Dual boot win10 i win server

poruka: 14
|
čitano: 1.649
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
protjeran
offline
Dual boot win10 i win server

pozdrav

 

mozda malo glupo pitanje ali zanima me dal je moguce napraviti dual boot windows 10 i windows servera. planiram poceti  raditi na bazama podataka pa me zanima dal je to moguce.

sad ako je moguce, moja konfiguracija je:

-laptop (to me prvo brine)

-i3-3217u 1.8ghz

-hd 4000 i amd 7670m hd

-4gb rama

 

svaka pomoc dobro dosla:)

hvala

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Dual boot win10 i win server

Naravno, instaliraj (ili ne moras ako vec imas) prvo win 10 i zatim win server... u slucaju servera 2012 (za starije verzije ne znam), on automatski napravi dual boot... ja sam to radio na slicnoj konfi laptopa, doduse sa slabijim procom, ali vise ce ti problema predstavljat 4gb rama, pogotovo ako ces dignut koju virtualku, radit ce ti sve ali dosta usporeno...

 

 

edit: server instaliraj na posebnoj particiji i za svaki slucaj skini easybcd, sa njim si mozes podesit boot...

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.1.2016 9:45 (Shivi).
9 godina
protjeran
offline
Re: Dual boot win10 i win server
Aha tako sam i mislio. Ma bilo mi je u planu uskoro ubaciti jos 4gb rama. Iskreno nez jos koju cu verziju servera staviti (moram vidiit sto mi nude free preko faksa :D). Uglavnom bitno mi je da sljaka
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dual boot win10 i win server

možeš instalirati multiboot bilo koju kombinaciju..

pravila:

- SW mora biti kompatibilan s HWom, BIOS podešen prema potrebama OSa. U slučaju starijih npr neUEFI/AHCI.. i sl. Podrazumijeva se PC-x86 platforma..

- svaki OS na svoju particiju (stariji se mogu 'natiskati' na jednu, ali i problemi..).

- ako se želi baš neovisno za različite OSeve (win-lin-osx- pa do DOSa), kreira se 'univerzalna' zajednička boot particija (primarna-active) ugl FAT/16/32.. jer to podržavaju svi OSevi. Od Viste nadalje i MS kreira odvojenu boot particiju (upravo zato), s tom razlikom, ako su MSovi OSevi npr XP-w10/server.. tad može biti NTFS (ali stariji 3.1 FS).

 

npr kreiraš 500MB prim.act.boot particiju, kreiraš extended (ostatak) i svaki OS uzmeš koliko želiš/imaš..

ako ih instaliraš 'po starosti', tad če svaki dodati starije u boot meni.

popravak boota se uvijek radi boot medijem OSa kojeg popravljaš.

win8-10 podržava 'sve' pa i linux u meniju, drugi izbor zbog fleksibilnosti je GRUB. Ako se nešto spetlja imaš EasyBCD ili medij..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
protjeran
offline
Re: Dual boot win10 i win server
Moram priznati da jos nikad nisam radio nesto tako. Ja sam zamislio sam podijeliti hard na jos jednu particiju (sad na win 10 imam samo jednu od 450gb). Toj drugoj particiji bi dao nekih 100ak gb. I onda staviti win server. I onda na tom OS-u instalirati ms sql server sa developerom (il kako se to kod ms vec zove). Bitno mi je samo da HW podrzava to sve. Nije mi problem uzeti jos 4gb rama al ako moram novi proc to je vec probelm:D
Zapravo to sve radim jer nikako ne mogu oracle sql bazu instalirati tj nju cak i uspijem al developer se nece poveze (tns listener ukljucen po meni negdje portovi zahebavaju).
Da ne duljim nije mi problem uciti sql i preko MS sustava i jos mi taj server kasnije moze posluziti za ucenje za ajmo reci sistem admina il opcenito prckanje
8 godina
offline
Re: Dual boot win10 i win server

Dobro si zamislio, napravi si posebnu particiju na kojoj ce ti bit server... Vec kad instaliravas server poigraj se malo sa DC-om, DNS-om, DHCP-om itd. nece ti skodit :)

16 godina
offline
Re: Dual boot win10 i win server
OBLAKprasine kaže...
Moram priznati da jos nikad nisam radio nesto tako. Ja sam zamislio sam podijeliti hard na jos jednu particiju (sad na win 10 imam samo jednu od 450gb). Toj drugoj particiji bi dao nekih 100ak gb. I onda staviti win server. I onda na tom OS-u instalirati ms sql server sa developerom (il kako se to kod ms vec zove). Bitno mi je samo da HW podrzava to sve. Nije mi problem uzeti jos 4gb rama al ako moram novi proc to je vec probelm:D

Nije ti jednostavnije server staviti u virtualu?

9 godina
protjeran
offline
Re: Dual boot win10 i win server

da upravo zato sam i mislio tako, da mogu to uciti. naravno, jos ce i koristiti

 

da moze se i u virtualku, samo zadnji put sam stavio win8.1 u virtualku pa je malo stekalo, al probat ce se ponovno sa serverom

 

hvala svima na odgovorima 

8 godina
offline
Re: Dual boot win10 i win server
Old Iggy kaže...
OBLAKprasine kaže...
Moram priznati da jos nikad nisam radio nesto tako. Ja sam zamislio sam podijeliti hard na jos jednu particiju (sad na win 10 imam samo jednu od 450gb). Toj drugoj particiji bi dao nekih 100ak gb. I onda staviti win server. I onda na tom OS-u instalirati ms sql server sa developerom (il kako se to kod ms vec zove). Bitno mi je samo da HW podrzava to sve. Nije mi problem uzeti jos 4gb rama al ako moram novi proc to je vec probelm:D

Nije ti jednostavnije server staviti u virtualu?

 ima 4gb rama, ako ga stavi u virtualku to ce kriminalno radit, nest ce kliknut, moci ce otic do frizidera po pivu i tek ce tad bit izvrsena zadana akcija i jos k tome virtualka ne podrzava hyper-v, bar kod mene nije...

16 godina
offline
Re: Dual boot win10 i win server
Shivi kaže...
Old Iggy kaže...
OBLAKprasine kaže...
Moram priznati da jos nikad nisam radio nesto tako. Ja sam zamislio sam podijeliti hard na jos jednu particiju (sad na win 10 imam samo jednu od 450gb). Toj drugoj particiji bi dao nekih 100ak gb. I onda staviti win server. I onda na tom OS-u instalirati ms sql server sa developerom (il kako se to kod ms vec zove). Bitno mi je samo da HW podrzava to sve. Nije mi problem uzeti jos 4gb rama al ako moram novi proc to je vec probelm:D

Nije ti jednostavnije server staviti u virtualu?

 ima 4gb rama, ako ga stavi u virtualku to ce kriminalno radit, nest ce kliknut, moci ce otic do frizidera po pivu i tek ce tad bit izvrsena zadana akcija i jos k tome virtualka ne podrzava hyper-v, bar kod mene nije...

WinSrvr2k12 bez problema radi s malo RAM-a, posebno ako se želi igrati (trebaju mu ipak dvije mašine). Ako još nadoda 4 GB, za što kaže da mu nije problem, super.

Imati samo server bez dodatne mašine baš i nema smisla.

No, što će mu tu još Hyper-V?

9 godina
protjeran
offline
Re: Dual boot win10 i win server

e ovako..

instalira sam server 2013 r2 na vmware virtualku

da istina malo steka, moram jos prozor podesiti i tipkovnicu

dodijeljeno joj je 2 gb rama i mislim da sam stavio ono dvije jezgre za procesor

vec sam naveja konfiguraciju u prvom postu pa ako ima savjeta u vezi toga dal se moze postelati jos sto..

 

ako ce se isplatiti dodatnih 4gb rama, da virtualka radi fluidno (ne treba letiti ko primarni OS), tj da se moze raditi po njoj onda bi investirao u to. a kako vidim kolega forumas iznad kaze da bi

8 godina
offline
Re: Dual boot win10 i win server

Samo se nedaj smesti, svatko ce ti od nas reci svoje misljenje, ti odluci na kraju kako ti je najjednostavnije i najprakticnije...

 

Hyper-V bi ti super dosao ako bi htio na serveru posebno imat virtualke za npr. dhcp, dns, dc, unix itd. da malo steknes dojam kako to radi i kako povezat... Sve ovisi koliko te zanima i koliko duboko zelis ici u to... U praksi je velika vecina na virtualkama...

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2016 10:53 (Shivi).
9 godina
protjeran
offline
Re: Dual boot win10 i win server

ako sam dobro skuzio kazes da na serveru dignem virtualku kao sad se sad server vrti na virtualki?

jos samo oko rama imam pitanja, posto trentuno nemam alat kod sebe da skinem onaj mali vijak da vidim ram plociciu (ali sam to jednom napravio vec), i imam samsung dd3 4gb. sad na cpu-z mi kao pise da radi na 800mhz (mozda krivo gledam) a kad odem u bios pise system memory i 1600mhz. sad vjerujem da je ova druga informacija tocna posto vidim na netu nema ddr3 na 800mhz tj ako ima vecinom je na 1336 i 1600:D

negdje sam procitao da se kao sugerira da ako se dodaju rami da se doda od istog proizvodaca. ja sam mislio ubaciti mozda od kingstona il nekog, koliko gledam cijene su oko 200kn pa me zanima dal bi to radilo kako treba. 

8 godina
offline
Re: Dual boot win10 i win server
OBLAKprasine kaže...

ako sam dobro skuzio kazes da na serveru dignem virtualku kao sad se sad server vrti na virtualki?

jos samo oko rama imam pitanja, posto trentuno nemam alat kod sebe da skinem onaj mali vijak da vidim ram plociciu (ali sam to jednom napravio vec), i imam samsung dd3 4gb. sad na cpu-z mi kao pise da radi na 800mhz (mozda krivo gledam) a kad odem u bios pise system memory i 1600mhz. sad vjerujem da je ova druga informacija tocna posto vidim na netu nema ddr3 na 800mhz tj ako ima vecinom je na 1336 i 1600:D

negdje sam procitao da se kao sugerira da ako se dodaju rami da se doda od istog proizvodaca. ja sam mislio ubaciti mozda od kingstona il nekog, koliko gledam cijene su oko 200kn pa me zanima dal bi to radilo kako treba. 

 Ne mozes dignut virtualku u virtualci... Mislio sam na to da dignes server na laptopu i onda dignes virtualke...

 

Inace se za rame preporuca da uzmes od istog proizvodaca, istog tipa radi dual channela. Naravno prepoznat ce ih i ako nisu od istog proizvodaca, a ako su jedni brzi drugi sporiji, ovi brzi ce se spustit na brzinu sporijeg. Ja sam neki dan uzeo kolegi rame za laptop, (kingston mislim) i sve super radi...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice