Umrezavanje 2 kompa

poruka: 15
|
čitano: 3.422
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Umrezavanje 2 kompa crossoverom

Dragi moji forumasi,

Nije me bilo dugo vremena na forumu, i evo me sada sa problemom.

Problem je slijedeci:

 

Komp 1 Win XP SP 3

 

Komp 2 Win 8.1

 

Kada ih spojim crossover kabelom, na Kompu 1 kaze da je konekcija ostvarena, iako pod My network places, ili Network computers nema nista

Komp 2, dakle sa Windows 8.1, kaze za mrezu Unindetified network limited connection. Naravno ne vidi nista sto je sharevano na Kompu 1.

 

Svi driveri su instalirani na oba kompa, crossover kabel je novi (ustvari nije cross over vec straight through kabel sa cross adapterom)  i sve je

ispravno.

Nadam se da sam temu otvorio pod odgovarajucom rubrikom.

 

Hvala unaprijed.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Umrezavanje 2 kompa

Niko nista?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Umrezavanje 2 kompa

Nalaze li se u istoj mreži?

  • Ako nisu, dodeli im ručno odgovarajuće IP adrese.
  • Ako jesu, mogu li da pinguju jedan drugog? Ako su u istoj mreži, a ne mogu da se pinguju, probaj da privremeno isključiš firewall na oba.
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Umrezavanje 2 kompa

Da li ti nije jednostavnije povezati oba kompa putem LAN kabela preko rutera/switcha?

Kupi mi majko kišobran da ne šetam po livadi bos.
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Umrezavanje 2 kompa

Budući da ovdje imaš kombinaciju XP i Win8 veoma je važno da pravilno postaviš ip adrese računarima.

Pogledaj 

, pročitaj upute, pretraži malo google imaš dosta tutoriala.  

 
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Umrezavanje 2 kompa

Probao sam sa fiksnim IP  adresama - nije pomoglo.

Ovo je jednostavniji (bar u  teoriji i financijski) nacin povezivanja, jer sa switch trebam dodatne novce, a ovako je potreban samo kabel.

 

Problem je u tome sto nakon jednostavnog spajanja mreznih kartica putem cross kabela racunalo sa win 8.1 mrezu registrira kao Unindetified network, i dalje nema!

Ja se pitan da li je moguce na ovaj nacin povezati Win 8.1. i XP SP3? Mozda je problem u razlicitim operativnim sistemima?

Ko bi znao? Trebalo je biti sve jednostavno, ali ne moze se bez komplikacija...

 

Ipak hvala na odgovorima.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Umrezavanje 2 kompa

Btw vise se ne koristi crossover kabl, mozes ih obicnim LAN kablom spojit, danasnje mrezne imaju

taj auto negotiate, pa prvo probaj kabel promijenit.

mojpismonosa
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Umrezavanje 2 kompa

Ovo sam probao. Kao i vise drugih tutorijala i sl.

Sto se tice ovog konkretno, problem je u tome sto mi ne izbacuje opciju pod korakom 4, sto je veoma cudno i frustrirajuce.

Promjenio sam vise kablova, naravno. LAN Kartica na XPu je stara i mozda ne podrzava taj AUTO negotiate, ali probati cu direktno bez adaptera.

Problem je u tome sto kad spojim kompove taj Unindetified network mi onemogucuje da kreiram novu mrezu putem vizarda i ne mogu formirati home grupu.

 

16 godina
offline
Umrezavanje 2 kompa

Crossover kabl je možda nepotreban, ali svakako ne šteti i sa njim nije bitno da li starija mrežna kartica radi auto negotiate ili ne.

 

Je l' radi ping i jesi li probao da ugasiš firewalle? Ako je Win8 rešio da tretira mrežu kao "public" onda te njegov firewall sigurno blokira. 

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Umrezavanje 2 kompa

Pogledati cu ovo za firewall.

Hvala.

 

Ustvari nije klasicni cross kabel, vec straight through sa crossover adapterom.

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.2.2015 11:20 (Whalter vT).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Umrezavanje 2 kompa

Na oba računala otvori command prompt, pokreni naredbu ipconfig i postaj ovdje rezultate.

15 godina
offline
Umrezavanje 2 kompa

-predpostavka, postoji interntet, adsl-modem tj router (u njemu i swich). Ako da, tad spojiš (vjerojatno su već spojini) na 'internte' i to je to što se tiče fizičke mreže.

-cross, pošto tad nema DHCPa (osim ako imaš neki server/soft), moraš rušno postaviti IP (ostalo nije važno tj nemaš izlaz na internet i sl.)

-OS je nevažan, mreža je uvjek ista. Problem je defaulno zatvaranje (firewall) npr undefined.. ali i to se zaobiđe.

-pinganje je tad također problem tj potrebno je dozvoliti ping... inače nema odgovora. Ping je glavni alat, kad radi znači da je sve OK.

-workgorup je nepotreban, tj bitan je subnet npr ako je prvi PC (PC-1) na ip 192.168.1.101, drugi (PC-2) na 192.168.1.102 itd.. (bilo koja D adresa osim zauzetih, C uvjek isti, A-i-B su tako zadani).

-ostalo je stvar share+permision-a, da bi user mogao do sharea, mora imati pravo pristupa, tj username+pass na tom računalu gdje se želi spojiti. Desni klik na folder koji želimo shareati... a juzera dodajemo u usermanagmentu (neki OSevi ne vole multiple conncectione s različitim userima, dodaš usera s PC-2 na PC-1 users). Tad ga vidi, pinga, sharea.. (printer share radi defaultno, može poslužiti za test što je problem..).

-u networkingu mogu biti nevidljivi/skriveni, upisti IP drugog računala i mora se pojaviti, tj ako nema ništa shareano opet prazno (admin može kroz default share $), ako ima tad se vidi taj share.

-mreža se jednako podešava na svim OSevima, lin-win-osx- pa do kutijica s adnroidom i vešmašine.. razlika je samo u automatici (lakše kroz router tj kad postoji DHCP server) i kad share/permisioni nisu problem.

 

-btw:

- ovisi o ISPovom firmwareu, neki (switch) portovi su međusobno nevidljivi tj firewallani, ali radi kroz wlan.

- običan OS kao XP ne zna raditi s dvije mreže, npr lan/wlan istovremeno, ako se koristi lan, treba isključiti wlan i obratno. Tj za istovremeno se moraju postaviti routingzi/pravila, itd..

 

+ cijena, ne isplati se kupovati crossover kabel (malo duži) ako je cijena cca 50kn, jer od 50-70 naviše se već kupi swich, router od 120kn naviše itd.. a tad je sve lakše, pogotovo ako je istovremeno potreban internet i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.2.2015 17:00 (ihush).
 
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Umrezavanje 2 kompa

Hvala na isrcpnom odgovoru.

Umrezavam komjutere jos od win 95/98 i poznate su mi nnoge stvari koje si naveo.

Medjutim surfajuci internetom naisoa sam na vise primjera koji govore da je umrezavanje xp-a i 8ice automatska procedura,

i samo treba ukopcati kablove.

Danas popodne cu se vise baviti ovo materijom.

 

Hvala svima na odgovorima

15 godina
offline
Re: Umrezavanje 2 kompa
Whalter vT kaže...

..

Medjutim surfajuci internetom naisoa sam na vise primjera koji govore da je umrezavanje xp-a i 8ice automatska procedura,

i samo treba ukopcati kablove.

..

-automatika nema veze s crossoverom, jer nema npr DHCP servera (dio modem/routera), tad moraš ručno podesiti ip-ove.

-mreža je mreža, čim je računalo spojeno na 'žicu' umreženo je. Nešto sasvim drugo je dali ima pristup npr shareu tj dali je mreža ispravno podešena. Automatika pomaže, ali ne radi ništa 'posebnog/pametnog'. Internet je (the) mreža.

-danas se cross vrlo rijetko koristi (jer svi imaju internet/adsl modem time i LAN+WLAN.. i automatiku koja obavi podešavanje ip-a dok tebi ostaje share/permision + user (+pass) koji tad ovisno o postavkama sharea/permisiona ima ili nema pristup nekom sadržaju. npr bez user/passa nemaš pristup BOFu ali mreža je ispravna/podešena

-zato svaki odgovor na internetu, može biti (ne)točan tj (ne)primjenjiv za tvoje potrebe.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Umrezavanje 2 kompa

Ima li Windows XP pristup Internetu? Ako da, najjednostavnije je da na XP-u postaviš Internet Connection Sharing i bilo koji sustav noviji od Windowsa 7 će ti prepoznati mrežu te ćeš moći dijeliti datoteke putem Windows File and Printer Sharing; to je barem meni upalilo.

Are you looking at me? Who are you looking at?!
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice