Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

poruka: 222
|
čitano: 61.282
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

In your face antipirati:

http://danas.net.hr/svijet/skidanje-piratskih-sadrzaja-s-interneta-nije-kradja

 

Citat:

"Krađa kao kazneno djelo ne može se poistovjetiti sa 'skidanjem' piratskih sadržaja s interneta. Tvrdi to profesor s pravnog fakulteta u Newarku Stuart P. Green, inače stručnjak za kazneno i autorsko pravo.

Problem je Stuart P. Green sagledao govoreći u New Yourk Timesu o slučaju tvrtke Megapload. Tako je kazao kao su tužitelji u slučaju protiv te tvrtke krenuli od krive pretpostavke, te istakao da se termin krađe u tim slučajevima ne može koristiti.



Naime, Green je u jednom od istraživanja koje je proveo u suradnji s psihologom Matthewom Kuglerom došao do zaključka da ljudska svijest razlikuje internetsko piratstvo i krađu. Green pojašnjava kako je u pravnom sustavu krađa u početku bila konkretno otuđivanje određenog predmeta, te da se tak kasnije taj pojam proširio na usluge i vrijednosti koje nisu opipljive. Jedino što je pojam krađe morao obuhvatiti je da netko mora biti novčano oštećen.

Je li autor oštećen?

Prema Greenovom mišljenju, vlasnik autorskog djela, pak, nije izravno oštećen kada netko s interneta skine njegov uradak. Dodaje kako se može pretpostavljati da je autor ostao bez novca jer bi korisnik njegovog djela bez interneta to djelo morao kupiti, no uz tu pretpostavku vežu se neki drugi problemi.

"Ne možemo znati bi li korisnik kupio autorsko djelo da ga nije skinuo s interneta. Takav argument u pretpostavlja tezu koju pokušava dokazati, a to je da je svaka krađa jednaka", zaključuje Green."

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2012 20:14 (g12356).
Moj PC  
40 0 hvala 17
13 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

super, dakle ako ukraden auto koje nisam ionako namjeravao kupiti, nije krađa

There are only two races on this planet-the intelligent and the stupid.
15 godina
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

Green je filozof (mislim na to da je dipl., ne da ga omalovažavam) i na taj način pristupa pravnim problemima.

 

Inače, frajer isto tako tvrdi da liječnici ne bi trebali tražiti od pacijenta pristanak da mu uzmu tkivo koje se može regenerirati. Daš' pol' svoje jetre?

 

Anyway, frajer ima jako zanimljiv pogled na svijet i ako nekoga malo takva materija zanima, definitivno preporučujem njegove knjige.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
13 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
apoteka kaže...

super, dakle ako ukraden auto koje nisam ionako namjeravao kupiti, nije krađa

  Nije,nego ako ukradeš softver,softver ostaje njegovom vlasniku ti si samo sebi napravio novu kopiju,a ako ukradeš auto on ne ostane svojem vlasniku nego samo tebi.

 

Zašto je to tako teško za shvatit vama ne piratima.

A filozofija i politika su inače srodna područja.

 

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2012 20:42 (g12356).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
g12356 kaže...

  Nije,nego ako ukradeš softver,softver ostaje njegovom vlasniku ti si samo sebi napravio novu kopiju,a ako ukradeš auto on ne ostane svojem vlasniku nego samo tebi.

 

Zašto je to tako teško za shvatit vama ne piratima.

A filozofija i politika su inače srodna područja.

Jednostavno je.

Umjesto da uzimamo bez dozvole, mi stvaramo.

Kad stvaras, razumijes ulozeni trud i ulozeno vrijeme, i savjest ti nalaze da parcijalno nagradis onoga tko je isto tako stvarao da bi ti uzivao.

 

Hebiga, ako imas dovoljno inteligencije za skinut i pokrenut piratku, ne znaci automatski da imas dovoljno inteligencije shvatiti zasto je to lose.

Jos su mi OK pubertetlije, uvijek je to ista pasta s ratobornoscu, naucit ce... 

 

 

Vidi sliku.

Kuham ovo mjesecima, a da bi skuhao, ucim preko 10 godina. I to nije ni igra, nego samo homebrew engine. Igra ce zahtijevati jos mjeseci, i ulozenog novca da platim ljude da naprave ono sto ja ne mogu.

Ti ces, piratlijo, to skinuti u jednom kliku, napisati komentar kako si odigrao ali ti je igra bezveze i kako su se autori mogli vise potruditi.

 

Ajde sad, sa paradom o kapitalistickoj gamadi, novcima gladnim managerima, ogromnim korporacijama, etc etc etc....

Like your face - getting forced - to the floor ...
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2012 20:54 (Deus ex machina).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Deus ex machina kaže...
g12356 kaže...

  Nije,nego ako ukradeš softver,softver ostaje njegovom vlasniku ti si samo sebi napravio novu kopiju,a ako ukradeš auto on ne ostane svojem vlasniku nego samo tebi.

 

Zašto je to tako teško za shvatit vama ne piratima.

A filozofija i politika su inače srodna područja.

Jednostavno je.

Umjesto da uzimamo bez dozvole, mi stvaramo.

Kad stvaras, razumijes ulozeni trud i ulozeno vrijeme, i savjest ti nalaze da parcijalno nagradis onoga tko je isto tako stvarao da bi ti uzivao.

 

Hebiga, ako imas dovoljno inteligencije za skinut i pokrenut piratku, ne znaci automatski da imas dovoljno inteligencije shvatiti zasto je to lose.

Jos su mi OK pubertetlije, uvijek je to ista pasta s ratobornoscu, naucit ce...

 

 

Vidi sliku.

Kuham ovo mjesecima, a da bi skuhao, ucim preko 10 godina. I to nije ni igra, nego samo homebrew engine. Igra ce zahtijevati jos mjeseci, i ulozenog novca da platim ljude da naprave ono sto ja ne mogu.

Ti ces, piratlijo, to skinuti u jednom kliku, napisati komentar kako si odigrao ali ti je igra bezveze i kako su se autori mogli vise potruditi.

 

Ajde sad, sa paradom o kapitalistickoj gamadi, novcima gladnim managerima, ogromnim korporacijama, etc etc etc....

  Stavi reklame.Googleov model jednostavno.Vjeruješ da je dobro,da možeš privući korisnike?Onda bi netko i gledao reklame,pa makar na savim bezveznim mjestima tipa na advanced gumbu za grafičke opcije.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2012 21:00 (g12356).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
g12356 kaže...

  Stavi reklame.Googleov model jednostavno.Vjeruješ da je dobro,da možeš privući korisnike?Onda bi netko i gledao reklame,pa makar na savim bezvetnim mjestima tipa na advanced gumbu za grafičke opcije.

Ej, da te pitam... sta bi bilo OK da stavim 9$, ili ne? Mislis da bi trebao naplacivati mozda 1$, ili je i to previse za par tisuca $$$ koje imam u budgetu? Kad ja vec odradjujem sav posao, mislim da je bitno da piratski community odluci ove bitne stavke o tome kako distribuirati i po kojoj cijeni. Takodjer, mislis da bi trebao staviti source i sve na download, besplatno, pa nek plati tko hoce i kako hoce, da ne bude obavezno?

I naravno, za ovih par odluka bilo bi fer da te nagradim, pa si uzmi 3 dolara po prodanom primjerku, meni samo frkni 80centi tu i tamo, ako nije greda.

 

 

Rofl!

Pazi njega, sad je odlucio odredjivati poslovni model! Jer ako ga slucajno ne poslusam, on ce piratizirati,

 

Ma nije bed malisa, kad bude gotovo poslat cu ti besplatni key na PM. Nece me ubit, ako ti mozes zivjeti sa svojom savjescu, bogme mogu i ja.

Mada, da se mene pita, ja bi se grdo osjecao u svojoj kozi kad skuzim da sam parazit koji je sposoban konzumirati, ali nije sposoban sam stvarati a ne zeli ni kompenzirati.

 

Cudno, ali bas tako se opisuju razni manageri i kapitalisticka gamad...

 

Like your face - getting forced - to the floor ...
15 godina
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Deus ex machina kaže...
g12356 kaže...

 

Jednostavno je.

Umjesto da uzimamo bez dozvole, mi stvaramo.

Kad stvaras, razumijes ulozeni trud i ulozeno vrijeme, i savjest ti nalaze da parcijalno nagradis onoga tko je isto tako stvarao da bi ti uzivao.

 

Hebiga, ako imas dovoljno inteligencije za skinut i pokrenut piratku, ne znaci automatski da imas dovoljno inteligencije shvatiti zasto je to lose.

Jos su mi OK pubertetlije, uvijek je to ista pasta s ratobornoscu, naucit ce... 

 

 

Vidi sliku.

Kuham ovo mjesecima, a da bi skuhao, ucim preko 10 godina. I to nije ni igra, nego samo homebrew engine. Igra ce zahtijevati jos mjeseci, i ulozenog novca da platim ljude da naprave ono sto ja ne mogu.

Ti ces, piratlijo, to skinuti u jednom kliku, napisati komentar kako si odigrao ali ti je igra bezveze i kako su se autori mogli vise potruditi.

 

Ajde sad, sa paradom o kapitalistickoj gamadi, novcima gladnim managerima, ogromnim korporacijama, etc etc etc....

U pravu si 100%, samo što ću ja i ne samo ja i dalje skidati igre, filmove i što ja znam sve ne. Međutim, dobro znam da se netko mučio napraviti tu igru, odnosno sudjelovao je u tome i to poštujem. Ali prilično sam siguran da će on biti plaćen za svoj rad bez obzira na piratluk. I to tako ide, ne znam koliko će dugo, ali ide.

 

Uglavnom hoću reći da je dosta ljudi svjesno da se netko trudio to napraviti, ali skidaju jer je to "lakše" i iznad svega besplatno jer ne plaćaju ništa za to što su skinuli (osim veze na Internet). Sada se tu može filozofirati o tome da oni ili ja to ne poštujem (njihov trud) jer sam ipak to skinuo, a ne platio i time pokazao koliko ih zapravo poštujem.

 

I još samo da kažem to da kada bih napravio neki program ili igru i vidio da se to distribuira recimo preko torrenata bilo bi mi krivo da se to samo tako skida, a mučio sam se za to. Razumijem to, ali usprkos tome i dalje ću skidati.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2012 21:16 (Izzy).
14 godina
neaktivan
offline
Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

2Deus ex machina:

 

Ja sam proizveo automobil, prodajem ga na tržištu za 100 kila Eura, a gamad pokvarena mi ga je maznula i oštetila me za 50 kila Eura - jer me toliko košta izrada svakog primjerka/kopije dotičnog modela. U ovo ne ulazi iznos koji bi bio rezultat novčane procijene mog uloženog truda, zatim sve one inžinjere i dizajnere koje sam platio za izradu tok primjerka, kurve koje sam poplačao jer mi je seksualni život sa ženom pao na nulu nakon što sam ju totalno zanemario zbog ostvarenja životnog sna, bla, bla...

 

Ti si proizveo SW, prodaješ ga na tržištu za 100 kila Eura, a gamad pokvarena ti ga je maznula i oštetila te za - 0 kn.  U ovaj iznos ne ulazi novac koji bi bio rezultat novčane procijene tvog uloženog truda, i svih ostalih troškova koje si imao (npr. hrana koju si pojeo tokom 10 godina dok si grijao stolicu i smišljao koji kod napisat, a koji ne) i eventualno svih ostalih troškova života tokom tih 10 godina, a koji su bili ovisni o tvom radu, žrtvovanju, itd...

 

Ovo što sam napisao je razlog zašto ljudi ne poistovjećuju nelegalno skidanje digitalnih sadržaja sa nelegalnim pribavljanjem fizičkih sadržaja. Pazi, tekst koji si upravo pročitao ne opravdava/podupire/brani baš ništa, tako da me nemoj svrstavat u koševe koji ti se sviđaju.

 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Izzy kaže...
  i to poštujem. 

  erm, mislim da ćeš dobit ovaj odgovor: ako poštuješ taj proizvod, onda to pokaži na način da platiš iznos koji stvaratelj potražuje za korištenje svog proizvoda

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2012 21:30 (Canis).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Canis kaže...

Dakle, ako sam te dobro shvatio, po tvojem su resursi ono sto ima vrijednost, dok je znanje bezvrijedno?

 

Ako da - onda savjetujem da pocnes zivjeti svoju mantru pa si nabavljaj sirove rude, i sam ih cisti, topi, i napravi si TV, auto, etc...

 

Ako ne, razjasni se bolje. Znanje je takodjer resurs.

Like your face - getting forced - to the floor ...
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2012 21:31 (Deus ex machina).
13 godina
neaktivan
offline
Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

Ma ne hvala deus ex...ionako ja sam prešao sa piratske na foss stranu(pa neznam zašto bi me bilo briga),i nadam se daću začas izbrisati windowse 7 za koje kao student imam besplatnu licencu...Ne želim sada da se poistovjećuje foss sa piratizacijom...Ovu temu sam pokrenuo jer mi je bilo dosadno pa sam htio sudjelovati u rapravi a i ja sam načelno protiv današnjih patentnih zakona i pogotovo eula.Neka ljudi naplaćuju svoj softver,samo vjerujem da bi u idealnom svijetu malo veći postotak softvera bio FOSS.Čak i Foss softver se može naplaćivati.A čak i da prodaješ nešto za linux platformu nemora niti biti foss.Mislim neka slični zakoni ostanu,samo neka postanu malo liberalniji ili barem bolje razrađeni.

 

Ispričavam se ako sam te nekako uvrijedio.

 

Nadam se da razmisliš napraviti linux port,pa makar ga prodavao i pod proprietary licencom.

 

 

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2012 21:41 (g12356).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Deus ex machina kaže...
Canis kaže...

Dakle, ako sam te dobro shvatio, po tvojem su resursi ono sto ima vrijednost, dok je znanje bezvrijedno?

 

Ako da - onda savjetujem da pocnes zivjeti svoju mantru pa si nabavljaj sirove rude, i sam ih cisti, topi, i napravi si TV, auto, etc...

 

Ako ne, razjasni se bolje. Znanje je takodjer resurs.

Znanje je najvrijednije, resursi su vrijedni jer ti omogućuju da gradiš to znanje i da ga upražnjavaš u stvaralaštvo. Produkt tvog stvaralaštva je software. I on kao takav je genijalan, jedinstven je. Da je samo u jednom primjerku, njegova cijena bi bila prevelika za bilo kojeg kupca i nitko ga nebi kupio, a i da ga kupi, opet nebi mogao nadoplatiti tvojih 10 godina raznog ulaganja. Zato ga umnožavaš i prodaješ njegove kopije. Proces uzmnožavanja/stvaranje kopije je skoro pa i besplatno (cijena jednog medija ili cijena održavanja servera s kojega se legalno može downloadati/platit). Iz tog razloga je danas netko i dignuo ovaj topic, i tamo neki Stuart P. Green opisuje zašto to nije isto što i "klasična" krađa. Jer prouzročenu štetu ne positovjećuju za krađom automobila i njegovih hladnih 50 k € pretoćenih u lim i ostale materijale. To je keč u cijeloj igri. I opet, ne napadam/ne branim, već ti opisujem ono što vidim oko sebe.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
g12356 kaže...

Ma ne hvala deus ex...ionako ja sam prešao sa piratske na foss stranu(pa neznam zašto bi me bilo briga),i nadam se daću začas izbrisati windowse 7 za koje kao student imam besplatnu licencu...Ne želim sada da se poistovjećuje foss sa piratizacijom...Ovu temu sam pokrenuo jer mi je bilo dosadno pa sam htio sudjelovati u rapravi a i ja sam načelno protiv današnjih patentnih zakona i pogotovo eula.Neka ljudi naplaćuju svoj softver,samo vjerujem da bi u idealnom svijetu malo veći postotak softvera bio FOSS.Čak i Foss softver se može naplaćivati.A čak i da prodaješ nešto za linux platformu nemora niti biti foss.Mislim neka slični zakoni ostanu,samo neka postanu malo liberalniji ili barem bolje razrađeni.

 

Ispričavam se ako sam te nekako uvrijedio.

 

Nadam se da razmisliš napraviti linux port,pa makar ga prodavao i pod proprietary licencom.

Nisi me uvrijedio, nego ja koristim taj agresivni stil pisanja nadajuci se da ce sugovornik skuziti da neke ideje nemaju ama bas nikakvog smisla.

 

OSS je odlicna stvar, ali ne zaboravi da i ti ljudi trose svoje vrijeme i znanje i daju ga vani besplatno - najbolji nacin da kompenziras i vratis zajednici je da se prikljucis nekom projektu, ili pomazes sa bugfixevima i patchevima ako nesto uocis. Najjednostavnija stvar je prijaviti bug koji otkrijes, i ljudi ce biti zahvalni vec za to - ali ako uzmes vremena i prijavis se na mailing listu, probas popraviti bug uz pomoc, i posaljes patch - em ces nauciti gomilu, em se povezati sa ljudima, em pomoci zajednici ciji trud koristis.

 

Btw, Ghost se razvija u linuxu... trenutno se ne moze ni buildati na windowsu.

 

 

@Canis,

pa odlicno si to opisao, upravo to i ja vidim. Dakle, ako je netko potrosio svo to vrijeme da izradi proizvod, zeli kompenzaciju za konzumiranje njegovog proizvoda - ne postoji niti jedna izlika zasto bi se to iskustvo konzumiralo, a ne kompenziralo autora.

Pod uvjetom da on to naravno zeli.

Preskupo, isprazno, dosadno - to nisu argumenti. Ako ti se ne svidja, ne kupuj/ne konzumiraj. Jedini nacin da se istrijebi smece sa trzista jest da se podrze autori koji nesto rade iz ljubavi, a da se ignorira industrija. NE ignorira tako da se piratizira, vec da se ignorira tako da se njezini produkti ne konzumiraju.

Like your face - getting forced - to the floor ...
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2012 21:49 (Deus ex machina).
15 godina
neaktivan
offline
Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

@Deux ex machina

 

Recimo ovako. Imam svoj stan, auto, stalan posao a piratiziram - sramota i vjerojatno realna šteta autoru jer bih to - da mi nije omogućeno da skinem besplatno - uredno platio.

 

A sad, ovako. Nemam posao, stan, živim s roditeljima i piratiziram - nije neka velika sramota ali najvažnije nije niti šteta autoru  jer je šansa da bih to kupio kada ne bih mogao skinuti besplatno - veoma malena.

 

Edit: Znači - plaćanje sadržaja jest ispravna stvar ali nije nužno svako ["ilegalno"] skidanje šteta autoru.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2012 21:55 (Random.).
 
8 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Random. kaže...

A sad, ovako. Nemam posao, stan, živim s roditeljima i piratiziram - nije neka velika sramota ali najvažnije nije niti šteta autoru  jer je šansa da bih to kupio kada ne bih mogao skinuti besplatno - veoma malena.

Vidi - ja/kompanija nece propasti za par $ koje ti neces platiti da bi odigrao igru... problem je sto si to ti pomnozeno sa par desetaka tisuca. 3 dolara me nece ubiti, ali 3 * 10 000 je novac s kojim mogu izravnati trenutni projekt na nulu i uloziti u slijedeci. I naravno, ti si jedan primjer, i uostalom zivis u hrvatskoj koja nije bas raj na zemlji... pirata ima svagdje, nekom UK/Svedjaninu/Norvezaninu je minimalac izdvojiti par funti/kruna za igru, ali opet nece jer se na isti nacin "bori protiv kapitalizma".

 

Zasto se ne boriti protiv kapitalizma kao pokretac teme, koji prelazi potpuno na opensource?

Nema boljeg nacina od rada na besplatnim, otvorenim projektima koji na kraju ispadnu bolji od placenih rijesenja.

 

Re @tvoj Edit:

Nije tako jednostavno: ako si skinuo, znaci da planiras konzumirati, a to je naplativo jer je autor odlucio na taj nacin kompenzirati se. Ako ne planiras konzumirati, nemoj ni skinuti...

Gdje grijesim?

Like your face - getting forced - to the floor ...
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2012 22:00 (Deus ex machina).
15 godina
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
g12356 kaže...

Neka ljudi naplaćuju svoj softver,samo vjerujem da bi u idealnom svijetu malo veći postotak softvera bio FOSS.

Jel ti znaš da su FOSS programeri poprilično bolje plaćeni? Zašto? Zato jer taj softver u konačnici je puno skuplji. Koje je tebi vrag i o čemu ti pričaš? Daj se saberi i pogledaj malo dalje od torrent klijenta. Prvo nauči kako poslovni model FOSSa funkcionira, onda dođi vamo prodavati zjake.

 

 

Što misliš zašto imaš besplatne winse pod MSDNAA licencom, zato što je MS tako darežljiv prema studentima. Yeah, right, my a$$.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
offline
Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

Načelno sam protiv postavlja visokih cijena na programe (igre i aplikacije), ali i protiv piratiziranja.

S obzirom da se ni jedna strana ne drži dogovora, normalno da ima i jednog (ogromnih cijena) i drugog (piratiziranja)

 

@ exnešto {#} Izbacite DEMO, ako netko hoće probati, proba Demo, ako mu se svidi, kupi ostatak, ako ne, ne kupi i gotovo.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Bukva kaže...
..
Green je filozof (... 

Anyway, frajer ima jako zanimljiv pogled na svijet ..

 -on kao svaki veliki mislioc, promašuje ... jer je krađa ili 'krađa' digitalnih sitnica zapravo najsporednija stvar, ono za što odgovaraju korisnici (pirati) su kršenja autorskih prava, gdje vrijednost-krađa (robe, dobra) nije važna, nego je sam copyright taj koji je gadan. Tako krađa jedne mp3-ce nije nikakav (za sud, sudski postupak) bitan krimen. Ono što se uvjek u takvim suđenjima sudi je zaštita autorskih i copyrihgt prava, pa se sjetimo RIAAinih cifri-kazni, vs. klasičnih gdje se odšteta oštećenom određuje prema vrijednosti počinjene štete .. koliko košta jedna mp3-ca? = RIAAinih 20-80.000$ po komadu. Jer nije važna krađa, nego kako si došao to te mp3ce, tj ako je torrentom, tad je distribucija (=teški pirat = diler). Tad se kažnjava upravo to, ne krađa (bezvreijdne) mp3ce. .. npr ukradite u trgovini originalni CD, kolika bi kazna trebala biti, dali bi bilo suđenja, policija ne izlazi za štetu ispod 1.000kn itd..

Pa tako svo to filozofiranje, kao i obično, ne vodi ničem korisnom, osim da se 'osvješteni' useri osjećaju pravednije kad 'kupuju' na TPBu. Istovremeno, da se i ozakoni nabava s TPBa, ostala bi kazna za neovlaštenu distribuciju zakonom zaštićenih materijala. Trebalo bi ozakoniti torrentiranje... (koje opet nije kršenje zakona, ako je sadržaj takav da kršenja nema..). Kao i  sitnica da sve osim nabave s ilegalnog izvora, zakonski pokriva ZAMP, pa je filozofiranje sasvim promašeno, jedina posljedica je povratak hrabrih torrentaša (koji su se posljednih dana malo primirili) u vjeri da je to sve OK. ... dok im ne stigne uplatnica.

 

g12356 kaže...

..Ovu temu sam pokrenuo jer mi je bilo dosadno pa sam htio sudjelovati u rapravi a i ja sam načelno protiv današnjih patentnih zakona i pogotovo eula.Neka ljudi naplaćuju svoj softver,samo vjerujem da bi u idealnom svijetu malo veći postotak softvera bio FOSS.Čak i Foss softver se može naplaćivati.A čak i da prodaješ nešto za linux platformu nemora niti biti foss.Mislim neka slični zakoni ostanu,samo neka postanu malo liberalniji ili barem bolje razrađeni.

.. 

 

- naravno, iz dosade i FOSSovskog otkrivenja, do nekih zaključaka kako bi netko nešto trebao naplaćivati, tj 'liberalizacija' tuđeg.

- Ostavi se fossovskih rečenica, bar dok ne upoznaš kako svijet funkcionira, možda danas-sutra i ti počneš nešto proizvoditi... do tad nemaš što govoriti jer nisi dio hranidbenog lanca (više parazit). Sutra kad budeš imao svoj proizvod (rad), prodaj ga ili pokloni, to je tvoje pravo.

.. i još jedna sitnica, 9/10 prava je vlasništvo.

Pantentni ured (USA) je katastrofa, EULA je loš komad papira (naspram Zewae, manje vrijedan), s tim se slažem, ali ne određujemo mi pravila, nego oni (tj vlasnici). -pomiri se s tim ili budi Ahminedžad.. (kakoli se već naziva onaj..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Deus ex machina kaže...
Random. kaže...

Plaćanje sadržaja jest ispravna stvar ali nije nužno svako ["ilegalno"] skidanje šteta autoru.

Nije tako jednostavno: ako si skinuo, znaci da planiras konzumirati, a to je naplativo jer je autor odlucio na taj nacin kompenzirati se. Ako ne planiras konzumirati, nemoj ni skinuti...

  Ključna riječ je nužno (nije nužno  svako ["ilegalno"] skidanje šteta autoru).

 

Iako ne možemo točno pogoditi što bi bilo kada bi bilo, pokušajmo.

Zamislimo da živimo u svijetu gdje je doslovno nemoguće pokrenuti sadržaj ako ga nisi kupio. Mnogi koji sada skidaju bez plaćanja - tada bi plaćali. Ne bi imali sve i svašta ali bi kupili dio ovoga što imaju danas.

 

Ali, zar zaista misliš (još uvijek zamisli da smo u tom imaginarnom u kojem je piraterija nemoguća) da tada ne bi postojale osobe koje jednostavno ne bi kupovale niti igre, niti filmove niti muziku? Takve osobe - za razliku od ovih prvih (prvi bi kupovali da ne mogu skidati) - tebi ne čine materijalnu štetu danas kada skidaju.

 

Realno gledajući, takvih ljudi, koji ne bi ništa kupovali da je piratizacija nemoguća - je zaista, zaista malo. Čak i oni siromašni bi ponekad kupili neku jeftiniju igru ili album.

13 godina
neaktivan
offline
Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

Iako koristim torent za skidanje slažem se sa time da je to krađa,ali kod mene je glavni razlog tome po mom mišljenju previsoka cijena  SW i igara.

Neko će se uvijek naći pa makar sw bio 1kn i dalje skidati ilegalno al ja mislim da je cijena neka realnija(neću sad govoriti o ciframa jer neznam koji su troškovi izrade jednog sw al smatram da bi cijena mogla biti niža) sa guštom kupio neki kvalitetan proizvod za njegov daljni razvoj.

Al kakvo je trenutno stanje u Bajnoj Našoj nema teorije da si legalno mogu to priuštiti,pa dok se može torent ostaje jedina opcija.

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
LexTHE Boxer kaže...

..Al kakvo je trenutno stanje u Bajnoj Našoj nema teorije da si legalno mogu to priuštiti,pa dok se može torent ostaje jedina opcija.

 

- kakvo stanje u našoj bajnoj bi trebalo biti? Ako je stanje opravdanje, tad ukradi Ferrarija. Krađu kruha opravdavam, krađu luksuza ne. Skidanje-snimanje-korištenje nije krađa, zakonom je dozvoljeno (ZAMP) uz par sitnica koji se treba pridržavati. I postoji dovoljno leglanih-besplatnih alternativa, neznanje nije opravdanje.

- Kršenje autorskih / vlasničkih prava je van licence za korištenje (ne za skidanje), tako možeš legalno skinuti MS-Office, ali za legalno korištenje moraš imati odgovarajuću licencu (key-aktivacija), drugačiju za firmu nego kao student itd. NEma kazne za skidanje officea sa službenog sitea ili snimanje istog na medij, ali ima kazne ako to napraviš torrentom, ako koristiš crack itd. (pogodi zašto) .-što samo pokazuje koliko je i 'filozof' promašio kontekstom krađe, usporedbom s materijalnim dobrima itd... sve što software i audiovizualna industrija konstantno pokušavaju progurati. Indirektno, on im pomaže u tomu (jer potencira temu, ali na pogrešnoj osnovi).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
Random. kaže...

Ključna riječ je nužno (nije nužno  svako ["ilegalno"] skidanje šteta autoru).

 

Iako ne možemo točno pogoditi što bi bilo kada bi bilo, pokušajmo.

Zamislimo da živimo u svijetu gdje je doslovno nemoguće pokrenuti sadržaj ako ga nisi kupio. Mnogi koji sada skidaju bez plaćanja - tada bi plaćali. Ne bi imali sve i svašta ali bi kupili dio ovoga što imaju danas.

Ali, zar zaista misliš (još uvijek zamisli da smo u tom imaginarnom u kojem je piraterija nemoguća) da tada ne bi postojale osobe koje jednostavno ne bi kupovale niti igre, niti filmove niti muziku? Takve osobe - za razliku od ovih prvih (prvi bi kupovali da ne mogu skidati) - tebi ne čine materijalnu štetu danas kada skidaju.

 

Realno gledajući, takvih ljudi, koji ne bi ništa kupovali da je piratizacija nemoguća - je zaista, zaista malo. Čak i oni siromašni bi ponekad kupili neku jeftiniju igru ili album.

Ma... u pravu si, ali bez uvrede, to je filozofiranje o tome 'sta bi bilo kad bi bilo'.

Ja na to gledam podosta jednostavno, iako mozda krivo ali cekam da mi netko da bolji pogled:

1. Ako si skinuo, planiras konzumirati

2. Ako autor naplacuje konzumaciju a ti si konzumirao - znaci da si mu ti svojim cinom oduzeo novac koji on potrazuje

 

Jednostavno - ako si iskusio nesto sto se placa, a nisi platio... nije to kradja u tom smislu rijeci, ali recimo da si 'ukrao iskustvo'...

 

LexTHE Boxer kaže...

.... jer neznam koji su troškovi izrade jednog sw al smatram da bi cijena mogla biti niža) ....

AAA igre tipa Grand Theft Auto 5 - 80ak milijuna $$$. Age of Conan > 100 milijuna $$$

 

Moj skromni indie projekt, zasad > 1000$ (cca 8500kn):

1. audio alati (upgrade licenci na Reason i Ableton LIVE) ~ 400$

2. web prostor i domena ~ 300$

3. cetiri concept art crteza - 400$

4. razne glupave sitnice

 

Primjeti da pritom imam normalan posao pored ovog hobija, tako da ne mogu ubrajati hranu, stan i troskove :-)

Like your face - getting forced - to the floor ...
15 godina
offline
Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

Ne znam za vas ali ako ja nešto kupim, onda to smatram svojim vlasništvom.

A   sa svojim vlasništvom mogu radit što god hoću.

Mogu oni pričat što god hoče ali to je tako.

Kupim knjigu,pročitam knjigu,posudim knjigu,u čem je fora ja pirat,ajmo ga apsit nema Jergović za marlboro.

Kad slušam ove jadnike što se bave informatikom to jest izradom HW,kako nemaju ni za kiflu dođe da im pošaljem koju kunu, od svojih 3500 kn plaće.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

Deus,sve stoji što si rekao,ali moraš shvatiti da neki nemaju novaca za softver,glazbu,filmove...

 

Iskreno,jedva čekam dan da si kupim neku igru,cd,film ili tako nešto kada budem imao novaca za to.

 

Sad ne mogu jer je to za mene strašno puno novaca-evo,već mjesec i pol dana vučem sa sobom pokvareni mob jer nemam para da ga popravim, otkud mi još pare za neku igru od 350 kn?

 

Ali kada budem im ao love,sa guštom ću si kupiti igru,kao čovjek skidati legane DLC-ove,bez zahebancije oko crcaka,patcha i što sve ne. I sad više volim otići u Zagreb u Cinestar pogledati novi film nego ga skinuti u zmuljanoj verziji sa neta.

SK crew
Moj PC  
0 3 hvala 0
12 godina
offline
Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

Hm, a zašto nekakav software, uopće, stoji na internetu ako autor želi izbjeći piratsko skidanje? Ako netko želi kupiti taj SW, kontaktira vlasnika licence, plati i preuzme. Ili to nije tako jednostavno...? Ili nekakav film? Šta radi taj film na netu? Bio je u kinima, izašao je na DVDu, tko voli nek izvoli... Albumi s pjesmama također. Izašao je CD, radio postaje vrte pjesme, MTV vrti spotove... Ne kužim šta se pjene a sami stave svoje uradke na net...

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

Green temelji svoje navode na tome da kod ljudi postoji jasna moralna distinkcija između internetskog piratstva i ''prave, konkretne krađe'' - to stoji. U njihovu istraživanju nalazi su prilično jasni, većina ljudi ne vidi piratstvo kao krađu - on iz toga izvlači da bi zakon trebao pratiti moralnu intuiciju većine (jer je to prije uglavnom funkcioniralo) i ne priznavati isto kao krađu. No, moralna intuicija većine je definitivno nešto što treba kritički sagledati, umjesto da se prosječna ljudska percepcija (u ovom slučaju perceptivna varka) npr software-a kao nečeg neopipljivog uzima kao polazišna točka. Drugim riječima, zašto ne bi moralna intuicija većine bila načelno u krivu? Treba li mijenjati koncept krađe u ovom slučaju, ili treba mijenjati svijest o tome što je sve danas proizvod i što je vlasništvo istog? 

 

@pranja: iskreno, malo mi je smiješno čitati ovo što si napisao dok gledam što imaš nabrojano pod ''moj pc'' - imam dojam da slušam tipa s aston martinom koji kuka kako nema za gorivo.

Tread softly because you tread on my dreams.
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa
ElektričnaOvca kaže...

 

 

@pranja: iskreno, malo mi je smiješno čitati ovo što si napisao dok gledam što imaš nabrojano pod ''moj pc'' - imam dojam da slušam tipa s aston martinom koji kuka kako nema za gorivo.

 Tebi to znači da imam novaca? LOL,ja dišem na škrge-jedva sam uzeo Sb nadogradnju za projekt i time sam žrtvovao novi mob. Možda se odluka čini glupom ali otvorila mi je neka vrata i neke nove mogućnosti (možda neki posao?).

 

350 kn za igru ili 8 Gb RAM-a?

 

6 igri ili novi proc?

 

3 igre ili novi disk?

 

Photoshop ili novi komp?

 

AutoCad ili cijela konfa sa periferijom?

 

 

SK crew
12 godina
neaktivan
offline
Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

Nisam išao razmišljati imaš li novaca ili ne, svejedno imaš računalo velike vrijednosti i laptop etc. - nije bitno, samo priznajem da mi je smiješno. Igra dođe 350kn samo ako ju želiš kupiti ''prvi'' i ako ne biraš gdje ćeš ju kupiti. Svako malo su raznorazne akcije, govoriš o tih 350kn kao da su uklesane u kamenu. Ja malo-malo kupim film na dvd-u za 10-30kn, AAA naslove igara nađem za 50-100kn (nekada i za manje), kupio sam prije par mjeseci nekih 10 LP ploča za cca 150kn total.

 

U svakom slučaju, zaboravimo na tvoj impozantan hardver, cijena igara i sličnih stvari nisu opravdanje za piratiziranje jer tu ne govorimo o gladnom ili bolesnom djetetu zbog kojega ćeš opljačkati ljekarnu ili trgovinu. Ulažeš u hardver jer ti je koristan, to razumijem, imaš prioritete - čemu onda traženje opravdanja za krađu nečega za što si priznao da ti nije prioritet?

Tread softly because you tread on my dreams.
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Skidanje piratskih sadržaja nije krađa

 

http://www.index.hr/vijesti/clanak/fbi-priznao-gubimo-rat-s-hakerima/607236.aspx

 

Najbolji su mi oni koji misle da su programeri najpametniji na svijetu i da su autorska prava ono bitno. Uz svu tu glad na svijetu, nezaposlenost, silne recesije, rast cijena i sliče pič.. materine

svi se i dalje bore za autorska prava? Šta nema trenutno bitnijih stvari?

Što je Angelina Jolie presiromašna da posvoji još jedno dijete pa bi svi trebali ići za 35 kn gledati njezine filmove i nikako nebi skinuli sa neta to "besplatno"?

Već sam negdje napisao, a napisati ću opet.

Original nije iste kvalitete kao kopija. Tko želi "besplatnu" kopiju neka ju ima, a onaj tko želi original neka ga kupi (neću sad ulaziti u raspravu tko i zašto ima para kupiti original jer

naravno svi su samo zaradili svoje pare, nisu se slučajno rodili u imućnoj obitelji).

Koliko košta ta kopija? Pa što nije besplatna? A gle, ipak nije... Pa da bi se nabavila besplatna kopija ipak treba imati računalo, internet konekciju i dovod el. energije.

Koliko me košta računalo, internet usluga i el. energija koju potrošim?

Zašto plaćam flat i veliku brzinu? Tko od skidanja stvari sa interneta ima najveću korist? Jel je to autor, ISP ili korisnik koji skida? Svi znamo tko tu bere pare.

Zašto kad već kupim neki program ili film ne smijem ga umnožavati i prodati dalje? Što nije on moj kad sam ga kupio?

Jel zato da nebi na njemu stekao neku dobit, a bez da autoru ide provizija?

Ok, razumijem. E ako je tako autori da vas pitam koliko plačate Nikoli Tesli jer da nema struje nebi mogli ni programirati igrice, a ni filmove snimati? Jel tako?

I zašto su kazne za skinutu pjesmu ili film veće nego kad ubiješ nekoga? To vam je u redu?

Pa svim tim zakonima nećete vi autori profitirati već će provitirati ni autor ni korisnik koji skida već znamo tko. Tko je profitirao sa ZAMPOM?

E da... Plaćam naknadu ZAMPU? Ja ne želim plačati Simoni Gotovac jer ne slušam njezine stvari, zašto mi onda na to naplačujete ZAMP?

Idem snimiti negu glupu pjesmu pa da poberem nešto od ZAMPa iako za neke pjesme bi oni meni trebali platiti da ih uopče slušam kako su jadne.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice