Command prompt i pokretanje programa

poruka: 28
|
čitano: 19.316
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Command prompt i pokretanje programa

Da li se može, i kako namjestiti da neki program u command promptu mogu pokretati iz bilo kojeg direktorija, a ne samo iz onog u kojem se nalazi exe?

Igor
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa

Ne razumijam pitanje. Da bi pokrenuo bilo koji .exe iz command prompta, moraš se "došetati" do njegovog foldera. Možeš malo pojasnit što ti točno treba?

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
13 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa
ikanizaj kaže...

Da li se može, i kako namjestiti da neki program u command promptu mogu pokretati iz bilo kojeg direktorija, a ne samo iz onog u kojem se nalazi exe?

U stara vremena, a i danas to funkcionira tako da ta naredba mora stajati u nekom od sustavnih foldera. Odnosno foldera koje OS ili sam korisnik postavi kao "sustavnim folderima".

Danas, u novije vrijeme, a da ne prčkaš po raznim *.ini datotekama, najlakše bi bilo staviti tu exe datoteku od naredbe, koju želiš bilo gdje u "stablu foldera" koristiti, u c:/windows/system32 folder.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa

kako se sve ili skoro sve aplikacije iz system32 foldera mogu pokretati iz bilo kojeg direktorija, tako bi ja htio i za neku drugu aplikaciju da ju mogu pokrenuti iz bilo kojeg foldera.

Igor
15 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa

da, to bi bilo lako da je to standalone exe, ali je dio programa, tako da sumnjam da bi tako išlo...

Igor
15 godina
neaktivan
offline
Command prompt i pokretanje programa

Naravno, upišeš cijelu putanju i ime programa.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa

Pokušaj u system32 napravit samo shortcut.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa
ikanizaj kaže...

da, to bi bilo lako da je to standalone exe, ali je dio programa, tako da sumnjam da bi tako išlo...

 

Dodaj putanju u kojoj se nalazi program u path varijablu.

 

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa
Smooth Operator kaže...

Naravno, upišeš cijelu putanju i ime programa.

hehe naravno, ali to nije ono što ja želim... Želim ga pozivati samo imenom exe-a

Igor
15 godina
neaktivan
offline
Command prompt i pokretanje programa

Da, ovo što Vlado spominje, definitivno radi, isprobano.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Command prompt i pokretanje programa

- to se radi dodavanjem direktorija u path. Pod windowsima imaš odvojeno user i system variable. User je samo za logiranog korisnika, dok je system za OS. Potraži environment variables.

Varijable se odvajaju s ';'

Za neke starije programe moraš koristiti DOSname, skraćen naziv direktorija/filea (8.3).

Može biti praktičnije koristiti dio sistemskih varijabli, ako direktorij postaviš unutar windows foldera, možeš stazu napiisati u obliku '%SystemRoot%\neki_folder' tako da je neovisno na različitim instalacijama. itd.

osnovna naredba PATH=staza do foldera;drugi folder;itd. Može se konbinirati-dodavati PATH=PATH;dodani folder što možeš iskoristiti u nekom bat/cmd skripti koje će samo za taj CMD postaviti vrijednost PATHa, ne mijenjajući ga u postavkama windowsa.

Više je kombinacija koje trebaš koristiti ovisno o potrebi.

Najjednostavniji način kojim izbjegavaš tipfelere je properties od shortcuta i iskopiraš stazu u path varijablu, ne zaboravljajući na ; između.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa
ikanizaj kaže...

Da li se može, i kako namjestiti da neki program u command promptu mogu pokretati iz bilo kojeg direktorija, a ne samo iz onog u kojem se nalazi exe?

Ovo sto ti je ihush rekao, alternativno (i ono sto ja uglavnom koristim) je da mozes upisati punu putanju do datoteke.

 

npr.

 

c:\igre\doom\doom.exe

 

Ovo mozes upisati u bilo kojem direktoriju i uvijek ce ti pokretati doom.exe koji se nalazi u c:\igre\doom\

Naravno putanje do nekih datoteka su toliko dugacke i/ili komplicirane da ces vjerojatno htjeti isprobati neki drugi pristup.

 

Ako se radi o velikom broju datoteka koje su razbacane u velikom broju direktorija, umjesto da silujes path varijablu mogao bi napraviti po jednu batch datoteku za svaki od tih programa i te bi batch datoteke stavljao u neki od direktorija koji su vec ukljuceni u path. Npr. ako bi napravio datoteku doom.bat u direktoriju c:\windows\ (koji je uvijek ukljucen u path) i u tu datoteku upisao slijedece:

 

c:\igre\doom\doom.exe

 

Onda bi bilo gdje mogao upisati samo "doom" da ti se pokrene igra. Smatraj to nekakvom verzijom DOS shortcuta.

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
13 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa
ikanizaj kaže...
Smooth Operator kaže...

Naravno, upišeš cijelu putanju i ime programa.

hehe naravno, ali to nije ono što ja želim... Želim ga pozivati samo imenom exe-a

Probaj napravit shortcut u system32 folderu koji će imati isti naziv kao i komanda. Ovi likovi ti briju s rješenjima koje ti uopće ne želiš...

14 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa
marky1607 kaže...

Probaj napravit shortcut u system32 folderu koji će imati isti naziv kao i komanda. Ovi likovi ti briju s rješenjima koje ti uopće ne želiš...

Windows shortcuti ne rade u command promptu...

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
13 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa
rustweaver kaže...
marky1607 kaže...

Probaj napravit shortcut u system32 folderu koji će imati isti naziv kao i komanda. Ovi likovi ti briju s rješenjima koje ti uopće ne želiš...

Windows shortcuti ne rade u command promptu...

U pravu si... Windows ograničenja ne daju da se shortcut napravi u system32 folderu.

 

Upravo sam skinuo mali DOS program (samo ima *.exe datoteku) i probao stavit u system32 folder. Radi naredba bilo gdje, bez obzira gdje si trenutno u putanji.

To ti može bit rješenje. Ukoliko program ima dodatnih puno datoteka, onda bi morao sve tamo staviti.

Još ću probat editirat neke sustavne datoteke da vidim može li se dodat sustavna putanja po želji korisnika.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa
marky1607 kaže...
rustweaver kaže...
marky1607 kaže...

Probaj napravit shortcut u system32 folderu koji će imati isti naziv kao i komanda. Ovi likovi ti briju s rješenjima koje ti uopće ne želiš...

Windows shortcuti ne rade u command promptu...

U pravu si... Windows ograničenja ne daju da se shortcut napravi u system32 folderu.

 

Upravo sam skinuo mali DOS program (samo ima *.exe datoteku) i probao stavit u system32 folder. Radi naredba bilo gdje, bez obzira gdje si trenutno u putanji.

To ti može bit rješenje. Ukoliko program ima dodatnih puno datoteka, onda bi morao sve tamo staviti.

Još ću probat editirat neke sustavne datoteke da vidim može li se dodat sustavna putanja po želji korisnika.

 

Khm...? Link. Namigiva

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa
marky1607 kaže...

U pravu si... Windows ograničenja ne daju da se shortcut napravi u system32 folderu.

Ne, nisi me shvatio. Command prompt ne moze pokretati shortcute, neovisno o tome gdje se nalazili. Moze samo izvrsne (exe, com) i batch (bat), datoteke.

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.10.2010 16:39 (rustweaver).
13 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa
rustweaver kaže...
marky1607 kaže...

U pravu si... Windows ograničenja ne daju da se shortcut napravi u system32 folderu.

Ne, nisi me shvatio. Command prompt ne moze pokretati shortcute, neovisno o tome gdje se nalazili. Moze samo izvrsne (exe, com) i batch (bat), datoteke.

Štima, skužih te i prvi put, samo sam odmah otišao s problemom u smjeru koji kolega originalno ima.

13 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa
ihush kaže...

- to se radi dodavanjem direktorija u path. Pod windowsima imaš odvojeno user i system variable. User je samo za logiranog korisnika, dok je system za OS. Potraži environment variables.

Varijable se odvajaju s ';'

Za neke starije programe moraš koristiti DOSname, skraćen naziv direktorija/filea (8.3).

Može biti praktičnije koristiti dio sistemskih varijabli, ako direktorij postaviš unutar windows foldera, možeš stazu napiisati u obliku '%SystemRoot%\neki_folder' tako da je neovisno na različitim instalacijama. itd.

osnovna naredba PATH=staza do foldera;drugi folder;itd. Može se konbinirati-dodavati PATH=PATH;dodani folder što možeš iskoristiti u nekom bat/cmd skripti koje će samo za taj CMD postaviti vrijednost PATHa, ne mijenjajući ga u postavkama windowsa.

Više je kombinacija koje trebaš koristiti ovisno o potrebi.

Najjednostavniji način kojim izbjegavaš tipfelere je properties od shortcuta i iskopiraš stazu u path varijablu, ne zaboravljajući na ; između.

 

@ikanizaj

Kolega ihush ti je sve točno ovje napisao. Dodavanje nove putanje, koja tebi treba, u PATH varijablu radi. Isprobano. Samo slijedi njegove naputke u quotanom postu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.10.2010 17:01 (marky1607).
15 godina
offline
Command prompt i pokretanje programa

-kad smo se već raspisali... a autor teme šuti, onda još malo.

Mislim da za pokretanje nekih programa (igara? kako je spominjano..) nema baš nikakve potrebe koristiti CMD i tipkanje.

To jedino ima smisla s utilsima kao grep i sl. zbog potrebe za switchevima i čitanjem rezultata s ekrana ili daljnjih obrada.... to je smisao CMDa i takvih alata.

Dok se za svaku stvar koja se ponavlja radi batch ili shortcut.

 

enivej, ima i neko treće rješenje, u system32 ili user folder se snime batch ili cmd fileovi s potrebnim parametrnima, stazama... i njih se pokreće ili ih se snimi u jedan foler koji se doda u stazu. Ili u jednom batchu navedemo sve potrebne staze i pokrenemo ga u otvorenom CMDu, gašenjem CMDa se gube i te staze....

 

Ako se pametno dodjele nazivi vrlo zgodno je i korištenje TABa za autocomplete (prvih par slova..)

Ali nevidim nikakav smisao samog pokretanja exe-a tipkanjem.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa

khm,

autor teme ne šuti nego se odavno zahvalio vladi na odgovoru, a svi postovi ispod vladinog su ionako samo ono što je on odavno rekao. Vidim da svi pišu jednu te istu stvar..

Igor
14 godina
protjeran
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa
marky1607 kaže...

 

Upravo sam skinuo mali DOS program (samo ima *.exe datoteku) i probao stavit u system32 folder. Radi naredba bilo gdje, bez obzira gdje si trenutno u putanji.

To ti može bit rješenje. Ukoliko program ima dodatnih puno datoteka, onda bi morao sve tamo staviti.

Još ću probat editirat neke sustavne datoteke da vidim može li se dodat sustavna putanja po želji korisnika.

To se ne zove DOS program nego kao što sama ekstenzija kaže executable.

Sir Crapsalot.
15 godina
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa
ikanizaj kaže...

khm,

autor teme ne šuti nego se odavno zahvalio vladi na odgovoru, a svi postovi ispod vladinog su ionako samo ono što je on odavno rekao. Vidim da svi pišu jednu te istu stvar..

ikanizaj kaže...
Smooth Operator kaže...

Naravno, upišeš cijelu putanju i ime programa.

hehe naravno, ali to nije ono što ja želim... Želim ga pozivati samo imenom exe-a

 

- ničim nisi naznačio da je rješenje 'prihvatljivo'. Samo stiskanje buttona 'hvala' je nevažna stvar, mogao si napisati 'prihvaćeno rješenje...' ovako je ostalo otvoreno.

- Upravo suprotno ..imao si ''želju'' nešto drugačije... uopće ne spominjući Vlad0, nego replika na Smoth...

 

Sam forumski način pitanja-odgovora nije za jednog korisnika, nego i ostale koji mogu kasnijim čitanjem doći do rješenja.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa
Buffer Overflow kaže...
marky1607 kaže...

 

Upravo sam skinuo mali DOS program (samo ima *.exe datoteku) i probao stavit u system32 folder. Radi naredba bilo gdje, bez obzira gdje si trenutno u putanji.

To ti može bit rješenje. Ukoliko program ima dodatnih puno datoteka, onda bi morao sve tamo staviti.

Još ću probat editirat neke sustavne datoteke da vidim može li se dodat sustavna putanja po želji korisnika.

To se ne zove DOS program nego kao što sama ekstenzija kaže executable.

Poanta je bila da je samo i samo exe datoteka od čitavog programa. Nema dodatnih dat fileova ili slično. Kolega, mislim, da ima program koji ima više pripadajućih datoteka osim samog exe.

Znam što je executable i isprobao sam jedan stari DOS program (naravno, također radi pod win32 okruženjem, a ova verzija je bila prilagođena za to).

15 godina
neaktivan
offline
RE: Command prompt i pokretanje programa

koliko se sjećam, prije je bio gumb (prihvaćen odgovor), ali i bez toga, po meni je slažem se i hvala čisto dosta. 

 

a i stvarno ne vidim razliku između onoga što si ti napisao i onoga što piše u vladinom linku...

Igor
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.10.2010 10:10 (ikanizaj).
7 godina
neaktivan
offline
Command prompt i pokretanje programa

Mogu li ja napraviti neki .bat program koji će brisati sve novododane datoteke sa računala staviti ga u task scheduler da pokrene taj program svaki put kada se računalo isključuje?

danielB
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Command prompt i pokretanje programa

- ne. Za takve stvari postoje appsi/image/postavke.. batch ima ograničenja, npr morao bi znati popis file&path što-gdje brisati, kako? itd.. i novi file može biti neki update, tad bi brisanje izazvalo problem.

batch je za jednostavne stvari koje bi inače radio ručno, umjesto tipkanja file-automatika, ništa više.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Re: Command prompt i pokretanje programa
danći123321 kaže...

Mogu li ja napraviti neki .bat program koji će brisati sve novododane datoteke sa računala staviti ga u task scheduler da pokrene taj program svaki put kada se računalo isključuje?

 

postoji program koji se zove shadow defender...radi upravo ono sto ti trazis, ali nije mukte...prije par mjeseci je bio giveaway s njim, mozda bude ponovo...ako ne, kupi ga...

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2018 20:38 (Gorstak79).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice