WIN 98 reset! zaključana tema

poruka: 61
|
čitano: 11.759
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
WIN 98 reset!

Dakle,

nasao sam stari komp u podrumu (IBM neki kupljen na jesen 2000 ahh to dobaa Cool) i ispada da ima dosta virusa na sebi..komp je za to vrijeme bio makina, komponente cu stavit ak nadem racun koji je negdje u kutiji..a sad mene zanima kako da ja resetiram taj komp??zelim napraviti jedan veliki format svega! znaci ne zanima me sto je na njemu, nije nis bitno u to sam ziher! Nevinašce sad na vama je da mi kazete prek cega cu ga ja resetat, jel to radim prek harda,maticne ili ubacim neki softver prek stika ili tak nes.

 

kad bih to obavio, tj. VRATIO GA NA STANJE KAD JE TEK KUPLJEN ja bih instalirao najslabiju verziju XP-a i onda bih ga mogao pokloniti skoli kojoj trebaju kompovi za informatiku Nevinašce ili nekom kome treba...

 

u biti od vas trazim rjesenje (ako je moguce) da ga potpuno ocistim od svega! svih podataka,softvera i takvih shitova xD

 

hvala

PSN ID: martin_ZG
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
WIN 98 reset!

Pa format C diska. Znači uzmeš cd od winXP, namjestiš u BIOS-u da se bootaju winodowsi s cd-a i instaliraš, ali instalacija windowsa je već druga prica.

Ja nemam potpis!?
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!

nije rješenje staviti najslabiji xp, taj bi bio bez service packa, dakle bez puno zakrpa i tako to. stavi xp sp3. pogledaj ovdje uputstva za instalaciju win xp. a prilikom instalacije formatiraš hard diskove i to bi trebalo biti dovoljno. naravno, trebao bi najprije vidjeti koja je matična ploča i proguglati kakva je situacija s driverima za tu ploču, da li ih uopće ima, jer pretostavljam da nemaš instalacijski cd.

16 godina
neaktivan
offline
WIN 98 reset!
- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
 
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!
martinzg kaže...
zelim napraviti jedan veliki format svega! znaci ne zanima me sto je na njemu, nije nis bitno u to sam ziher! Nevinašce

 

u biti od vas trazim rjesenje (ako je moguce) da ga potpuno ocistim od svega! svih podataka,softvera i takvih shitova xD

 

hvala

Potpuno čišćenje diska? Ovo je najbolje i najsigurnije rješenje - DBAN

 

Ovdje je tema o tome - KLIK

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
15 godina
protjeran
offline
RE: WIN 98 reset!

a zašto ne bi stavio win 98 se pa se malo neko prisjeti tih dobrih starih vremena ?

u to doba je mogao biti celeron od 633 mhz i max 10 gb hdd ?

Z
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.4.2010 16:39 (opcom).
14 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!
kizo2703 kaže...
martinzg kaže...
zelim napraviti jedan veliki format svega! znaci ne zanima me sto je na njemu, nije nis bitno u to sam ziher! Nevinašce

 

u biti od vas trazim rjesenje (ako je moguce) da ga potpuno ocistim od svega! svih podataka,softvera i takvih shitova xD

 

hvala

Potpuno čišćenje diska? Ovo je najbolje i najsigurnije rješenje - DBAN

 

Ovdje je tema o tome - KLIK

 i sad ajmo rec da ja utipkam "autonuke" i sve se kompletno pobrise..ocu ja onda moc instalirat xp bez ikakvih problema da ce nes nedostajat, mislim da je glupo pitanje jer sve sto je sada na njemu nema veze sa onime sto cu stavljat ali opet vrijedi provjeriti prije dban-a

PSN ID: martin_ZG
15 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!

imati ćeš hard disk "čist kao suza" i onda na njemu napraviš instalaciju na novo bez problema. inače, samo da znaš, kada radiš reinstalaciju windowsa, sve ono što je na particiji gdje se instalira win se pobriše. tako mora biti.

 

kao što sam ti već rekao, ako nemaš iskustva s instalcijom windowsa, prouči si tijek instalacije gore na onom linku što sam ti dao, sve je lijepo objašnjeno, samo prati korake.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.4.2010 16:53 (robisierra92).
14 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!
robisierra92 kaže...

imati ćeš hard disk "čist kao suza" i onda na njemu napraviš instalaciju na novo bez problema. inače, samo da znaš, kada radiš reinstalaciju windowsa, sve ono što je na particiji gdje se instalira win se pobriše. tako mora biti.

 

kao što sam ti već rekao, ako nemaš iskustva s instalcijom windowsa, prouči si tijek instalacije gore na onom linku što sam ti dao, sve je lijepo objašnjeno, samo prati korake.

 

ma ono kaj si poslao je super, procito sam vec. jos procitam sutra i preksutra na posao!! Smijeh

fala puno

ostavit cu temu otvorenu ak negdje zapnem pa da vam posaljemCool

PSN ID: martin_ZG
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.4.2010 16:58 (martinzg).
15 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!

naravno, tu smo da pomognemo  Smijeh i ne zaboravi provjeriti za taj model matične drivere prije nego se baciš na instalaciju.

14 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!

e oce to maknut i viruse sa njega bez da ga odmah moram istekavat iz struje??

PSN ID: martin_ZG
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.4.2010 17:05 (martinzg).
15 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!

prilikom reinstalacije windowsa, sa hdd se sve briše, uključujući i viruse. s nekim alatima se mogu vratiti neke datoteke, ako se to želi, a s dbanom se briše sve do te mjere da se ne može više nikada ništa povratiti što je bilo na tom hdd. dban se koristi kada nekome daješ računalo ili prodaješ pa da se trajno izbrišu svi podaci.

15 godina
neaktivan
offline
WIN 98 reset! (DBAN)

Nakon ''obrade'' hdd-a s DBAN-om dobivaš ''tvornički'' čist ,''sterilan'' disk ,bez ikakve mogućnosti vraćanja bilo kakvih podataka otprije ,uključujući i viruse.

I naravno ,sve se opet može instalirati nanovo!!

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
14 godina
neaktivan
offline
WIN 98 reset!

e imam mali problem..

skinem dban kao iso i sprzim ga na cd u nero-u kao iso cd.stavim ga u taj stari komp i nece ga pokrenut a ni ucitat dban..kako to rjesit??

 

 

PSN ID: martin_ZG
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!

da li taj čitač pokreće bilo koji drugi cd, ili neće samo taj?

16 godina
neaktivan
offline
WIN 98 reset!

Očisti CD pogon (ko zna u kakvom je stanju nakon svih tih godina), ili ubaci CD/DVD pogon sa svog kompa (just for that occasion) pa probaj.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!
robisierra92 kaže...

da li taj čitač pokreće bilo koji drugi cd, ili neće samo taj?

 samo taj

mozda da probam sa daemonom??

PSN ID: martin_ZG
14 godina
offline
RE: WIN 98 reset!
Imam i ja staru pilu iz 2001god. Procesor brzine 1.1 GHz, Ram 256 Mb, Graficka 32 Mb, Hdd 20 Gb. Radi kao avion. Sluzi mi samo za muziku.
15 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!
martinzg kaže...

mozda da probam sa daemonom??

hm, možda si negdje nešto zezno prilikom instalacije, ali nisam siguran zašto neće raditi.

 

gle, ako neće, neće, nije baš da će netko ići vraćati podatke stare 10-ak godina s tog pc-ja. baci se ti na reinstalaciju windowsa. formatiranje prilikom instalacije će obristai sve smeće što je bilo na njemu.

14 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!

kako mislis prilikom instalacije?? kaj sam nes trebo instalirat kod DBAN-a? Izlanuo se

PSN ID: martin_ZG
15 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!

mislio sam prilkom pokretanja programa. jesi li stavio da ti windowsi bootaju taj cd na kojemu je program?

14 godina
odjavljen
offline
RE: WIN 98 reset!

Evo lijepo odi u bios(dok se komp pali mislim da na ibm stiskas f1. Ako se nista ne pokaze onda restart i probas sa delete) Kad to napravis onda namjestis da je FIRST BOOT DEVICE cd-rom

[URL=http://www.neobux.com/?r=bobica257][IMG=http://images.neobux.com/imagens/banner/?u=bobica257&u3=3732154][/URL]
15 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!

za svaki slučaj, evo

i video tuotijal za dban.

14 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!
bobica257 kaže...

Evo lijepo odi u bios(dok se komp pali mislim da na ibm stiskas f1. Ako se nista ne pokaze onda restart i probas sa delete) Kad to napravis onda namjestis da je FIRST BOOT DEVICE cd-rom

 jesam.i kaj da sad radim?neznam kak da to pokrenem,dal da odem u msdos ili u sistem??

PSN ID: martin_ZG
15 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!
martinzg kaže...
bobica257 kaže...

Evo lijepo odi u bios(dok se komp pali mislim da na ibm stiskas f1. Ako se nista ne pokaze onda restart i probas sa delete) Kad to napravis onda namjestis da je FIRST BOOT DEVICE cd-rom

  jesam.i kaj da sad radim?neznam kak da to pokrenem,dal da odem u msdos ili u sistem??

staviš cd na kojega si snimio program, restartaš pc, uđeš u bios, moraš imati negdje odmah na glavnoj stranici advanced settings izbornik opciju, i u tome imaš opciju boot from cd, hdd, floppy, prebaciš na boot from cd (odnosno da ti cd bude privi na popisu, ili oznčen) spremiš postavke, nakon toga izađeš iz biosa i mora ti se pokrenuti učitavanje prgrama s cd, kao u tutorijalu za kojega sam ti gore dao link.

 

ako ne možeš naći, slikaj bios pa stavi slike ovdje na forum.

14 godina
neaktivan
offline
WIN 98 reset!

e kuzis ja to sve napravim, i kad izlazim iz bios-a stisnem f10 da se spremi i normalno izadem i upali se komp i dode na desktop i onda nis..pa probam izvadit i stavit cd pa opet nece..ja ne kuzim jel se BOOT  mora otvoriti posebno ili bi se on trebao automatski otvoriti sa dban-om??

PSN ID: martin_ZG
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!

Pošto je PC star ,možda ima kod bootanja poruka ''Press any key to boot from CD'' na dnu ekrana?

Jel ,stari PC-i i njihovi BIOS-i su obično izbacivali takvu poruku na par sekundi ,i ako nisi bio dovoljno brz i kliknul ,nastavil bi se normalni boot sa harda.

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
14 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!

e vidiss!! idem sad to pogledat..to bi trebalo biti na onom dijelu dok se komp tek pali, mislim poslje opcije ulaska u bios ali prije windows loga, jel je??

 

uglavnom idem ja sad dolje sa laptopom pa cu bit online i  poslikat cu ga pa odmah uploadat da vidite o cem je rijec..ja sam ga otvorio cijelog i ocistio tak da je sad otvoren dok radim s njim pa cu to iskoristit da poslikam..

PSN ID: martin_ZG
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.4.2010 16:13 (martinzg).
15 godina
neaktivan
offline
RE: WIN 98 reset!
martinzg kaže...

e kuzis ja to sve napravim, i kad izlazim iz bios-a stisnem f10 da se spremi i normalno izadem i upali se komp i dode na desktop i onda nis..pa probam izvadit i stavit cd pa opet nece..ja ne kuzim jel se BOOT  mora otvoriti posebno ili bi se on trebao automatski otvoriti sa dban-om??

boot opcija se mora posaviti zasebno, ona nema veze s postavkama dbana, isto kao i kada dižeš windowse, mora ti se bootati s cd-a da bi krenula instalacija. nisam shvatio da li si našao opciju boota u biosu? slikaj bios kako izgleda kada uđeš, s mobitelom ili fotaparatom, pa postavi sliku ovdje da vidimo kako izgleda taj bios.

 

a kao što kaže kizo, s obzirom da je star pc, možda ima baš određena tipka koja se mora stisnuti da bi se bootalo s cd-a pa obrati pozornost. inače s tim starim računalima često zna biti razno raznih problema, nije to ništa čudno.

 

 

EDIT: postaj slike pa ćemo vidjeti, neću biti na forumu dva-tri sata, ali ću pogledati čim se vratim.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.4.2010 16:17 (robisierra92).
15 godina
online
WIN 98 reset!

-tipična primjer kako dobre namjere zakompliciraju inače sasvim jednostavnu stvar... :))

 

-u BIOSu (F1) podesi boot s CDa

-CD MORA!! bit pravilno snimljen (ili original ili bootabilan ISO) jer inače nema bootanja. (snimati na nižoj brzini!)

-CD-ROM mora bit ispravan...

-sve ostalo install obavi sam...

-drivere za stari komp većinom nemoraš tražiti jer XP ima dovoljno široku bazu, nakon isntalla višdiš što nedostaje to konkretno rješiš.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice