Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

poruka: 41
|
čitano: 6.680
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

Neki od vas se sjećaju zbrke od prije mjesec dana kada je netko objavio istraživanje broja ranjivosti po različitom softveru sve to je počelo sa istraživanjem sa ovog bloga:
http://steveblank.com/2012/03/05/search-versus-execute/

Međutim autor je odlučio napraviti update zato jer je zahvaljujući javnosti razaznao pogreške u tome kako je prezentirao svoje podatke.Problem je bio konkretno u voj tablici,da su svi Mac-ovi i linux prikazani skupno,a Windowsima su se ranjivosti brojile svakom pojedinačno:
http://www.gfi.com/blog/wp-content/uploads/2015/02/OS-chart.jpg

 

Međutim radi odjeka javnosti autor je odlučio pridodati još ove podatk o ranjivostima pojedinih Linuxa i ranjivosti Windowsa grupno:

Ubuntu

39 total vulnerabilities    7 high severity   27 medium severity        5 low severity

Red Hat Enterprise

27 total vulnerabilities    6 high severity   17 medium severity        4 low severity

openSUSE

20 total vulnerabilities    9 high severity   9 medium severity          4 low severity

Fedora

15 total vulnerabilities    3 high severity   9 medium severity          3 low severity

If we had to group the different Windows versions under one entry the statistics would look like this:

Windows

68 total vulnerabilities    47 high severity20 medium severity        1 low severity


Windows 7 zato ima ukupno 36 ranjivosti od koji su 25 visoke razine a 11 srednje razine opasnosti.Windows 8.1 ima isto 36 ukupno od kojih su 24 visoke razine a 12 srednje razine.Znači u nekoliko godina su riješili samo jednu ranjivost.


Iz ovih podataka može se iščitati dakle da je ovisno o distribuciji manji broj ranjivosti u odnosu na Windowse,a i uz to su na Windowsima i dalje većina ranjivosti visoke razine,dok je na Linuxu daleko veći broj razina niske ili srednje razine ranjivosti.

Ali FUD je učinio svoje.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.3.2015 22:34 (g12356).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

Da, i München je prešao na Windows :) 

FUD na glavnoj , a demant sitnim slovima .

 

Ne bi li bilo fer da sad Bug objavi update tog članka

There is no job like cron job!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

Što je OS popularniji među korisnicima to je atraktivniji hakerima. Fedora, koja je derivat Red Hat-a i koja je naravno manje popularna, ima manje sigurnosnih propusta od samog Red Hat-a.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a
phoenix2003 kaže...

Što je OS popularniji među korisnicima to je atraktivniji hakerima. Fedora, koja je derivat Red Hat-a i koja je naravno manje popularna, ima manje sigurnosnih propusta od samog Red Hat-a.

 Ali od popularnosti se neće naglo razmnožit ranjivosti u kodu.Fedoru koristi više ljudi nego Red hat.Osim toga ona je ionako beta verzija red hata pa ima smisla da ima manje ranjivosti.Od kuda ti podaci uopće da Fedoru koristi manje ljudi nego Red hat?Red hat koriste samo poslovnjaci.
Možda će ih se više otkriti.Netko će sada reći da broj ranjivosti u sustv+avima nije proporcionalan njihovoj popularnosti,Ali Linuxje open source,i otkrivanje ranjivosti je tu upravo poticano uz uvjet da kada ju otkriješ odeš na github i prijaviš tu ranjivost.Sa druge strane Windowsi su zatvoreni a opet se pronađu gomile ranjivosti.Mac pošto ima korijene u FreeBSD-u je hibrid između otvorenog i zatvorenog.

Osim toga nisu li serveri mete veće vrijednosti pa bi bilo bolje njih napadati,tamo gdje Linux dominira?

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.4.2015 12:41 (g12356).
14 godina
offline
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a
g12356 kaže...

 Ali od popularnosti se neće naglo razmnožit ranjivosti u kodu.Fedoru koristi više ljudi nego Red hat.Osim toga ona je ionako beta verzija red hata pa ima smisla da ima manje ranjivosti.Od kuda ti podaci uopće da Fedoru koristi manje ljudi nego Red hat?Red hat koriste samo poslovnjaci.
Možda će ih se više otkriti.Netko će sada reći da broj ranjivosti u sustv+avima nije proporcionalan njihovoj popularnosti,Ali Linuxje open source,i otkrivanje ranjivosti je tu upravo poticano uz uvjet da kada ju otkriješ odeš na github i prijaviš tu ranjivost.Sa druge strane Windowsi su zatvoreni a opet se pronađu gomile ranjivosti.Mac pošto ima korijene u FreeBSD-u je hibrid između otvorenog i zatvorenog.

Osim toga nisu li serveri mete veće vrijednosti pa bi bilo bolje njih napadati,tamo gdje Linux dominira?

Jedna firma ima više desetina ili možda stotina računala koja koriste Red Hat ali se broji kao jedan korisnik.

15 godina
online
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a
g12356 kaže...
..

 Ali od popularnosti se neće naglo razmnožit ranjivosti u kodu..

- hoće, tj ono što dominira s +90% je zanimljivo, time i podložno napadima.. kad tražiš, možeš naći, ako ne tražiš ... vidjet ćemo s idućom derivacijom malwarea kad nauće raditi s adnroidom ili w10.. potencijalno će tad bez obzira na korjene (linux/win) juzeri ostajati bez novčića i sl.

 

btw, osjeća se u tvojim postovima da je jedini razlog teme MS. Zar su ti windoze nešto zgriješile? OS je samo OS, zanemarive razlike...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a
ihush kaže...
OS je samo OS, zanemarive razlike...

Ne bi se složio s ovim, tako se može reći image editor je samo image editor, Photoshop, Gimp, zanemarive razlike.... Da, površno gledano. Kao i svaki software ima određene featurese, stabilnost/nestabilnost i sve ostale karakteristike.

 

Nadalje, spominje se traženje "slabosti", ja bi napomenuo da je očito gdje će veći postotak propusta biti javno objavljen, kod zatvorenog ili otvorenog koda ?

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.4.2015 18:21 (josipva).
15 godina
online
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a
josipva kaže...
ihush kaže...
OS je samo OS, zanemarive razlike...

Ne bi se složio s ovim, tako se može reći image editor je samo image editor, Photoshop, Gimp, zanemarive razlike.... Da, površno gledano. Kao i svaki software ima određene featurese, stabilnost/nestabilnost i sve ostale karakteristike.

 

Nadalje, spominje se traženje "slabosti", ja bi napomenuo da je očito gdje će veći postotak propusta biti javno objavljen, kod zatvorenog ili otvorenog koda ?

- OS? fičeri i stabilnost?.. i karakteristike.. naravno kad ubaciš appse. Juzer koristi appse, ne OS, vozi auto, ne motor-getribu.. Ne zanima me flamwars lin-win, korisnik koristi. Ako ima izbor može birati OS, ako nema, koristi onaj OS koji mu određuje requirements-app kao navedeni Photoshop. Tad je bespredmetno navođenje sig.rupa, jer nisu kriterij.

 

-open-closed? To nije OS, to su licence/kontrola itd. npr što je Sonyjev OS ili Android? Sve to su *nixi i bsodovi.. pa i ovaj (i prethodni članak/tema) pokazuju kako je statistika i PR upravo samo to.. tj ovisi kako protumaćiš brojke, ovisno o strani koja se zastupa umjesto neke kvalitetne informacije. Linux je mrežni car, sve je na njemu (figurativno, stvarno +90% recipročno desktopu i win... upravo to je bitno, korištenje-namjena.. ne OS, on je posljedica).

 

-godinama je na penetracijama ugl prvi padao Mac-OSX, ne zato jer je šupalj, nego zato jer su ga osvajači željeli.. Kad se to izvuče iz konteksta ispadne svašta. Deskotp=win, mreža=nix, podaci su isti, cpu...HW je isti, .. što je različito osim vlasništva-licenci ili interesa biznisa? Sve to je isto, koliko god to PR prikazivao posebnim (iWatch kuha-pere itd..? zato jer je Appleov). Korištenje je bitno, ne neprobojnost/sigurnost i sl. to su samo nužna zla... No, to je moj pogled, ništa bolji od bezbroj drugih, nit znači da sam u pravu (najvjerojatnije nisam. Kao automobili, sokovi, sladoledi.. i OSevi, sve to je isto).

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

Nije mi se MS ništa zamjerio samo sam htio kontrirati FUD.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a
g12356 kaže...

Nije mi se MS ništa zamjerio samo sam htio kontrirati FUD.

 

Kao budući profesionalac moraš ih sve gledati samo kao sive nizove pune grešaka,  a emocijama tu nema mjesta niti smisla.  Sve ih treba stalno kritizirati, tražiti mane i tjerati ih da krpaju...

15 godina
online
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a
bunkermax kaže...
g12356 kaže...

Nije mi se MS ništa zamjerio samo sam htio kontrirati FUD.

 

Kao budući profesionalac moraš ih sve gledati samo kao sive nizove pune grešaka,  a emocijama tu nema mjesta niti smisla.  Sve ih treba stalno kritizirati, tražiti mane i tjerati ih da krpaju...

 -da, dok si mlad pa 'popravljaš svijet..'. Kasnije se prilagodiš i uz mane koje rješiš na svoj način 'goes with the flow/territory'.. . Tad kritiziranje padne u drugi plan, jer svemu/svakom se može pronaći mana. Dali je smisao života traženje mana? odgovor Pejtonovaca, last laugh is on you.

 

@ g12356, izgleda da ipak je, jer u većini MS tema si 'protivnik', dok je ovo samo izgovor, tj. vidiš da se statistika može interpretirati na razne načine i rezultate, 'kritičar' tad određuje što je za njega 'istina'... .. Umjesto da koristiš ono što ti treba ili ne korsitiš, kao što ti vjerojatno neće pasti na pamet kritizirati sladoled od kiwija ako tebi nije ukusan, tj tad odabereš onaj po svom ukusu od bezbroja koji se nudi. Problem je kad izbora nema, tad se moraš prilagoditi jer se neće svijet/druga strana prilagoditi tebi. (osim izuzetaka koji promjene paradigmu npr Linus/Stallman/S.Jobs itd. btw i B.Gates je dio te ekipe koja je nešto novog napravila, jer prije je postojao the-big blue IBM...). Istovremeno, ja ako moram (kad izbora nema) koristiti nešto (npr OS), mogu kritizirati ono što je loše, npr malware/sec. ili obično silovanje UIa i sl. Ali se nigdje iz tvojih tema ne vidi da si ti neki korisnik. Usporedi npr sa ZETom (javni prijevoz), bolnicama itd.. onaj tko ih mora koristiti, plaća ih itd. ima svako pravo kritizirati u cilju poboljšanja (jer bez tog je besmisleno, +izobra nema). Kod tebe tog razloga nema (ili nije vidljiv, samo 'ljutnja' na MS...). Čilout i popravi loše, fixaj, da radi onako kako misliš ta treba, jednako tako je netko napravio (bezvezna usporedba spomenuo sam UI win8-metro) classic shel, tako se to rješava. Fix i nastaviš ili ne koristiš. Čak te razumijem u želji za popravkom svijeta (gornji odlomak), ali OS je samo jedna nakupina ničega (soft, nule i jedinice), vlasništvo i interesi su ono što smeta u globalnom-OSu (sistemu/životu..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.4.2015 10:31 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

Previše filozofije, jer netko želi zaradit. Novinari trebaju pisati demante.  Sve je nakupina nečeg, elektrona , protona. Što je život bez emocija? 

There is no job like cron job!
 
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

Ihush,bi te zadovoljilo da jedan dan napišem par crtica oko toga što se na Linuxu imho može poboljšati i par kritika?
Pošto si ti forumaš kojeg najviše ovdje poštujem.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.4.2015 15:24 (g12356).
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a
ihush kaže...

- OS? fičeri i stabilnost?.. i karakteristike.. naravno kad ubaciš appse.

 Da, upravo na OS mislim, OS-ovi imaju svoje featurse, stabilnosti i karakteristike svojih dijelova isto kao i appsi...

15 godina
online
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a
g12356 kaže...

Ihush,bi te zadovoljilo da jedan dan napišem par crtica oko toga što se na Linuxu imho može

...

poboljšati i par kritika?
..

- to bi bilo pozitivnije/poželjnije.. raditi/popravljati ono što 'volimo'. Tad 'smiješ' usputno (umjereno/opravdano.. pogotovo u izboru/konfigurabilnosti) pljucnuti onog drugog, ali to ne treba biti cilj. Hračak je rezerviran za juzere koji izbora nemaju i tad imaju sva prava očekivati da plaćen soft (i free jer cijena nije stvar kvlaitete/stabilnosti nego odluka vlasnika) radi. Jednostavno, sve mora biti ispravno, ako je nešto FOSS ili closed (milsim na klozet-WC..) svejedno mora raditi, biti usmjereno korisniku (ne geeku) i podložno je (pozitivnim) kritikama od korisnika, kao npr svaka tema na forumu koju netko pokrene (npr ocjenjivanje weba i sl.), tad je to možda i konstruktivno umjesto destruktivno.

 

- razlomljena rečenica, ne zaletavaj se. IMHO nije pokriće za nukelarku u tegli, čest fijasko (i drugi su pokušali, za to treba vremena/znanja.. ali sitne howtooove svakako/poželjno). Je npr ne volim što Canonical radi od Ubuntića (koji je u ver.8-9 bio prekretnica u širenju linuxa) ali razumijem razloge (i ja bi vjerojanto jednako da sam u njegovoj fotelji), ponajviše zbog UIa i izbacivanja supporta za stariji HW. Koliko dugo (u odnosu na ostale distre) su npr zadržali CD kao medij (kapacitet..) i tad je izbacivanje imalo bar to opravdanje itd.. dakle stvar mojih navika/želja, ništa krucijalnog. Pa i nostalgično, mada HW koji bi npr bootao i normalno radio na 9 više nije pretjerano upotrebljiv na internetu i sl.. tako da i za sebe znam da je moje 'cendranje' oko supporta zanemarivo, pogotovo za planove Canonicala. (hint, vrlo, vrlo slično MSu.. pitanje je mjeseca kad netko od njih povede 'tko će prvi', cilj je mobilna platforma a MS je opaka lova, vidimo da MS odustaje od forsiranja MetroUIa uvedenog u w8 paralalno s Ubuntovim UIem, u priču ubaciti i OSX-Apple, tad je možda jasniji cilj OSovaca, one to rule them all i pri tome zaraditi milijarde, pa i google ...).

Zapravo, to je 'statistika'.. (ne ovo iz teme)  ili zakon velikih brojeva, a tad i novca.

 

sorry, na oftopičarenju.. (al ova tema to možda istrpi).

 

@ josipva, što je OS, npr dali je to driver? Ja ne znam za nestabilan OS, samo za neispravan HW/kvar/bug i bugove u apps/driverima i sl. Osnovni fičer OSa je da servira raspoložive resurse appsima kad to zatraže. OS ne radi ništa (ok, FS, power i sl.. ali to je upravljanje HWom, korištenje HWa je ono što korisniku treba a to ne radi OS, to radi igra-appp...). No svejdno. Granica nije jasna, pa možda...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.4.2015 18:47 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

OK,budem kad se sjetim.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a
ihush kaže...
 Tad kritiziranje padne u drugi plan, jer svemu/svakom se može pronaći mana. Dali je smisao života traženje mana?

 

A valjda je to stvar karaktera , pa onda nekako najprije vidim mane i obično puknem kritiku i to ju uvjek nastojim poslati onima koji su uopće u mogućnosti nešto promijeniti i poboljšati...  Pa bar si ti iz titovog doba i znaš da uspavanost i letargija koče napredak i dovode do stagnacije pa i propadanja.. Kako je ono pisalo na svim radio uređajima tadašnje vojske ? ( neprijatelj uvjek sluša , jel tak,,heheh )

 

No naravno da nije smisao života u kritiziranju, pa tak i ja najveći dio dana provedem ili u sportskim aktivnostima ili u igri i druženju sa mojom djecom , a u onih par radno-poslovnih sata uvjek odvojim neko vrijeme  za testiranja  uradaka i slanje kritika na mane koje pronađem.....

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.4.2015 10:55 (bunkermax).
16 godina
neaktivan
offline
Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

Slično radim. Komentar na githubu ili Prijava buga LibreOfficea vrijedi kao 10 komentara na bug.hr-u :)

There is no job like cron job!
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a
ihush kaže...

@ josipva, što je OS, npr dali je to driver? Ja ne znam za nestabilan OS, samo za neispravan HW/kvar/bug i bugove u apps/driverima i sl. Osnovni fičer OSa je da servira raspoložive resurse appsima kad to zatraže. OS ne radi ništa (ok, FS, power i sl.. ali to je upravljanje HWom, korištenje HWa je ono što korisniku treba a to ne radi OS, to radi igra-appp...). No svejdno. Granica nije jasna, pa možda...

 Evo primjer na što mislim... Relativno poznat pojam je da Linux kernel ima mogućnost ispravnog/stabilnog rada sa neispravnim ram-om dok Windows nema. To po meni definitivno spada u featurse, čak djelomično i u stabilnost. Također je i poznato da Ext4 kao defaultni filesystem na Linuxu posjeduje case sensitivity i proizvodi osjetno manju fragmentaciju pri korištenju nego NTFS. Onda ima primjer OSX filesystema HFS+ koji je najlošiji filesystem u trojcu Win/Lin/OSX, Zatim osjetno lošije OpenGl performanse na OSX-u (moglo bi se prebaciti na driver argument, ali u njihovom slučaju više ovisi o odnosu prema tom problemu (duža priča)). Kad smo već kod filesystema možemo spomeniti i podršku, OSX najlošija, Windows nešto bolja, Linux definitivno najšira.... Procesorska stabilnost u radu? Slično onoj priči kod rama, i djelomično nestabilan procesor neće srušiti sistem na Linuxu dok na Windowsu hoće što čini overclockanje malo drukčijim nego na Win (feature/stabilnost)...

 

Mogu i spomenuti nešto manje tehničku stvar kao što je očajan Windows update sistem gdje me pri svježoj instalaciji Win 8.1 obavezno čeka 2GB downloada i 5 obaveznih restarta...

 

Daleko od toga da su to jedine stvari, tu se dalje može pričati o nedostacima Linuxa, OSX-a, da ne ispadne da je samo Windows loš, može se spomenuti i "infamous" "Windows Rot", degradacija s vremenom, registry sistem, lakša/teža automatizacija, package manageri, modularnost sistema, filozofske/ideološke ideje, riječ FREE ne u besplatnom smislu....

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.4.2015 14:58 (josipva).
16 godina
neaktivan
offline
Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

I najnoviji feature iz kuhinje Red Hata i Susea je patchiranje Linux kernela 4.0 bez reboota http://www.zdnet.com/article/no-reboot-patching-comes-to-linux-4-0/

There is no job like cron job!
 
2 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

@ josipva, da/naravno... (nedjelja).

 

edit: pozitivan primjer..

hrvooje kaže...

Slično radim. Komentar na githubu ili Prijava buga LibreOfficea vrijedi kao 10 komentara na bug.hr-u :)

 -tako radi onaj tko je za linux/FOSS, konstruktivna kritika, s razlogom (i poboljšanjem 'svoje strane') dok je forumsko pljuckanje ugl 'druge strane' bez da se ima uopće blage veze, čak ne nužno OS, bilo što, nogomet, rasa, vjera.. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.4.2015 15:43 (ihush).
10 godina
protjeran
offline
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a
hrvooje kaže...

Slično radim. Komentar na githubu ili Prijava buga LibreOfficea vrijedi kao 10 komentara na bug.hr-u :)

 

Pa naravno.. Kao da komentar na bugu ili LZS  može bilo kaj promjeniti kod velikih igrača softvera....

 

Ali zato kvalitetan tekst potkrijepljen sa malo slikica i puknut na pravo mjesto te podržan masovnošću

 društvenih mreža ( Fb, g+, tw ,... )  itekako dopre do odgovornih i uz malo sreće se problemčić ubrzo sanira..

16 godina
neaktivan
offline
Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

Evo nekih od mojih ideja za Cinnamon. Neke su prihvaćene, neke ne ..

 

 

There is no job like cron job!
 
2 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

 

A di baš cinnamon nađe.....   :-)

 

Malo offtopica : nekako je moj stav da je bespotrebno rasipavanje energije i resursa tolko forkanja svega i svačega.  Ko da nam nije bilo dosta gnome i kde i unity, sad su tu još cinnamon,mate i ko zna kolko bu tu još svega...  Danas tučem test gparteda i jedna tako bazična aplikacija se ruši u gnome 3.16 i plasma 5.2 na kde...   Blaženi  LTS  ...   :-)

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a
bunkermax kaže...

 

A di baš cinnamon nađe.....   :-)

 

Malo offtopica : nekako je moj stav da je bespotrebno rasipavanje energije i resursa tolko forkanja svega i svačega.  Ko da nam nije bilo dosta gnome i kde i unity, sad su tu još cinnamon,mate i ko zna kolko bu tu još svega...  Danas tučem test gparteda i jedna tako bazična aplikacija se ruši u gnome 3.16 i plasma 5.2 na kde...   Blaženi  LTS  ...   :-)

 Cinnamon treba najviše pomoć :) A i lako je doći do vođe projekta, prihvaća sugestije od zajednice, financira ga zajednica.

 

Što se tiče forkanja, to je bit GPL licence. Ako neće dozvolit forkanje, onda dobiješ Microsoft. Ne kažem da je jedno ili drugo bolje ili lošije, nego drugačije.

There is no job like cron job!
10 godina
protjeran
offline
Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

Ma kužim ja tebe i to je ok.

Ja vidim ovako: neki timovi se odvojili od gnome 2 ( sada clasic)  i razvijaju mate. Neki pak od gnome 3 razvijaju cinnamon. Znači, imamo četri tima ( gnome clasic, gnome 3, mate, cinnamon)  i nekako naginjem opciji da bi bio bolji rezultat da se ujedine i svi rade na gnome 4....  Ovako imamo dosta proizvoda ali nijedan nije nikada finiširan i ispoliran do nekog briljantnog stanja nego se samo egoistično utrkuju verzijama poluproizvoda.   Radi tjedan dana na novoj kde plasmi ili gnome 3.16 pa buš vidil poludovršenost,,,, i nebu nikad dovršen u detalje jer bu vec radili na novoj verziji svi oni.... 

 

Kaj nam nije dosta tri četri sučelja...pa nemoramo ih deset imati....  :-)

 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

Očekivao sam neargumentiranu raspravu pa da se i ja mogu ubaciti.

ihush i hrvooje su sve sjebali...

Freak Show Inc.
 
3 0 hvala 0
15 godina
online
Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a

 kriv je hrvooje.. i linux.

 

@ bm, naravno da moraju imati desetke UIa/DEa/Xa.. jednako ako što winamp mora imati skinove (tad mp3 bolje zvuči ali se font sje%&be..). Do te mjere da čak postoji oskurna stvar koja se naziva binarna kompatibilnost, ali se svi svim silama trude (i uspjevaju) to eliminirati, tad je dovoljno imati npr KDE da ne radi na DE, a razlika je samo u par linkanih libova koji se (gle čuda) bave upravo grafičkim prikazom tog DEa, ostatak tj ono bitno je ispod haube i radi, jedan linux, pa kad bi se radilo na odgovarajući način i ostali OSevi.. ali ne. bitan je skin, fork, .. veselica.

RL, važne su licence, franšize, Copyright-Brand.. jer se time zarađuje. Banalna sitnica npr font, bezbroj DEa koji je jednostavno mutan i ugl svi instaliraju MS-win font. A font je nečiji (teoretski bi trebalo plaćati).. pa tad ispadne da je bitan TTF a ne OS, GUI.. neobjašnjivo zapetljana gluparija. To je ono što se dobije kad hrpa geekova ima slobodu umjesto the bosa. OSX nema taj problem i baš je happy. S druge strane, propagirana otvorenost linux platforme (većine), je samo skeendeep, jer upravo zbog takvih razlika imaš nekompatibilnost umjesto kompatibilnosti i to na OSu koji je isti/jedan. Kompatibilnost! Pa onda dalje. Sad next-big-thing, one to rule them all, tj svi bitni igrači dovršavaju to, win10-ubuntu.. upravo obrnuto od 'slobode' kako su je geekovi tumačili. Tad (kad bi ono što se najavljuje radilo) bi došli do slobode-applikacije, tj .. to je ona sloboda koju formalno linux propagira a ne ograničavanje kompatibilnosti pukim skeenom. Nije sloboda imati sto različitih OSeva, za korisnika je sloboda da uopće ne mora razmišljati o OSu, nego samo krosti aplikaciju/igru koju želi na nekom x-uređaju u skladu s HWovskim mogućnostima. Ta razmrvljenost je uvijek kočila širenje linuxa dok na serveru to nije bila smetnja, ... jer je GUI sporedan, bez GUIa.

FOSS je za aplikacije, npr igra ili office paket, ako netko želi može napraviti i dijeliti besplatno. Ako je ograničen OSom koji je uz to s 1-2%.. razmvljen, jasno ti je zašto (stvarno) ni free ne prolazi, kompatibilnost, radi jedno, ali ne drugo itd.. OSX-Win nemaju taj problem, Ubuntu (Suse/Debian) na pola puta, ostalo su geekovi koje treba poslati na neki otok i zaboraviti (dati ključ Fridayu..). Mrski RH i njegov isprdak (Fedora) ne spominjem, jer je RH komercijala, pa linuxasi kojima je argument FOSS vs MS (u to spada i OSX ali njega ne napadaju) ne mogu biti za komercijalu/MS-M$ protiv koje se bore FOSSom.

 

btw, Stallmanizam, sav soft bi trebao biti free/open, jer se temelji na općim ljudskim znanjima (vs patenti). Slažem se s tim. Sadržaji ne spadaju u to, tako da npr film-glazba ni po stlallmanizmu nisu (stvar autora-vlasnika) free dok player može biti (opet stvar vlasnika). Igre su tu 'mutne' jer što je app a što sadržaj? Što s npr franšizom za StarTrek ili neki logotip, naziv automobila.. a sve to se mora platiti ako želiš upotrijebiti.. tad indie igra automobila ne može imati poznate brandove zbog novca, igra ne može imati mr.Spocka, opet zbog novca.. i to onog dijela koji bi išao ne proizvođaču igre nego vlasniku same franšize. To je the-job, to je ono što svi bitni igrači danas žele posjedovati (i naplaćivati), dal je to mp3 codec, font.. a OS? zapravo ih ne zanima, sutra bi ga djelili đabe, jednako kao što nam telekomi prodaju za kunu mobač, isti mehanizam... tad još samo preostaje da se i SW ubaci u ZAMP i nirvana započinje.

 

Tema, sigurnost? .. to ih zapravo ne znaima, dokaz je i Java (hint, Chrome ne radi posljednjih mjesec dana.. a novčići nestaju mada ljudi čuvaju pin). Da je cilj siguran OS, bio bi siguran, da je cilj štrudla od jabuka, napravili bi je. Bez obzira na cilj, statističare koji izvuku ovakve brojke, zapakirati i poslati na isti onaj otok.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a
ihush kaže...

Ta razmrvljenost je uvijek kočila širenje linuxa dok na serveru to nije bila smetnja, ... jer je GUI sporedan, bez GUIa.

 Ja bi prije rekao inercija ljudi i naviknutost... Na desktopu je slična situacija kao i u mobilnom svijetu, prvi koji su uspostavili dominantnu poziciju i dalje drže više manje isto stanje. Ne moramo spominjati Linux i geekiness i komplikacije, uzmimo OSX koji "jednostavno radi" i koji i dalje ima malu zastupljenost na desktopu.

15 godina
online
Re: Windowsi ipak nisu sigurniji od Linuxa i Mac-a
josipva kaže...
.. uzmimo OSX koji "jednostavno radi" i koji i dalje ima malu zastupljenost na desktopu.

- prvo, tumačenje male zastupljenosti? .. USA (to je bitno, ne kroatistan, globalno 7-10%, vs linuxovih 1-2%), +30%.. škole i sl. na DE. + vidi iPhone i ostalo, tako da svemoguća statistika može svašta s tim brojkama. (ne kažem da-ne, nego ovisno o tome žto želim dokazivati mogu..).

- drugo, Mac je uvjek bio stroj za grafičare, radne stanice.. ne običan uredski PC, ne gamerski.. to je određena niša, kao Ferrari, kombajn, ukus sladoleda.. time ne može biti dominantni DE, jer je specijaliziran. Pošto je OSX=Mac.. jendako da kažemo da HP-Zserija nije dominantna platforma (mada je identična). Dalje, dok je bio Power bio je druga platforma-CPU.. sad je to 'samo' PC, identičan + dodatni firmware koji otežava klonove-hackintosh. Ubacimo tu i Sony konzolu. Ista stvar..

- nastavak, Unix, BSD, Linux.. sve to je isto. OSX-Sony.. Ubuntu. Ali kao što se ne moraju objašnjavati razlike između Maca-Pleyke.. slično je s OSevima.

- i dalje stoji dio da npr serverski OS neovisan o GUIu može dominirati npr mrežom, tad se kaže da linux drži 90% mreže. Što da to podjelimo na distre, a linux je ipak samo jedan?..

- MS je napravio Office za OSX (gasi ga), Warcraft PC-OSX.. nitko od njih ne želi za linux. Sad MS ima i za Android, android je?... U čemu je problem, tj nema problema. Ali to ne može par geekova, to može ozbiljna firma, Canonical i sl. pa i MS koji čak počinje raditi linux stvari, posjeduje nešto, .. možda će na kraju MS napraviti više za linux nego šleper geekova koji forkaju i renderiraju ikone recyclebina kako bi bile ljepše (nova u win10, kao nabrojene izmjene). LO/OO napokon počinje stabilnije raditi, ali to je trebalo tako biti prije cca 5godina.. Dali će npr Canonical uspjeti, sumnjam jer ostali igrači pa i npr google imaju milijarde a to na kraju pobjeđuje, ne 'pamet' koja je na kraju ista, isti OS, iste apps.. isti HW. Kao kod telekoma, benzinske, sladoleda, trgovačkih lanaca, konzument konzumira i njemu je svejdno ali vlasniku-(pro)davatelju usluge/robe nije. On zarađuje ako konzumiraš njegovo (ne ono što nije njegovo). Konzument jednako plaća, možda identičnu uslugu/cijenu. Možda je negdje Samsung, negdje iApple, Lumia.. sve to je isto. (itd).

 

banalno, ako neki gamer/Perica kupi GTX980, dali će instalirati OSX, Linux, Win. Koliko će platiti OS (TPB, dali će išta platiti soft/igre..), što će imati ponuđeno, što s mišem, joystickom, pa matura u wordu (ne znaju da postoji ODF.. jednako kao što znaju za Nero, WinZip.. i ostalo ne postoji). GamerOS/Steam bi upravo to trebao ponuditi gameru, ali fali ostatak.. a i taj OS nikako da zaživi, 'samo što nije' cca +20 godina.. itd.

Ako Štefica/uredski štakor, treba zabu, eporeznu, ... što da radi?

- Perica&Štefica su tih 90%, ne geek s ikonom kante koja baš cool izgleda.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice