Sistem + podaci odvojeno?

poruka: 10
|
čitano: 1.350
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Sistem + podaci odvojeno ?

Kako u win 10 isšpravno poštelati da mi sistem bude na ssd 128 gb a sve drugo na usb stick 2tb . Radi se o laptopu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Sistem + podaci odvojeno ?

Što je to "sve ostalo"? Jednostavno onda dokumente spremaš na USB stick. Nitko te ne tjera spremati ih u Documents.

14 godina
offline
Re: Sistem + podaci odvojeno ?

Pa valjda se zna što je sistem ( windows 10) a što je ostalo ! To sigurno nisu samo dokumenti . Mislio sam poput androida gdje na sd karticu možeš prebacivati skoro sve pa i formatirati i objediniti sd karticu i sistemsku karticu.

16 godina
moderator
offline
Re: Sistem + podaci odvojeno ?

Windowsi ne funkcioniraju poput Androida.

 

Nema tu neke posebne mudrosti. Ono što ne želiš na sistemskom disku - jednostavno nemoj snimati na sistemski disk! Nema premještanja aplikacija tamo-vamo jer aplikacije pod Windowsima nisu zipani folderi preimenovanog nastavka u .apk, nego svaku aplikaciju instalira njihov program. To ujedno znači da iako aplikaciju instaliraš na neki drugi disk, neke datoteke od nekih aplikacija će ti svejedno završiti na sistemskom disku jer je riječ o datotekama koje ta aplikacija obično dijeli s drugima.

 

Lokacije nekih defaultnih mapa, poput mape Documents, možeš sam mijenjati ako odeš na njihov Properties > Location.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Sistem + podaci odvojeno ?

PRvo kakav je to stick od 2 tb a drugo ja ni u ludilu ne bih bitne podatke povjerio sticku....

15 godina
neaktivan
offline
Re: Sistem + podaci odvojeno ?
bego kaže...

Kako u win 10 isšpravno poštelati da mi sistem bude na ssd 128 gb a sve drugo na usb stick 2tb . Radi se o laptopu.

 U trenutnoj verziji W10 se to ne preporuča jer ima bug zbog kojeg to ne radi kako spada: link

 

Naravno, MS apologeti će reći da to nije istina i da W10 radi svšeno i da je problem u neukim korisnicima.

16 godina
offline
Re: Sistem + podaci odvojeno?
Osobno dokumente video i slike držim na drugom disku u odvojenim folderima te samo mijenjam lokaciju unutar profila. Obzirom da iste dokumente koristi više korisnika tako mi je jednostavnije raditi backup a i smanjuje se veličina imagea sistemskog diska.
Ne postoji ispravan način, nisu windowsi Linux tamo je to puno bolje riješeno.
Who would have thought being hit by lightening would land you in hospital?
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sistem + podaci odvojeno?
Father_Dougal kaže...
..
 Ne postoji ispravan način, nisu windowsi Linux tamo je to puno bolje riješeno.

- identično.. od Viste imaš users folder = /home razlika samo što to linux (oduvjek) nudi za vrijeme installa kao odvojenu particiju, dok u win trebaš nakon installa to podesiti-muvnuti (ili kreirati odgovarajući install). Šteta što win to ne nudi, šteta što više juzera za to ne zna..

- desni klik na neki user folder kao npr mymusic.. location/move. Također šteta što se taj move ne može napraviti na glavnom user folderu, nego svaki pojedinačno. Brži način je kreirati na željenom disku/particiji folder (može users tako da je identično stanju s c:\ ..-> x:\users\imeusera ovisno koliko usera koristi..) nakon tog je dovoljno pretipkati slovo trenutne lokacije (brže nego browsanjem do targerta x:).

Tako se podaci razdvajaju od OSa-sysa-appsa, olakšava se backup i još par prednosti (jer od w8-w10 OS ne voli prčkanje po sys fileovima i users folderima..)

Ima dosta sitnica koje se mogu tako muvnuti, npr temp/swap.. pogotovo na PCju s više RAMa i nikad prevelikim SSDom, odnosno pitanje što sve želimo ubrzati, razdvojiti, lakše održavati i sl.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Sistem + podaci odvojeno?

jako zanimljivo. može li to malo opširnije za nas neznalice ?

15 godina
offline
Re: Sistem + podaci odvojeno?
bego kaže...

jako zanimljivo. može li to malo opširnije za nas neznalice ?

 što? probaj desni klik na npr my music folder.. i vidi pod properties/location tab.. treba detaljnije od toga? :))

-naravno, na 'mrzim' postaviti userfoldere po rootu nekog diska, tad kreiram na tom željenom disku/particiji npr x: npr folder Users i podfolder user-ime (identično kao što je na C:) .. i unutar njega nastavim s movanjem). To je samo 'izbor', svejedno.. -urednije.

 

zapravo od XPa postoji userdocuments.. mydoc koji se može tako muvati, tako da to nije neka opskurna-tajna stvar (osim što juzeri to ne znaju ili misle da se samo na linuxu nešto takvog može)... jer MS to ne reklamira kao neki fičer :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.8.2016 15:20 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice