Instalacija starog windowsa

poruka: 5
|
čitano: 2.952
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Instalacija starog windowsa na novi SSD pitanje

Pozdrav svima,kupio sam SSD i hocu da ga ubacim u racunalo u kome je instaliran originalni win 10 ,tako je kupljen u radnji.Kako da na SSD najlakse instaliram taj win 10,a stari HDD bi bio za podatke normalno.Kojim redom idem,hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Instalacija starog windowsa na novi SSD pitanj
dadotb kaže...

Pozdrav svima,kupio sam SSD i hocu da ga ubacim u racunalo u kome je instaliran originalni win 10 ,tako je kupljen u radnji.Kako da na SSD najlakse instaliram taj win 10,a stari HDD bi bio za podatke normalno.Kojim redom idem,hvala

 prvo pitanje: da li si uz komp dobio recovery cd-e/dvd-e?

 

imaš dve opcije:

1. clean install windowsa (ili putem recovery cd/dvd-a ako si ih dobio)

2. klonirati hdd na ssd

 

ako ideš na clean install, otvori komp spoji ssd na sata port na matičnoj (i na napajanje , naravno) sa manjim rednim brojem od porta na koji je spojen hdd (recimo ssd na sata1 , hdd na sata2) i onda pokreni instalaciju windowsa i pažljivo odaberi disk na koji ćeš instalirati (prema kapacitetu vidi koji je ssd). ili ako se bojiš za podatke na hdd-u, privremeno ga odspoji dok ne instaliraš windowse, pa ga nakon toga ponovo spoji.

 

ako ideš klonirat hdd na ssd, prvo skini s neta hiren's boot cd , otvori komp i spoji ssd privremeno na sata port sa većim rednim brojem, bootaj komp sa hiren's cd-a i pomoću Norton Ghosta kloniraj disk to disk direktno , samo pazi da na hdd-u ima manje podataka nego što je veličina ssd.  kad kloniranje bude gotovo, ugasi komp i prespoji diskove tako da ssd bude na sata portu s manjim rednim brojem i pokreni komp , trebao bi normalno ući u windowse, windowsi će ti biti još uvijek aktivirani. kad se uvjeriš da sve radi onda pobriši windows i program files folder sa hdd jer ih imaš na ssd-u. ova metoda funkcionira provjereno , prošli tjedan sam na poslu tako prebacio svoj komp sa hdd-a na ssd (zašto tim putem? jer imam neke programe koje držim na starijim verzijama jer u novim verzijama su maknute neke funkcionalnosti koje mi trebaju a da idem na novo instalirati ne bi mogao instalirati drugu verziju od najnovije u kojima su maknute te funkcionalnosti i plaćaju se dodatno za inače besplatne programe)

9 godina
offline
Re: Instalacija starog windowsa na novi SSD pitanj
Wolverine kaže...
dadotb kaže...

Pozdrav svima,kupio sam SSD i hocu da ga ubacim u racunalo u kome je instaliran originalni win 10 ,tako je kupljen u radnji.Kako da na SSD najlakse instaliram taj win 10,a stari HDD bi bio za podatke normalno.Kojim redom idem,hvala

 prvo pitanje: da li si uz komp dobio recovery cd-e/dvd-e?

 

imaš dve opcije:

1. clean install windowsa (ili putem recovery cd/dvd-a ako si ih dobio)

2. klonirati hdd na ssd

 

ako ideš na clean install, otvori komp spoji ssd na sata port na matičnoj (i na napajanje , naravno) sa manjim rednim brojem od porta na koji je spojen hdd (recimo ssd na sata1 , hdd na sata2) i onda pokreni instalaciju windowsa i pažljivo odaberi disk na koji ćeš instalirati (prema kapacitetu vidi koji je ssd). ili ako se bojiš za podatke na hdd-u, privremeno ga odspoji dok ne instaliraš windowse, pa ga nakon toga ponovo spoji.

 

ako ideš klonirat hdd na ssd, prvo skini s neta hiren's boot cd , otvori komp i spoji ssd privremeno na sata port sa većim rednim brojem, bootaj komp sa hiren's cd-a i pomoću Norton Ghosta kloniraj disk to disk direktno , samo pazi da na hdd-u ima manje podataka nego što je veličina ssd.  kad kloniranje bude gotovo, ugasi komp i prespoji diskove tako da ssd bude na sata portu s manjim rednim brojem i pokreni komp , trebao bi normalno ući u windowse, windowsi će ti biti još uvijek aktivirani. kad se uvjeriš da sve radi onda pobriši windows i program files folder sa hdd jer ih imaš na ssd-u. ova metoda funkcionira provjereno , prošli tjedan sam na poslu tako prebacio svoj komp sa hdd-a na ssd (zašto tim putem? jer imam neke programe koje držim na starijim verzijama jer u novim verzijama su maknute neke funkcionalnosti koje mi trebaju a da idem na novo instalirati ne bi mogao instalirati drugu verziju od najnovije u kojima su maknute te funkcionalnosti i plaćaju se dodatno za inače besplatne programe)

 hvala ti, ovo prvo mi lakse izgleda , jer sam donekle laik, znam ponesto...a volim sam da sredim, bez servisa...ako zapne pitam te opet, hvala

9 godina
offline
Re: Instalacija starog windowsa na novi SSD pitanj
Wolverine kaže...
dadotb kaže...

Pozdrav svima,kupio sam SSD i hocu da ga ubacim u racunalo u kome je instaliran originalni win 10 ,tako je kupljen u radnji.Kako da na SSD najlakse instaliram taj win 10,a stari HDD bi bio za podatke normalno.Kojim redom idem,hvala

 prvo pitanje: da li si uz komp dobio recovery cd-e/dvd-e?

 

imaš dve opcije:

1. clean install windowsa (ili putem recovery cd/dvd-a ako si ih dobio)

2. klonirati hdd na ssd

 

ako ideš na clean install, otvori komp spoji ssd na sata port na matičnoj (i na napajanje , naravno) sa manjim rednim brojem od porta na koji je spojen hdd (recimo ssd na sata1 , hdd na sata2) i onda pokreni instalaciju windowsa i pažljivo odaberi disk na koji ćeš instalirati (prema kapacitetu vidi koji je ssd). ili ako se bojiš za podatke na hdd-u, privremeno ga odspoji dok ne instaliraš windowse, pa ga nakon toga ponovo spoji.

 

ako ideš klonirat hdd na ssd, prvo skini s neta hiren's boot cd , otvori komp i spoji ssd privremeno na sata port sa većim rednim brojem, bootaj komp sa hiren's cd-a i pomoću Norton Ghosta kloniraj disk to disk direktno , samo pazi da na hdd-u ima manje podataka nego što je veličina ssd.  kad kloniranje bude gotovo, ugasi komp i prespoji diskove tako da ssd bude na sata portu s manjim rednim brojem i pokreni komp , trebao bi normalno ući u windowse, windowsi će ti biti još uvijek aktivirani. kad se uvjeriš da sve radi onda pobriši windows i program files folder sa hdd jer ih imaš na ssd-u. ova metoda funkcionira provjereno , prošli tjedan sam na poslu tako prebacio svoj komp sa hdd-a na ssd (zašto tim putem? jer imam neke programe koje držim na starijim verzijama jer u novim verzijama su maknute neke funkcionalnosti koje mi trebaju a da idem na novo instalirati ne bi mogao instalirati drugu verziju od najnovije u kojima su maknute te funkcionalnosti i plaćaju se dodatno za inače besplatne programe)

 uradio ovo pod 1, sve islo glatko, hvala jos jednom

15 godina
offline
Re: Instalacija starog windowsa na novi SSD pitanj
Wolverine kaže...
---

 

imaš dve opcije:

1. clean install windowsa (ili putem recovery cd/dvd-a ako si ih dobio)

--

 da, teoretski.. :)

 

sve se mijenja, pa tako i MSova politika (dostupnost ISO-installera)..

već par godina, MS dozvoljava skidanje i kreiranje originalnog install medija, najnovije verzije kao 1709.. sve što juzer treba (znati) je klikati 'next' i odabrati kombinaciju koju želi tj koju licencu posjeduje, recimo home-pro.. dok je izbor jezika (podrazumijevano HR) ili 32-64bita sporedno.. (ENG je uvijek prisutan).

 

Danas, umjesto razmišljanja o recovery particiji ili mediju, poželjno-preporučljivo je skinuti najnoviji install, jer će se ionako nadograditi (automatika) a time je i dupli posao-vrijeme+ postavke nakon toga.. dok recovery nakon takve nadogradnje ne pomaže (ne radi.. winver .. ili napravi veći problem). Preporuka, obrisati te nepotrebne particije.. i kreirati novi (najnoviji) install medij npr na USB stikiću.. kapaciteta 2-8GB... (za home+pro cro 32/64 je cca 6.5GB dok su 8GB stikići cca 7-7.5 taman + malo mjesta za nekek osnovne drivere i sl.). Za izradu DVDa ograničenje je 4.3GB (ili doublelayer..).

Ako je na nekom PCju bila aktivirana win10, prvim spajanjem na internet.. aktvirat će se, tako da licenca ili recovery koji je to nekad radio nisu potrebni. (to nema veze s piraticama, kms..). Pripaziti samo home-pro, jezik i 32-64 nemaju veze s aktivacijom.

-jedino, u originalnom recoveryju (OEMovski pc-laptop) ima i sve drivere (+dodatno smeće)... neke drivere može biti problem prikupiti. Provjeriti prije na str. OEMa .. važno je imati mrežu (lan-wlan) jer se sve ostalo može preko interneta, ali poželjno je to jednom pribaviti i imati (na stikiću..), chipset/mbo i usb.. može i vga i sl. ali se to više puta godišnje mijenja novijom verzijom i win sam povuče najnovije.

Tako se dobije čist, najnoviji OS, kojeg je tad lakše održavati ili uspoređivati s ovim temama-problemima (ne neki OEMovski koji ima neki specifičan soft-utils i sl. pa time i različite postavke, probleme..). Tad svi imaju 'jednaku' winver i lakše se dalje daju savjeti npr kako se nešto podešava-instalira..

Oni koji su iskoristitili nadogradnju s w7-8 na w10 svakako mogu obrisati recovery (sve, particije..) i napraviti novi-clean, recovery starog je beskoristan i može napraviti problem, clean će napraviti novo..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice