"Savršeni" windows

poruka: 5
|
čitano: 2.347
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
"Savršeni" windows

Evo već dosta vremena se mučim sa glupostima i operativnim sustavima u nadi da ću uspjeti naći ili sastaviti nešto blisko savršenstvu i da radi bez ikakvih problema. Jučer sam stigao najdalje u cijeloj toj priči i evo kako sam to izveo.

Kao prvo bitna je konfiguracija diskova/particija jer ne želim gubit (bitne) podatke u slučaju pada sustava. U računalu imam dva diska. prvi je od 320 GB i na njemu je jedna jedina particija sa operativnim sustavim. Drugi disk je od 500 GB i podijeljen je na dvije particije - jedna je 450 GB i na njoj su razni stvari koje prenosim iz jedne instalacije u drugu (install direktorij, glazba, filmovi, etc) - a druga particija je od 50 GB koja služi čisto kao storage za bitne dokumente i mejlove (o tome poslije).

Evo software koji imam instalirano:

  • Windows Vista Home Premium (original naravno - užitak)
  • Microsoft Office 2007 Enterprise (bitno je da ima Outlook i Word)
  • Alcohol 120% (ovo sam stavio zato što ono g*vno od DaemonToolsa od novijih verzija ima u sebi spyware a ovako bar ne moram Neru snimat koji zauzima gigabajte i usporava cijeli sistem, a Alcohol 120% nema ni ikonicu u tray-u)
  • AVG 8.0 Free (jer je bespla i ni znam da ga imam)
  • Firefox 3.0
  • Winamp 5.x (u kojem i slušam i gledam sve)
  • FFDShow (za codece, ako treba onda ide još i Real Alternative Lite i QuickTime Alternative Lite koji omogućavaju bilo kojem playeru gledanje pomoću ovih codeca)
  • Winrar (jer podržava virtualno sve)
  • Last.FM (za scrobblanje i prikazivanje glazbe koje slušam u Messengeru)
  • Live Messenger (i dodatak Live Plus Messenger)
  • ICQ 6 (nostalgija)
  • Skype (nikad se ne zna)
  • Notepad++
  • mIRC (još malo nostalgije)
  • Steam i nekoliko igara
  • Ventrillo (za glasovnu komunikaciju u igrama)

Ova gore navedena instalacija svega se izvrši u jednom popodnevu i rezultat je čist desktop sa samo najpotrebnijim ikonama, u quick launcheru držim samo show desktop, switch window, Internet Explorer (jer je Firefox default koji je pinned u start meni) i Winamp.

U taskbaru ima sveukupno 4 ikone: "zvučnik" za glasnoću, AVG, Steam i Outlook (kad je pokrenut - minimizira se u tray jer ga ne gasim). Ni jedan chat program mi se ne pokreće pri startanju računala nego kad ih ja ručno pokrećem (sa desktopa) od kojih svaki doda po još jednu ikonicu. Nekoliko programa pokuša ubaciti svoje ikonice tu ali ja redovno u svakom ugasim taj "feature" jer su nepotrebna komplikacija života.

Neke od Windows feature-a i programa sam dodatno konfigurirao . Sve direktorije iz User direktorija sam mapirao na onu particiju od 50 GB (osim Music koja je mapirana na glazbu na particiji od 450 GB). To sam izveo zato jer su mi po defaultu onda dokumenti i postavke na drugoj particiji i u slučaju nekog padanja sistema bez straha formatiram disk di je operativni sustav. U Visti se to izvodi u nekoliko klikova a za XP treba neki tool (ako nekoga zanima kako se to radi neka me pita pa ću objasnit).

Outlook data file sam preko Data File Management-a (svaki Outlook ima) također prebacio na particiju za dokumente pa mi je jako lagano prebaciti sve mailove na drugo računalo ili ih sačuvati u slučaju pada sistema. Ovo je za večinu korisnika malo overkill jer često nemaju toliko bitnih mailova kao ja. A onih nekoliko bitnih se uvijek mogu snimit ili exportirati negdje.

Nemam plan nasnimati 500 glupih programa koje ne trebam i koji se startaju sa kompom tako da mi je startup time minimalan (cca 1 do 1 i pol minuta) iako mi je hardware šrot i diskovi spori. Jedino što u toj cijeloj priči fali je software za produkciju glazbe koji generalno nema nikakav utjecaj na vrijeme pokretanja ili pozadinske procese.

Vista je poznata po izdržljivosti tako da se ne bojim nekog pada sustava ali i znam šta radim. Spyware zaštita je Windows Defender ali generalno nisam amater pa ne mogu pokupit ništa više osim cookiea kojih se ne bojim. Scrennshot kad dođem kući sa posla.

Planirano proširenje je neki programčić koji pravi secure encrypted storage za neke osjetljive stvari i projekte kojima se bavim - to mi je novo područje pa se još nisam odlučio koji ću koristiti - ali vjerojatno neku besplatnu varijantu.

Zanima me vaše mišljenje, prijedlozi, ili eventualna pitanja vezano za ovo. ^^

music is my first love and will always be my last
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
"Savršeni" windows

Zaboravio sam napomenuti IrfanView i dva Adobe programa - Photoshop i Reader. Kod Adobeovih programa OBAVEZNO gasim automatski update jer je prokleto naporan.

 

Također poanta "savršenih" Windowsa nije da ih srežem uz pomoć n/vLite-a i zamijenim potrebne programe glupostima nego imati čistu instalaciju sa programima koji neće (jako) za*rat sistem i eventualno ga srušit. Također napominjem da svi (ili barem većina) programa za ovo moraju biti originali jer se gubi smisao ako nisu - crackovi često znaju za*rat stvari priznali ljudi to ili ne.

music is my first love and will always be my last
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
"Savršeni" windows

To sam i ja pokušavao radit. Tko zna, možda jednog dana dovršim. Uglavnom, zanimljivo je za zafrkavat se s tim, i da si olakšaš instalaciju te potpuno prilagodiš sebi. Također sam koristio nLite.

Pametan covjek zamjecuje sve. Glupi na sve ima neku zamjerku.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
"Savršeni" windows

Nije ti loša kombinacije.

Hacking isn't just Computers & Exploits. It's a Philosophy
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
"Savršeni" windows

Dosta dobro si to posložio, samo jedna stvar - neki od pomoćnih programa su u biti stvar osobnih preferencija i dobro je više dostupnih verzija (od nekoliko softverskih kuća).

Također valja napomenuti kako je dobro redovito gledati za najnovije verzije pojedinih programa kako bi iskorištavali sve raspoložive opcije.

Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice