Prelazak na Windows 7 - "grafičari" DA ili NE

poruka: 12
|
čitano: 5.728
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Prelazak na Windows 7 - "grafičari" DA ili NE

Upit iz čisto praktične perspektive - rad na računalu vezan je uz web grafiku i pripremu za tisak (PS/Ilustrator). Na windowsima XP SP3 sve radi bez ikakvih problema, i jedini nedostatak koji "mrvicu smeta" je nemogućnost iskorištavanja prisutnih 4 GB RAM-a.

 

Dilema je: da li prijeći na Windows 7 Pro 64bit (komp zadovoljava sve hardverske zahtjeve)  ili ostati na XP do kraja extended support ciklusa 2014-e g. (u međuvremenu možda izađe Windows 8 :)?

 

Ukoliko je itko u sličnoj poziciji, molim mišljenja ili barem šaljive anegdote :)

"Gori od čarobnjaka je samo njegov šegrt." M. Mouse "I najbolji planovi često propadnu." Mirko S. Zlikovsky
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Prelazak na Windows 7 - "grafičari" DA ili NE

Prije ikakvog razmišljanja, provjeri da ti je sav hardver podržan od strane Windows 7 64bit sustava, dakle, postoje li driveri za sve što koristiš, a tu primarno mislim na skenere, tablete i printere. Također, provjeri kompatibilnost sa softverom kojeg imaš. Ako imaš samo 32bitni softver, nećeš puno uživati pod 64bitnim sustavom - dakle, morao biš imati i 64bitne verzije softvera, pa vidi imaš li to (CS4 na DVDu dolazi u obje varijante, recimo)...

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Prelazak na Windows 7 - "grafičari" DA ili NE

Definitivno ces profitirati sa 4+GB rama, i to bi ti vec trebao biti dovoljan razlog za prelazak na 64bit os (bio to XP ili Win7). Jos pogotovo ako radis sa ogromnim fajlovima u pripremi za tisak...

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Prelazak na Windows 7 - "grafičari" DA ili NE

.. 'profitirat' će samo ako ima 64bit verzije aplikacija. Podrazumjeva se legalno pa se izraz 'profit' malo neobično nalazi u rečenici. (CS košta..)

Kao što 'otac' kaže, provjeri prvo sve drivere i npr ako koristiš stare photoshopove pluginove, nisu kompatibilni sa 64 ver.

Ako ostaješ na 32bit app tad prednost samog 64-osa nije bitna, tj dali će se zbog tog razloga kupiti retail verzija (pro) cca 2.400kn? Ili govorimo o 'đabe' kategoriji...

XP moraš, kad-tad napustiti (moraš i točka., jer je to profitabilnije za njih), ali obično taj prelazak izazove 'traume'...

 

btw. nije 32 bita problem za količinu RAMa... bez problema radi s više od 4GB. No ako kupi retail može birati, pa je logično instalirati 64.

Postoji i razlog za 32, tj. upgrade... pošto nije moguća s 32 na 64 (ni obrnuto), možeš staviti 32bit-7.... potraži temu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Prelazak na Windows 7 - "grafičari" DA ili NE

Ja koristin Windows XP 64 bit vec 4 godine, i stvarno mogu rec da san prezadovoljan. Najstabilnije radno iskustvo na računalu. Koristin 32 bitni Photoshop CS2, ali i ostale verzije radu bez problema.

Jedino ograničenje 32 bitnih aplikacija na 64 bitnom operativnom je mogucnost alokacije samo 2gb rama po aplikaciji, al ima slucajeva i da aplikacija moze alocirat 4gb rama.

Tako da, nije nuzna 64bitna verzija programa, al dobro dode, jer ima svojih prednosti.

I never learned from a man who agreed with me. - Robert A. Heinlein
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prelazak na Windows 7 - "grafičari" DA ili NE
Hazunfefer kaže...

Upit iz čisto praktične perspektive - rad na računalu vezan je uz web grafiku i pripremu za tisak (PS/Ilustrator). Na windowsima XP SP3 sve radi bez ikakvih problema, i jedini nedostatak koji "mrvicu smeta" je nemogućnost iskorištavanja prisutnih 4 GB RAM-a.

 

Dilema je: da li prijeći na Windows 7 Pro 64bit (komp zadovoljava sve hardverske zahtjeve)  ili ostati na XP do kraja extended support ciklusa 2014-e g. (u međuvremenu možda izađe Windows 8 :)?

 

Ukoliko je itko u sličnoj poziciji, molim mišljenja ili barem šaljive anegdote :)

S moje strane definitvno da...

Imam Win7 x64; 6gb rama, athlon dual core i sve mi radi... 
PS x64 i x32, Illustrator, InDesign... Cijeli paket bez ijedne greške. 

Web alati... ma nema uopće usporedbe najmanje s XP-om, za mene nebo i zemlja...

IMHO pređi i nećeš se pokajati ;)

Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno.- Ulrike Meinhof
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prelazak na Windows 7 - "grafičari" DA ili NE
Mad_Badger kaže...

Ja koristin Windows XP 64 bit vec 4 godine, i stvarno mogu rec da san prezadovoljan. Najstabilnije radno iskustvo na računalu. Koristin 32 bitni Photoshop CS2, ali i ostale verzije radu bez problema.

Jedino ograničenje 32 bitnih aplikacija na 64 bitnom operativnom je mogucnost alokacije samo 2gb rama po aplikaciji, al ima slucajeva i da aplikacija moze alocirat 4gb rama.

Tako da, nije nuzna 64bitna verzija programa, al dobro dode, jer ima svojih prednosti.

Koja to aplikacija moze koristiti vise od 2 gb rama na 32-bitnom windowsu?

:)
16 godina
neaktivan
offline
Prelazak na Windows 7 - "grafičari" DA ili NE

Hardver je podržan u cjelosti (provjereno - skener HP, HP designjet 500PS 42inch, ATI Fire GL, EIZO S2441, Q6850 extreme), a što se tiče softvera - koristim CS5 web premium (kupljen i licenciran kao i prethodni CS3, CS4, dok je upgrade s CS4 na CS5 bio besplatan) i koliko čitam po Adobe forumima većina pluginova nema problema s 64bitnim windowsima. 

 

Konkretno me jedino "bode" nemogućnost iskorištenja svih 4 GB RAM-a na Win XP (PS CS5 extended adresira maximum od 1659 MB), dok je sve ostalo uhodano i rutinski odrađuje svoj posao. Kako dolazi vrijeme za "modernizaciju", razmišljam o prelasku u dvije varijante: MAC ili modernizacija na Windowse 7.

 

Koliko vidim, iskustva s Windowsima 7 64bit su nadasve pozitivna. Svaki komentari i iskustva su i dalje dobrodošli {#}. Hvala na odgovorima.

 

 

 

"Gori od čarobnjaka je samo njegov šegrt." M. Mouse "I najbolji planovi često propadnu." Mirko S. Zlikovsky
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prelazak na Windows 7 - "grafičari" DA ili NE

Dodacu jos jedno pozitivno iskustvo. Zasto ne napravis dualboot pa polako prelazis. Cisto da ti posao ne trpi.

:)
16 godina
neaktivan
offline
Prelazak na Windows 7 - "grafičari" DA ili NE

Dual boot da, ali ne na istom hardu - moram kupiti novi disk (nema mjesta za dual instalaciju s diskovima u skoro terabajtnoj šumi crteža :)

No, sve to uz uvjet da padne odluka na 7-icu. Većinom su me zanimala iskustva korisnika u odnosu na brzinu procesiranja RIP-a i i povećanje / smanjenje brzine tijekom rada s većim formatima za tisak.

 

 

 

"Gori od čarobnjaka je samo njegov šegrt." M. Mouse "I najbolji planovi često propadnu." Mirko S. Zlikovsky
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Prelazak na Windows 7 - "grafičari" DA ili NE

Jedna stvar na koju bi svakako trebao pripaziti je kombinacija monitor + ICC profil + Windows 7. Viđao sam po forumima da ljudi sa starijim monitorima i profilima portanim sa WinXP znaju imati problema. Uglavnom ništa što se ne da riješiti 'vako ili 'nako, ali pošto ti je to profesija svakako bi to testirao prije definitivnog prelaska.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Prelazak na Windows 7 - "grafičari" DA ili NE
logic kaže...
Mad_Badger kaže...
..

Koja to aplikacija moze koristiti vise od 2 gb rama na 32-bitnom windowsu?

-postoji (jedna?) -SQL server. {#}(pojedina app može koristiti 1.7-2.0GB, uz PAE-switch Photoshop 3GB).

 

-on topic, -sedmica je odličan OS, RIP i sl. može samo 'profitirati' uz uvjet da su driveri kvalitetni. Malo bolje iskorištava novije CPUe i višak RAMa.

Ali nakraju je sve to software, nema pretjeranih razlika. Ovisi samo o proizvođaču koliko kvalitetno je napravio npr driver i iz tog količina problema. Direktno s tim, 'prvi se mačići..' ova generacija softwarea je 'žrtvovana' za prelazak 32-64.. za očekivati je da su do sad već otklonjeni svi bugovi...

Prečesto (nekritički) ljudi ocjenjuju novi OS kao brži, zaoravljaju da je ugl. na dvostruko jačem stroju u odnosu na prije 3-5 god. Dodaj tomu da se prije nije koristio direcX.. -novije uvjek ima prednosti, u ovom slučaju i konkretnije ubrzanje (nema veze s afterima, možda poneki plugin i sl.).

Pošto je OEM licenca za npr. 7pro osjetno jeftinija od retaila, ima smisla kupiti novi PC ... ili predloženi dualboot, dobar (istina nepraktičan).

Možda je dugoročno isplatljivije kupiti retail licencu (predviđen vijek trajanja OSa...).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice