Problem pri paljenju računala nakon Windows 7 inst

poruka: 22
|
čitano: 6.524
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Problem pri paljenju računala nakon Windows 7 inst

Da odma napomenem da sam laik pa ako već nudite rješenje objašnjavajte kao da govorite dvojcu iz glup i gluplji. {#}

 

Dakle imao sam jako dugo Windows XP i odlučio preći na Windows 7.

Imam dva HDD jedan od nekih 80gb drugi od 320gb (možda nekima malo meni sasvim dovoljno).

 

Na prvi sam stavio windows 7 a na drugom su ostali svi podaci,programi,igre itd.

 

Sve radi odlično osim jednog problema :)

 

Dakle pri paljenju računala dobijem poruku "Primary Master Hard Disk Error".

Pritiskom na F1 dobijem poruku "BOOTMGR is missing".

 

Restart ne pomaže,kao ni paljenje i gašenje ponovno.

 

Ulaskom u boot menu sa F11 mogu vidjet da jednostavno ne očitava Western Digital HDD tj. onaj na kojem su instalirani Windows 7.

 

Jedini način na koji mogu pokrenut računalo je da ga ugasim. Zatim iskopčam SATA kabel i onaj drugi iz WD HDD, malo pričekam i opet spojim.

Zatim upalim ponovo računalo i onda F11 (inače opet dobijem BOOTMGR missing) te tada napokon mogu vidjet i WD HDD te ga odabrat nakon čega se windowsi pokrenu.

 

Dakle vaj čudni način paljenja mi ne predstavlja neki problem jer traje svega 3-4 minute ali ipak nije ispravno.

 

Neki savjet za rješavanje bi bio dobrodošao.

 

Unaprijed hvala

 

Pri paljenju računala dobijem ovu poruku Pri paljenju računala dobijem ovu poruku
BOOTMGR missing BOOTMGR missing
Nakon iskopčavanja kabela svi su na broju Nakon iskopčavanja kabela svi su na broju
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.8.2014 14:27 (KASA).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Problem pri paljenju računala nakon Windows 7 inst

a na kojem od ta dva si imao XP?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Problem pri paljenju računala nakon Windows 7
markymark099 kaže...

a na kojem od ta dva si imao XP?

Pa na istom na kojem su sad windows 7. Prvo sam pri instalaciji sve formatirao a onda instalirao windows 7.

14 godina
offline
Problem pri paljenju računala nakon Windows 7 inst

Prije instalacije treba u BIOS-u da prebaciš na AHCI (SATA) mode ali obzirom da si laik prije instalacije Windows 7 OS treba da proučiš ovu temu: http://www.bug.hr/forum/topic/windows/instalacija-windows-7-operativnog-sustava/61304.aspx

pa tek onda ovdje potraži rješenje svog problema: http://www.bug.hr/forum/search/topic/?txt=BOOTMGR+is+missing&ss=t&sa=&t=&f=&sort=act

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Problem pri paljenju računala nakon Windows 7
phoenix2003 kaže...

Prije instalacije treba u BIOS-u da prebaciš na AHCI (SATA) mode ali obzirom da si laik prije instalacije Windows 7 OS treba da proučiš ovu temu: ..

-nepotrebno, tj 80GB je PATA.

@ KASA,

-ako nemaš bitnih podataka, kreni od početka. Odspoji drugi disk (320), u instalaciji obriši ovaj 80 i dalje 'nextaj'. To je OK za OS. Tako će sigurno na njemu biti boot i ima taman dovoljno mjesta za win+'disanje sistema'. Kad sve proradi, priključi dodatni disk i korisit ga kao storage. Ako se nakon prikapčanja drugog diska neće bootati, podesi boot order u BIOSu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.8.2014 10:25 (ihush).
14 godina
offline
Re: Problem pri paljenju računala nakon Windows 7
ihush kaže...
phoenix2003 kaže...

 

-nepotrebno, tj 80GB je PATA.

 

Netočno. Radi se o SATA disku. http://www.ebay.com/itm/WESTERN-DIGITAL-80GB-7-2K-RPM-SATA-HARD-DRIVE-WD800-WD800JD-55MUA1-/380670143129

 

15 godina
offline
Problem pri paljenju računala nakon Windows 7 inst
Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Problem pri paljenju računala nakon Windows 7

Već pokušavao to. Stvar je u tome da se meni uopće ne pojavi opcija da odaberem Windowse (druga slika). Meni to bude prazno.

 

I pokušavao sam prebacit na AHCI prateći ovo http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=313676 međutim nigdje u BIOS ne mogu naći Integrated Peripheals ili bilo koju opciju gdje bi se to moglo prebacit.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.8.2014 16:27 (KASA).
14 godina
offline
Problem pri paljenju računala nakon Windows 7 inst

Koja je tvoja matična ploča?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Problem pri paljenju računala nakon Windows 7
phoenix2003 kaže...

Koja je tvoja matična ploča?

http://www.asrock.com/mb/intel/wolfdale1333-d667/

14 godina
neaktivan
offline
Re: Problem pri paljenju računala nakon Windows 7

To je nonRAID ploča i bez AHCIija, samo legacy i compatible mode za SATA I i SATA II

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
14 godina
offline
Re: Problem pri paljenju računala nakon Windows 7
Flying Dutchman kaže...

To je nonRAID ploča i bez AHCIija, samo legacy i compatible mode za SATA I i SATA II

Netočno. Ploča podržava SATA II. Uđi u BIOS i pod Advanced idi na IDE Configuration. Zatim idi na ATA/IDE Configuration pa izaberi opciju Enhanced. Sačuvaj promjene u BIOS-u i restartaj računalo.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.8.2014 19:23 (phoenix2003).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Problem pri paljenju računala nakon Windows 7
phoenix2003 kaže...
Flying Dutchman kaže...

To je nonRAID ploča i bez AHCIija, samo legacy i compatible mode za SATA I i SATA II

Netočno. Ploča podržava SATA II. Uđi u BIOS i pod Advanced idi na IDE Configuration. Zatim idi na ATA/IDE Configuration pa izaberi opciju Enhanced. Sačuvaj promjene u BIOS-u i restartaj računalo.

Pa i piše SATA I i SATA II.

 

A istina je i da NEMA AHCI opcija za SATA diskove.

 

Ovo su opcije za IDE/PATA diskove ,ne za SATA:

 

''ATA/IDE Configuration
Please select [Compatible] when you install legacy OS (Windows NT). If
native OS (Windows 2000 / XP) is installed, please select [Enhanced].''

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
14 godina
offline
Problem pri paljenju računala nakon Windows 7 inst

Ima objašnjenje u korisničkom priručniku.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Problem pri paljenju računala nakon Windows 7
phoenix2003 kaže...

Ima objašnjenje u korisničkom priručniku.

Da ,ima na strani 33 i upravo sam ti s te strane C/P-al dio.

 

Evo ti i ostatak teksta:

 

''When [Compatible] is selected
 

Combined Option
It allows you to select between [SATA 1, SATA 2, SATA 3, SATA 4], [SATA
1, SATA 3, IDE 1], and [IDE 1, SATA 2, SATA 4]. If it is set to [SATA 1, SATA
3, IDE 1], then SATAII_2, SATAII_4 will not work. Likewise, if it is set to [IDE
1, SATA 2, SATA 4], then SATAII_1, SATAII_3 will not work.

Because Intel® ICH7 south bridge only supports four IDE devices
under legacy OS (Windows NT), you have to choose [SATA 1, SATA 2,
SATA 3, SATA 4], [SATA 1, SATA 3, IDE 1], or [IDE 1, SATA 2, SATA 4]
when the installed device is used with legacy OS.
[SATA 1, SATA 2, [SATA 1, SATA 3, [IDE 1, SATA 2,
SATA 3, SATA 4] IDE 1] SATA 4]
Master SATAII 1, SATAII 2 SATAII 1 SATAII 2
Slave SATAII 3, SATAII 4 SATAII 3 SATAII 4

IDE Device Configuration
You may set the IDE configuration for the device that you specify. We will
use the “Primary IDE Master” as the example in the following instruction.''

 

Dakle ,nigdje ni riječi o AHCI ,hot swap ili bilo čemu drugom što se inače odnosi na SATA diskove ,kao što je na novijim pločama koje imaju punu podršku za AHCI i ostale fičere tipične za SATA diskove.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
14 godina
offline
Problem pri paljenju računala nakon Windows 7 inst

Malo sam u frci pa ne mogu opširnije pisati. Ukratko, bitno je da nije postavljen u Compatible mode. Windows Vista je službeno podržana od strane ASrock-a što znači da ne bi trebalo biti problema oko 7-ce.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Problem pri paljenju računala nakon Windows 7
phoenix2003 kaže...
Flying Dutchman kaže...

To je nonRAID ploča i bez AHCIija, samo legacy i compatible mode za SATA I i SATA II

Netočno. Ploča podržava SATA II. Uđi u BIOS i pod Advanced idi na IDE Configuration. Zatim idi na ATA/IDE Configuration pa izaberi opciju Enhanced. Sačuvaj promjene u BIOS-u i restartaj računalo.

 

Točno tak izgleda kao na slikama. Evo baš sam danas bio gledao i sjećam se da je Enhanced već namješten u postavkama.

 

Problem pri paljenju je i dalje prisutan

 

 

14 godina
offline
Problem pri paljenju računala nakon Windows 7 inst

Za početak provjeri u kakvom se stanju nalazi baterija na matičnoj ploči i da li na njoj ima koji neispravan kondezator. Pokušaj i da otkačiš sa matične ploče HDD na koji nije instaliran OS pa pokušaj da pokreneš .bat file koji ćeš prema svom OS-u odabrati na ovom linku (prije toga pročitaj čitav sadržaj).

 

http://batcmd.com/windows/7/services/msahci/

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Problem pri paljenju računala nakon Windows 7 inst

nepotrebno je petljanje s modom AHCI, greška je u bootu, ne u driveru-opcijama.. (pogotovo ne nakon instalacije).

 

-probaj s bilo kojim drugim (100% čistim, ne modificiranim) installom, nevažna verzija OSa. Ako je problem HDD ili kontroler, kabel.. tad jedino zamjena neispravnog.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Problem pri paljenju računala nakon Windows 7

Evo samo da izvijestim kako je sve ovo završilo (već odavno al ajde) ako netko ubuduće bude imao sličan problem pa mu možda pomogne.

 

Da, greška je u bootu bila. Naime iako je redoslijed bootanja bio podešen kako se spada: Prvo HDD na kojem su windowsi,zatim sekundarni hdd itd. Taj bi se redoslijed redovito poremetio nakon svakog gašenja računala tako da bi boot išao prvo sa sekundarnog hdd a tek onda primarni hdd sa windowsima.

 

Ponovno sam instalirao windows 7 i sada sve radi bez problema.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Problem pri paljenju računala nakon Windows 7
KASA kaže...

Evo samo da izvijestim kako je sve ovo završilo (već odavno al ajde) ako netko ubuduće bude imao sličan problem pa mu možda pomogne.

 

Da, greška je u bootu bila. Naime iako je redoslijed bootanja bio podešen kako se spada: Prvo HDD na kojem su windowsi,zatim sekundarni hdd itd. Taj bi se redoslijed redovito poremetio nakon svakog gašenja računala tako da bi boot išao prvo sa sekundarnog hdd a tek onda primarni hdd sa windowsima.

 

Ponovno sam instalirao windows 7 i sada sve radi bez problema.

A sve zbog toga jer prilikom instalacije nisi isključio sve ostale diskove. Pa je boot ''pobjegao'' na drugi disk.

 

Inače, uvijek se može prekontrolirati na kojem disku su boot fileovi - samo se otvori Disk Management i potraži se ''čarobna'' riječ Boot.

Ako je na istom disku, super. Međutim, ako je na bilo kojem drugom, to već postaje problem.

Ali ,ništa što EasyBCD

nebi mogao rješiti.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.10.2014 13:12 (kizo2703).
15 godina
offline
Re: Problem pri paljenju računala nakon Windows 7
kizo2703 kaže...
..

A sve zbog toga jer prilikom instalacije nisi isključio sve ostale diskove. Pa je boot ''pobjegao'' na drugi disk.

 

..

-da to je KISSovski najbolje. Isključiti ostale diskove za vrijeme installa.

... + malo objašnjenja, stariji 'DOSovski' OSevi, su postavke diskova nasljeđivali od BIOSa. Noviji OSevi imaju svoju logiku, path.. (kao i linux odavno, razlika je samo sintaxa.. slova: i sl.) enivej, postavke BIOSa tad ne utječu na to kako će OS poredati diskove (fizički, disk0-1...) i dodjeliti im pathove (slova) uz kompliciranje s pravilom prvo primarne, pa ext part pa .. itd itd.  uz bar donekle vraćanje 'reda' što je sad svaki disk/particija na kojoj je win uvijek C: (na XPu je bio 'neki'.. npr x:) pa juzeru izgleda da je sve na istom mjestu i nikako da se snađu... a snalaženje ni nije potrebno, samo KISS, odspojiti višak, kasnije spojiti i po želji pretumbati 'abecedu' (slova pod win).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice