Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

poruka: 197
|
čitano: 86.378
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

-naljepnica (više) nije važna.. nije dokaz ničega, to je R1.

-sve u firmi je firmino.. ono što nije je također prekršaj. (ako bi radio na takvom računalu, ista stvar.. + kad te inspekrot zatraži račune, sve ti je na tom računalu.. što bi tad? reko nemam?..) ili, zar se ne bi već ostali dosjetili 'jednostavne fore' da to može proći?

ili kupiš, imaš, ili se švercaš do kad ide.. ili koristi alternativu kao linux ako zadovoljava tvoje poslovne potrebe ili .. nema više :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

moram imati i račun za laptop (neovisno o windowsima)? 

 

e pa to nemam... nisam znala da ću otvarati firmu kad sam kupovala laptop :D

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

zar ja moram ako odnesem svoj laptop iz bilo kojeg razloga u firmu nositi i račun za njega?!!!

15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
sandrine83 kaže...

moram imati i račun za laptop (neovisno o windowsima)? 

 

e pa to nemam... nisam znala da ću otvarati firmu kad sam kupovala laptop :D

 - HW nema veze sa SW (licenca). Soft licence su neprenosive, možeš kupiti samo od MSa, koristiti samo u skladu s licencom (gledaj na to kao vozačka dozvola-automobil). Odnosno sad postoje i rentabilne licence, partner kao tcom ima.. i on ti može rentati soft, ali ti kao kranji korsnik ne možeš kupiti takvu licencu.

- sve u vlasništvu (bilo koga, pa i firme) je pokriveno papirima). npr kupnjom u trgovini, moraš uzeti račun i imati ga do izlaza (i par metara dalje) iz trgovine. Nakon toga kućni korisnik može baciti račun i nikad ne mora dokazivati ništa, dok firma mora imati račun tj mora ga čuvati x-godina... i dati na uvid. Pošto račun dokazuje tvoje vlasništvo, to je tvoj interes (jednako za auto, psa, bicikl..), kao i plaćena struja-voda.. inače se može desiti da i ono što je uredno plaćeno platiš još jednom :) .. itd.

- btw, đabe ti mene ubjeđivati.. zakoni-pravila... evo sad opet će kupnja auta ići u PDV.. predporez (naravno, tad firma kupuje na trošak firme, ali tad naravno moraš imati račun).

- jesi li nešto znala? to nije opravdanje, obaveza je i dalje..

- ili ovako, meni-tebi, može B.Gates pokloniti windowse (licencu), i to je OK, firmi ne može.. mora imati račun. Tek tad je licenca važeća. Bez tog, (znači ne mora biti ono što se naziva pirat/crack..) jednostavno nemaš licencu, tj ako imaš, nevažeću (kao da imaš moju vozačku). Druga razlika, kranji korisnik-kućni korisnik vs poslovni, razlika je biz (zarada) i tad i freeware ne može, tj u pravilu za komercijalu moraš platiti, dok isti soft za kućnu može biti free. Isti je soft ali je uvijet-licenca različita, kao što se razlikuje vozačka A-B-C-D.. kategorije. Pri tome, mogu ti ja prodati/pokloniti auto, ali vozačku može samo ovlašteni tj u slučaju softa = vlasnik (distributer).

 

sandrine83 kaže...

zar ja moram ako odnesem svoj laptop iz bilo kojeg razloga u firmu nositi i račun za njega?!!!

 -ne moraš ništa.. :) ali gle, i kad imaš sve legalno, možeš platiti kaznu, dovoljno da ti 'vozačka' nije u džepu. Jasnije? Dok račun ne nosiš nigdje, on je u poslovnim knjigama, na računu banke, aktiva-pasiva.. poslovne knjige koje su u firmi (ne u tvom džepu).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

možda nisam bila jasna...

 

zanima me ako osobno računalo (s licencom npr) nosim u firmu i radim na njemu i to nije računalo od firme, a dođe inspekcija, moram li ja imati račun u firmi za njega (jer ga oni imaju pravo pogledati)? dakle, iskopat ću ja račun, bacila ga sigurno nisam, ali sad stvarno ne znam gdje je... no, recimo da ga nađem, moram li ga imati stalno u firmi, iako taj laptop nije od firme?

 

i smijem li tako raditi na svom osobnom laptopu kada otvorim firmu? nemam novaca da kupujem na firmu... eventualno mogu unijeti u firmu kupoprodajnim ugovorom. rekli su mi u knjigovodstvu da ne moram imati račune da bih unijela u firmu računalo, printer itd.

 

ako ne unesem računalo u firmu, nego to bude i dalje moje osobno računalo, mogu li ga koristiti za poslove firme? 

 

ok, ja sad nemam na njemu legalne windowse, ali zapravo jesam dobila s laptopom oem licencu koju nisam koristila jer nisam htjela te windowse... tako da bih sto se toga tice teoretski rijesila problem. samo ne vidim naljepnicu nigdje na laptopu pa mi nije jasno (možda je pakiranju)... ali imam neotvorene windowse, nekoristene. sad su na laptopu nelegali windowsi, ali budem novu instalaciju stavila ako onda nece biti problem (samo prvo moram naci racun, za svaki slucaj).

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.11.2016 18:10 (sandrine83).
7 godina
neaktivan
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

ihush, a kako bi kod inspekcije prosao softver kupljen u nekoj drugoj zemlji EU... windowsi, office, bilo sto? znas mozda?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
sandrine83 kaže...

možda nisam bila jasna...

 

zanima me ako osobno računalo (s licencom npr) nosim u firmu i radim na njemu i to nije računalo od firme, a dođe inspekcija, moram li ja imati račun u firmi za njega (jer ga oni imaju pravo pogledati)? dakle, iskopat ću ja račun, bacila ga sigurno nisam, ali sad stvarno ne znam gdje je... no, recimo da ga nađem, moram li ga imati stalno u firmi, iako taj laptop nije od firme?

 

i smijem li tako raditi na svom osobnom laptopu kada otvorim firmu? nemam novaca da kupujem na firmu... eventualno mogu unijeti u firmu kupoprodajnim ugovorom. rekli su mi u knjigovodstvu da ne moram imati račune da bih unijela u firmu računalo, printer itd.

 

ako ne unesem računalo u firmu, nego to bude i dalje moje osobno računalo, mogu li ga koristiti za poslove firme? 

 

ok, ja sad nemam na njemu legalne windowse, ali zapravo jesam dobila s laptopom oem licencu koju nisam koristila jer nisam htjela te windowse... tako da bih sto se toga tice teoretski rijesila problem. samo ne vidim naljepnicu nigdje na laptopu pa mi nije jasno (možda je pakiranju)... ali imam neotvorene windowse, nekoristene. sad su na laptopu nelegali windowsi, ali budem novu instalaciju stavila ako onda nece biti problem (samo prvo moram naci racun, za svaki slucaj).

- što nije jasno u rečenici, sve u firmi je (odgovornost) firmino.. znaš li što je npr poslovni prostor? E unutar njega je sve firmino ili kazna.

- kod osnivanja (vjerojatno samo obrt) se može privatnom donacijom.. dati računalo. Ali, za soft sama licenca to ne dozvoljava i zakon to ne pokriva, možeš stolac, pisaču mašinu, zavijese, PC.. ali ne soft. Ne možeš ni od druge firme... jednostavno, licenca nije prenosiva. Ti si osoba, firma je također (pravna) osoba. Osobnu, vozačku itd ne prenosiš s jedne osobe na drugu, automobil možeš, jasnije?

- možeš li ti koristiti nešto svoje osobnog? .. računalo? gle možeš koristiti i čačkalice, soft licence se odnose isključivo na (pa logički) na soft licence. Imaš ili nemaš. Piše li na R1 oib-mb firme ili ne. PC s tim nema direktne veze (hardware). Kad usporediš cijenu uredskog PCja i softa (2000kn vs 5000), jasno ti je što je skuplje (da ne spominjemo one s ACAD, Adobe..). Zato se u 90% kupuje novo računalo s OEM softom koji je cca 50% jeftiniji nego zasebno. (recimo uz win i office, istina office će biti ugl na brandu kao hp-lenovo poslovnoj liniji notebooka, većina je samo win-os). Za kupnju OEM softa MS dozvoljava 30 dana od kupnje računala na kojem će se soft koristiti (aktivirati). OEM soft je vezan uz to računalo i kad crkne i sl. gubiš i licencu, dok je retail prenosiv ali dvostruko skuplji.

- MS Office za poslovne, ne može biti npr home&student (cca 800kn, sama licenca ti to brani, piše, ali je daleko jeftiniji, dok je poslovni npr pro paket i ima outlook, access.. cca +3000kn). U toj cijeni je već zanemarivo koliko košta win, jer sve ostalo je skuplje, dok su kazne do 10.000 (ko komadu, ili pola inspektoru). Gledajući cijenu win, 900kn, jednostavno se ne isplati ... ili sve na crno pa dok ide jer imati win plaćen a nemati office ti je ista stvar. Ovisno o djelatnosti, npr foto-video studio ili građevina, grafičari, inspektor zna da koriste i odgovarajući soft, npr acad.. i tad se jednostavno ne isplati legalizacija maloj firmi, jeftinije je 'kuvertirati'.

 

sandrine83 kaže...

ihush, a kako bi kod inspekcije prosao softver kupljen u nekoj drugoj zemlji EU... windowsi, office, bilo sto? znas mozda?

 -možeš ga kupiti u bangladešu, ako imaš 'papir' (R1, oib-mb, naziv-podaci firme). Zapravo (veće) firme, kupuju direktno od MSa, sjedište je Ireland/EMEA.. ne kupujem kod lokalnog trgovca (on je samo posrednik s velikom maržom), ali mala firma to ne može. Naravno svi računi su preko žiro.. Tako kupiš-platiš nešto u njemačkoj, francuskoj.. isto ti je, ali MS kad pitaš uputit će te na lokalnog dilera.

Naravno, to isključuje npr paypal i opskurne online siteove (sjedište-porez, valjan račun s podacima iz kojih bi bio vidljiv vlasnik-firma), to je stvar za osobnu potrošnju i osobno (za osobne potrebe) možeš bilo gdje kupiti bilo što, nema carine i sl. odeš npr u USA i kupiš dvostruko jeftiniji PC, doneseš ga, to može za osobno, ne za poslovno. OK?

 

-znam, razumijem.. početak biznisa, nije lako. Ali gledaj ovako, ako je 900kn za win licencu problem, tad radi na crno ili traži bolji biz. Biz mora biti takav da se takav trošak može pokriti poslovanjem, tad kupiš i mirna si. Sve ostalo je rizik (inspektor), koji kad naiđe ispadne skuplje nego kupljeno. Do tad.. 'snađi se'.

+ važno, imati ili nemati odgovarajuću licencu, je samo prekršaj-novčana kazna.. ali nikako ne koristiti pirateriju, crack i sl., ne skidati torrentom, jer tad je to kazneno djelo po sili zakona. Usporedba, win možeš skinuti s MSa, nemaš licencu, možeš kupiti home&student office (nevažeća za biz).. ali to je samo prekršaj ako nemaš odgovarajuću licencu. Ono 'piraterija' je kazna, moguća zapljena itd.. i u slučaju da inspektor dođe pazi u zapisniku što je navedeno, nije isto. Državu zapravo ne zanima jesi li platila MSu licencu, zanima ju samo kazna-punjenje proračuna kao i policija na cesti. Vlasnik kao MS i BSA predstavnik, svako proljeće imaju akcije, štibre, imaju popis pravnih subjekata (firmi), imaju popis onih koje su kupile licencu.. do the math, dakle oni znaju ako nisi kupila i 'potaknu' inspektora' na posao, koji vrlo rado dođe jer si tako (ako zažmiri) osigura kuverticu s božičnicom.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

hvala, ihush...

nisam samo sto posto sigurna u vezi ovog sto si napisao za kupnju vani. recimo, kako smo u EU, i recimo ja kupim nesto preko europskog amazona ili nekog tako ozbiljnog sitea, i jos platim i hr pdv na to (ako nisam u sustavu) odnosno provajdam pdv id broj prilikom kupnje pa ne platim (ako sam u sustavu pdv-a - reverse charge)... po nekoj logici bi to trebalo biti ok jer smo sada jedinstveno trziste s EU. zato ne kuzim zasto inspektori ne bi priznali takav racun. morali bi priznati. (mislim da vani nemaju R1 racune, nego narucis kao pravna osoba i imas pdv id broj i to je to.)

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.11.2016 19:44 (sandrine83).
10 godina
protjeran
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

Knjigovodja ( kvalitetni ) će imati odgovore na sva tvoja pitanja.

Ovo je forum, tako da....
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

zato jer na računu nije tvoj OIB-MB firme, zato jer nije račun izdan firmi, zato jer firme po zakonu moraju sve račune plaćati preko žiro računa, zato jer se tako kontrolira platni promet... zato jer 'zato'. :)

btw, naš obrt (i bezbrojna pravila-razlike) ne postoje u globalnom bizu, biz je biz, porez. MS ne zanima razlika obrt-firma i jesi li u sustavu PDVa. Ne zanima ju mali korisnik-obrt.. a oni određuju pravila, ne mi.

 

odnosno, na soft se na naplaćuju carine-porezi, tako da i prije ulaska u EU je kupnja softa bila bez PDVa (zapravo sad kad smo jedinstveno tržište se naplaćuje jer ide automatski VAT-broj po zemlji, tako da kupiš MS iz Irelanda, platiš HR PDV (prije ništa, jer se na soft, tj znanje na naplaćuje nešto kao carina, ali sad carine nema..). Za takvu kupnju direktno od MSa moraš biti 'prava' firma, npr sa svojim mailom @firma.com/hr ne nešto kao gmail.. da bi uopće komunicirala s MSom direktno. Sve ostalo, npr maloprodajna cijena win je jedinstvena za EU recimo pro 199€ ...u usa 199$, jednako za ostali soft, igre, sve je globalno, za sve ako postoji loklani distributer ideš kroz njega ili direktno (jer sad je biz globalan, online, direktan). Trgovac u nekom maloprodajnom PC shopu je samo trgovac koji može prodavati jabuke, burek .. i soft licence, naravno zbog naših marži i PDVa cijena je cca 10% viša nego npr đermanija.. tak da nemaš nikakvog posebnog razloga kemijati s kupnjom (ako se misli kupiti i imati čisti račun, licencu), tj ono što možeš s npr ebaya zbog računa nije prihvatljivo, tj to možeš privatno-kućni korisnik. Druge zemlje, druga pravila, tak da se to ne uspoređuje (inače vani nije problem račun, ne mora ništa, može na komadu papira.. ali ako te porezna ulovi u muljaži za jedan cent, tad nadrapaš, kod nas je recimo obrnuto i vježba se discliplina na sitnozubima dok možeš dugovati milione poreza-mirovinskog itd.) No, formalno/kraće, ako kupuješ, jedino R1 (na firmu) je važan.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.11.2016 21:19 (ihush).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

pa nije istina da se mora placati preko ziro racuna, mozes i poslovnom karticom koja je vezana za ziro racun (ista stvar) - a tako recimo i kupis s amazona ili nekog drugog webshopa. i na racunu JE tvoj oib odnosno PDV ID broj je oib+hr ispred :D

 

nisam mislila nuzno samo na windowse i office... bilo sto bi se moralo moci kupiti normalno na jedinstvenom trzistu EU... 

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.11.2016 21:29 (sandrine83).
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
sandrine83 kaže...

pa nije istina da se mora placati preko ziro racuna, mozes i poslovnom karticom koja je vezana za ziro racun (ista stvar) - a tako recimo i kupis s amazona ili nekog drugog webshopa. i na racunu JE tvoj oib odnosno PDV ID broj je oib+hr ispred :D

 

nisam mislila nuzno samo na windowse i office... bilo sto bi se moralo moci kupiti normalno na jedinstvenom trzistu EU... 

- da, poslovna kartica je ista stvar, ostalo objašnjavaš inspektoru.. (a što nije istina?)

- ostale robe, usluge, može platiti bilo tko, bilo kako.. ali soft licence samo firma. EU s tim nema veze. (kad kažeš, ne nužno win-mso.. a o čemu se govori u temi? sve ostalo može).

 

btw, usporedi cijene, hrger ms store.. 135/279€ retail. Iste cijene s porezom. Cijene su iste, dok svaki maloprodajni trgovac može proizvoljno odrediti maržu (izvan ms storea) i većina cijena kod nas je 900-1000kn naviše. Sve ostale cijene koje se na netu daju pronaći za recimo 10-20$/€ budi sigurna da ne prolaze inspektora, mada formalno zadovoljava (imaš licencu, imaš račun, dok valjanost izvora ne možeš provjeriti, .. ali kao kod kupnje ukradenog auta, ''ako si znao ili mogao znati..'', formulacija te čini krvcem, oduzima se auto, dok se za soft smatra da nemaš važeću licencu).

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.11.2016 1:05 (ihush).
13 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
ihush kaže...
sandrine83 kaže...

moram imati i račun za laptop (neovisno o windowsima)? 

 

e pa to nemam... nisam znala da ću otvarati firmu kad sam kupovala laptop :D

 - HW nema veze sa SW (licenca). Soft licence su neprenosive, možeš kupiti samo od MSa, koristiti samo u skladu s licencom (gledaj na to kao vozačka dozvola-automobil). Odnosno sad postoje i rentabilne licence, partner kao tcom ima.. i on ti može rentati soft, ali ti kao kranji korsnik ne možeš kupiti takvu licencu.

 Kako bi onda objasnio prodaju rabljenih licenci, koliko vidim sad se pojavlju kod nas, a u EU je to aktualno već neko vrijeme?

 

https://www.usedsoft.com/en/used-software/the-triuphant-march-of-used-software-/

 

15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
sosta kaže...
ihush kaže...
sandrine83 kaže...

moram imati i račun za laptop (neovisno o windowsima)? 

 

e pa to nemam... nisam znala da ću otvarati firmu kad sam kupovala laptop :D

 - HW nema veze sa SW (licenca). Soft licence su neprenosive, možeš kupiti samo od MSa, koristiti samo u skladu s licencom (gledaj na to kao vozačka dozvola-automobil). Odnosno sad postoje i rentabilne licence, partner kao tcom ima.. i on ti može rentati soft, ali ti kao kranji korsnik ne možeš kupiti takvu licencu.

 Kako bi onda objasnio prodaju rabljenih licenci, koliko vidim sad se pojavlju kod nas, a u EU je to aktualno već neko vrijeme?

 

https://www.usedsoft.com/en/used-software/the-triuphant-march-of-used-software-/

 

 -zašto bi ja objašnjavao? pitaj MS :)

-jednako kao razlika -izuzetak, đermanija, pročitaj EULAu, npr OEM je neprenosiv, osim u njemačkoj. Jesmo li mi u njemačkoj, nismo.. :)

+bitna razlika, firma-kućni korisnik, odavno je sama EULA bezvrijedan komad papira, sud dozvoljava kućnom korisniku npr prodaju sony konzole (zajedno s igrama), kao mali oglasnik, ali ne i trgovcu kao biz. (a to što naši rade.. siva zona, tj sve je kod nas tako). Boli kifla trgovca što će se desiti kad inspektor ospori licencu. Koga pitati? MS-BSA? Po njima licenca ne vrijedi, jasnije? I osnovni problem, država-inspektor također to ne zanima, zanima ih samo novac koji tako mogu pribaviti (nismo mi đermanija..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

da li bi proslo, što se inspekcija tiče, rabljeno racunalo s predinstaliranim os-om, npr:

 

 http://com2000.hr/

 

citiram:

 

Microsoft Certified Refurbisher

Računala iz naše ponude* imaju predinstalirane KOMPLETNE Microsoft Windows 7 Home Premium/ Professional ili Windows 8.1/ 8.1 Professional MAR licence (s RECOVERY particijom ili INSTALACIJSKIM DVD MEDIJEM, a ne samo CoA sticker (naljepnicu na kućištu računala što Microsoft NE SMATRA kompletnom licencom za rabljena računala, sukladno licencnom ugovoru. Više detalja na linku:https://www.msregrefurb.com/RRPSite/Information/LicensingGuide/LicensingGuide_en.pdf *ako je isto navedeno uz ponuđeni artikl.

 
10/2016 Novosti u Microsoft MAR programu; od 1.11.2016. za predinstalaciju uz refurbished računala dostupne samo Windows 10 licence

 

ili: http://www.mediaracunala.hr/cjenik/browse/19-rabljeni-notebook.html?sef=hc&gclid=CjwKEAiA3qXBBRD4_b_V7ZLFsX4SJAB0AtEVba8JhySEgzVN-IrLEKYXBeKFqLbyGFY4CMg3kwTb2RoC3Ubw_wcB

 

ima sigurno još firmi koje prodaju refurbished računala...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.11.2016 19:53 (sandrine83).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

.. i dalje isto :) -koja je relevantnost izvora osim MSa ili zakona, trgovac? LOL. Pitaj MS, pitaj inspektorat, to su jedina dva mjesta koja daju konkretan odgovor. (jer licenca, jednom aktivirana, je neprenosiva, nešto sasvim drugo je pravo vlasnika da proda računalo koje s OEM softom ide kompletno, to je dozvoljeno, tj nije kažnjivo prodati odnosno, da je kažnivo tad bi trgovac bio ilegalni diler-pirat.). Razumiješ razliku? Licencu ili pravo prodaje polovnog računala? Čitaj ELUA, ne za njemačku-austriju jer imaju izuzetak.

50% šanse da bi takva licenca prošla.. ali pitnaje, polovno računalo s win (možda i office), ima cijenu cca 1-2000kn (vrijednost samog računala ni pola), koji je smisao? Licencu kupiš za manje.. s druge strane kupnja starog PCja za biz (koji treba raditi idućih 5-10 godina..) bez garancije (važnije, nema adekvatinih zamjenskih-OEM dijelova jer je originalna garancija istekla) i kvarom gubiš licencu. Veće firme upravo zbog tog prodaju ta računala, čak i plaćaju zbrinjavanje (dok naši trgovci uvaljuju..).

 

-na kraju sve ovisi o volji inspektora, kako će on tumačiti pravila. (ja se time ne bi igrao, jedino da je đabe.. ovako, ako plaćam, da sam bar siguran).

 

usporedi cijene.. novo, s win10.. pa zaključi :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.11.2016 21:44 (ihush).
13 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
ihush kaže...

.. i dalje isto :) -koja je relevantnost izvora osim MSa ili zakona, trgovac?

 E ja tu ne bi stavio MS, već zakon,  a druga stvar je što odvjetničko društvo koje zastupa MS kod nas ganja neke zakonski upitne stvari, a onda time utječe i na inspektore. Dok se netko tko se ima volje natezati s njima, pa onda dobiješ ovakve stavri kao u Njemačkoj. Ne znam kako naš Zakon o vlasništvu tumači kupnju licence?

 

 BTW, da je osim naljepnice dokaz licence i račun za Windowse se pojavio tek od verzije 8 u uvjetima licence.

 

 

12 godina
neaktivan
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Pozdrav ekipa.. Nadam se da pitam na pravome mjestu..

 

U zubnoj ambulanti trebam mijenjati računalo, na njemu su trenutno XP Win, a od 1.1.2017 se na tim Win nebude mogla vršiti fiskalizacija računa.

 

Problem je u tome da sam našao HP AIO računalo na kojem dolaze Win 10 Home, a meni trebaju Win 7 Pro (jer program s kojim se spajamo na HZZO (cezih) nije još za sad kompatibilan sa Win 10)

 

Sad, dal postoji možda mogućnost doplate za Win 10 Pro pa da se onda napravi downgrade na 7, ili da odma u startu kad uzmem komp kupim i Win 7 Pro.

 

I naravno , dal je sve to legalno?

 

Hvala unaprijed

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

Malo promocije hrvatskih proizvoda, no budući da se radi o poslovnoj aplikaciji, mislim da bi bilo opravdano obratiti se Končar-ovom odjelu za informatiku (Končar-INEM). Informativne cijene (najjeftiniji AiO model bez OS-a je 4000 kn bez PDV-a) jesu nešto veće u odnosu na postojeća rješenja od renomiranih proizvođača (Dell, HP, Asus, Lenovo...), ali najbolje ih je kontaktirati pa vidjeti što sve dolazi u cijeni koju ponude (postprodajna podrška i sl...). Oni bi na zahtjev trebali biti u mogućnosti instalirati OS i aplikaciju koja je potrebna, tj. u potpunosti pripremiti računalo za korištenje u ambulanti, samo je pitanje koliko će to naplatiti.

 

Nešto na službenim stranicama CEZIH-a piše kako njihove određene aplikacije rade na WIN 10 (bez najnovije 'Anniversary' nadogradnje) no nisam upoznat s potrebnim programskim paketom pa ne bih htio dati potencijalno krivu informaciju.

Određena računala dolaze s WIN 10 Pro OEM s kojim se može vratiti na prethodne verzije OS-a, ali čini mi se da s retail verzijama WIN 10 Pro to nije moguće pa bi trebalo odmah uzeti WIN 7 Pro ako se licenca uzima odvojeno.

12 godina
neaktivan
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Hvala na brzom odgovoru :)

 

Još samo pitanje, ako se uzima licenca posebno, mislim sad na Win 10 Pro OEM, dal se na njemu može napraviti downgrade i dal bude to onda legalno imati?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

Nemam osobnog iskustva, ali bi trebala postojati mogućnost ako je suditi prema tablici u dokumentu na linku: http://download.microsoft.com/download/6/8/9/68964284-864d-4a6d-aed9-f2c1f8f23e14/Downgrade_Rights.pdf 

Iznad u detaljnijim opisima i piše za OEM:

"Rights to OEM versions of system software are granted in the OEM License Terms. The OEM License Terms for Windows 10 Pro, Windows 8.1 Pro, Windows 8 Pro, Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Windows Vista Business, and Windows Vista Ultimate operating systems grant downgrade rights. See the full text of the OEM License Terms for the specific downgrade rights."

 

Za FPP (retail) piše: 

"Downgrade rights are not granted under FPP system licenses. Please refer to the FPP license terms for complete details."

 

Bilo bi dobro da još netko to potvrdi, a možda će znati i u trgovini u kojoj se planira uzeti licenca.

 

Usputno rečeno, postoji i računalo minijaturnih dimenzija, primjerice Dell Optiplex 3040 Micro (od 3800 kn; 3 god. jamstva; dolazi s WIN 10 licencom s mogućnošću downgrade-a), kojeg je moguće i staviti na monitor (uz određene dodatke i zahtjeve monitora), ali i na stolu ne bi zauzimao puno prostora pa bi bio elegantno rješenje. Pr. uz ovaj monitor (ostale cijene) bi baš dobro izgledao :). Znači 3800+1350+dostava = cca. 5200 kn ili jača verzija: 4200+1350+dostava = cca. 5600 kn.

Službene stranice Dell Optiplex 3040 Micro .

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.11.2016 20:40 (kiwi_91).
12 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Koliko znam, ako želiš downgrade moraš imati neku windows 7 pro licencu...

 

Jednostavno kupiš u trgovini Windows 10 PRO te čuvaš njega i račun, a aktiviraš windows 7 pro licencu koju imaš, posudiš itd...

 

Ukratko, Windows 10 koji si kupio ne trebaš instalirati niti aktivirati, znaći kupnjom Windows 10 PRO si kupio samo pravo da koristiš Windows 7 pro... A kasnije kada ti bude potrebna 10-tka možeš nju instalirati i aktivirati...

 

Ono, ako ti ne treba 10 i znaš da ti neće trebati, jednostavno kupi Windows 7 Pro i riješeno...jer ako kupiš 10 pro opet ti treba i 7 pro, a ako je nemaš i ne možeš posuditi nećeš moći napraviti downgrade

 

Ako ideš na Dell Optiplex 3040 Micro opet ti treba licenca Windows 7 pro da bi mogao napraviti downgrade :)

 

Najjeftinija opcija bi bila neko računalo s windows 7 home...ali problem je malo što se home više ne može nabaviti

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.11.2016 22:19 (FakeDeath).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

Nekako mi se čini da ne mora imati i Win 7 Pro licencu već samo instalacijski medij od 7-ice, a onda može kasnije aktivirati putem poziva ako mu ne dozvoljava odmah s Win 10 licencom.

 

Na linku (klik) ima opisan cjelokupan postupak downgrade-a Win 10 Pro na Win 7 Pro na Dell računalima koja dolaze s tvornički instaliranom 10-kom.

12 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Hm, da, vidim sada da piše da ti dellovi dolaze sa njihovim windows 7 dvdom i da se automatski aktivira... a valjda onda i dolazi :) Al eto ako ne, onda treba licenca za win7...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

Mislim da to nede baš tako, da kupiš win10 i onda nabaviš neki win 7 sa strane i napraviš downgrade. Oni koji imaju volume licensing imaju na to pravo po defaultu, a inače ako kupuješ laptop/komp i imaš pravo na downgrade onda dobiješ i te OS-ove uz računalo.

Dok su bile aktualne naljepnice, dobio si npr. na računalu naljepnicu za oba OS-a i na ovoj drugoj je čak bilo i naznačeno downgrade.

14 godina
neaktivan
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Čitam ovu temu i tonu drugih i neke stvari su mi jasnije ali još uvijek imam veliku zbrku...

Uglavnom, potrebni su mi win 7 32bit za potrebe obrta zbog zahtjeva programa koji bi se vrtio na njemu.

Imam računalo i koliko sam shvatio potrebna mi je retail verzija. Pitao sam po trgovinama i više ne mogu nabavit retail verziju win7. :-/

Koje mi opcije preostaju?

Jedino kupiti novo računalo/laptop i na njega snimiti OEM verziju win7?

Više se ne mogu ni kupiti nova računala sa predinstaliranim win7, jedino neka polovna tipa: http://www.mediaracunala.hr/cjenik/browse/19-rabljeni-notebook.html?sef=hc&gclid=CjwKEAiA3qXBBRD4_b_V7ZLFsX4SJAB0AtEVba8JhySEgzVN-IrLEKYXBeKFqLbyGFY4CMg3kwTb2RoC3Ubw_wcB

Jel bi to bila jedna od mogućih opcija za mene?

 

Jel bi mogao biti "legalan" ako kupim neki laptop od 1000-1500 kuna koji nemaju windowse na sebe i uz njega kupiti win7 OEM i sam ih licencirati?

Ništa mi drugo ne pada na pamet...

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2016 12:10 (darioklc).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

ima, može se još nabaviti (manje trgovine-trgovci su flexibilniji) .. dok MS izlaskom nove verzije ne prodaje staru osim zalihe-OEM skladišta.. po tome w7 više nije u prodaji već 4-5godina.

Retali je 'prava' verzija za maloprodaju, OEM je nešto u sivoj zoni, ne bi se ni smio prodavati kao artikl isključivo bi morao biti predinstaliran od proizvođača (kao OEM-brand npr HP, Asus, Dell itd..), no trgovci prodaju sve, MS se ne buni.. jedino je problem s tumačenjem licence.

Pošto OEM licenca uvjetuje kupnju uz novo računalo, inspektor može tražiti račun, R1 na kojem je PC+OS.. ostalo može odbiti. MS ne dozvoljava, ali dozvoljava npr u samoj licenci, imaš pravo u roku od 30 dana od kupnje PCja, dakle ne mora biti kupljeno zajedno. Za licencu ne moraš imati R1 račun hardwarea.. itd (natezanje, koje je besmisleno ako već imaš legalno plaćeno, licencu). Problem je u tome što inspektror na taj način lako izmuze božičnicu :) .. ništa drugo (jer nije stvar zakona, nego promjenjivij Msovih licenci koje su smao komad papira i tumačenja).

 

ako imaš soft koji je ogrnaičen na 32 bita, bježi od toga. Svaki soft može/mora raditi na 32-64.. može raditi na xp-w7-8-10.. tako da nemaš poseban razlog tražiti w7 i platiti ga dvostuko više, pogotovo što se ista situacija može ponoviti za par godina (MS ukida support po roadmapu). Programer koj ne zan prilagoditi je fahidiot, ak oga zgazi tramvaj imaš problem, bježi od tog softa dok možeš. Ako je to ovaj trenutak tad napravi rez na vrijeme.

-ostali rješavaju npr virtualizaciojom, prastari DOS softwarei rade.. i na w10-64, tak da to nije problem, samo treba znati.

-obrnuto, ako želiš w7 ima, može se nabaviti, traži. (ili očekuješ da netko drugi traži za tebe..? možda programeru koji to održava dati zadatak..). Ima još, može se nabaviti a cijena je stvar cjenkanja-trgovca od 800-1500kn. Polovna računala s licencom su isto sranje kao što je prije 3g bilo s XPom.. krameraj koji jedino zbog licence vrijedi (na zapadu se škartira). Tad je daleko logičnij ekupiti novi PC s w10 i biti miran idućih nekolikilo godina ili čak i neko linux rješenje (od fiskalizacije ima par firma koje razumiju i rade..).

 

naravno, svako rješenje ovisi o tome što sve želiš-trebaš imati na PCju.. kad je npr MS-Office u pitanju, tad sve ostalo postaje bagatelno, za firme je to od 3.800 naviše. Naravno, MS prodaje smao nove win-office, ako imaš stariju licencu možeš je iskoristiti. Upravo to je prednost retaila, kad baciš PC preneseš na novi. Da si prije 5 god kupio w7 retail (dok se prodavao) imao bi ga i dalje.. doj je OEM ograničen-vezan za PC i zato 50% jeftiniji. Sve troškove gledaj kroz 3-5godina i razmisli što će tad biti s win7.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Imam instaliranu sedmicu (piratsku), a u međuvremenu sam otvorio obrt.
Kupio bih legalnu desetku.

 

Imam neki softver koji ne mogu upogoniti na Windows 10, dakle trebaju mi i windows 7.
Radi se o nekim web aplikacijama rađenim u classic ASP (IIS), novi windowsi nemaju podršku za taj stari ASP.

Da li inspekcija tolerira korištenje starih win, ako imaš račun za ove nove, mada ih nisi instalirao?

Ili možda neko drugo rješenje?

Edit, što uzimam, retail ili OEM? Treba mi da ih mogu instalirati i kad izmijenim hardver na kompu (1komp).

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Evo ovako

Punica ima knjigovodstveni servis, za koji mjesec ide u penziju i to prebacuje na kćer (moju ženu), žena možda uspije povući neke bespovratne novce za biznis, opremanje, bla, bla, e sad....

Ja bih sebi kupio komp od te love, a i ženi bih sastavio jedan  (naravno jeftiniji )- za taj ja doma imam proc i rame, ( imam i kućište koje bih ostavio sebi) a ostatak bih kupio na nju, sebi sve osim kućišta

Mene zanima dali inspektor provjerava komponente unutar kućišta, naravno novi originalni win ide gore na njen komp

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

@doktordoc

Imas doma dvoje knjigovodja, zenu i punicu, a pitas ovdje na forumu gdje pojma nemas koje je struke onaj tko bu ti odgovorio, niti znas koliko je taj odgovor tocan... ??

Zakonski, sve kaj stavis da je u vl firme mora imati papirnati ulaz,r1,...pa tako i komponente u racunalu.... Industrijska struja, ind voda,, najam posl prostora.... milion stvari ima za koje te se moze pitati u nekom inspekcijskom nadzoru.

A kolika je vjerojatnost da će po tome kopati ? Otptilike kao i postotak vozaca koji dnevno plate kaznu zbog pojasa ( zakonom je obvezno vezivanje, svi to znamo, rijetko tko se veze, no netko ipak popije i kaznu tu i tam ).

.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice