Downgrade s Win8 na Win7

poruka: 14
|
čitano: 4.142
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Downgrade s Win8 na Win7

Pozdrav forumaši!

Imam pitanje oko instalacije win7 s usb-a. Već sam par puta sam instalirao tako windowse, napravim bootabilni usb preko nekog programa koji "prebaci" .iso file na usb, podesim lijepo u boot menu-u da se diže prvo usb i instaliram windowse.

Tako sam instalirao win8, no sada bi stavio nazad win7 jer prodajem laptop i kupac me zamolio za to, samo više ne mogu tako flashati preko usb-a win7 jer sada umjesto bios-a imam neko čudo koje je win8 nabacila.

Javlja mi prilikom instalacije win7 u onom prvom setupu poruku "windows cannot be installed on this disk. The selected disk has MBR partition table. On EFI systems, windows can only be installed to GPT disks."

E sad, je li mogu jednostavno u setupu formatirati particije iznova i restartati laptop pa ću onda klasično moći instalirati win7?

Ako ne, kako da bez najmanje muke instaliram win7 s usb-a ako imam .iso file. Koristim program Rufus.

Hvala vam :)

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Downgrade s Win8 na Win7

U biosu prebaci na Legacy mode(umjesto UEFI-a)

i trebalo bi raditi.

link- http://acer--uk.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/27044/~/changing-bios-mode-from-uefi-to-legacy

 

Malo sam požurio s odgovorom, mislio sam da ti neče boot-ati sa dvd-a ili usb-a.

Neka se netko drugi javi s rješenjem.

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.1.2015 17:11 (Uran 11).
15 godina
offline
Re: Downgrade s Win8 na Win7

Podesiš BIOS... ili koristiš install koji odgovara postavci BIOSa (legacy-MBR boot ili EFI, može i oba).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
protjeran
offline
Re: Downgrade s Win8 na Win7
Narfxy kaže...

 "windows cannot be installed on this disk. The selected disk has MBR partition table. On EFI systems, windows can only be installed to GPT disks."


 Odgovor ti je unutar obavijesti koju ti je izbacila instalacijska procedura. 

Ili napravi win 7 instalacijski medij za gpt, 

ili izbriši gpt tablicu na hdd pa kreiraj mbr tablicu i onda instaliraj

taj win7 iso koji imaš.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Downgrade s Win8 na Win7
bunkermax kaže...
Narfxy kaže...

 "windows cannot be installed on this disk. The selected disk has MBR partition table. On EFI systems, windows can only be installed to GPT disks."


 Odgovor ti je unutar obavijesti koju ti je izbacila instalacijska procedura. 

Ili napravi win 7 instalacijski medij za gpt, 

ili izbriši gpt tablicu na hdd pa kreiraj mbr tablicu i onda instaliraj

taj win7 iso koji imaš.

 

Hvala vam svima, ali pokušao sam već dosta navedenog. 

 

Probao sam u BIOS-u podesiti i legacy mod i uefi, kad postavim uefi (ili efi, nisam siguran) uopće ne želi očitati usb iz "sigurnosnih razloga".

 

Pokušao sam i sa instalacijskim medijem za gpt, opet zeza.

 

Kako mogu izbrisati tablicu na hdd i kreirati mbr? Može li se to unutar instalacije win7?

15 godina
offline
Re: Downgrade s Win8 na Win7
Narfxy kaže...
,,uopće ne želi očitati usb iz "sigurnosnih razloga".

 

Pokušao sam i sa instalacijskim medijem za gpt, opet zeza.

 

Kako mogu izbrisati tablicu na hdd i kreirati mbr? Može li se to unutar instalacije win7?

 ... Podesi BIOS (nisi podesio.. pogodi što, nije samo jedna stavka, npr sec.boot).

-brisanje ko brisanje... kreiranjem particije, ovisno dali je omogućen GPT ili MBR tako će biti kreiran disk. Naravno da može unutar instalacije, ali moraš doći do tog dijela..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
neaktivan
offline
Re: Downgrade s Win8 na Win7
ihush kaže...
Narfxy kaže...
,,uopće ne želi očitati usb iz "sigurnosnih razloga".

 

Pokušao sam i sa instalacijskim medijem za gpt, opet zeza.

 

Kako mogu izbrisati tablicu na hdd i kreirati mbr? Može li se to unutar instalacije win7?

 ... Podesi BIOS (nisi podesio.. pogodi što, nije samo jedna stavka, npr sec.boot).

-brisanje ko brisanje... kreiranjem particije, ovisno dali je omogućen GPT ili MBR tako će biti kreiran disk. Naravno da može unutar instalacije, ali moraš doći do tog dijela..

 

Doista sam probao razne kombinacije i prošao sve opcije.

 

Ok, nije problem doći do tog dijela s čišćenjem particija, ali ovaj dio "ovisno dali je omogućen gpt ili mbr", o čemu to ovisi? 

15 godina
offline
Re: Downgrade s Win8 na Win7

 -o postavkama BIOSa. (zar je to toliko nerazumljivo?)

 

noviji BIOSi su (namjerno, sponzorirano by MS) defaultno podešeni za win8-uefi-sec.boot... dio tog je i npr GPT. Da bi bilo što instalirao na bilo što.. potrebna je kompatibilnost, tj postavke, tj 'pravi' install koji ima npr MBR ili EFI boot (ili oba). Tvoj win7 očigledno nema EFI boot... ili napraviš 'pravi' ili ideš na legacy..+sve ostalo.

 

+ btw, GPT je omogućen samo za 64bit OS.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.1.2015 17:42 (ihush).
10 godina
protjeran
offline
Downgrade s Win8 na Win7

Znači, tvoj windows 7 iso nije pripremljen za gpt, secure boot i fast bios.   Teško buš sa tim iso-om kreirao novu gpt ili mbr tablicu jer to nije isto što i kreiranje particije.  Digni ubuntu live i u njemu imaš gparted alat sa kojim buš jednostavno kreirao novu mbr tablicu pa da onda lako tvoju sedmicu instaliraš.

 
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Downgrade s Win8 na Win7

"O čemu to ovisi"?, Googlaj....

"Ok. nije problem doći do tog djela"?, @ihush je već odgovorio ALI; podesi BIOS ili UEFI, dođi do "tog djela" postavi particije i instaliraj OS. Još nešto?

16 godina
offline
Downgrade s Win8 na Win7

Joj, plz nemoj to raditi. Samo instaliraj classic start shell čovjeku i riješio si problem. http://www.classicshell.net/  ili  http://www.classicstart8.com/

Osim te zavrzlami sa UEFI biosom i fast bootom, čeka te još i muka pronalaska drajvera za win7,  ako je relativno noviji win8 laptop, a i onda će većinom biti neoptimiziran i donekle degradiranih perfomansi... Ne previše i ne svaki modeli, ali imao sam neke laptope koji su se vukli na sedmici nakon downgradea... Jednostavno, čim ih staviš u legacy, ode sve kvragu...

 

 

(p) & (c) Dario - 2014
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.1.2015 18:23 (Dario).
 
0 0 hvala 1
16 godina
online
Downgrade s Win8 na Win7

Ako je prvobitno na laptopu bio Win 7 i nije ništa prčkano po BIOS-u, onda tu ne treba ništa dirati. Mislim da možeš tokom instalacije obrisati particije pa ih ponovo kreirati i da će raditi. Varijanta B je da konvertuješ disk iz GPT u MBR, što ti isto briše sve podatke:

 

 

Treća varijanta je da iz Windowsa, dok ga još imaš, prebaciš disk iz GPT u MBR, pomoću alata Gptgen. Koristio sam ga, radi, i ne uništava podatke. Možda je najbolje da prvo probaš s njim.

Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Downgrade s Win8 na Win7

Hvala vam svima, uspio sam :)

14 godina
neaktivan
offline
Re: Downgrade s Win8 na Win7

Dakle slažem s bunkermax-om - probaj bootati s nekog linuxa - tamo imaš alata za particije. Jednostavno moraš obrisati particiju ili cijeli disk te ga ponovno formatirati + naravno podešenja u BIOSU koje su ostali naveli.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice