dobijem u jako kratkom vremenskom roku.

Polako, ali sigurno, BUG postaje trash. (uzdah)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice