Vaša iskustva sa kompjuterskim virusima

poruka: 4
|
čitano: 932
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Vaša iskustva sa kompjuterskim virusima

Pozdrav dragi moji forumaši.
Ovu temu sam otvorio kako bih di upotpunio znanje iz sveta kompjutera.
Zanima me šta PC virusi mogu da urade kompjuteru kada prodru u njega.

Molim Vas da podelite iskustva koje ste imali sa virusima.

►Moja iskustva◄
Virus mi je ušao u Total Commander te kada sam radio "move" fajlova sa jednog local diska na drugi, virus mi je obrisao te fajlove koje sam premeštao.

 
1 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Vaša iskustva sa kompjuterskim virusima
život je sladoled, liži ga, pazi da ti ne kapne na gaće, ako kapne, ne brini prat će oni deterdžent koji skida sve maće
Moj PC  
2 0 hvala 1
10 godina
protjeran
offline
Re: Vaša iskustva sa kompjuterskim virusima
Tai Lang kaže...


Zanima me šta PC virusi mogu da urade kompjuteru kada prodru u njega.

 

 

Pa baš i nisi morao posebnu temu otvarati, jer već postoji odlična tema na tu tematiku, al ajde, kad si već pitao :

 

Virus je samo jedna od mogućih opasnosti po tvoi komp, pa je pravilnije sve te opasnosti zvati MALWARE  ( malicious software ),

jer se pod riječju malware objedinjuju sve dosad poznate zloćudne opasnosti ( virusi, crvi , rootkeyevi, keylogeri , ranosmware ... ).

 

Podjelu je teško napraviti jer razni malweri napadaju po raznim vektorima , no možda onako nekako najgrublja podjela biti ti bila

na HARDVERSKE  ( napadaju hardver nastojeći ga uništiti ) i SOFTVERSKE  ( napadaju podatke na hdd, operativni sistem , korisničke podatke ).

 

Hardverski djeluju na način da glume firmware za neku komponentu , i ako se uspiju instalirati onda pokušavaju navesti neku ciljanu komponentu da radi izvan

svojih parametara i time ju vrlo brzo unište ( npr smanji broj okretaja fan-a pa ti se komp stalno gasi, pojača rezu monitora van opsega, clocka cpu ili gpu, hdd rotacija, ili ti kreira i pošalje 1000 doc na ispis na pisač .... )

 

Softverski se dijele isto na više vrsta: neki napadaju operativni sistem nastojeći zadobiti kontrolu i tako sve tvoje podatke poslati svome tvorcu (fb account, mail podatke,net banking ) ,

neki drugi napadaju pak korisničke podatke nastojeći ih kriptirati ( tvoje slike, dokumenete, muziku, filmove ... ) i onda te ucjenjuju tražeći novac da bi ti poslali key kojim ćeš otključati te kriptirane podatke ...

 

Naravno, to je nekakva najgrublja podjela , a prema vektoru napada bi se tu dalo još sto podjela napraviti...

 

Isto je bitno napomenuti da malware najčešće napada točno određene poznate ranjivosti u nekom softveru ili sistemu , tako da nenapada svaki malver svako računalo , već čuči na nekom siteu i čeka žrtvu koja udovoljava određenim kriterijima ( npr određena verzija os-a , određena verzija preglednika, jave, flasha , određeni language pack ).

isto tako moraš znati da ti više netrebaš ništa kliknuti ili pokrenuti download , već je dosta samo da posjetiš krivu stranicu, i evo zaraze. Antivirusi su tu sve nemoćniji jer kvalitetan malware oponaša dio operativnog sistema , lažira hash neke datoteke ili procesa , glumi legitimnog korisnika kojemu os vjeruje .....

 

Uglavnom, pitanje ti je široko, a odgovor bi popunio cjelu knjigu... 

 

 

 

 

 

7 godina
neaktivan
offline
Vaša iskustva sa kompjuterskim virusima

Bunkermax, mnogo Vam hvala na navedenom odgovoru na postavljeno pitanje.

Ovo je najbolji i najpotpuniji odgovor sa kojim sam se susreo do sada.

 
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice